Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)


Recommended Posts

Neata si de la noi!

 

In fiecare zi avem trezirea la ora 06.00, sunt moarta de somn. Prima masa desi este in pat nu mai atipeste nici in ruptul capului. Astazi mi-a facut o bucurie dupa ce l-am spalat, a facut ambele trebi pe prosop. Deh, doar nu era sa faca in scutecul murdar, nu? [:D]

 

Fetelor multumim de aprecieri [:I] Eu am o problema cu el, mi se pare ca caputul cam mare. Are bluze care nu ii vin desi sunt de 9 sau 12 luni, nu ii intra pe cap.. [:-@] Ar trebui oare sa ma ingrijorez?

 

Zilele astea tot vin oameni cu agentia sa vada apartamentul in care stam acum si ne tot facem program dupa ei. Ieri cand ne-am intors de la plimbare, am gasit lumina aprinsa. [bang] Am inceput deja sa strangem cate una alta pe aici, joi ni se dau cheile si mutam ce putem cara noi pt ca nu e departe noul apt, iar joi vine o masina sa mutam chestiile mai greoaie. O sa fie o mica nebunie dar asta este!

 

Bob, ha ha ce ma regasesc la faza cu cearcanele [:D] Eu nu am aproape nicio poza cu pingu mic si l-am rugat pe dl. Pinguin sa imi faca una-doua poze. Cand mi-am vazut fata m-am speriat [8D] Imi pun ochelari de soare sa nu se mai vada deloc [:D]

 

Carmen, bine ai revenit acasica! Elfica si noua ne e dor de tine! Moro, ce vreme frumoasa aveti voi! Anca, ce bine ca sunteti bine cu scaunul [olala]

 

Moro si aici printre primele mancaruri se da custard, deci tot un fel de crema de vanilie. Eu nu i-am dat.

 

Ieri i-am dat conopida buchetele. Am gasit cateva buchetele de conopida si brocoli bio fix cat 2 portii. E topit dupa ele. Si dupa cartof dulce. I-l tai bucatele cam cat un deget si i le dau in manuta si le molfaie. Evident, fierte inainte [:D]

 

Fug ca deja chiraie, cred ca iar plec cu el hai-hui si nu e nici macar 08.30 [bang] POate mai imi spuneti si mie cum ii adormiti ziua [flo]

 

Pup fetili!

 


Pinga [mamica] cu [bebic]Pingu mic Lucaid="orange"> - 12.10.2012id="size2">

-= Love life, live love =-id="teal">

 

id="left">id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza, fetelor![flo]

 

Azi va servesc cu un espresso cu lapte... si paine prajita cu ou [:D] Nu mananc asa greoi de regula dimineata, dar mai merge si cate o exceptie culinara din cand in cand[:D]

 

La noi e o vreme inchisa si ploioasa. [q] Ieri n-am putut iesi cu Matei de la umeazeala (dar totusi am dat o fuga cu el pana la kaufland) si astazi se anunta tot o zi inchisa :(

 

In sfarsit, am cumparat si eu cartofi dulci, ii dau azi pt prima oara. Aseara i-am dat tot pt prima oara cereale cu gluten. Mda, pt ca imi refuza bibe de lp am zis sa-i mai dau niste cereale. M-au atras unele de la nestle, care se cheama "somn usor". Sunt pt [bibe] de 6 luni plus si au gluten, deci nu ii voi da zilnic (chiar, cat de des ar fi indicat sa-i dau... ei zic 1,2 mese pe zi, dar...? ). I-am preparat cam o lingura cu 60 ml lp si a papat tot. Intr-adevar, pana la 4.30 dimi n-a supt la san decat de doua ori... pe la 21.30 si pe la 00.30, dar s-a mai trezit si la 3.30 cand doar l-am leganat. Nu stiu daca-i o coincidenta, dar mi s-a parut ca i-au tinut bine de foame cerealele. Abia l-am simtit pana la 3.30 cand l-am leganat... cele doua treziri au fost scurte de tot, cred ca doar de dorul de san.

