Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(89)


Recommended Posts

Carmen ai foarte mare dreptate si ai scris atat de .....frumos ... chiar daca despre un subiect in care e vorba de viata unor copii. Te-ai gandit sa scrii comentariul pe care l-ai scris aici pe acel site, la acel articol despre "Andrei"? Dar aici: https://www.facebook.com/BabyCareSibiu?hc_location=stream unde cred ca a inceput sa fie scrisa aceasta poveste?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carmen, m-am invatat cu mesajele tale dar totusi de fiecare data ma surprind...mi-au dat lacrimile si nush de ce...e un adevar pe care il stiu si il simt pe propria piele, dar totusi m-a marcat. Ai scris atat de frumos, des[pre un subiect care ar fi mai degraba dureros. Ce ai scris tu ar trebui sa afle lumea....dar din pacate pe la tv se spune ca ori suntem prea putini, ori prea pretentiosi etc

Athosica, te rog nici macar nu te mai gandi sa renunti. Ai mers pana aici, mai ai putin...un copil e deja nascut si te astepta, nu-l dezamagi!!

Eu am deja al doilea atestat...si in oct trebuie sa incep reatestarea pt al 3lea....pe care mai mult ca sigur il voi lua. Dar nu am sa renunt...de trebuie ajung si la al -4lea(eu sper totusi ca nu!!!).

Pe mine va spun sincer ca nu ma deranjeaza asa mult asteptarea asta...as astepta si 5 ani poate daca as sti ca asta e sacrificiul pe care tb sa-l fac ca sa fim o familie fericita si sa fac un copil fericit. Ceea ce ma deranjeaza e modul in care suntem tratati, modul in care isi fac treaba cei de la directii. Daca as vedea ca lucrurile se misca nu m-ar deranja sa-mi astept randul. Problema, dupa cum a spus si carmen, e alta...nu nerabdarea noastra. E normal sa fim nerabdatori pt ca majoritatea dintre noi venim dupa o lunga lupta cu infertilitatea, timp in care am tot asteptat...iar acum rabdarea noastra e pe sfarsite. Dar, toate vom uita de aceasta perioada cand vom avea copilasul acasa...o sa ne uitam inapoi si o sa zicem: "A meritat!!!!"

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur f mult sa intalnesc o mamica rabdatoare! ai sa vezi,printe, ca fiecare clipa de suferinta va fi rasplatita pe deplin! am crezut ca ptr a imi gasi copilasul e nevoie de relatii, cadouri, etc, si m-am convins ca nu e asa, nu trebuia decat pur si simplu sa am rabdare. acum nu am timp nici sa imi numar degetele de la maini. regret ca nu am profitat la maxim de timpul liber pe care il aveam si sa ma pregatesc mai bine ptr copil- de ex sa citesc despre educatia copilului, sa descopar jucariile potrivite ptr el, alimentatia sanatoasa ptr varsta lui, etc. deh, e frumos, merita suferinta! [bum]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor!

Ieri am avut o zi minunata, fetita noastra draga a fost in vizita ACASA!!!!!  Au cunoscut-o si bunicii, ce sa va spun, erau incantati de printesa. A fost minunata, si a fost minunat cu ea acasa. Din pacate trebuie sa mai avem rabdare pana vine definitiv acasa, dar nu ne plangem, important e ca ziua aceea se apropie cu fiecare zi care trece.

Intr-adevar MERITA asteptarea. Fetele in asteptare, va spun ca merita sa asteptati cu rabdare. Cand va veti cunoaste copilul veti uita toata suferinta, este foarte mare adevar!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, intr-adevar, mesajele tale sunt atat de blande si totusi pun atat de bine punctul pe i. Cred ca modul in care te exprimi oglindeste ceea ce noi toate simtim, dar tu o faci intr-un mod aparte, care alina sufletul si calmeaza nerabdarea, si ne ajuta sa continuam- mai putin revoltate dar mai hotarate, mai razbatatoare.

