Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

stress continuu


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
ela - si ce e de facut? tu te-ai consolat cu ideea ca asta esti si n-ai ce face?
Depinde de firea fiecaruia...eu de consolat nu prea ma consolez cu nimic. Asa e firea mea si asa am fost mereu. nimic nu e imposibil...e doar o lupta mai grea. si cu cat e mai greu cu atat rezultatul aduce satisfactii mai mari, cand tragi linie. Eu personal incer acum sa stau cat mai departe de calculator...de tot ce creaza dependenta, si te baga intr-o stare de melancolie in care iti vine mai usor sa rezolvi problemele altora decat pe ale tale [:)] Desi cu teoria stau bine...practica ma cam omoara si pe mine. mai dau rateuri dar e o chestie de vointa... Acum asta e noua abordare [:)] imi tot spun chestia asta, pana, sper, ca am sa si o aplic. Rau e la mine ca sunt acasa toata ziua si cu 2 copii mici...abia astept sa se incalzeasca putin.. [flo] o zi minunata fetelor... fara stres! Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
cu placere:) Nu ma simt pandita, stai linistita[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cu totii am invatat la scoala despre cele 4 tipuri de personalitate: coleric, sangvinic, flegmatic si melancolic. cand mi s-a cerut aprecierea, m-am incadrat undeva intre flegmatic si melancolic. e clar ca e NORMAL ca unele persoane sa fie melancolice. ce presupune aceasta "melancolie"? presupune sa tresari la fiecare apel telefonic, la fiecare sonerie? presupune sa nu fii sociabil, sa te simti inferior majoritatii persoanelor si altele descrise de mine la inceput? unde e limita intre normal si anormal? sunt normala (chit ca melancolica) sau anormala?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam ca psihologul vindeca sufletul,iar psihiatrul creierul,ca organ pasibil de a se imbolnavi... "psiholog si mai apoi psihiatru",cum zicea una dintre fete,nu cred ca e o ordine batuta in cuie[flo] pana vezi rezultatele(sau nu) la psiholog,poate dura ani,iar la final sa descoperi ca,de fapt,e o boala a creierului,tratabila in cateva luni... multa sanatate si echilibru interior[pup] edit sa-ti spun ca normalitatea e relativa,depinde de cine pune eticheta[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
cu totii am invatat la scoala despre cele 4 tipuri de personalitate: coleric, sangvinic, flegmatic si melancolic. cand mi s-a cerut aprecierea, m-am incadrat undeva intre flegmatic si melancolic. e clar ca e NORMAL ca unele persoane sa fie melancolice. ce presupune aceasta "melancolie"? presupune sa tresari la fiecare apel telefonic, la fiecare sonerie? presupune sa nu fii sociabil, sa te simti inferior majoritatii persoanelor si altele descrise de mine la inceput? unde e limita intre normal si anormal? sunt normala (chit ca melancolica) sau anormala?
de la om la om limitele sunt diferite. In functie de toleranta individuala la stress, la evenimentele de viata. Capacitatea de a face fata stresului si perceptiile sunt extreeem de diferite de la om la om. Reactivitatea de asemenea. Nu e normal sa ajungi frecvent "pe marginea abisului" chiat si daca in prezent NU ai evenimente precipitante. Stresul posttraumatic se poate manifesta ani de zile. Unii trag dupa ei stresuri din copilarie, altii din adolescenta, altii din tinerete samd. Asa se ajunge incet-ncet de la depresia pasagera, acuta, de la asa numitele dispozitii melancolice la depresia clinica care inseamna un dezechilibru chimic perfect reglabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia totusi, nu vad de ce psihiatrul e un bau-bau, un fel de chirurg de ultim resort...La psihiatru merg si cei ce au nevoie de evaluare pt scoala de soferi, merg profesorii si altii care necesita evaluari regulate, e o prejudecata sa te feresti asa ca de cine stie cine ...
Eu stiu ca si pentru scoala de soferi si in invatamant iti trebuie evaluare facuta de psiholog, nu de psihiatru[:)] Nu stiu in politie sau armata, dar cred ca si acolo tot psihologul ii evalueaza. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia totusi, nu vad de ce psihiatrul e un bau-bau,
Pentru ca nu s-a inventat inca pastila miraculoasa care sa rezolve problemele sufletului. Ramonika, parerea mea e ca, indiferent ce temperament ai avea, te poti simti impacata cu ceea ce esti si poti avea o viata fericita. Fericirea nu tine de temperament, dar trebuie sa muncesti cu tine, eu nu cred in calea scurta, drumul e greu si sinuos, dar se merita din plin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca cu tine insuti e cel mai greu de muncit si iti trebuie ani.... si inca nu sant psihologi asa de buni incat gata in cateva luni zici ca esti vindecat , daca ai ani de pierdut .... cea mai buna combinatie eu zic e psiholog cu psihiatru, in timp ce esti pe medicatie faci si terapie alfel ai viata un calvar sau o tarai asa , hai ca merge si asa vezi daca psihologi din romania fac biofeedback mamica lui Ana Maria Nihil Sine Deo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, daca ti-a iesit mai demult lipsa de Ca si Mg e foarte posibil sa o ai si acum. Nu stiu daca procedezi corect luand doar Ca, pentru ca la absorbtia calciului, corpul consuma si mai mult magneziu, de aceea intotdeauna in dublele deficiente se recomanda mai intai acoperirea deficitului de magneziu. Adica iei doar Mg, pana cand corpul are suficient, si asta e in functie de cat de mare e lipsa, si apoi continui sa iei in paralel Mg si Ca, intr-o proportie clara, o gasesti pe net. Magneziul are un rol foarte important in starile astea, si lipsa lui te poate face sa fii extrem de stresat. Deci degeaba iei Ca singur, ca iti faci mai mult rau. Alte semne ale deficientei de magneziu sunt tremuratul muschilor din diverse zone ale corpului - pleoape sau oriunde altundeva, somnul prost, iritabilitatea, si astea sunt cele mai putin grave. Citeste aici: [url]http://sanatate.acasa.ro/boli-7/efectele-lipsei-de-magneziu-din-corp-139311.html[/url] Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...