Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

siropul de agave a iesit de mult de pe lista de "health foods" si a intrat chiar pe aia neagra..contine mai multa fructoza decit corn syrup iar fructoza e BAD!

 

http://www.foodrenegade.com/agave-nectar-good-or-bad/

 

cel mai bun indulcitor este dupa mine "coconut sugar" care are aroma faina sinumai  15-20 cal/ teaspoon comparativ cu 60 calorii la orice alt indulcitor, inclusiv agave.

 

am vazut in final la healthfood store stevia adevarata! asa arata: http://ultimatesuperfoods.com/Store/Products/Food/stevia/STEVIA/STEV16O

 

nu stiu ce gust are ca n-am incercat.

va amintiti cind va spuneam ca nu inteleg cum stevia care se vinde in magazin e alba dar ea provine dintr-o planta (evident verde)?

 

siropul de artar e minunat in oatmeal.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Allure, nu m-a convins articolul despre siropul de agave...si nici referirile la fructoza.Daca vrei , dezbatem.

 

Pot sa iti dau si eu vreo 20 de link uri cu beneficiile lui, la prima cautare am gasit 218000 de rezultate.

http://www.sheknows.com/health-and-wellness/articles/804491/the-health-benefits-of-agave-nectar

 

Eu nu ma incred apriori in mimic din ceea ce citesc pe net si care nu reprezinta studii de specialitate si surse cu adevarat de incredere.Articolul citat de mine e la fel de ,,trustable'' ca si cel citat de tine. [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primul articol e vechi, din 2008 cind siropul de agave era in voga...numai in ultimul an au aparut vocile care spun ca nu e bun, ca e foarte procesat...alea

 

iar a doilea articol spune clar: "An increase in high fructose corn syrup, as well as total fructose, consumption over the past 10 to 20 years has been linked to a rise in obesity and metabolic disorders. This raises concerns regarding the short and long term effects of fructose in humans."

 

bineinteles cantitatea face diferenta la orice...

 

prefer mierea parfumata cu enzime si proprietati minunate, eu oricum nu calculez calorii ori indici glicemici

 

am mincat la mic dejun un castron de capsuni bio super gustoase peste care am pus coconut sugar.

la prima ora mi-am facut un fresh din mar, lamiie, morcov si ghimbir pentru digestie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa studiez problema.

Am incercat o data la spital cafea cu Stevie, ca am spus ca nu poate fi chiar asa de rau. Am luat o gura, mi-a venit sa vomit si am aruncat cafeaua.

E rau :D

 

Astia au fost pantalonii mei preferati de trening. Material foarte subtire, nu era lycra, din pacate nu am mai gasit asa ceva....

 

post-38269-0-55290200-1368109246_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aruncat stevia dupa prima inghititura de cafea!!! La cafea raman la sucrazyt, bun, rau, cum o fi, din 2 cp /zi sigur nu mor...Si fructoza o folosesc doar la dulciuri, si in cantitati foarte mici.Asa e Allure...moderatia e cheia in tot...Si cele mai inofensive lucruri fac rau atunci cand sunt in exces...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio - felicitari si casa de piatra!!

 

Allure - arati super!

 

Marina - mie mi se pare ca faci foarte mult sport. Normal ca atunci organismul cere si el sa manance. 

 

Si eu ca si Allure cred ca abdomenul plat tine de dieta, nu numai de sport. Si de conformatie. Spre exemplu, abdomenul meu nu e plat de tot decat la sub 50kg, si chiar si atunci cand stau jos se mai vad cute  [8)]

 

Rall - re la fetele din poze - nu cred ca arata neaparat rau dar cred ca mie la greutatea lor, mi-ar fi de sanatate, nu de estetic.

 

Idei de menu - cred ca Allure a intrebat:

 

MD: Mure si caise!

Pranz: Supa de Gazpacho, guacamole, iaurt grecesc si paine de secara

Cina: Kale + creveti

 

Gustari: Fructe + Macadamia + biscuiti din orez. 

 

Pa, inapoi la munca  [testoasa]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mancat la MD o clatita  cu 2 lingurite de crema alba de cioco, un espresso cu o ling. de sirop de artar si dupa aceea un grapefruit cu miere. Pe drum un espresso si un knopper. Acum ma voi desfata cu niste veggieburger fara paine, doar chestia vegetariana si niste zaziki. Seara sper sa reusesc sa imi termin vanata cu mozzarella si sparanghel facuta  acum vreo 4 zile (de atunci tot mananc din ea).

 

Am gasit niste retete super pe un blog, vegetariene. Arata demential, si am si incercat din  ele.

 

In dilema mea cu siropul, raman la cel de artar.

 

 

 

P.S: ati auzit ca nu mai e voie sa se testeze produsele csmetice pe animale? :D tare m-am bucurat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-a scapat comentariul la:

 

Cancerul o boala la fel ca oricare alta? :))))  sa fim seriosi.Nu ai vazut tumori, de-aia spui asta.

 

 

Marina, da, sunt agresive mesajele mele, ca mi se pare iresponsabilitate sa pui viata cuiva in pericol.

 

1.) orice boala, inclusiv cancerul, este cauzata de un dezechilibru de o anumita natura. prin urmare statutul de sanatate se redobindeste prin restabilirea echilibrului in toate cazurile.

 

2.) si pe mine ma irita la maxim iresponsabilitatea doctorilor care nu pricep reguli de baza ale nutritiei si misdiagnosticheaza lumea pe capete, prescriind medicamente "grele" oamenilor care nu au nevoie de ele, ducind in timp la alte probleme mai grave.

 

iata o crestina care a luat pastile de depresie ani de zile de pomana cind ea avea sensibilitate la gluten  [bang]  (diagnosticata printre altele si cu IBS, etc)

http://www.doctoroz.com/episode/gluten-secretly-destroying-your-health?video=14786

 

am o pacienta de 27 ani, sanatoasa si in forma perfecta care si-a fracturat un os la picior pur si simplu tzopaind de bucurie de vreo 2 ori. am intrebat-o ce i-a recomandat doctorul pt fragilitatea evidenta si anormala la virsta ei a oaselor si mi-a raspuns: "drink more milk!"  [bang]

si fata bea in fiecare zi lapte pasteurizat cu hormoni si antibiotice (nu ca ala organic ar fi mai bun..) care de fapt conduce la osteoporoza in timp.

 

iar iresponsabilitati de genul asta se produc zilnic pe fata pamintului pt ca in scolile de medicina nu se preda nutritie asa cum trebuie de fapt. toti medicii din "garda veche" prescriu lapte si suplimente de calciu femeilor... alta timpenie pt ca in lipsa vitaminei K acel calciu ramine in singe si produce placa. 

 

doctorii petrec prea mult timp in scoala invatind despre medicamente si prea putin despre vitamine si adevaratele medicamente: whole foods.

daca nu se instruiesc singuri ulterior, e vai de pacientii lor!

 

cred ca am mai spus dar simt nevoia sa repet: un doctor e de neinlocuit intr-o situatie de urgenta, fara ei sintem pierduti;

in bolile cronice insa... e bine sa nu ajungem la ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...