 

E greu totusi sa nu remarci ca potrivirea teoretica nu functioneaza cum trebuie - ma gandesc serios daca sistemul computerizat nu are erori nedepistate cumva.  Carmen, stiu cu siguranta ca exista un copil care s-ar fi pliat perfect pe cerintele voastre, si nu inteleg de ce nu apareti pe lista potrivirii - pentru noi n-a fost sa fie, din pacate, si normal ar fi ca fetita sa fie prezentata acum si altor familii din afara judetului, am sa ma rog sa aveti sansa sa o puteti intalni -  (cum mi-a scris si Valentina30 - poate va avea parte de parintii meniti ei, chiar daca n-am fost noi aceia). As fi intr-adevar fericita, ma urmareste inca gandul amar ca refuzul nostru inseamna ca o fetita poate a ramas definitiv fara parinti - iar varsta mai maricica si lentoarea sistemului sunt in defavoarea ei, din nefericire.

 

ma mai gandesc la un lucru - faptul ca voi ati mentionat ca copilul poate avea mici probleme de sanatate - oare nu vor astepta cei de la ora sa va potriveasca cu un asemenea copil, fara a va da sansa de a va mai potrivi si cu un copil perfect sanatos? nu vreau sa te supar sau sa-ti cauzez nelinisti suplimentare; intreb doar pt ca noi cand am depus dosarul luam in calcul 1-2 copii si ni s-a spus ca din cauza ca sunt putine familii care ar adopta frati, avem mari sanse sa fim potriviti doar cu frati, deci ni s-ar lua sansa de a fi potriviti cu un singur copil, pentru care oricum exista mai multe "cereri". Stiu ca cerintele voastre ar trebui sa mareasca posibilitatile si numarul de copii compatibili cu familia voastra, nu sa le restranga, insa nu stiu daca chiar asa functioneaza lucrurile. Ar trebui sa ne scrii in scurt timp ca macar ati aparut pe lista pt fetita vazuta de noi. Ceea ce eu va doresc din suflet- esti o persoana deosebita, mi-as dori sa am aceeasi noblete de care dai dovada la fiecare interventie a ta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, sunteti voi prea dragute!

Eu sunt mai rabdatoare acum pentru ca am deja o fetita acasa. Dar imi aduc aminte perfect cum era inainte sa o avem acasa, cum se tarau zilele in ritm de melc si parea ca nimic nu o a se intample vreodata. Acum stiu ca asa, chiar si in ritm de melc, pana la urma la capatul drumului asteapta un copil. Si mai stiu ca fiecare va avea exact copilul potrivit. Mai devreme sau mai tarziu.

Noi asteptam, ce putem sa facem decat sa asteptam. Va anunt cu siguranta imediat ce avem noutati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine,

vi s-a comunicat termenul in instanta? Noi nu am primit inca instiintarea...

 

Aliaa,

Si mie mi se pare ciudat ca sunt familii care nu apar pe nici o lista. Nu cred ca nu apar pe nici o lista de potrivire teoretica, cred doar ca nu apar in primele 3 familii si, daca una din primele 3 familii decide sa mearga mai departe cu copilul respectiv, celorlalte familii de pe lista nu li se mai comunica faptul ca au aparut pe lista.

Chestia cu familiile tinute "de bune" am auzit-o si noi...mai ales la cei atestati pentru doi copii.  Nu e foarte clar cum se face potrivirea teoretica in aceste cazuri, pentru ca 2 > 1 , deci a fi atestat pentru doi copii nu exclude potrivirea cu doar un copil. Sa nu uitam ca un atestat ramane valabil 12 luni, chiar daca in  cele 12 luni s-a acordat, de exemplu, incredintarea unui copil. Adica familiile atestate pentru doi copii pot fi potrivite de 2 ori consecutiv pentru cate un copil, nu este obligatoriu sa fie potrivite cu frati.

 

Carmen,

Cata dreptate ai cand spui asta:

Acum stiu ca asa, chiar si in ritm de melc, pana la urma la capatul drumului asteapta un copil. Si mai stiu ca fiecare va avea exact copilul potrivit. Mai devreme sau mai tarziu.

Noi asteptam, ce putem sa facem decat sa asteptam.

