Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(89)


Recommended Posts

Dana ,

Suntem a 2a fam atestata pe lista de așteptare din Judet ! Ne dorim un copilas cu varsta pana in 2 anisori! Inca nu am apărut pe nici o lista de potrivire cu un copilas ! Sper ca anul acesta sa se întâmple minunea ! Multumesc mult pt incurajari , sper din suflet sa devenim parintii !!! Va doresc si vouă numai bine ! Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ALIAA Te descurci acum sa intri usor la subiect? Eu imi salvez ultima pagina a subiectului pe care am citit-o in Favorits/Bookmarks si pot ajunge la punct fix intr-o secunda.

 

Recent m-am confruntat si eu cu una dintre temerile de care scriai si tu, aceea ca in intervalul de asteptare ar putea interveni ceva (de ex. pierderea serviciului, diminuarea veniturilor ....) si sa nu mai fim apti de a adopta. Dar sper din tot sufletul sa fim feriti de aceste lucruri si sa ne putem vedea familia implinita, si eu si tu si toti cei care doresc sa adopte.

 

Faptul ca deja ati fost pe liste este mare lucru, inseamna ca sunt copii adoptabili, ca listele se scurteaza si vine si randul vostru. Daca ati fost deja pe liste inseamna ca sunteti cel putin pe locul 10 la voi in judet la criteriile pe care le-ati ales. Eu asa ma gandesc.

 

Te felicit pentru ca esti o luptatoare. [flo2]

 

Dana, felicitari pentru aniversarea piticului. 1 an si jumatate!!! [artif]

Athosica, locul 2 pe liste... e anul vostru. Pana la Craciun eu va vad parinti. [sap]

Nu prea inteleg cum n-ati fost inca pe nici o lista dar sunteti pe locul doi.... pai pe locul 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 cand ati fost? Greu cu potrivirile astea. [batcap] Poate or fi gravidute pe lista dinaintea voastra si s-au retras pana vor naste?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Mirivili, multumesc, m-am lamurit cum e cu noua platforma, m-a indrumat Carmen, dar si sugestia ta e o scurtatura buna

 

intr-adevar, sa ajungi pe locul doi ca vechime a atestatului si sa nu fi vazut niciun copil....e mai greu de inteles. Totusi, din cate stiu eu, pe o lista apar maxim 10 familii considerate potrivite, dar directia trebuie sa aleaga intre primele 3 familii, si sa urmareasca criteriile de potrivire, deci nu pot sari direct la a 10-a, fara o motivare de nepotrivire pt primele trei. In principiu, criteriul vechimii primeaza, pt ca restul criteriilor de potrivire (avand in vedere ca potrivirea teoretica a facut-o deja ORA) sunt cel mai probabil intrunite de toate familiile, si-atunci tot vechimea va departaja. Si-atunci probabil ca si Athosica a aparut pe liste, dar primele familii au mers mai departe in potrivirea practica, si ea inca n/a ajuns la rand sa vada vreun copil

 

dar conform unei statistici la nivel de judet nr adoptiilor comparativ cu 2012 a crescut - asta asa, ca incurajare pt noi toate - , familii la al doilea atestat sunt mult mai putine decat stiam ca erau la atestarea noastra (situatia  sigur difera de la judet la judet, dar timpul trece - parte a si trecut deja - si inevitabil vom urma la rand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iepumenic ,felicitari [aerob] Te cred ca aveti emotii dar bunul D-zeu va ajuta sa va acomodati cu bine .Fiti tot timpul calmi nu intrati in panica daca plange in primele zile se va adapta usor.Nu-i cumparati multe haine caci creste repede si trebuie apoi sa le dati mai departe..Foarte important!!! daca a avut obiecte personale sa le cereti neaparat(paturica ,vreo jucarie...)cu acestea se va simti in siguranta!Doamne ajuta!

    Dragele mele ,o familie chiar daca s-a atestat de curand poate aparea pe o lista de potrivire chiar daca in judet mai sunt vreo 10 familii care astepata caci copilul cu care a fost potrivita poate nu corepunde ,,aspiratiilor ''celor care astepta (sex ,varstra,...) dar clar ca nu este o regula ,eu de exemplu mi-am dorit o fetita toata viata ,am scris fetita si la reatestare. In momentul in care eram odata la directie mi-a spus d-na uite dosarul unei fetite de 1 anisor si culmea  nu ati aparut pe lista  si aparusera familii atestate de curand.Dar in schimb am fost potriviti pe 2 liste in alt judet primul s-a luat pana la noi si la minunea noastra am fost ultimii (am mai scris )am fost anuntati in iulie caci suntem pe lista si l-am vazut in sep.prima data iar in oct. l-am adus acasa s-au miscat foarte repede cei la adoptii [ruga] .Si.. in momentul in care apareti pe o lista oriunde in tara trebuie sa fiti anuntati caci protectia de la d-voastra trimite raportul acolo si apoi incepe potrivirea intradevar cei de la directie decid care este cea mai potirvita sa fie prima familie din cele 10 de pe lista!Deci copilul vostru oriunde ar fi va asteapta si va intalniti cand va fi momentul ! [floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu ce se întâmpla , de merge asa de greu ,am intrebat daca nu am aparut pe vreo lista in alte jud , si ni s-a spus ca nu, la noi in jud din câte stiu anul acesta a fost o singura potrivire , care s-a finalizat cu adoptie ...de atunci nimic .... Nu înțeleg nici eu ... Totul merge f greu , iar timpul trece ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Athosica pana la urma important e ca sunteti pe locul doi si sigur veti intra curand pe o lista de potrivire. Eu va vad parinti pana la Craciun. Am zis! [batetoba]

 

Iepumic e o veste minunata. [bum]

Iti inteleg emotia si e normal sa existe. Foarte bune sfaturile de la Lili. Copilul trebuie sa aiba in jurul lui obiecte (jucarii, hainute etc) cu care e familiar. Eu chiar ma gandeam sa ii cer asist. maternal (cand va fi cazul [:D] ) din hainitele puiului. Daca nu vrea sa mi le dea (am mai auzit ca se intampla si asta, ca nu toti au bani pentru altele cand primesc alti copii) o sa ii cumpar altele noi si i le dau in schimb asist. maternal. Nici nu vreau sa ma gandesc cum m-as simti eu mutata intr-o casa complet straina, cu niste straini in jurul meu (chiar daca imi vor doar binele) si fara nimic familiar in jurul meu. [V]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, conteaza sa aiba ceva al lui, cu care s-a obisnuit, m-am convins. AM (asistenta maternala) mi-a dat pernuta lui care avea o fata de perna rosie cu dungi albe. la un moment dat, am scos-o ca sa o spal si am pus alta lenjerie. Gabi tot timpul o refuza si m-am gandit ca este doar o toana de a lui [perne] pana cand mi-a picat fisa sa pun la loc lenjeria. reactia? [9cer] uuuf! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...