Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*


Recommended Posts

uite Mihaela:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=521011121292758&set=a.349195661807639.79720.169520369775170&type=1&theater

 

Ofertele astea sunt mega super! Daca te uiti pe site ai sa vezi cat de frumoase sunt reducerile. Eu am luat Charlie Banana la sfatul Lenei, Tot ea imi zicea de Bumgenius ca-s la fel de faine, Rumparooz si Grovia:)

 

 

Lapte...eu prefer de vaca , fiert dar nu zic ca e cea mai buna alegere. Am inteles ca UHT mai pastreaza din nutrienti dar pe de alta parte contine urme de antibiotice/hormoni din hrana vacilor crescute industrial. Laptele de tara , fiert, macar e mai curat...bineinteles daca vaca manaca regulamentar:fan , lucerna, iarba si ce le mai dau taranii ..

 

Oanaid="navy">, mami de [zana]Cateriid="red"> 18.09.2011

 

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am gasit BIO UHT la Mega Image. Si mai e un magazin unde am vazut de alt tip. Cu asta incepusem dar vroiam sa-l trec pe lapte normal. Insa daca Bio UHT e bun, pot continua si mi-e si usor pentru ca pot lua cantitati mari si sa le consum treptat. Plus ca nu-l mai fierb ci doar incalzesc.

 

mama lui Daniel (23/07/2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela , e ok laptele bio uht. mie mi se pare fff scump ca altfel as lua si eu> as avea mai multa incredere ca e testat si pt ca in general e produs prin alte tari. Eu dau pe lapte 2.5 lei litru...ori ala uht bio cred ca e triplu.

 

Oanaid="navy">, mami de [zana]Cateriid="red"> 18.09.2011

 

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana: E 6.19 lei litrul. Ma crezi ca m-am uitat pe bon ca habar nu aveam cat e? Dar Dani pana de curand bea 2 cutii de nan fara lactoza facute cam cu 3 sticle de hipp pe saptamana. Deci asta insemnna cam 100+ lei pe saptamana dati pe lapte. Si acum vorbim de mai putin de 30 lei pe saptamana pentru lapte bio uht. Deci e mai rentabil ca laptele praf si eu cred ca e si mult mai sanatos.

 

mama lui Daniel (23/07/2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor. Back to work [pk]

 

Ati juns bine acasa de la munce fetelor? Cum s-au simti piticii pe drum?

Noi am ajuns rel;ativ bine, Edi a dormit tot drumul , mai bine sous a zacut insa cand am ajuns acasa, dupa inca un somn de 2 ore era ca nou. Nu a mai facut febra deloc, iar noaptea trecuta a dormit bustean. Chiar nu stiu de ce a facut acel puseu de febra noaptea.

Ma bucur tare mult ca ne-am vazut, cunoscut,.... desi nu am prea putut sa stau cu voi la vorbe, insa data viitoare incerc sa fiu mai prezenta. Aveti niste copii minunati si frumosi cu totii.

 

Va pup, sa aveti o zi frumoasa.

 

mami de Eduard Stefan ( 26.08.2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salu

 

Mihaela, dar de ce nu iei niste calciu, mg, multivitamine? In alaptare ar trebui supliment de calciu de cel putin 1g pe zi. Mai ales in diete deficitare sau asimilari deficitare. Si despre rarit supturile sa iti spun cum am procedat cu Zoe. Am plecat 4 zile de acasa, timp in care nu a crapat de urlete asa cum ne-am fi asteptat ci dimpotriva a dormit. Ea suge foarte mult noaptea ca ziua oricum sunt la servici. Bun, ne-am intors am facut program, culcata la ora fixa, mai devreme (in jur de 9) si dat apa daca se trezeste. Dupa aproape trei saptamani, la bilant, vad ca s-a trezit o data pe la 2.30, o data pe la 4.30, o data pe la 5.30 si restul de 18 treziri cam 6.30-7.30. Si o singura data a mancat de doua ori noaptea. In rest apa si pa si pusi, ca doarme si intelege foarte bine cind ii spun sa puna capul pe perna si sa doarma ca ii dau lapte dimineata.

 

Dar cum zicea si Lali, daca alaptatul deja e un chin prea de netrecut, se poate si intarca.

 

Si eu ii dau lapte bio de capra ca a mea e alergica la vaca si vad ca ii place, si-a adus aminte si cum e cu suptul din biberon. Insa peste noapte doar apa, nu lapte.

 

mami de [8**] Sofia 08.08.08 si de [fetita] Zoe 20.10.11

Doamne ai grija de noi! [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ooka. Mi-ai lipsit :) Nu e un chin alaptatul. Nici trezirile nu ma deranjeaza. Nu-s asa de dese. Ziua sta agatat de mine mult si chestia asta imi place. Dar ma ingrijoreaza chestia cu amortitul degetelor. Deja sunt 2 saptamani si nu a cedat. Iau elevit si magne-b6. Am facut sambata analize ca sa vad care e situatia. Nu mai facusem de mult timp. Pe miercuri ar trebui sa vad rezultatul. Pana atunci oricum nu iau nici o masura. Dani la 9 fara ceva cere nani. Il duc la 9. La 9.30-10-10.30 adoarme, in functie de cat de obosit e. In weekend nu a fost destul de obosit seara si mi-a adormit la 10.30-11 noaptea iar. Dar nu si-a schimbat scularea de dimineata de la 6.30. Dimineata a avut niste ochi super umflati de somn dar nici nu s-a gandit sa mai doarma. Mi-a tras niste zambete, a tras de mine. Apoi s-a intins in pat si-a inceput sa loveasca salteaua cu picioarele. Apoi s-a rasucit, s-a jucat cu manutele, a mai tras nitel de mine. In cele din urma am vazut ca nu ajuta sa ma prefac ca dorm si am renuntat la ideea ca mai doarme un pic. Fetele tale ce mai fac? Tu scrii prea rar, macar scrie mai mult cand scrii [pup]

 

mama lui Daniel (23/07/2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, esti draguta [flo]. Dar cu gura mea bogata am spus ca mai bine stau in banca me.

 

Ce sa zic despre amorteli, eu am avut la picioare, insa senzatia doar, ca daca intepam durea, la amorteala clara nu prea simti nimic. Insa am luat magneziu foarte mult (de fapt Kal-mg d3) de la o firma imi scapa acum, ceva naturale. Am inceput cu magne b6 si calciu masticabil dar la mine nu a avut efect. Cu astea m-am reglat.

 

Pe mine ma omorau trezirile astea nocturne. Am si eu limitele mele si cu dus la servici si stat noaptea treaza eu nu rezist deloc. Imi venea sa o strang de gat si sa strang de git si pe cine batea apa in piua cu alaptatul. Si am ce am si pe aia cu purtatul copilului, in sling/wrap si alte timpenii.

 

Acum, a devenit o placere constanta. Mai ales ca cere singura. Si e haioasa cind cere. Suge alternativ din ambii sani si e mult mai riguroasa ca mine. Dar nici nu mai suge in disperare decit cind suntem acasa si probabil asta conteaza cel mai mult.

 

Din ce am citit al tau nu se trezeste peste noapte, nu?

 

mami de [8**] Sofia 08.08.08 si de [fetita] Zoe 20.10.11

Doamne ai grija de noi! [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...