Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dieta Rina


Recommended Posts

Am trecut si eu de prima zi..[flo]

 

Dimineata am mancat o banana pentru ca asta aveam prin casa.

La pranz la munca am mancat niste carnita d epui cu salata si acasa,acelasi lucru.

 

Mie imi este mai greu cu mancatul la munca pentru ca nu prea am timp..dar o sa incerc sa imi fac.Pentru maine mi-am fiert niste cartofi si o sa imi duc la munca si acasa imi voi face un pireu.

 

BuFlea..e simplu..incepe cu proteine,amidon,carbo si vitamine.

Eu mi-am facut un fisier in word cu alimentele permise zilnic(asta la prima tura de Rina) si seara ma uitam pe lista,veeam ce e permis in ziua urmatoare,ce am prin casa sau de ce am pofta si asa imi stabileam meniurile.

 

 

PROTEINE

- piept de pui, somon, vita, salam, carnaciori, pulpe de pui, pastrav, cotlet de porc, hamburger de pui, conserva ton, scoici, ciocanele pui, conserva sardele, coaste slabe de porc, curcan

- vinete, rosii, usturoi, conopida, varza verde si rosie, praz, andive, broccoli, varza de bruxelles, morcovi, castravete, ardei gras, masline, gulie, dovlecei, telina, spanac, hrean, sfecla, castraveti murati, rucolla, ridichi rosii

- oregano, rozmarin, patrunjel frunze, ulei masline, mustar, ghimbir, sare, piper

- branza degresata, parmezan, branza feta, iaurt dietetic, mozzarella

 

AMIDONURI

- varza acra, ceapa, cartofi, porumb boabe, usturoi, rosii, morcovi, ardei, ciuperci, mazare, praz, conopida, broccoli, fasole verde, castraveti murati, telina, frunze papadie, varza create, dovlecei, vinete, ardei iuti

- boia, pasta rosii, chimen, dafin, piper, nucsoara, maghiran, sofran, pudra de chilli, germeni(nu zice de care), sos tabasco, patrunjel verde, tarhon

- soia, orez, linte, fasole uscata, fulgi de soia, naut, mei, migdale.

 

CARBOHIDRATI

- faina alba, faina integrala, faina de hrisca, faina de porumb, spaghete, lasagna, cus-cus, foietaj, paste integrale, taitei, graham, paste cu spanac, tortilla

- drojdie, sare, zahar, ulei, masline, sos pesto, menta, zeama lamaie, praf de copt

- rosii, ciuperci, ceapa, usturoi, patrunjel verde, morcovi, capere, vinete, sparanghel, nuci

- marmelada dietetica

- se mananca prajiturele, ciocolata neagra,fulgi porumb

 

VITAMINE- doar fructe si legume crude

 

Cauta si pe net.Eu gasisem un blog cu retete Rina si tot asa,erau pe categorii si m-a ajutat tare mult.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

seara buna

 

pfuai, nu credeam ca o sa ma calce foamea. dimineata acasa mi-a fost ok, ca am pus la blender fructele si le-am sorbit incet, cam o ora si ceva. apoi la 12 jumate am halit un mar.

cand am ajuns la servici, am dat de .... draku. prajituri proaspete [pofta], plus pe la toate colturiel iepuri de ciocolata si ouale ramase de la Paste. [bang] dar am rezistat eroic si nu m-am atins de nimik.

 

la pranz salata plus doua oo, la cina o parte de salata cu ou. pe la 9 cand eram deja acasa ma lovit o foame cumplita. de parca nu mancasem nimik toata ziua. asa ca am mancat 5-6 feliute de Bake Rolls cu aroma de usturoi.

 

dupa cate citesc maine e mai usor ca e mancarea mai consistenta.

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeu, deci la 9:00 P.M. vine marea lovitura ? Ca pe mine deja ma doare capul, nu mi-e foame si cand ma gandesc iar la salata si pui, ma ia asa cu plictiseala ... deja ?

 

Bine macar ca stiu, la 9:00 ma imbrac in pijama si ma leg cu lantul de pat ...sper sa nu creada barbata-meu ca fac ceva aluzii la "50 shades" ca pun biciul pe el ...a la "50 shades" ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei
Uite Bufleo cum o sa arati la 68-69kg
align="right" id="quote2">Vise, vise ...asa arati tu de la 1.70 m ai tai ...asta daca duduia cu fundul mov si spatele gol esti tu [:I] ...Eu in vecii vecilor n-o sa pun o astfel de rochie pe mine ...pai ca sa arat asa si sa pastrez proportile, cred ca trebuie sa am 48 kg ...Am uitat sa-ti spun, eu trec de 1.60 m doar daca ma ridic pe varfuri ...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este 20:30 si am terminat salata ...sa nu-mi spuneti ca e tarziu, ca am vrut sa evit legatul de pat ...nu mi-e foame, dar ma doare capul ...pe mine ma doare capul foarte rar, deci trebuie sa fie de la alimenatia de azi ...oricum sa nu mai vad piept de pui ...e buna dieta asta ca nu te lasa sa urasti un aliment decat o zi ...

 

Numai la cartofii de maine a gandesc ...[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...