Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

DIETA RINA - 2


Recommended Posts

Vergeturile apar de la ingrasat, nu de la slabit

Apar de la multe lucururi [:)]

Apar chiar si fara fluctuatii de kg, de la crestere (in adolescenta) sau pur si simplu.

 

Se pot diminua cu multa munca.. dar cum toata lumea are mie mi se pare ceva extrem de normal si nu prea pot spune ca ma mai deranjeaza [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 795
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello ...

Eu ieri am fost f cumintica, dar de azi nu stiu ce sa fac ...

De azi incep un tratam cu 3 prednison/zi ... si nu am voie nk sarat ....

Si nu stiu cum sa mai tin ... pt ca mancarea gatita fara sare e nasoala rau ...

 

- la proteine este  ok .. verzituri cu carnita.. oua ... branza dulce ....

 

- la amidon - ce sa mananc fara sara si sa aiba si gust ...? [smulgpar]

... cartof copt .. ar fi o idee

 

- la carbo : paste

 

- vitamine ..ok

 

Si azi nu stiu ce sa mananc .....

cred ca rezolv cu [alcool]

 

 

Ufffffffffffffffffff  viata mea ....

Caci idei de mancaruri fara sare as avea :  budinca cu branza dulce, orez cu lapte ... dar nu prea se incadeaza nicaieri ....

 

...tb sa mai studiez google-ul nitelus

 

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu adevarat grasa nu m-am simtit niciodata in afara de a doua sarcina, unde ajunsesem la 62kg. Dupa ce-am slabit cele 14kg in plus n-am gasit nicio vergetura nicaieri.

Si acum sa apara dupa nici 3kg pierdute? E clar ca e de la "multe lucruri" [:)]  Multumesc Rall pentru incurajare! Ma obisnuiesc si eu cu ele, am de ales?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele ,sa va simtiti mai bine va spun ca eu am vergeturi pe sani,nah,cu toate ca in toate sarcinile m-am ingrasat 30 kg in medie nu am nici o vergetura pe burta,pe coapse dar le am la decolteu.

 

Inca nu mi-a venit nici o idee pt meniul meu (cap,zid,bang) am balotat fructe si iar fructe,pana diseara sper sa-mi treaca totusi ceva prin minte.

Cu gasca nebuna am rezolvat le fac la cina canelloni.

 

Sunny n-ai de ce fi suparata ,pur si simplu la tine dureaza mai mult pana se misca cantarul,gandeste-te in cat timp ai pus aceste kg,cum ai putea sa le dai jos repede,in trei saptamani,in conditiile in care nu te infometezi,eu cu infometarea nu sunt de acord.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Sunt si eu pe aici.Am fost plecata cateva zile si acum mi-am prins urechile pe aici,nu stiam pe unde va mai gasesc.

Cu dieta merge bine,am slabit vreo 2 kg.E drept ca am slabit mai greu decat alta data dar mergem inainte.

Deci pana la urma, pot manca fasole verde la vitamine ?

Azi am salata verde si urda ...nu stiam ca e mai putin grasa decat telemeaua, imi convine

Nu,fasolea verde se manaca la amidon.Plus ca in ziua de vitamine trebuie sa incercam sa mancam legume crude.

 

Din ce-am mai citit, e sigur ca fasolea verde nu are amidon, deci nu vad de ce nu la vitamine (cu singura precizare ca la vitaminele alea nu prea e recomandat nimic gatit, din ce-mi amintesc din carte, asa o fi?)

 

Paff ce-o mai fi facand? Se simte lipsa unui expert pe subiect [biz]

 

[8)]  Am venit cu lamuriri.O sa incerc sa intru zilnic.

 

Eu am mai pus dincolo o lista cu alimentele permise la fiecare categorie.Eu stiu ca e derutanta dieta asta la inceput pentru ca e greu sa te obisnuiesti cu categoriile de alimente.V-am zis,eu am salvat pe desktop un fisier word cu alimentele permise.Cand am dubii sau cand imi fac meniul pentru a doua zi,consult lista.

 

 

 

PROTEINE
- piept de pui, somon, vita, salam, carnaciori, pulpe de pui, pastrav, cotlet de porc, hamburger de pui, conserva ton, scoici, ciocanele pui, conserva sardele, coaste slabe de porc, curcan
- vinete, rosii, usturoi, conopida, varza verde si rosie, praz, andive, broccoli, varza de bruxelles, morcovi, castravete, ardei gras, masline, gulie, dovlecei, telina, spanac, hrean, sfecla, castraveti murati, rucolla, ridichi rosii
- oregano, rozmarin, patrunjel frunze, ulei masline, mustar, ghimbir, sare, piper
- branza degresata, parmezan, branza feta, iaurt dietetic, mozzarella

AMIDONURI
- varza acra, ceapa, cartofi, porumb boabe, usturoi, rosii, morcovi, ardei, ciuperci, mazare, praz, conopida, broccoli, fasole verde, castraveti murati, telina, frunze papadie, varza create, dovlecei, vinete, ardei iuti
- boia, pasta rosii, chimen, dafin, piper, nucsoara, maghiran, sofran, pudra de chilli, germeni(nu zice de care), sos tabasco, patrunjel verde, tarhon
- soia, orez, linte, fasole uscata, fulgi de soia, naut, mei, migdale.

