Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(89)


Recommended Posts

Felicitari tuturor celor care s-au intalnit deja cu copilasii lor!!! Sa petreceti cele mai minunate clipe de 1 iunie!

 

Celor care sunt inca in asteptare, inca putina rabdare! Clipele minunate sunt aproape, aveti incredere!

 

Va imbratisam cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

la multi ani mamicilor si piticilor!dana poate ne dai mai multe detalii despre gandacel!ma refer ce varta are?noi avem atestatul de pe 15 aprilie si ni s-a spus ca sansele la primul atestat sunt foarte mici.ma bucur pt tine ca vi s-a prezentat asa repede un copil!sa-l aduceti cat mai repede acasa!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor care sunteti din Cluj, de la unii aud ca se face curs pentru atestat, curs la care trebuie sa fi obligatoriu prezent cu sotul impreuna, iar altii imi zic ca de fapt cursul pentru obtinerea atestatului consta in niste vizite la sediu si a discuta cu ei si mai vin si acasa, plus pshiholog....Puteti sa infirmati sau sa afirmati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine evaluarea pentru obtinerea atestatului de familia adoptatoare dureaza 120 de zile , iar din evaluare fac parte :cursul care se organizeaza la sediul DGASPC  la care paticipi cu sotul , evaluarea sociala care se face la domiciliul voastru si evaluarea psihologica care se face la sediul DGASPC. Daca mergi la DGASPC o sa ti se explice foarte clar toata procedura.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Ce mai faceti dragele mele? De abia v-am regasit caci nu am mai putut intra o perioada pe forum!Noi suntem bine avem 1 si 8 luni si 7 luni de cand formam o familie !Luptati pentru copilasii vostri ,nimic nu este mai important pe lume decat minunea de a avea un copil o sa vedeti ca nu o sa exista niciodata temerea ca nu-l puteti considera copilul vostru!La noi in judet am fost invitati de ziua copilului adoptat toate familiile cu copilasi la teatru ,a fost foarte frumos am socializat,copiii s-au simtit minunat si erau unii mai frumosi ca altii!Va pup si un bebe curand tuturor . [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata ca dupa ani lungi de astepari m am hotarat si eu. Am depus actele pt atestat iar pe11 vor veni acasa. Sunt la a doua intalnire cu cei de la directie. Stiu ca va fi un drum lung dar nu imposibil si sunt hotarata sa ajung pana la capat. Abia adtept clipa cand voi fi langa copilul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ni te-ai alaturat, Rocsy-2007, (sper ca nu pentru multa vreme [:)] ). Nu se poate sti dinainte cat de anevoios e drumul, dar se stie ca este cu happy end.

 

Noi am fost sunati (cam dupa 4 luni de la atestare) sa vedem un copil, pentru care nu am simtit ca ar trebui sa continuam. Mi-am facut (si imi fac in continuare) mustrari de constiinta, am avut retineri si eu si sotul si am refuzat sa continuam (copilul nu corespunea cerintelor noastre - nu intru in detalii, nu asta este scopul post-ului meu - si totusi am fost potriviti - probabil eram ultima familie chemata sa-l vada, copilul fiind de mult timp declarat adoptabil -am ramas cu o piatra in inima - la care nu ma gandeam inainte. Un regret de genul "ce si cumar fi fost daca...", un regret ca am intors spatele unui suflet, o intrebare "ce se va alege de el?" o teama ca poate intre timp intervine ceva si nu vom mai putea adopta vreodata un copil...

Nu vreau sa ma disculp, vreau doar sa va impartasesc trairile mele, la care nu m-as fi gandit inainte - am citit despre cazuri unde parintii au refuzat, dar nu am crezut ca antreneaza atatea alte sentimente. Invatam continuu, e parte din viata, si totusi ne cunoastem atat de putin. Mergem inainte si pastram lectia de viata in suflet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...