 

Si noi tot la 6 dimineata ne trezim, Kytanutz. Doar ca eu mai dorm dupa, pana pe la 8. Daca Luca chiraie si te duci la el si doar ii vorbesti fara sa-l iei in brate, tot plange? Te intreb pt ca Matei de multe ori vrea doar sa fie bagat in seama sau mai nou vrea sa-l ridic in fund sau in picioruse. Deci nu vrea neaparat in brate. Dar intr-adevar scosul afara e cel mai benefic, adica e foarte linistit si concentrat la ce vede in jur.

 

Moro-k si Elfica ma bucur ca ne-ati mai scris![flo]

 

Anca, cum dormi Iustin azi-noapte?[pup]

 

Restul fetelor, pe unde umblati? Mai aruncati o vorba si p-aici!

 

Ps. Olivia, please, mai spune cum preparai branzica! Ajungeau 250 ml lapte cu o fiola la o portie de branzica? [:)]

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut rapid.

 

Ieri i-am dat cartof simplu cu ficatel de pui, am avut de tara, a mancat tot tot, peste 200 gr. I-am pus carnea de vita tot in cartof si a mancat-o si pe aia, mai greu, in 2 reprize dar macar a mancat. Altfel nu accepta. Sa vad daca si cu oul rezolv tot asa. Azi ii dau orez cu legume si pui: morcov, pastarnac, ceapa verde, ardel, patrunjel verde, sa vedem daca vrea.

 

In rest stam mai mult afara.

 

Va pup!

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata![flo]

 

Si-a mai revenit si piticul meu putin. A dormit ca de obicei, cu o trezire la 4, una la 7.30 si finala cam pe la 9.30. Deci ma declar multumita [pk]

 

Stela, multam de tratatie [flo] Ma bucur ca a dormit si Mateut mai bine. Si eu as vrea sa ii introduc treptat glutenul, dar astept sa intreb pediatra sapt viitoare cand mergem la control. I-am dat o data o bucatica de covrig (ca manca frati-su si se uita cu jind la el [:D]) si l-am lasat sa o morfoleasca putin..

Kytana, nu cred ca tre sa te ingrijorezi. Si Iustin are caputul maricel (are fata rotunda ca un soare [:D]) si unele hainute intra mai greu (dar cred ca sunt aiurea facute). Oricum lui ii vin cele de 9 luni sau chiar de 12 luni [:I] Succes cu mutatul si spor la strans [flo]

 

 

Anca, mama lui Matei (12.08.2006) si a lui Iustin (30.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Eu de vreo 2 zile tot caut scaun de masina pe net.

 

Stela, nu stiu cum e cu fiolele. Eu am calciu lactic pastile, gen paracetamol. Reteta era de 2 pastile la 250 ml lapte.

 

Kytana, nasol sa se plimbe altii prin casa cat esti plecat. Trebuie sa fie mereu curat. [:D] Banuiesc ca asa e cand e inchiriat.

 

Moro[pup], bine ai revenit!

 

Azi ajung si eu in sfarsit la ginecolog!

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stella87: Ai incercat sa faci branza cu lamaie? Daca nu, incearca in ambele feluri si vezi cum iti place mai mult. Cu lamaie se pare ca e si mai sanatoasa, asa spune un medic aici: http://www.sfaturisanatoase.ro/cum-se-face-branza-calcica-d285. (v-am mai recomandat eu site-ul, e f util, gasiti cam orice). Spune sa pui zeama de la juma' de lamaie, eu puneam mult mai putin, nu masuram niciodata, ci cand era gata sa fiarba, luam o jumatate de lamaie si storceam deasupra laptelui pana se separa zerul de branzica.

 

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

 

si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pana la urma mi-am zis ca n-are ce sa-i strice vremea inchisa daca nu ploua, asa ca am fugit cu Matei p-afara si bine am facut, ca a iesit si soarele. Am stat vreo 2 ore, timp in care n-a dormit deloc, dar a fost cuminte.[:D] Sunt f mandra de el ca a inceput sa se poarte "civilizat" cand iesim. [pk] Daca va puteti imagina, am probat caciuli cu el, vreo 3, si n-a comentat, doar s-a uitat nitel incruntat. Si vanzatoarea s-a mirat ca ce baiat cuminte am. Am probat si pantofiori. :)) Am fost si prin parc, am baut un capuccino, am fost si prin piata cu el, era o aglomeratie... Ce sa mai, a fost un [bibe] de nota 10 cu felicitari! De cand am fost cu el la buc, unde s-a comportat exemplar, am remarcat ca e mult mai linistit afara. Inainte, daca opream caruciorul din mers incepea sa chiraie.

