Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

DIETA RINA - 2


Recommended Posts

Haha, Amarantina, am mancat, sa stii, mesele de pranz si cina le-am mancat, exceptie joi cand oricum erau vitamine ;) Dar e drept ca in acelasi timp mi-au mancat si mie caloriile stresul si drumurile in viteza pe care le-am facut.

 

A mers mult mai bine dieta de cand am redus fructele, o singura masa dimineata, nu din doua in doua ore, la fel la ziua de vitamine, am incercat sa mentin trei mese pe zi, nimic intre. De cand am scos rosiile din salate si de cand am inceput sa ma misc mai cu talent in cele doua jumatati de ora pe zi de sport.

 

Ce ma uimeste cel mai tare e ca in zilele astea n-am mai avut timp sa beau apa in cantitatile atat de mari cum obisnuiam (de facut ceai nici poveste) si desi sunt in PMS, nu mai retin apa mai deloc. Dimineata era crunt, acum e normal. Pai nu consumul mare de apa ajuta contra retentiei in organism?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 795
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Karula, sportul regulat ajuta la eliminarea problemelor de PMS gen retentie apa. 

 

Amarantina, eu nu tin Rina. La ziua de carbs fara gluten ma gandesc ca s-ar potrivi (in afara de fructele de dimineata si legume in general) mamaliga, corn flakes, paste din porumb (sunt la DM), quinoa, painici din faina de ovaz+tarate de ovaz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

 

Ati avut dreptate,am proteinizat ieri insa nu mare lucru,n-am putut,m-am simtit satula instant.

In rest am fost foarte zen ,o fi de la sport ,o fi de la Rina,o fi de la amandoua?!Habar n-am insa stiu clar ca am scos din sarite  cu starea mea si cu aparitia mea.

Dupa cum v-ati dat seama nu am fost doar intre prieteni (rude) a fost si o persoana care ma calca pe nervi ,in special pt ca avea prostul obicei de a tipa la cei mici ai mei,a plecat scuipand foc la 15 minute dupa venirea noastra caci n-am fost dispusa sa-i acord nici un fel de satisfactie.

 

 

Amarantina eu am o problema cu felul de a fi al unora,in sensul ca eu chiar il cred pe x ,y sau z cand deschide gura si lanseaza o invitatie ,ba mai si insista vreo saptamana cu ea.Mintea mea nu poate concepe termenul de complezenta,pt ca eu nu obisnuiesc sa fac nimic din complezenta.

Nu stiu cand si de ce unii se transforma din oameni sinceri si calzi in persoane care actioneaza doar din complezenta ,insa ma dezamagesc cumplit astfel de transformari.

 

Revenind la oile noastre:

 

Mada cred ca exagerezi,pe bune,nu uita ca ai nevoie de energie pt cea mica,pt tine,pt familia ta.Nu esti grasa nu ai de ce sa iei masuri asa de radicale.Fa sport cu un instructor ,in cadru organizat,da-i timp corpului sa reactioneze si vezi dupa aceea daca mai este cazul sa reduci atat de drastic nr caloriilor consumate,eu cred ca nu va fi cazul.

Nu te superi ,da?!Stii ,sper,ca mi-esti tare draga si ca-ti spun din tot sufletul. [pup]  [flo]  [floare3]  [flo2]

 

 

Marina eu cred ca mint mult vedetele astea.In general abordeaza diete nesanatoase,poate chiar infometare,mult Photoshop,operatii estetice pe ici si pe colea..  [:)] ,putine sunt cele care chiar fac sport si incearca un  stil de viata sanatos.

 

 

Ma apuc sa-mi fac un suc,apoi treaba,sala,treaba,etc.

 

Va pup si va doresc o saptamana minunata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah, esti geniala [pk] . Vedeti ca eu iau de bun tot ce ziceti voi aici despre sport/alimentatie, ca eu am doar instinct, n-am nici macar baza teoretica, pe cand voi aveti si practica in surplus.

Si mai cred ca si consumul redus de cafea (tot impus de lipsa de timp) a ajutat. Prin urmare, voi continua asa, orice invat are si dezvat.

 

Saptamana faina si gaura in minus la curea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu,de cand am cautat de curiozitate cate calorii are mancarea zilnica...am ajuns la concluzia(impreuna cu nutritionistul) ca e suficienta o salata mare de varza cu rosii si castraveti si un pic de carne..ca sa acopar cam 85% din numarul caloriilor.Daca mai pun doua felii subtiri de paine neagra pentru fibre...ating numarul.Eu sunt innebunkita dupa rosii.....as manca non stop.

 

Fac si miscare...in general izbutesc sa ma asez pe pat doar vineri seara.

Insa se pare ca se incadreaza la activitate fizica moderata.Stau extrem de prost cu timpul,dar o s-o fac si pe asta....instructorul e bun,stiu asta,am mai slabit odata de la 62 la 57 cu el.....

 

Ralu,stii doar din poze ca pare ca-s bine,dar,ieri am intrat intr-unmagazin si am probat o rochie care-mi placuse...nu mi-a placut ce am vazut in oglinda...de,pasarele...asa ca am decis sa  ii trag organismului un soc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina, ai mare grija! 900 cal ti-ar fi ok daca ai sta in pat toata ziua. si cred ca nici asa, ca n-ai 45kg...

