Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#


Recommended Posts

Hello In primul rand, Onutz, condoleante. In al doilea rand voiam sa povestesc mai multe, dar m-am oprit la postarea Cellenei si o sa o comentez pe aceasta. Multe chestii sunt scoase din context (apropos de filtrare). 1. completarea suna asa "un astfel de comportament, pe langa inconvenientul de a crea stari de agitatie, poate duce la transmiterea unor infectii" - nu vad nimic deplasat aici, e o masura de precautie pe care o iei sau nu 2. mai departe, scrie foarte clar cum sa verifici motivul pt care plange bebelusul, de unde eu deduc ca nu trebuie sa te limitezi la a-l lua in brate si a-i infige tzatza/biberonul in gura. Sa citam: "plansul este mijlocul prin care un sugar semnaleaza mamei o necesitate sau o suferinta (strike 1). Mama este datoare sa observe, sa urmareasca orarul si durata plansului, sa-l asocieze cu alte manifestari, sa gaseasca solutii pt a-l linistii (strike 2). Ori de cate ori sugarul plange trebuie cautat de la inceput daca este infometat, ud, daca-i este frig sau daca-l chinuie o cuta de la scutece (strike 3)" Si ma opresc; desi paragraful respectiv continua cu multe sfaturi legate de cum sa-ti potolesti bebelul (luat in brate, mangaiat, etc) inclusiv mentiunea ca plansul nu fortifica plamanii deci nu-l lasati sa planga de nebun. 3. Ajungi sa-ti cunosti organismul experimentand si nu citind. Cuvantul "posibilitatea" spune tot: se poate sa ai suficient lapte la urmatoarea masa, se poate sa nu. Organismul meu, de exemplu, are extra lapte la urmatoarea masa, dupa cea in care fac pauza (numai ca si la aia de pauza ii dau tot lapte de-al meu cu cereale, lapte pe care l-am muls fie dimineata, fie seara tarziu dupa ce pica fi-mea) 4. parazit = (Organism animal sau vegetal) care tr#259;ie#537;te #537;i se hr#259;ne#537;te pe seama altui organism, c#259;ruia îi provoac#259; adesea daune, boli sau chiar moartea. (despre organisme vegetale #537;i animale) Care are drept surs#259; de hran#259; un alt organism. Din punct de vedere stiintific si lingvistic nu este nimic gresit in a folosi termenul. Daca ne gandim la sensul figurat al cuvantului, da, unii se simt lezati. 5. partea asta nu am reusit sa o gasesc, stiu ca era mentionata undeva, dar o sa-ti dau explicatiile mele. Risc de lovire, acoperire a bebelui. Plus: vreau sa vad adultul a carui gura miroase a micsunele dimineata, care nu transpira nici un pic noaptea, care nu mai scapa din cand in cand cate un vant in somn, caruia nu-i cade nici un fir de par. Cam astea sunt motivele pt care fi-mea nu doarme cu noi in pat; asa sunt sigura ca nu-i viciez aerul, ne odihnim amandoua (probabil ca nu as reusi sa dorm stiind ca mica pisica e langa mine, sau as pica intr-un somn atat de adanc incat cine stie cum m-as urca pe ea), lenjeria pe care doarme este a ei si numai a ei, nu ne lasam noi adultii amprentele jegoase pe ea. Deci parerea mea: strict din motive de siguranta si igiena. 6. Eu as fi bolduit cuvantul TREBUIE. Si in capitolele anterioare se pune accent pe rolul tatalui. Fraza continua cu: "respectand somnul si linistea sugarului, tatal va sta mai mult langa sugar, va invata sa-l tina in brate, va incerca sa-l cunoasca; .....; participa la baia zilnica". Eu am interpretat chestia asta ca sfat pt tatii care inca nu s-au implicat, si nu ca (vezi, doamne) pana atunci nu au avut voie sa se apropie de sugar. Contine infinit mai multe pagini despre formula si alte alimente pt ca alaptatul e relativ simplu (desi unii il complica aiurea). Ai lapte, mufezi copilul si punct (plus eventualele ingrijiri in caz de rani). Daca nu ai lapte, atunci devine complicat: trebuie sa stii cum, cat, de unde si de ce. Mi se pare normal sa povesteasca mai multe mamelor care dau lapte praf si care din nestiinta sau ignoranta pot face infinit mai multe greseli. Ce nu-mi place mie la cartea asta, e retetarul - desi mentioneaza in multe randuri ca nu se adauga sare/zahar in multe retete acesta este mentionat. Foarte de bun simt evolutia psihomotorie a bebeilor. In rest, totul este, asa cum ai spus si tu, "filtrabil". Si iata fetelor, acum aveti doua opinii diferite asupra aceluiasi