 

Noi avem in schimb o pb cu masa de pranz. Niciodata n-o papam la pranz, ci pe la 5-6... [alcool] Pur si simplu nu vrea mai devreme, scanceste pana primeste sanul. Dupa-amiaza papa linistit piureul, a inceput sa manance chiar si 150. Ma gandesc ca o fi vreo faza, eu incerc in continuare sa-i dau la pranz si sper sa se regleze cu ora mesei.

 

Olivia, nu stiu la ce ma gandeam cand am zis fiola[:-@] Pastile am luat si eu, deci 2 la 250. Mersi[pup]

 

Elfica, stiam si de lamaie si chiar ma gandeam sa incerc si asa. O sa cercetez site-ul si aleg varianta mai sanatoasa. Mersi de pont![flo]

 

Kytanutz, si noi ne inscriem la capitolul cap mare :)) La fel, ne imbracam de la 9-12 luni. Cred ca multi bebelusi sunt asa si n-ai de ce sa-ti faci griji![pup]

 

Anca, ma bucur ca i-a trecut lui Iustin maraiala. Sa o tineti tot asa, numai cu nopti linistite![pk]

 

Corinuka, ce mai faceti? Cum mai e Daviducu cu constipatia? Noi ne-am reglat cu prune. Desi in seara asta a facut cel mai mare kk ever, patat pe tot spatele, dar avea bucatele de pruna... Cred ca am gresit ca le-am scos din apa dupa ce se hidratasera, le-am pus intr-o cutiuta si le-am bagat peste noapte la frigider. O sa hidratez mai putine, ca sa le manance pe moment.

 

Mirabela, suna asa bine ce-i gatesti lui Calin. E super ca gatesti pt toata familia si faci economie de timp. Calin papa deja bucatele sau i le mai faci cu blenderul dupa ce e mancarica gata? Apropo, Mateiutul refuza lp indiferent cu ce i-l dau, e incantat in schimb de cereale. Cele nr 1 il agita noaptea (sunt cu orez si porumb), in schimb cele de la nestle somn usor, pe care scrie ca se digera usor, nu ingreuneaza tranzitul, ii priesc, dar au gluten :( Pt ca nu vreau sa-i dau asta in fiecare seara, o sa incep diversificarea mesei de seara.

 

Fetele care dati mese de seara la bebei, ce meniu aveti?[flo]

 

Va [pup], s-aveti o noapte linistita![flo]

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Intru si eu putin dra far asa pot raspunde punctual.

SI noi papam multe dar cu mare circ. Are Alex un stil ca ma doboara. La inceputul mesei urla de foame si efectiv nu pot sa ii bag asa de repede in gura, iar apoi urla ca nu mai vrea. Dar dupa ce mananca putin. Nu stiu cum sa ma mulez. Parca nu ii place mai nimic. Ceea ce ii place sunt fructele, mamaliga cu branza si smantana (bulgarasi) si iaurtul . Astea le mananca fara urlete. SI in una din zile am facut eu o supica de conopida cu toate legumele si carnita si inainte sa sarez de final i-am scos lui. DIn aceea i-am dat nepasand legumele si i-a placut tare mult. AM ajuns la concluzia ca vrea mancare ca si a noastra.

 

Stella, eu la masa de dupa amiaza am inceput de azii sa ii dau iaurt. Asa ii dadeam si fetitei. EI ii puneam si cereale in el.

 

Va pup si va urez o noapte cat mai buna.

 

PS nici noi nu avem dinti si desi mi se pare ca se maraie ca il dor nu vad nici un semn pe gingie. La fetita i-au iesit primii la 1 an si 3 saptamani asa ca poate mai avem de asteptat

 

 

Mami de Maria si Alexandru

 

http://hailamasacunoi.blogspot.ro/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...