Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarcina - o frana in cariera?


Recommended Posts

In plus, legea ii da dreptul sa stea acasa platit cu un procent din salariu, de la bugetul de stat, in baza contributiei prin taxe (nu ?)...nu stiu, bu cred ca legea poate obliga angajatorul sa ii ofere mamei acelasi post, pe aceeasi bani ...ar fi complet nedrept sa se intample asta, in 2 ani un business se poate modifica, reorienta, multiplica, disparea ... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Legea asigurarilor ii da dreptul sa fie platit din fondul de asigurari daca a platit asigurarile. Altfel nu are nimic. la fel cam ca si orice asigurare pe bunuri (masina/casa).

Legea obliga angajatorul sa reangajeze salariatul dar in anumite conditii. Daca postul este restructurat sau dispare sau firma da faliment sau... (sunt precizari legale) nu se aplica. 

Si daca a revenit la post nu are nici o garantie ca nu este concediat(a) incepand cu a doua luna. Legea admite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

nu absenta mi se pare o frana in cariera cat ce faci ulterior, gen daca si dupa ce revii la serviciu nu esti mental acolo, citesti doar carti de copii, discuti doar despre diversificare, psihologie si nu stiu ce, iar in plus nu te ajuta nimeni din familie si esti mereu persoana de referinta cand e bolnav cel mic, cand e de dus la gradinita, etc etc, asta dauneaza cu adevarat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In plus, legea ii da dreptul sa stea acasa platit cu un procent din salariu, de la bugetul de stat, in baza contributiei prin taxe (nu ?)...nu stiu, bu cred ca legea poate obliga angajatorul sa ii ofere mamei acelasi post, pe aceeasi bani ...ar fi complet nedrept sa se intample asta, in 2 ani un business se poate modifica, reorienta, multiplica, disparea ...

 

...si nu numai.In anumite domenii, 2 ani sunt cruciali in ceea ce priveste dinamica atributiilor. De ex daca lucrezi in marketing - ai pierdut 2 ani - poti recupera in multe alte luni...cine e dispus sa plateasca sa revii "la zi" si de ce ar trebui sa faca acest efort financiar, cata vreme e un business ce trebuie sa genereze profit si orice investitie in forta de munca trebuie sa fie eficienta?

 

nu e simplu deloc nici pentru angajator, in sensul ca are de facut oaresce eforturi. Una e sa lipsesti 2-3 luni de la job, si alta e sa lipsesti 2 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...