subiect [:-)))] [url="http://lb1f.lilypie.com/9Viop2.png"]closca sefa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelor, eu recomand din suflet Marsupi Plus Klara este "purtata" intens de la 6 sapt, ii place de numa, se linisteste acolo, doarme Ies in oras si 2-3 ore la cumparaturi, nici nu simt ca am copil asa cumintica sta acolo, e f comod pt spate, am si mainile libere, il ador Sa nu mai zic ca la controlul de sold a iesit totul perfect si doctorul ne-a laudat ca o "purtam" asa, spunea ca este pozitia cea mai corecta pt dezvoltarea oaselor bazinului Am si Mei Tai, ala e pt peste 7kg, am si protectie pt iarna, in curand iau si Manduca Sunt un mare fan sist de purtat Se aseaza praful pe investitia mea Stokke :p Folosesc carutul doar dupamasa cand doarme in curte in landou Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la kineto. Mi-a zis Alex ca a recuperat Gabi tot. Isi sustine capul in pozitia papusa f bn, face intoarceri cu putin ajutor. E f ok. Mai facem cateva sedinte si mereu exercitii pt fortifierea muschilor ca sa nu mai ramanem in urma. Cellena, Dana0000,ipopica si cine mai era interesata de inot, mi-a recomandat babyspa si micii campioni. O sa ma uit dupa preturi. A zis ca sunt cele mai de incredere. [mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel 15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Popi, eu inteleg perfect ce au vrut sa zica cu chestiile alea din carte, dar tot nu mi se par normale unele afirmatii si tonul foarte imperativ, iar unele lucruri mi se pare ca se bat cap in cap (apropo de niciodata nu se va hrani un bebelus care plange vs. "Ori de cate ori sugarul plange trebuie cautat de la inceput daca este infometat") Eu sunt de parere ca tatal trebuie sa intre in contact cu bebelusul din momentul nasterii sau imediat dupa daca nu se poate altfel, ca ideea ca nu trebuie cultivat obiceiul de a calma bebelusul in brate e gresita si nu inteleg de ce ne ferim de asta ca de cine stie ce, ca pe termen mediu-lung laptele se pierde daca se inlocuieste cu lp, nu se strange pt urmatoarea masa, ca nu se cade sa denumesti niste fiinte atat de nevinovate "paraziti", oricat de corect ar fi din punct de vedere al sensului, etc. Mai scria in alt capitol despre cum sa nu cazi prada "micului tiran", de parca ar fi care-pe-care... Dar probabil ca sunt eu mai sensibila si e clar ca fiecare are stilul lui de parenting. Ce ziceam eu este ca toate afirmatiile foarte stricte din carte (nici nu vreau sa numar de cate ori se specifica "mama este datoare sa", de parca ar fi o neplacere sa ai grija de un bebelus, dar e de datoria ta de mama sa o faci totusi) trebuie trecute prin filtrul gandirii (cum ai facut tu) si nu aplicate mot-a-mot. In fine, noua nu ni se potriveste stilul asta, iar mie imi place la nebunie sa intru in polemici cu cei care au pareri diferite de ale mele [:D][pup] Mami de strumf Ema (14.12.12) [url="http://www.facebook.com/VandaDesigns"]Creatiile mele [olala][/url] [url="http://gangblog.ro/"]Ce mai scriu eu pe blog[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena nu stiu daca gradinita /cresa inainte de 3 ani dezvolta spiritul de competivitate insa pe cel de posesivitate il dezvolta cu siguranta. Vladut a mers de la 1 an si 4 luni la gradi si primul cuvant pe care l-a invatat (in germana) a fost "al meu"(meiner). Ma asteptam sa invete sa ceara apa sau altceva dar nu....acolo a invatat sau mai bine zis a fost obligat sa imparta jucariile cu altcineva asa ca primul lui cuvant a fost al meu. Faptul ca trebuia sa imparta educatoarea cu alti copii nu l-a afectat insa cand veneam sa-l iau trebuia sa-l pun a san, nu ma lasa sa plecam fara sa stea 5 min. la san. Probabil era o compensatie psihica pentru lipsa de afectivitate de acolo, nu stiu... In 3 luni s-a acomodat foarte bine si a invatat sa-si apere " posesiile", nu s-a mai lasat lovit sau muscat. Bine, am schimbat si cresa dar asta-i alta poveste. Nu stiu ce sfat sa dau ce e mai bine cresa sau bona....dupa un an eu as da copilul la cresa, inainte de un an probabil bona. In cazul nostru Vladut avea nevoie de socializare, asta e motivul pentru care l-am dat la cresa. Pana la 3 ani statea acolo 5 ore pe zi. Acum eu trebuie sa merg la scoala din august si planul initial era sa o dam la cresa dar ne-am razgandit si va sta sotulica pana in ianuarie acasa. Pentru cateva sute de euro in plus pe luna nu merita sa o sacrificam pe ea, ii suntem datori sa stam cu ea asa cum am stat si cu Vladut acasa. O sa ne descurcam noi si cu mai putin bani cateva luni... Acum speram sa gasim un loc la cresa pentru ea din ianuare... Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onutz,draga mea, cuvintele sunt de prisos.Condoleante sincere.Fii puternica si linistita pentru bebe, pierderile acestea sunt asa de grele incat niciodata nu stim sa acoperim golurile lasate in sufletele noastre, stim insa intotdeauna ca trebuie sa mergem mai departe. Cellena, Popi,ref. carte eu sunt undeva la mijloc, adica si mie mi-au placut pasajele despre dezvolatarea bebeului pe luni, dar am aruncat-o facand pffff, de cateva ori, prima data cand am citit ca bebeului trebuie sa ii dau suc de fructe de la 6 saptamani,2-3 lingurite in prima zi (la 6 saptamani!! pai pediatrul meu e minunat, nu?-daca mi-a zis sa ii dau cereale la 2 luni[:)]), in fine,-apoi am tot inchis-o mormaind cand am constatat ca recomandau O lingurita de zahar la fiecare 100nml de lichid!! -fie ca era lapte, fie ca era ceai.Pai eu nu stiu pe cine scoleste personajul...Asa ca DA, trebuie un filtru urias ca sa nu te simti cumva ca tocmai ai facut un bau bau care are numai intentia sa te chinuie, saracutul- si cu care trebuie sa te lupti cu indarjire ca sa il "strunesti".Deci am hotarat sa ignor cu desavarsire multe aberatii (si da, cuvantul "parazit" in context mi se pare absolut non necesar, avand in vedere ca e o carte despre bebelusul care tocmai a aparut/va apare in viata unei mamici), nu una de biologie.Si asa cum zicea Popi, de aia suntem aici sa ne spunem parerea asa ca asta e strict o opinie perosonala.Daca ar fi dupa mine, cartea aia ar avea muuuult mai putine pagini[:)] Popi[pup], Nicholas se joaca ziua in pat sau in patutul lui, pe o perna mai maricica, insa noaptea doarme cu mine si atata timp cat are reflux va dormi cu mine., s-a innecat cu voma de 2-3 ori si nu vreau sa il las singur in patut.Va veni si vremea aceea, e timp sa stea singur, o ho hooo Cred ca nici o mama, indiferent cat de obosita e, nu are sa doarma asa de tun incat sa faca bebele vreo miscare si ea sa nu aiba habar, cel putin somnul meu a devenit iepuresc de cand am bebele (nu de cand doarme in pat cu mine).In plus, chiar dormind cu mine, doarme pe asternutul lui, inclusiv cearceaf, pernuta, paturici, normal, nu are treaba cu ce ma invelesc eu, are partea lui bine definita, unde are si cele doua jucarii pe care le iubeste si care ii spun noapte buna si buna dimineata[:)][pup]Eu nu vad nimic rau in a-mi vedea puiul cu gura pana la urechi la mine, cand deschide ochii dimineata, nu ii conditiile in care doarme fara probleme in oricare loc din casa in care il pun si in orice camera, deci va fi usor sa il pun in patutul lui cand am sa il stiu ok . Dar da, prefer sa se trezeasca intotdeauna in camera lui si sa isi vada prietenele lui, bufnitele, pe perdea, - au niste dialoguri fenomenale:) Gata, ca m-am intins ca o placinta.Nu stiu cum e vremea la voi, la noi sunt 4 gr si ploua.Bubulici face nani.O fi de la ploaie?[olala] hmmmm si cred ca se pregatesc dintii de venit la suprafata...oh, eu nu ii vreau deja.. Dana, voi cum mai sunteti?Angelique? Hai va pup pe toate, mamici si gagali[pup][flo]ci![pup] !Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu nu iti mai spunem cum a fost vremea azi sa nu te suparam[:D]Lasa ca vine si la voi caldura. Nu suntem prea bine,plange intruna,nu-l poti lasa jos sa mergi nici la baie ca tipa dupa mine sau mama.Se aoleste si are mana in gura pana isi face singur sila si vomita.Sunt cu nervii intinsi,orice as face nu e multumit.Nu stiu cat ma dureaza ca de 2zile cel putin nu ne mai intelegem,ne plimbam prin toata casa,l-am scos afara de 2ori azi,prima data a adormit dar a2a oara a plans si nu s-a calmat nicicum. Am mai incercat iarasi sling-ul,cred ca nu mi-am ales momentul bine ca a facut si mai urat.Vine acum ora de baie,ora 9 dupa noul fus orar si apoi