Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Iepurasi mar-apr 2010 - 9


Recommended Posts

Uram in avans pt 14 aprilie

 

[tren] [s][majoreta][s][majoreta][s][RO] [clown]

 

La multi ani iepurasei

care implineste 3 anisoriiiiiiii :

 

Justina de Ioanact

 

sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita !

 

[tren][RO][clown][s][majoreta][s][majoreta][s]

 

 

[portb] de Steluta Norocoasa [copil] [fetita]

IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)

Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase

Atat sunt de mare !

Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

Carucioare pentru animalute

 

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.

Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mulţumim mult pt urare! [flo] [pup]

Pt că nu ştiu dacă mai intru, vă urez de pe-acum un :

[ieppaste] PAŞTE FERICIT! şi HRISTOS A ÎNVIAT!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va salut dragi mamici,

Multumim pentru urarile de La multi ani! :-)

Nu-mi vine sa cred ca are deja 3 ani! anul acesta am facut multi pasi inainte. am renuntat la suzeta prin ianuarie, din februarie se doarme in pat normal de copii iar de o luna am reusti sa scapam si de pampers! mi-a fost tare frica de dezastrul ce urma sa faca fara pampers dar Riccardo ne-a facut o surpriza foarte placuta si dupa 2 zile nu a mai facut pe el deloc. e foarte atent si deja se aseaza singur pe oala , ne cheama cand a terminat :-)

 

Bluekidoo - felicitari ptr jobul sotului! sper ca acum sunteti mult mai relaxati :-)

 

Pupici tuturor si PASTE FERICIT alaturi de toti ce dragi si mai ales alaturi de scumpii iepurici! :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Buna mamici, ce mai faceti? Ce mai fac pitici?

Uite ca ne apropiem cu pasi repezi de toamna si automat de inceperea gradinitei. Am emotii cat carul si imi dau lacrimile de fericire si de melancolie in acelasi timp, cand imi privesc fiica si nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 3 ani jumate. Ce sa mai, avem copii mari de acum. Sunt total uimita cand o privesc si cand vad cu evolueaza: are vocabularul din ce in ce mai dezvoltat, foloseste cuvinte si expresii care nu ma asteptam sa le aud de la un copil de varsta ei (poate e normal dar eu fiind la primul copil ma asteptam la altceva)de suzeta si de pampersul de zi am scapat de la 2 ani, inca il mai folosim pe cel de noapte. O privesc si nu-mi vine sa cred ca minunea asta e a mea, ca am realizat eu asa ceva.. inca imi pare un vis incredibil de frumos. Este tandra, iubitoare, dar si plina de energie si zglobie. In fiecare seara nu se culca pana nu ne pupa si pana nu o pupam si in fiecare zi ne spune "te iubesc" si "multumesc mami" pentru orice maruntis cu care am ajutat-o. Dimineata cand se trezeste vine langa mine in pat, ma mangaie, ma pupa si imi spune "te iubesc, esti cea mai buna mami"... Cand venim de la munca sare de gatul nostru, ne pupa si ne spune ca ne iubeste.. Ce sa mai, un omulet asa mic a adus atata fericire cat nu mi-am imaginat vreodata ca voi simti.  Si incerc sa ma agat de orice urma a copilariei ei, o privesc cum creste frumos, sunt fericita si in acelas timp sunt trista ca bebelusul meu este fetita si curand va fi copil mare, independent..

Si numaram zilele pana incepe gradinita si o data cu ea o noua etapa de viata....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este Irina, mamicile intra foarte rar sa ne mai povesteasca cate ceva despre comori.

Printre altele am aflat ca prima zi de gradinita va fi pe 16 septembrie si ca ne trebuie acel aviz epidemiologic legat de care sunt discutii, si anume analizele respective sunt decontate de stat decat daca sunt facute in situatia in care copilul este suspect de vreo problema de sanatate. Daca ai nevoie de ele pentru a dovedi ca copilul este sanatos, se platesc.

O alta dilema a mea este legata de fisa medicala de inscriere la gradinita. Pediatra mi-a spus sa ma duc la ea cu o fisa medicala tip de inscriere la gradinita in care ea va trece toate vaccinurile pe care le-a facut copilul si ca aceasta fisa este obligatori indiferent de tipul gradinitei pentru ca asa prevede ministerul sanatatii. De la gradinita mi s-a spus ca nu este valabil pentru gradinitele cu program normal deoarece copii stau acolo doar 4 ore pe zi caz in care gradinita nu are cabinet medical. 

