Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(89)


Recommended Posts

Noua ni s-a spus de la Directie ca spera ca anul acesta pana la Craciun sa devenim parinti , adică sa ne prezinte un copil ....( ar fi si cazul dupa 1 an si ceva de atestat :( ) As fi cea mai fericita din lume , si sper sa fie asa ...

 

Asa o sa fie, o sa vezi. [bib]

 

Eu de abia astept sa se scurteze listele ca sa vina si randul nostru. [aerob]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar, stiti pana la ce varsta mai e recomandat sa ii schimbi prenumele copilului? [:-/] Ma gandesc ca daca e marisor si s-a obisnuit cu el, nu mai e indicat sa-l bulversezi si cu  asta. Voi ce parere aveti? Ati schimbat prenumele copiilor sau intentionati sa o faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor........nu am mai scris de mult pe forum, dar sa stiti ca va urmaresc si ma bucur cand aud ca una cate una veti deveni mame....pana la urma asta e o certitudine.

Am sa-i raspund acum lui Mirivili......Draga mea eu am in incredintare in vederea adoptiei o fetita de 5 ani. Am cunoscut-o in aprilie cand nu implinise 5 ani. De la a II-a intalnire i-am spus ca noua ne place XXXXXX si ca o sa-i zicem asa, ca e nume de printese.Ea a fost de acord , dar dupa vreo ora ne-a spus frans in fata ca ei nu-i place sa-i zicem xxxxxxx, ca pe ea nu o cheama xxxxxxxx. Asa ca o perioada de timp i-am zis cand pe noul nume, cand o prescurtare a vechiului nume, pana la un mom data ne-a pus e la zid ...sa-i zicem XXXXXXXX si nu vechiul nume. Cand a ajuns acasa la noi, toata lumea i-a zis XXXXXXX, asa ca acum daca ii pomenim de vechiul nume ne zice sa nu ii mai zicem asa ca e urat.

Si daca am reusit noi cu mandruta noastra care e f incapatanata, cu siguranta vei reusi si tu!!!! PUPICI!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde de prenume. Daca e ok, ce rost are sa schimbi? Si mai depinde si de copil, de varsta copilului, de cum intelege aceasta schimbare.

Noi, desi am luat-o de foarte mica, i-am pastrat numele. Este frumos si i se potriveste.

Nu stiu cum vom proceda la urmatoarea fetita. Nu mi-am pus problema. La inspiratie, cred. [deziuata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ,dragele mele.Noi am adus copilul acasa la 1 si o luna.L-am botezat la 2 zile dupa ce l-am adus intr-o sarbatoare si i-am pus si prenumele acelui sfant ,nu i-am schimbat prenumele initial pentru ca reactiona foarte bine la el.E decizia voastra dar trebuie sa discutati in prealabil cu juristul protectiei .

Va pup si doamne ajuta tuturor! [flo2] [umbrel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malex, Carmen, Lili [flor] va multumesc mult pentru raspunsuri si pareri.

 

Nu intentionam sa-i schimbam copilului prenumele indiferent de circumstante, de asta si intrebam. Dar ma gandesc ca e posibil sa aiba un prenume care sa nu se potriveasca cu numele nostru de familie sau sa fie din vreo telenovela [:I] . De aceea as vrea sa fim pregatiti pentru acel moment.

 

Malex cum s-a adaptat mandruta voastra dupa ce ati adus-o acasa? [zana]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malex,

Si noi am fost nevoiti sa ii mai punem un prenume caci...avea acelasi prenume ca si mine. De la inceput a reactionat foarte bine, insa fetita noastra are 1 an si jumate. In primul weekend am strigat-o pe noul prenule si dupa 2 zile intorcea capul cand o strigam. Daca o strigi pe prenumele ei initial...nici nu reactioneaza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malex, Carmen, Lili [flor] va multumesc mult pentru raspunsuri si pareri.

 

Nu intentionam sa-i schimbam copilului prenumele indiferent de circumstante, de asta si intrebam. Dar ma gandesc ca e posibil sa aiba un prenume care sa nu se potriveasca cu numele nostru de familie sau sa fie din vreo telenovela [:I] . De aceea as vrea sa fim pregatiti pentru acel moment.

 

Malex cum s-a adaptat mandruta voastra dupa ce ati adus-o acasa? [zana]

 

Fetita s-a acomodat f bine.........la noi e problema. Noi ne-am acomodat f greu.....e greu sa treci de la viata linistita de dinainte la cea de acum...dar ne acomodam. Probabil depinde de la persoana la persoana......la noi a fost f solicitant pt ca am constatat ca la 5 ani fetita avea lacune(in sensul ca nu stia literele, cifrele, spune stalcit anumite cuvine,gen.. smantana, portocaliu) si atunci am fost hotarati sa recuperam......si in acest moment zic eu ca am recuperat f bine...fetita stie sa numere in engleza, cuvintele uzuale azi, maine, pomaine, catel, pisica, cal, cum se numeste etc, stie sa scrie daca ii dictezi pe litere....adica eu sunt MULTUMITA pt realizarile facute si asta doar intr-o luna. Si am mai facut o constatare (fara subiectivism ,ca nu e cazul) indiferent unde mergem este daca nu cea mai draguta(dar de regula e)....atunci printre cele mai dragute......adica e si FRUMUSICA........avem o singura problema .....e fffffff incapatanata...adica ne "luptam" sa o facem SA FACA CE VREM NOI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...