Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Iepurasi mar-apr 2010 - 9


Recommended Posts

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata! Dupa prima saptamana de gradi, stam deja de 2 zile acasa. Tanya este cobza, cu febra, gat rosu si varsaturi cand e febra mare. Simptomele au inceput sa ma ia si pe mine, dar asta e.. asa facem imunitate  [alcool]

Si noua ne-a propus educatoarea sa-i luam o perioada la 11:30 pentru a se adapta ami usor cu gradinita, sa nu se simta parasiti. 

Cam atat momentan ca am capul ravasit si nu pot gandi limpede.. O zi buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bluekidoo - Multa sanatate Tanyei, sper sa isi revina repede !

 

Gia a facut in prima saptamana o usoara raceala, da rasa insemnanand doar cirs de nas, tusit si stranutat. Nici gand  de rosu in gat sau Doamne Fereste  febra.

Ii merge foarte bine de cand ii dau siropul de imunitate IMMUNOMIX PLUS SIROP COPII X 210 gr –ABOCA

Pt Gia e a treia saptamana de gradinita.

Primele 2 a fost la grupa mica si de ieri am mutat-o la grupa mijlocie

In doar 2 saptamani a inceput sa planga cand nu obtine ce vrea si mi s-a confirmat ca de la gradinita a invatat asta, la sedinta cand una din educatoare, ii spunea unei fetite mai mici  sa ii dea mingea unui baiat mai mare care se tavalea pe jos ca o vroia spunandu-I : “ da-I mingea lu Ioan ca sa nu mai planga ! “

Cred ca este elocvent ca de acolo a invatat ca daca plange obtine.

Plus ca acolo era a doua cea mai mare din grupa , restul fiind mult mai mici si  care nu vorbesc, care nu stiu sa manance, care nu stiu sa faca la wc si etc.

Si tot de acolo mi-a venit cu intoarcerea la mersul in 4 labe.

Si toate cumulate m-au facut sa merg la directoare si sa cer sa fie intr-o grupa mai mare

Si de ieri este la grupa mijlocuie unde are o educatoare f tanara si cu foart emult bun simt si una  tot tanara  dar foarte severa  si care eu cred ca o sa faca treaba cu ei.

Oricum zicea ca fac dezvoltare persoana cu educatoarea mai severe, si c a au facut si anul trecut ( iar la grupa mica nu  am auzit de asta ceva)

Si multe alte diferente

Cu toate ca mi-a vb cam flecmatic  educatoarea cea severa cum ca ea nu e obligata sa o ia peste nr ei de copii sis a ma intrebe care e motivul transferului si etc, mi se pare ca o sa ii prinda bine Giei experienta cu ea

In fine per total sunt incantata  de schimbare, Gia vrea in continuare cu disperare se merga la gradinita, se trezeste singura dimineata si vine si m-a trezeste si pe mine inainte  de ora la care e pus ceasul sa sune.

Ieri erau deja pe dulapioare si desenele lor, primul desen al Giei de la gradi pe care il pastreaza si il pun in dosarul fiecarui copil

Cam atata desre noi momentan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor..din pacate sunt mereu pe graba...asa ca scriu ce e mai important. vreau sa va recomand din suflet (cred ca am mai facut-o si in trecut) sa faceti copiilor o cura cu Colostru (bovin) care este de 40 de ori mai puternic decat cel uman si de 4 ori mai eficient decat orice vaccin gasit pe piata! Colostrul de care va vorbesc este facut de o fabrica in Germania , singura in lume care produce colostrul bovin in concentratie de 100% (nu ca vrajelile pe care le gasiti in farmacii) si din care au extras cazeina deci poate fi luat si de cei cu intoleranta la lapte. Firma are sediu si in Romania, la Bucuresti si va pot pune in legatura cu persoana de la care sa cumparati. O sticla de 125 ml este suficienta pentru o cura de 2 saptamani ( 8 ml pe zi). Eu anul trecut i-am dat lui Riccardo cam odata la 3 luni cate o sticluta si nu a lipsit o zi de la gradi pe motiv de boala. Daca vreti cu adevarat sa le faceti un bine copiilor vostri nu mai aruncati banii pe toate siropurile din farmacii sau homeopate...Va spun asta ptr ca am vazut cu ochii mei cat e de bun si cat de multe probleme rezolva. Daca vreti mai multe detalii scrieti-mi sau dati chiar un search pe net si cititi despre beneficiile colostrului. o sa fiti impresionati.

