Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

DIETA RINA - 2


Recommended Posts

Azi zi de dezmat: la pranz paste (aveam o portie la congelator de acum 4 zile, am observat ca mi-e mult mai usor sa congelez cate o portie de ceva, sa am pe c epune mana cand ajung acasa) iar deseara fac clatite!!!! Si ca sa ma razbun, le fac cu branza! 

Sa ma tina satula pana duminica, ca maine e nasol. 

 

Pai branza nu e proteina?

Si nu avem voie sa combinam proteine cu carbohidrati...parca asa stiu eu.Stiu bine sau sunt pe campii fluturand stegulete multicolore si vorbind prostii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 795
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Amarantina, sigur e din cauza ca vreau sa slabesc putin, dar imediat daca se poate :(((

Vreau sa slabesc doar 3-4 kg,  ca de la 48kg in jos ar fi alint. As zice saru'mana, dar nu tin dieta pentru silueta de Biafra. Am ajuns cu chiu cu vai la 51 si stau, si stau, si [zirea] ...

 

Nici eu nu vad cu ochi buni merdenele/pateuri sau clatite cu branza, chiar daca sunt pe post de "desert". Dar daca merge ou/lapte/unt in prajitura, poate nu e capat de tara nici o lingura de branza.

Stiti ca desertul cel mai sarac in calorii e inghetata, da?

 

Maine facem picnic si plaja, ma gandesc sa colorez nitel pielea, poate ma face mai supla [:-)))] Evident ca dupa o sa numar pistruii, alunitele, ridurile si le trec la categoria "vergeturi si multe alte lucruri". Slaba sa fiu, in rest le indur pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am cantarit si eu azi sinu stau prea bine ... am slabilt 2.5 kg in ~3sapt ...

Si ar fi trebuit sa fi slabit macar 4...

 

Dar merg inainte .. insa mai amestecat putinel ... pt ca sunt si sub un tratam medicamentos si tb sa mananc de 3 ori pe zi consistent inainte de a lua medicam.

- si fara sare .. si fara dulce ...

 

Asa ca azi kiwi + banene si acum 2 chifle din tarate de grau cu seminte .. si am bagat si o branzica  dulce [batcap]

Stiu ca nu am voie .. dar ma chinuie tratam. si simt nevoia sa [xdulci]

 

Insa voi consuma moderat ...

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo dragelor asa va vreau!

 

 

Ma gandesc cu drag diseara la inghetata,ca tot ati pomenit-o :).Mi-am facut stoc de vafe cu vanilie,mie astea imi plac,atat.

 

 

Eu cred ca-s sadica frate,ce le gatesc astora,total anapoda fata de regimul meu si balesc de numa' ,noroc ca mi-ati dat ideea cu ,congelatul,mersi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dau in continuare cu pateurile ...imi plac si se fac repede.

 

Totusi m-ar interesa painea aia Focacia cu ceapa, zicea cineva de ea, nu ? Imi suna bine, doar sa nu se faca greu ...

 

Maine iar o bulibashesc ...am musafiri, gratare la greu, aperitive ...n-o sa mananc vitamine decat daca imi cos gura cu lantzul ...

 

Asa ca am decis sa bag proteine ...asta este.

 

In schimb am calcat pe la gym ...si in afara ca am oasele rupte, sa stiti ca gymul asta iti taie pofta de mancare ...aseara, eram asa de nefericita de viata mea de caine exersat ca n-am mai mancat si mai ales poftit nimic ...si vad ca de dimineata eram inca vie. Sa vedem daca mai indraznesc si azi sa calc pe acolo ...nu stiu exact ce muschi sa-mi mai dau la exersat xa sunt toti anesteziati de ieri ...poate fac ceva inot azi :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai branza nu e proteina? Si nu avem voie sa combinam proteine cu carbohidrati...parca asa stiu eu.Stiu bine sau sunt pe campii fluturand stegulete multicolore si vorbind prostii?

