Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pizza de casa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pizza facuta in casa mi-a iesit dupa ce am fost la un italian acasa...

ach so. aluatul e simplu, de paine, lasat la crescut.

umplutura la alegere, n ordinea: sos de rosii, cascaval presarat si apoi salami, legume coapte/prajite, rosii rondele mozarela..

cel mai important ar fi tava, mai ales pt cuptoarele non pofi cea cu gaurele, sa respire bine..si apoi cuptorul dat la maxim, si la cuptoarele electrice..tava direct pe tabla de jos, nu pe raft.

iese garantat..

 

Valentina, Felicitari Domnita!!!! pt semnatura..super veste virtuala :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Si eu fac pizza tot cu aluat de paine. Iese mai crocanta daca tii aluatul la congelator cateva zile (sau mai mult, dupa nevoie). Am descoperit asta din lene, am facut o data mai mult aluat si l-am congelat pe portii, sa am la indemana solutii rapide in caz de foame pe nepregatite :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

La fel procedez si eu cand fac aluat pentru pizza , il fac cu drojdie, apoi mai adaug si 2 linguri de margarina, dupa aceea o las la crescut. Noua ne place acest blat, cand fac pizza asa procedez. Am inteles ca se poate prepara si cu oua, am mancat a fost bun, dar nu am incercat niciodata sa fac asa. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cateva idei, preluate din lupta mea cu aluatul de pizza (care a fost o ambitie personala de-a mea)

 

Folositi mereu faina pentru paine (550, 650) Folositi numai faina, apa, drojdie si maxim 2 linguri de ulei de masline

Daca vreti sa iasa crocanta, amestecati o mana de faina cu apa calduta si lasati o ora la temperature camerei, apoi adaugati-o in aluat. cand il preparati.

intindeti aluatul in strat de jumatate de cm, apoi puneti in ordine sosul, cascavalul si celelalte ingrediente. Pueti cascavalul bucatele, cel ras va impiedica aburul sa iasa si o sa o sa aveti pizza uda.

Focul la maxim, pizza trebuie sa se coaca in maxim 10 minute.

Presarati gris mai degraba decat faina in tava, inainte sa puneti aluatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...