Se pare ca in prima zi va fi doar festivitatea de deschidere moment in care ni se va da lista cu ce rechizite trebuie sa cumparam si alte lucruri pe care ar trebui sa le stim si ni se va spune programul pentru urmatoarele zile. Tanya deja ma bate la cap in fiecare zi sa o duc la gradi, zilele trecute a trebuit sa ajung pana la facultate si am luat-o cu mine, i-am spus ca mergem la mami la scoala si mi-a zis "mami, la tine la scoala cred ca e urat, mai bine haide la mine la gradinita"  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a fost o zi cu peripetii. Am iesit aseara in parc, in alt parc nu in cel in care obisnuim sa mergem, si Tanya a inceput sa se joace cu 2 baietei gemeni de vreo 2 ani jumate. La un moment dat unul din ei era urcat la topogan iar Tanya era jos si se pregatea sa urce scarile. Baietelul de sus s-a intors spre ea si a pocnit-o in cap cu o masinuta de metal spunandu-i ca ea nu are voie acolo ca este al lui. Apoi ne-am dus la o masina mare pe arcuri care este asezata la mai bine de jumatate de metru inaltime, Tanya s-a asezat la volan, langa ea a venit o fetita care a inceput sa o inpinga ca vrea ea la volat, le-am explicat ca pot face cu randul sau pot tine fiecare de cate o parte a volanului, a tinut faza vreo 2 minute apoi fetita a impins-o pe neasteptate pe Tanya care binenteles ca a cazut din masinuta.

La scurt timp dupa am plecat din parc si ne-am oprit la un magazin de incaltaminte sa ma uit la adidasi pentru ea. M-am oprit la intrarea in magazin si i-am cerut sotului portofelul lui spunandu-i ca eu l-am lasat pe al meu acasa si nu am bani la mine. Am intrat in magazin, Tanya s-a dus pe un scaun in mijlocul magazinului si de acolo a inceput sa o strige pe vanzatoare: "Doama, doama sa sti ca mami nu mai are bani. Vrea sa imi ia adidasi da nu mai are bani". M-am facut semafor la fata.

Am iesit din magazin iar ea a luat-o la fuga spre tacsu iar de la oboseala, intuneric, neatentie, s-a impiedicat intr-o gropita si a ajuns pe burta ranindu-si un deget. Dupa ce s-a linistit din plans, s-a dus la taicasu in brate si ii spune "tati, mergem si noi la o shaorma sau ce facem?" .. Ne-am amuzat si am intrebat-o de ce vrea la shaorma si a zis ca noi nu prea avem mancare acasa.  Pe de-o parte ne amuza, pe de alta parte ne gandeam ca daca o auzea cineva si in magazin si pe strada cu shaorma, o credea si ne plangea de mila.. Nu stiu ce i-o fi venit cu asta pentru ca noi n-am discutat niciodata probleme financiare in prezenta ei si am avut grija ca ea sa nu simta lucruri d'aste. Nu-mi pot imagina de unde stiu copiii d'astea, mai ales ca imi povestea o prietena ce are fiica de varsta Tanyei, al carui sot este plecat in afara sa munceasca, i-ar fetita i-a spus mamei ca este zgarcita, ca tati a plecat la munca sa faca bani pentru ea, iar ea nu are bani in pusculita de la tati pentru ca e mami zgarcita si ii cheltuie toti. Si ia mai spus mamei ca ea vrea cadou o masina fara acoperis sa-i fluture vantul pletele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

legat de gradi Rares este la privat de 2 ani dar...de anul asta intentionez sa-l dau la stat. ne-au dat si noua fisa aceea de care spui tu, iar cu avizul banuiesc ca o sa ma duc la o clinica privata. eu inca sunt tare ingrijoarata daca se va acomoda la stat sau nu mai ales ca el si acum dupa 2 ani merge mai mult tara la gradinita...

in ceea ce ii priveste, deja au crescut, au inceput sa faca diverse corelatii si de multe ori si eu raman surprinsa de ce poate sa ii treaca prin minte...una peste alta avem deja copii mari :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...