Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Allure, tocmai am citit un studiu in care se recomanda administrarea Vit. D intre 400 si 800 UI pe zi pt. lupta impotriva osteoporozei, un fel de preventie desi aceasta nu poate fi total prevenita.

Si eu stiu medici prosti si stiu multi vraci prosti care fraieresc oamenii, dar cu toate astea nu pot spune ca medicina este proasta.

Cancerul...spune.mi te rog ce dezechilibre proavaca aceasta boala si ce trebuie sa faci ca sa regreseze.

Tocmai am intrat la o operatie geniala, o tanti care avea cancer de duoden (extreeeem de rar) si cancer rectal. Cancerul duodenal a produs o stenoza intestinala, judecand dupa CT nu era rezecabil. Ei, seful meu a rezecat portiunea de intestin dar artera si vena mezenteria superioara erau efectiv inconjurate de tumora.

Sunt f. curioasa ce siropuri si ce medicamente fac tot tesutul ala sa dispara ca prin minune.

Alimentatia si toate leacurile alternative ajuta corpul sa nu cada gramada, in nici un caz nu fac (din pacate) ditamai tumora sa dispara.

Eu sunt f- pasionata de partea de chir. oncologica, mi se pare fascinant cancerul, daca tii o tumora in mana parca simti cat de 'rau' e. E pur si simplu fenomenal sa vezi ce schimbari poate produce in corpul uman aceasta boala. Si odata ce ai pus mana pe asa ceva intelegi de ce trebuie sa fie chirurgia si oncologia pe primul loc in tratament.

Este ceva teribil, atat tumora in sine, cat si 'lupta' chirurgului cu ea.

 

Tu spui ca medicina nu e ok pt ca uite cate se schimba. E si normal sa se schimbe parerile, asta inseamna evolutie, cercetare.

Dupa cum vezi asa este si in domeniul alimentatiei, am citit de cateva ori pe aici cand ai dat un sfat si dupa ceva timp ai spus ca ai citit alta carte si ca de fapt nu era bine ce s-a spus pana atunci.

Iar fara studii nu exista nimic. Doar nu crezi ca cineva a inventat o crema sau a stors o planta si gata? S-a testat, s-a vazut daca functioneaza sau nu, s-au scris lucrari pe tema asta, s-au facut noi descoperiri.

 

 

 

Da, pantalonii erau superbi, din pacate nu am mai gasit. Sunt facuti in Ro. 10 lei au costat :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

P.S: seful meu da cat mai putine medicamente posibil, lucru care pe mine ma bucura enorm, face radiografii doar cand considera ca e nevoie, ceea ce fac si eu bucuroasa, iar la cazurile postop. care nu au evoluat bine si la care nu se stia o cauza concreta a incercat mai intai cu dieta, ex. fizic, acupunctura, si abia apoi chirurgie. Daca un pacient se simt slabit postop si nu s emobilizeaza primul lucru pe care il face seful este sa scoata toate medicamentele care nu sunt necesare.

Profesorul din Ro de care am tot povestit i-a spus unui pacient care a incercat tot, de la naturiste in Ro, Italia si alte tari, pana la trat. medicale, cum sa manance. Ce regim sa tina pt problema pe care o avea (era plin de abcese cutanate si intraabdominale).

 

Tipa aia de la Oz e tipica: a luat antidepresive pt ca medicii credeau ca e nebuna? :)))))))))))))))

S-a presupusa ca are intoleranta la lactate dar nu s-a presupus ca poate avea si alte tipuri?  Depresia o avea sau nu? Argumentul ca acum nu mai ia antidepresive nu arata absolut nimic deoarece depresia se trateaza, nu tine o viata intreaga. Iar colonul iritabil este strans legat de psihic, daca nu se gaseste o cauza organica pacientul cu colon iritabil este trimis la psiholog. Se numeste somatizare, tocmai ce am avut si eu o pacienta de vreo 16 ani care avea dureri de burta de cateva luni, trimisa in garda pt a exclude o apendicita. Fata nu avea nici o durere in momentul consultului iar cand am intrebat-o mai multe despre dureri si despre ce medicamente ia, ce mananca samd, a spus ca ia niste medicamente pt somn, am intrebat-o cand e problema, la adormire sau dimineata, ca depresivii se trezesc f devreme si nu mai pot dormi, iar anxiosii nu pot adormi. I-am spus ca ce are ea poate sa fie Colon iritabil, ca apendic nu este, si ca ar fi bine sa mearga la gastroenterolog si la psiholog daca primul nu gaseste nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, din pacate acesti oameni sunt exceptii. Eu stiu cel putin 3 cazuri de cancer recente, operate in Cluj, in care medicul nu s-a obosit nici macar sa spuna exact care e situatia, desi a fost platit, si nu a recomandat nimic pacientului. Ce dieta??? Am intrebat expres persoanele in cauza operate sau rudele daca le-a recomandat medicul vreun regim. Nem....

 

Legat de indulcitor, eu am luat pentru mine xylitol, zahar din mesteacan, sa il folosesc la terciuri. Arata ca un zahar alb si nu are vreun gust anume.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Rall. Am suferit tare mult dupa ei :))))

 

Coraly, depinde de la caz la caz. Nici aici nu se recomanda vreun regim la toti pacientii.

In Romania problema este ca medicul nu ii spune pacientului foarte multe. M-am socat de multe ori cand vedeam oamnei cu cancer in stadiu terminal care spuneau ca nu au nimic, ca e doar o inflamatie. Si intrebam daca s-a facut vreo biopsie--'da' si , care e rezultatul? 'medicul a zis ca e in regula, numai sa vin la dvs sa vedem daca puteti scoate galma.'

Mi se pare groaznic. Cred ca pacientul este cel care trebuie sa stie ce are si el hotaraste daca afla si ceilalti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...