 

Daca faci chestiunea asta, te vei ingrasa rau de tot ulterior, pt ca slabitul prin deficit caloric masiv vine intotdeauna cu un pret! Corpul nu e prost si se adapteaza rapid. Nu mai spun nimic de deficit nutritional...

 

Nu toti nutritionistii sunt buni, nu te increde orbeste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aloha si eu !!!

 

Nu m-am mai catarit, nu are rost.

 

Vineri am fost la gym si am mers pe banda ... mi-a vandut cineva un pont, sa o inclin si sa merg la viteza 4 si am reusit in asemenea mod sa scap de 450 calorii ... nu sunt inca 800 asa cum cica trebuie sa lasi la o sedinta de gym, dar I'm getting there ...

 

Sambata am fost la botez unde era mancare middle eastren cuisine - mda, cam ciudat pentru un biotez romanesc, adica mama roamnca si tatal american ...deci am mancat multe Falafel care erau bestiale, cele mai bune Falafel care le-am mancat vreodata ...m-am uitat acum pe net si cica au in jur de 60 calorii ...really ? asa putin ??? ...cred ca am mancat vreo 10 ...deci 600 calorii, plus alte chestii, shaorma de pui dar numai o bucatica, niste icre bestiale fara paine, niste chiftelutze cu tabulee si ca sa dau cu bata in balta si sa va stropesc pe toate, doua bucati de "alba ca zapada" .... jur, am vrut sa mananc numai una dar a fost imposibil, si dupa a doua m-am abtinut. Totusi, eu am plecat multumita de acolo, adica nu pocneam de mancare si mandra de mine ca nu am facut excese, desi e clar ca am sarit din Rina si calorii. Am plecat la 7:00 P.M. de acolo si seara nu am mai mancat ...

 

Duminica insa am scofalcit-o mai rau ... dimineata a vrut barbatul la IHop - asta e un restaurant de breakfast, cu mic dejun foarte bun si foooorte caloric - adica poti baga asa lejer 1500 de calorii.  Deci am inceput sa calc pe bec de dimineata - mi-am luat clatite cu ou, ciuperci si spanac dar din doua bucati care cica ar fi totalizat 1050 calorii, am mancat una intreaga si 3 guri din a doua ...

 

Apoi la pranz am mancat salata cu pui la rotisor ...si seara le-am facut copiilor pizza si am gustat si eu niste margini din alea crocante ... tot duminica a plouat toata ziua si am jucat cu copiii Just dans 4 pe WII ...acum nu cred ca am lasat eu 800 de calorii pe covorul de acasa, dar macar 150 poate tot am distrus.

 

Dupa zilele astea doua, nu m-am mai cantarit ...azi intentionez sa ma duc iar la gym, sa merg iar pe masina inclinata ... am la mine fructe - 1 grapefruit, 1 mango si niste boabe de struguri ...si la pranz am salata cu pui la rotosr ramas de ieri ...

 

Nici nu stiu ce dieta mai tin, probabil ca nici una ...

 

Karula, Doamne - 49 kg aveam la 28 de ani ...pe la 30 le depasisem si nici ca le-am mai vazut vreodata pe cantarul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nu-mi mai merg emoticoanele sa ma rostogolesc, asta ca reactie la regimul tau din ultimele doua zile. Eu zau ca sunt de acord si te inteleg si te sustin daca nu incepi dupa aia sa iti mai pui cenusa in cap. Adica, mama ei de treaba, asta e. Mananci, te bucuri, si mergi mai departe. Nu ca ultima data cand dupa ce-ai mancat ce-ai mancat te-ai mai si ofticat pana la deznadejde. Asa se face! Azi deduc ca ai proteine :)

Sa stii ca mare inventie falafelul ala, si eu am inceput sa-l vanez la carbo, il iau de la turcul din colt in lipie mica si merge ca uns cu o tona de chilli. Azi am bagat totusi o lipie indiana, ca s-a intregit familia si nu mi-a venit sa pun pe tava convalescentului ou fiert moale cu branza de vaci si pe a mea falafel...

 

Doamne, nu-mi bagati si stresul asta cu calculat calorii ca asta ma depaseste total. (asa ziceam si de sport)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Exact Karula, ai prins ideea ... fata de weekendul trecut cand am mancat cartofi prajiti si m-am sinucis a doua zi cu voi, cu 4 vene taiate peshtisor ...de data asta, am mancat dar nu mi-a mai parut rau ...

 

E clar ca totul vine de la cap ... o fi de la gymul ala, care trateaza neuronul mai mult decat sa defavorizeze caloriile.

 

Deci una ete sa mananci si apoi sa mori de deznadejde si alta e sa mananci la fel de mult  si sa ti se para ca nu ai facut excese ...

 

Traiasca falafelul !!! [pk] ... mi-as cumpara si eu dar nu stiu de unde. Eu de fiecare data cand am mancat, a fost la restaurant ...mai, dar astea de la botez, erau bune rau, dar bune, bune rau ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...