Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#


Recommended Posts

Multumesc de lamuriri Mena; ma gandeam si eu ca pot da maine o tura pe acolo sa probez si sa si cumpar ceva, eventual, ca n-am rabdare pana la livrare daca e sa comand de altundeva :)) Poate plecam cu carutul si ne intoarcem in brate [olala]. Am aflat intre timp ca wrapul poate fi purtat si ca sling pt cand o fi cald, asa ca decizia mea e cam 98% luata. Gabriel nu protesteaza la marsupi? Pe Ema daca o tin in pozitia aia in brate, nu-i place. Trebuie ori mult peste umar, ca sa vada bine, ori cu fata la lume, ori pe sold mai nou, de cand se tine batoasa si nu-i mai cad diverse (cap, gat, etc. :)) ) Mami de strumf Ema (14.12.12) [url="http://www.facebook.com/VandaDesigns"]Creatiile mele [olala][/url] [url="http://gangblog.ro/"]Ce mai scriu eu pe blog[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mi-am luat cat eram insarcinata si nestiutoare mult raspandita "Mama si copilul" a lui Capraru, dar nu prea m-am lipit de ea, pentru ca mi s-au parut prea rigide sfaturile la o prima privire. Aseara, insa, mi-am facut timp sa vad si eu ce scrie in cartea asta, dupa care multe mamici aleg sa-si creasca bebelusii si am ramas interzisa. Va citez doar cateva chestii care m-au lasat masca, dar trec peste partea de sarcina unde mi-a sarit in ochi doar "In ultimele saptamani de sarcina, gravida va dormi singura in pat", ca si cum ar fi bolnava de cine stie ce boala contagioasa. 1. "Nou-nascutul va fi privit de la distanta; este interzis oricarei persoane (in primele zile, inclusiv tatalui si bunicilor) de a-l lua in brate, de a-l saruta, de a se juca cu el, de a-i vorbi din apropiere si chiar de a-l atinge". - nici nu am ce comenta la fraza asta... 2. "Obiceiul de a lua in brate sau de a alimenta un sugar care plange nu trebuie cultivat. Un sugar "are voie" sa planga circa 2 ore pe zi" - deci daca va plang copiii, lasati-i sa planga, nu-i luati in brate si nici nu le dati de mancare, ca-i dresati prost. Asta cu luatul in brate pot s-o mai inteleg (desi nu-s de acord in niciun fel cu ideea de lasat copilul sa planga), poate se refera la faptul ca sa nu care cumva sa-l rasfatam si sa vrea apoi mereu in brate, toata viata, pana termina facultatea. Dar partea cu hranitul imi depaseste intelegerea total. 3. "Daca la cantarirea de la sfarsitul saptamanii cresterea este sub 150 gr, iar sugarul continua sa planga dupa unele mese si cere sa manance mai des, se poate introduce un preparat de lapte din produsele adaptate sau partial-adaptate(...)Inlocuirea unei mese asigura mamei un repaus fizic si posibilitatea ca secretia lactata sa fie suficienta la celelalte mese" - cred ca orice mama interesata de alaptat care a citit macar un articol pe tema asta stie ca nu asa functioneaza organismul 4."Daca a survenit o noua sarcina in perioada de alaptare, medicul va decide momentul intarcarii, dar nu mai tarziu de luna a V-a de sarcina, cand organismul nu poate face fata la ambii paraziti" - cum sa denumesti "paraziti" un sugar si un bebelus din burta mamei. Am recitit fraza de cateva ori, credeam ca nu mai vad eu bine 5. "Niciodata sugarul nu trebuie sa doarma cu mama in pat!" - in rest, nicio explicatie, de ce nu e bine sa doarma in acelasi pat. Te si sperie tonul asta categoric si lipsa oricarei explicatii 6. "Prezenta tatalui trebuie sa se faca simtita in mod treptat in viata sugarului" - nu inteleg de ce e tatal asa nociv pentru bebe de trebuie introdus treptat in viata lui (apropos, fraza asta apare la capitolul "De la 3 la 4 luni"; sa inteleg ca pana atunci tatal nu are voie la bebe? OMG!!!) In rest, sustine alaptarea, dar cartea contine infinit mai multe pagini despre formula, intarcare sau diversificare timpurie. As mai avea o gramada de exemple care m-au socat, dar ma duc sa ma culc. Imi pare rau ca am dat banii pe carte si sper ca parintii mai trec si prin filtrul gandirii tot ce gasesc prin astfel de carti, altfel e trist rau pentru copiii nostri [:(] Mami de strumf Ema (14.12.12) [url="http://www.facebook.com/VandaDesigns"]Creatiile mele [olala][/url] [url="http://gangblog.ro/"]Ce mai scriu eu pe blog[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am luat cartea aia. Geeeez:(. Sunt unii care chiar nu trec pein filtrul gandirii si aplica tot... Eu recomand conceptul continuu si bebelusul meu intelege tot. In marsupi nu comenteaza, Cellena, pt ca ii prind capsele de sustinere a gatului intr-o parte si se uita in cealalta parte pana adoarme. [mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel 15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru cuvintele frumoase, fetelor [flo] Cellena, dupa ce ca sunt eu suparata, acum sunt socata... wow... "paraziti" printre altele? Pfff... Deci asta era mentalitatea pe vremea parintilor nostri. Nimic nu era firesc, natural... pfff... Onutz [mamica] de [avion] Lucian Gabriel (8.11.2012) Vali [grup]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153854&whichpage=1"]F IMPORTANT - MELANOM[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena eu am sling reglabil cu inele de la poarta-ma punct ro. Nu l-am folosit niciodata pentru ca nu suporta sa stea incorsetat.Ieri am probat si un marsupiu clasic,genul