 

Ah..pretul unei sticle de colostru este de 39.90 euro ( nu stiu cat vine exact in lei) .

 

Bluekidoo - imi pare rau ptr mama ta si sper din suflet sa invinga boala mai ales ca e tanara si poate lupta. ( pentru ea cauta info despre Reishi- in Japonia e pe lista oficiala a tratamentelor impotriva cancerului) . Recuperare rapida tie si Taniei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc tare mult fetelor pentru urari. Tanya este mai bine, a invins raceala dupa aproape 2 saptamani de tratament dar a ramas cu tuse. Mai nasol este ca de marti ma lupt eu cu o forma severa de puroi in gat care timp de 4 zile mi-a provocat febra cu frisoane la fiecare 4-5 ore, dureri de gat si urechi, dureri musculare, ameteala, greata etc.. de vineri sunt pe tratament cu zinnat si deja incep sa se vada efectele (pana vineri am luat ospen de 1000 degeaba). Am scapat de febra, de durerile musculare si cele de urechi (mai sunt doar infundate), de durerile puternice de gat (doare mai putin si tusesc destul de mult si mai ales cand incerc sa dorm). Inca sunt foarte slabita, nu pot sta ridicata mai mult de 10 minute ca trebuie sa ma intind, nu pot sta aplecata si nu pot face mai nimic din cauza ametelilor. (am iesit sa iau paine din fata scarii si imi fugea pamantul de sub picioare, ma simteam ca un betiv, imi era greu sa intorc capul stanga dreapta sa ma uit de masini) dar in rest sunt mult mai bine decat zilele trecute. In perioada asta am tinut-o pe Tanya mai mult la ai mei, sotul este plecat in delegatie, deci am fost cam singura acasa. In seara asta se vor intoarce amandoi si abia astept sa-i vad ca tare goala a fost casa. Si totusi imi fac griji pentru Tanya ca am senzatia ca de cand m-am imbolnavit eu, parca tuseste mai des, o sa vad cu se prezinta zilele astea si daca e ceva ma duc cu ea la control. Cam atat momentan ca am obosit, ma duc sa ma mai intind un pic..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bluekidoo  - si Gia ramasese cu tuse si  tare bine i-a facut Cough Syrup - Gust de fructe, 118.5 ml, Childlife Essentials

aici l-am gasit cel mai ieftin

 https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/diverse/cough_syrup_gust_de_fructe_118_5_ml_childlife_essentials-p10027283

 

Stiu ca este un virus acum care nu  cedeaza la antibiotice si da in otita.

 

Multa sanatate si tie si Tanyei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scapat de puroi dupa 7 zile de zinnat doar ca de la el se pare ca am facut o candida in gat, ca de , nu putea fi totul perfect [alcool] . Tanya inca tuseste asa ca ieri am fost iar la doctor si ne-a dat Rhinatiol de 2% (5 ml 2x/zi timp de 7 zile), eurespal (5 ml 3x/zi 20 zile), ibalgin (5 ml 2x/zi 10 zile), septilin (5 ml 2x/zi 90 zile) si cate o capsula de inhalant baby pus seara pe o batista.. dupa primele 2 zile de tratamen deja sunt ameliorari, nu mai tuseste pana vomita si dormim noaptea [pk] . Macar pana la varsta asta nu am apelat niciodata la antipiotic, totul a fost pe baza de plante.. macar ea daca eu o tin continuu pe antibiotic..

In rest suntem bine, este tare incantata de gradi, ii place mult iar educatoarea mi-a spus ca este intre primii 5 copii din grupa, din 20.. cra cra [:D]  Ba chiar avem probleme in weekend ca ne bate la cap sa o ducem la gradi, a spus ca pe ea nu o deranjeaza daca ceilalti copii nu vin ca ea se descurca si fara ei [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...