Pai e proteina, dar daca avem voie prajituri ... nu scrie de care prajituri. Oricum clatitele au ou, deci proteina, daca le umplu cu gem au zahar. Eu una la prajituri imi dau voie orice.  [hop]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-am enervat (dar si distrat copios).... am scris la semnatura [buca] Andreea si [uta] Cezara, dar nu apareau emoticoanele astea, ci scurt buca Andreea ... (cu paranteze patrate, ce-i drept). Pai se poate sa nu mearga emoticoanele la semnatura si sa iasa asemenea minuni?! [soricel]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai branza nu e proteina?Si nu avem voie sa combinam proteine cu carbohidrati...parca asa stiu eu.Stiu bine sau sunt pe campii fluturand stegulete multicolore si vorbind prostii?

 

Deci,in ziua de carbo,la desert mancam ce vrem noi.Nu stam sa descompunem din ce e facuta prajitura sau felia de tort sau placint.Ca are oua,branza,zahar,e desert si il papam si gata,ne bucuram de el.Aici e singura data cand avem voie sa amestecam.

Atentie,numai la desert.Adica daca manaci pizza nu inseamna ca iti poti pune branza,carne,oua.

Si stiu ca pare ciudat ca manaci ciocolata sau tort la dieta dar nu manaci zilnic,nu?Si datorita zilei de carbo si a desertului nu mi se mai lungesc ochii cand vad o bucatica de ciocolata si ma gandesc ca trei luni cat tin dieta nu am voie si la un moment dat clachez si devastez primul magazin iesit in cale.Cand imi e pofta de ceva bun ma gandesc ca peste o zi,doua,trei,e ziua de carbo si ma rasfat.Are si desertul asta rostul lui.Cum v-ati simti sa stiti ca timp de 90 de zile nu aveti voie sa puneti gura pe nimic bun?va zic eu ca la un moment dat am claca.Eu cel putin asa as face.

Amarantina, sigur e din cauza ca vreau sa slabesc putin, dar imediat daca se poate :(((

Vreau sa slabesc doar 3-4 kg,  ca de la 48kg in jos ar fi alint. As zice saru'mana, dar nu tin dieta pentru silueta de Biafra. Am ajuns cu chiu cu vai la 51 si stau, si stau, si [zirea] ...

 

Nici eu nu vad cu ochi buni merdenele/pateuri sau clatite cu branza, chiar daca sunt pe post de "desert". Dar daca merge ou/lapte/unt in prajitura, poate nu e capat de tara nici o lingura de branza.

Stiti ca desertul cel mai sarac in calorii e inghetata, da?

 

Maine facem picnic si plaja, ma gandesc sa colorez nitel pielea, poate ma face mai supla [:-)))] Evident ca dupa o sa numar pistruii, alunitele, ridurile si le trec la categoria "vergeturi si multe alte lucruri". Slaba sa fiu, in rest le indur pe toate!

 

Am scris mai sus dspre desert.Ar trebui sa il vezi cu ochi buni si sa te bucuri.

Drept sa va zic,desi asteptam cu nerabdare ziua de carbo,mai ales desertul,de multe ori nici nu puteam sa mananc tot ce imi propuneam.In timp ne educam,se obisnuieste stomacul.Dar cel mai important dupa mine e faptul ca tempereaza putin tentatia.

Si dupa cum am mai spus,daca cineva nu vede cu ochi buni acest desert sau nu e fan dulciuri sau nu se satura cu un desert,poate sa manace aceasi mancare de la pranz.

Eu ii dau in continuare cu pateurile ...imi plac si se fac repede.

 

Totusi m-ar interesa painea aia Focacia cu ceapa, zicea cineva de ea, nu ? Imi suna bine, doar sa nu se faca greu ...

 

 

Eu eram cu focacia cu ceapa.:)

 

Aluatul il fac simplu,ca orice aluat de pizza sau de paine.Aici nu ma prea pricep dar oricum merge cu cel mai simplu aluat.

Iau vreo 3 cepe mari si le tai julien.Pun ceapa intr-o tigaie dar nu la prajit ci o pun cu putina apa ca sa se inmoaie.O las la foc mic pana se face moale.Eu pun tot felul de condimente(imi place mai condimentata) si recunosc ca aici pun si un deget de zahar(imi place mie gustul de ceapa caramelizata).

Intind aluatul si si il ung cu ulei de masline,pun niste busuioc uscat intind ceapa peste.Cateodata mai pun si masline sau rosii cherry.Bag la cuptor si las pana devine crocanta si manac cu placere :)

Mie imi place mult reteta asta :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...