ala nerecomandat cu picioarele atarnand (l-am primit si uitasem de el),evident ca se zbatea.Ca si Mena,eu zic sa probezi inainte cu Ema in el,altfel faci ca mine si arunci 160lei. Sling-ul l-am luat cand eram insarcinata si am fost la baby expo,era acolo o mamica care si-a pus copila in sling si a tacut instant...era din tipul ala de copii cuminti.Not my kind[:D] Onutz si ne mai miram de ce generatia parintilor nostrii se plange ca i-am invatat in brate...pai uite ce lecturau ei. Mena am citit si eu Bebelusul meu intelege tot , dar si acolo zice sa il lasi sa planga doar ca sa fie in brate.Ei bine,eu nu rezist nici asa,ma maimutaresc,fac orice numai sa nu mai planga.Bine,al meu urla,nu plange cand e nervos,e o diferenta.Cealalta nu am citit-o dar o sa o comand. Tati e plecat si am dormit impreuna de pe la 2dimineata,ce fericire pe el.L-am culcat de la 9 si l-am pacalit sa nu se trezeasca pana la 9 dim,cu 100de pauze de supt dar am dormit.Doar ca ne supara dintii si ziua numai in brate stam,nu are rabdare sa se joace in pat sau in carut cu jucarii.Si da din ras in plans,ma apuca de fata si ma musca,oare cat mai dureaza dintii astia?Am inteles ca la primii e cel mai rau[bang] Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena, eu wrap nu ti-as recomanda sa mai iei, pt ca bebele tau are deja 3 lunite si toti copiii pe care i cunosc nu au vrut sa mai stea dupa 5 luni in el. Incearca un marsupiu dar cu bebe inauntru, ca sa vezi daca e comod si pt tine. Cu durerile de spate nu e de glumit. Cel mai bine imprmuta-le de la cineva. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dana0000 Mena am citit si eu Bebelusul meu intelege tot , dar si acolo zice sa il lasi sa planga doar ca sa fie in brate.Ei bine,eu nu rezist nici asa,ma maimutaresc,fac orice numai sa nu mai planga.Bine,al meu urla,nu plange cand e nervos,e o diferenta.Cealalta nu am citit-o dar o sa o comand. Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012
daca simt ca e plans de zi incarcata ce a avut, il plimb in brate, langa san si il las vreo 5 minute sa planga, apoi incepp sa il impac [mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel 15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, iar am lipsit din peisaj Onut, imi pare sincer rau, si eu am pierdut pe cineva f drag (tata) in urma cu nici 2 luni, si stiu cum e :( Cellena, si eu am cartea aia, n-am prea citit-o, dar dupa ce ai scris, parca nici nu-mi mai vine a citi Am terminat cu botezul (2 martie) si cu party nr 2 de la Bucuresti si Buzau (la rudele sotului), tocmai ce ne-am intors in urma cu cateva zile Klara este bine, creste (nus cate kg ca nu mai am cantar mic, 7500 grame avea ultima oara), si suntem la masura 68 de ceva timp Am avut noroc, nu mi-a racit, bolnava, febra sau ceva, totul ok decand s-a nascut. Avem 5 luni si o sapt, sambata i-am dat pt prima oara cateva gurite dintr-un borcanas Hipp (ca legume calumea nu am gasit in comert), ii place, doar ca a facut caca moale cu ceva mucus (in loc de 1/zi a facut 1 normal si 2 moi cu mucus) Ma gandesc sa incerc sa-i fac pasta de morcov, sa vad daca e mai ok A inceput cineva diversificarea ? Noi suntem doar pe LP si-am zis sa incep mai repede de 6 luni Fetele, a optat cineva pt 1 an ? Eu da, si-ar cam trebui sa merg mai repede (cu program de 6 ore), ma gandesc sa o dau la bona decat la cresa, fie ea si particulara Un vot pt burtica mea http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2 Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri [pup] Inca cercetez piata. Zici ca imi caut sot, nu sistem de purtare pentru copil [:D] Conceptul continuum, varianta in romana (inteleg ca e tradusa benevol de o mamica): http://www.scribd.com/doc/39580349/Conceptul-Continuum Si apropo de gradinita vs. bona, am citit la un moment dat un studiu (dar nu mai am linkul pe laptop si nici nu-l mai gasesc la o cautare superficiala pe google) despre copiii trimisi la gradinita/cresa inainte de varsta de 3 ani. Ca sa "supravietuiasca" intr-un mediu in care impart educatoarea cu alti copii, au nevoie sa fie competitivi (nu pentru ca i-ar obliga cineva, ci pentru ca simt nevoia sa fie cei mai iubiti de persoana care ii are in grija - e normal). Pana in 3 ani ei nu au inca dezvoltat spiritul de competitivitate si sunt pusi intr-o situatie in care nu stiu cum sa reactioneze si care ii frustreaza. Ziceau in studiu ca pana la 3 ani e mult mai buna o bona decat gradinita, dar daca nu se poate si nu se poate, parintii trebuie sa aiba grija la mai multe aspecte (pe langa cele clasice cand cauti o gradinita) - cati copii sunt in grija unei educatoare? are ea timp sa se ocupe de fiecare in parte? - cat de des se schimba personalul in gradinita respectiva (de la educatoare pana la ingrijitoare). Un mediu schimbator constant suprapus pe frustrarea competitivitatii poate face mult rau Cu siguranta mai erau aspecte pe care le discutau in studiu, dar mie doar asta mi-a ramas in cap. Daca gasesc linkul pana la urma, il pun aici, sa-l cititi Mami de strumf Ema (14.12.12) [url="http://www.facebook.com/VandaDesigns"]Creatiile mele [olala][/url] [url="http://gangblog.ro/"]Ce mai scriu eu pe blog[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...