CARBOHIDRATI
- faina alba, faina integrala, faina de hrisca, faina de porumb, spaghete, lasagna, cus-cus, foietaj, paste integrale, taitei, graham, paste cu spanac, tortilla
- drojdie, sare, zahar, ulei, masline, sos pesto, menta, zeama lamaie, praf de copt
- rosii, ciuperci, ceapa, usturoi, patrunjel verde, morcovi, capere, vinete, sparanghel, nuci
- marmelada dietetica
- se mananca prajiturele, ciocolata neagra,fulgi porumb

VITAMINE- doar fructe si legume crude

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedeti ca sunt anumite legume care se regasesc in toate zilele.Acele alimente sunt permise ca si garnitura in orice zi.De exemplu ciupercile.Pe mine asta m-a ajutat mult pentru ca le-am combinat cu multe mancaruri.La proteine langa carne,la amidonuri imi faceam orez cu ciuperci si la carbo mancam mamaliga cu ciuperci atunci cand avam pofta de mamaliga si nu o puteam manca goala.

 

Ce am mai mancat la Rina:

 

In ziua de proteine cand ma saturasem de carne,am facut o zi de lactate.La munca mi-am dus niste crochete din branza si morcovi(facute din branza,morcov ras si un pic de oua ca sa se inchege) si coapte pe hartie de copt la cuptor.Acasa am mancat cascaval pane facut tot la cuptor.

Am mai mancat peste si crochete de peste,fish finger.Mi-am mai facut conopida cu branza la cuptor,dovlecei la cuptor umpluti cu branza sau cu carne tocata.

 

La amidon de obicei manac cartofi pentru ca imi si plac si ii fac in mai mule feluri.Mai manac fasole,de obicei facuta asa gen iahnie.Orez manac destul de des.Mai mananc soia,mei,naut.

 

La carbo nu mai zic,acolo sunt cea mai inspirata.De obicei simt nevoia de vreun aluat asa ca imi fac foacia cu ceapa(este preferata mea si este foarte simplu de facut),pizza cu legume.Mai scap la cate un covrig,placinta,ceva foietaj si seara mai mereu aleg desertul.La carbo,daca nu aveti chef sa mancati dulce la cina sau va ese inca foame,puteti manca aceasi mancare ca si la pranz.Eu nu as renunta la dulce dar stiu ca sunt persoane care prefera sa sara peste desert .

 

Nu mai stiu ce sa mai scriu..daca imi mai aduc aminte de ceva,revin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paff, geme netul de informatii, dar sa zicem ca Wikipedia e cea ma icredibila:

100 grame de păstăi verzi conțin:

  • 31 kcal
  • carbohidrați - 79 g
  • zaharuri - 1,4 g
  • fibre - 3,4 g
  • grăsimi - 0,1 g
  • proteine - 1,8 g
  • vitamina A - 35 μg
  • vitamina C - 16 mg
  • calciu - 37 mg


Sau alta sursa, oarecum la intamplare:

 

  • Legume cu amidon: Cartof, mazare, fasole, sfecla, nap, linte.
  • Legume fara amidon: Castravete, sparanghel, telina, usturoi, ceapa, ardei, fasole verde, vanata, broccoli, conopida, praz, gulie, dovleac, varza, morcovi, ridichi, andive, salata verde, zarzavaturi, spanac, stevie, leurda.

Abia dupa ce-au zis fetele de fasole verde m-am "documentat" si acum nu stiu ce sa mai cred. Adica stiu: pot trai fara fasole verde pana in iunie [clo]

 

edit. ca am uitat sa dau sursa 2: femeia.ro [:)]

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, deci eu la legume am facut-o muci si m-am mai si chinuit. bang, bang, bang.

 

La mine totusi s-a produs o schimbare ...nu imi mai e asa de foame dimineata, de aceea pot manca doar un grapfruit si iau lunch-ul la 2:00 PM.

 

Azi am ardei umpluti cu orez si ciuperci ...cred ca sunt in grafic.

 

Nu stiu ce ma fac la vitamine numai cu cruditati ...si fasolea aia verde cu ciuperci abea imi ajungea pe o masea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...