somnul de seara. Fetelor in ceea ce priveste metodele de crestere a copilului eu nu am nimic batut in cuie,un singur pitic am asta cu dormitul in pat cu noi.Nu vreau si pace.Mai ales acum dupa accident am niste dureri crunte de spate si din cauza ca il pun cu mine in pat dorm intr-o parte si dimineata abia ma pot ridica din pat.Dar cum zici si tu Bubu e o rasplata minunata cand deschid ochii si vad cum ma priveste cu ochii lui mari si albastrii si zambeste cand ii zic neata,mami! Asa ca nu sunt nici de o parte,nici de alta...go with the flow.Sa vedem cand ma intorc la serv,atunci va fi momentul 0. Noapte usoara si bebelusi somnorosi va doresc,ma duc sa ii mai sortez din haine ca iar avem o serie de 62-68cm care ori au intrat la apa,ori pur si simplu a crescut el. [pup] Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamicilor,am bifat prima zi de munca!!![q] [q]....naspa de tot. duminica a facut Irina 4 luni si ne-a facut un cadou minunat.se ridica in fund cu putin ajutor! se chinuia sa se ridice,cum era intinsa pe pat si am luat-o de maini.pana sa imi dau seama era in fund.nu am tras-o deloc, doar am tinut-o de maini...am repetat de 3 ori,si da, am inregistrat-o.de dimineata,la prima ora am mers la enfermera, la controlul de 4 luni.cu pediatra nu ne mai intalnim pana la 6 luni, daca totul e ok.are printesa mea 6.400 kg,64 de cm si 43 la cap.a laudat-o,a zis ca arata foarte bine.mi-a zis sa nu ii dau altceva in afara de lapte pana la 6 luni.nu are nevoie de apa sau ceai pana nu incepem diversificarea.si da,dupa cele 3 vaccinuri(unul in stangul si 2 in dreptul) a urlat de eu m-am speriat...s-a linistit dupa ce am plecat de acolo, in carucior.a fost cumplit sa o las asa amarata cu mama si sa fug la munca.la intoarcere am gasit-o bleaga si maraita. i-am dat paracetamol picaturi si acum doarme.cand am ajuns acasa m-am jucat cu ea si am pupacit-o(ii place la nebunie,sta cu gura deschisa si ranjeste) pana am obosit..mi-a fost dor sa o vad zambind... saptamana viitoare, pe 10 merg la sedinta la cresa.da, irina va merge la cresa din septembrie.sa vad ce solutie gasim pentru iunie si jumatate de iulie...[bang].e la nici 5 minute de casa,sunt 8 bebelusi intr-o camera.asta daca se ocupa toate locurile...nu vad nimic rau in asta.sunt profa de meserie si prefer asa.pot sa ma uit pe net sa vad ce face in orice moment.da, se va raci,va lua toti brontozaurii de acolo, dar e normal...i-am facut toate vaccinurile si pe cele optionale.o sa trebuiasca sa caut pe cineva sa ma ajute in caz de ceva,dar toate la vremea lor.o luam treptat. nu e plangacioasa,mamoasa...se joaca singura destul de mult,daca e ora de somn ajunge sa o pui in pat, pe o parte si sa-i dai jucaria de somn si povesteste o vreme pana adoarme...eu nu am nici mei tei, nici marsupui,nimic...la inceput ma tenta foarte mult,dar acum imi dau seama ca nu puteam sa le folosesc...am 4 operatii la genunchi si probleme cu spatele si nu puteam.azi am primit acceptul de la enfermera sa ridicam putin caruciorul,astfel incat sa nu mai stea intinsa,ci un pic inclinata. ii place la nebunie. ONUTZ condoleante si multa putere sa depasiti momentul. ELA cum se mai simte baietelul tau¿ pupam toti baieteii si fetitele..fara gluma(azi e 1 aprilie.[:D]) mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc inca o data, fetelor [flo] Cellena, multumesc pt cartea tradusa, parca mi-ai citit gandurile [flo] Eu iti (va) spun sincer ca nu-mi permit mijloace de purtare de 300-400 ron, am gasit un mei tai care costa 130 ron cu tot cu transport. Popi, stiam sigur ca tu citeai cartea sotilor Capraru si eram curioasa ce ai de spus dar de zapacita ce sunt am uitat sa scriu [:)] Apreciez ca ti-ai facut timp sa ne scrii si parerea ta [flo] Dana, pe mine nu m-a dus capu' sa-i actualizez ora de baie dupa ora de vara [:D] a fost fara evenimente [:D] Pt dintisori ai incercat inelele gingivale? Daca ai mai zis, scuze [flo] Bioana, of, ce o fi fost in sufletul tau... [pup] Onutz [mamica] de [avion] Lucian Gabriel (8.11.2012) Vali [grup]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153854&whichpage=1"]F IMPORTANT - MELANOM[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...