 

Am trecut si noi prin multe suisuri si coborasuri, multe sperante si dezamagiri am trait in ultimii doi ani, dar cred ca intr-adevar, la capatul drumului ne asteapta exact copilul potrivit pentru noi. Mai avem doar cateva saptamani de asteptare pana ne vom lua copilul acasa si oricat de grea ar fi aceasta ultima perioada (parca mai grea decat toata de pana acum), ma gandesc mereu ca "mult a fost, putin a ramas" si ca in orice trebuie vazuta si partea buna a lucrurilor...de exemplu noi vom reusi sa plecam totusi intr-un "ultim" concediu de "porumbei".  Puterea de a face fatza acestor incercari se afla doar in noi. Cel mai usor lucru este sa te descurajezi si sa dai inapoi, sa renunti. Dar nici o recompensa nu este mai mare decat aceea care vine in urma multor si sustinute eforturi. Viata mi-a dovedit asta de atatea ori incat deja vad provocarile astea ca pe o noua sansa catre ceva bun. [:)]  Poate parea ceva foarte mult spus si neverosimil dar motivatie mai buna decat asta eu nu am gasit. Deci...curaj!!! Copiii nostri au nevoie de parinti curajosi, poate mai mult decat alti copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine, Iepumic ma bucur tare mult pentru voi. Mai este doar foarte putin timp pana veti avea familia implinita. [pk] [pk]

 

Cat despre potrivirea teoretica, noua ni s-a spus ca si cei care sunt atestati pentru doi copii intra pe listele pentru unul, in functie de vechimea atestatului si celelalte criterii. La fel la partea cu starea de sanatatea. Si chiar avem o dovada, un cuplu pe care l-am cunoscut la cursuri, care a fost atestat pentru doi copii, au adoptat o fetita de vreo 10 luni si acum sunt la al doilea atestat (pentru cel de-al doilea copil).

 

Ce am mai aflat noi, si probabil stiti si voi, este ca daca un copil nu este acceptat de nici una dintre familiile de pe doua liste consecutive, atunci se asteapta o perioada de trei lui pentru a se face noi liste de catre ORA. Si se iau mai intai familii din judetele apropiate. Si aici am cunoscut un exemplu, un cuplu atestat pentru doi copii care a adoptat doi frati dintr-un judet aflat la vreo 500 de km distanta.

 

Eu cred ca, desi asteptarea este cumplita, fiecare vom avea exact copilul potrivit, la momentul potrivit. [ruga]

 

Eu ca sa imi treaca timpul mai usor [fri] m-am apucat de liste de nume si liste de cumparaturi cu cele necesare unui copil. [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirivili, multumesc pentru gandurile bune. Eu inca oscilez intre febra pregatirilor, care ma apuca periodic, si o anumita delasare de genul "nu avem nici termen inca, nu arde nicaieri".   Mi se pare ciudata chestia cu 3 luni asteptare pentru copiii care nu au fost adoptati dupa 2 liste consecutive. Dimpotriva, mi s-ar parea foarte logic sa se recurga imediat la noi liste pentru ca, pe masura ce trece timpul, copilul devine tot mai greu adoptabil.

 

Sunshine,

noi am inteles ca aceste concedii ale judecatorilor afecteaza foarte putin termenele, pentru ca aceste cauze (ale incredintarii si incuviintarii in vederea adoptiei) sunt prioritare. Noi avem deja 2 luni de cand am cunoscut-o prima oara pe fetita noastra si pana o vom avea acasa se vor face in jur de 3... la varsta asta (sub 2 ani) 3 luni mi se par o perioada de timp enorma, cate progrese ar putea face copilul in 3 luni! Nu mai zic ca de ce trece timpul, de-aia se reduce perioada CIC pe care eu as putea sa mi-l iau ceea ce este in detrimentul intregii familii. In fine, astea sunt procedurile si trebuie sa traim cu ele. Ar trebui chiar sa fim bucurosi ca noi avem aceasta sansa si ca procedurile nu sunt chiar asa de complicate....altii (vezi cei din SUA, Franta si alte  tari) trebuie sa treaca prin niste proceduri mult mai complicate si mai de durata.

Dupa cum spuneam si ieri: o parte buna exista in orice, trebuie numai sa vrem sa o vedem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...