Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetelor, sper sa aveti un weekend frumos.

 

Sa-mi aduc si eu aportul la discutia despre cancer :), sunt de acord ca sportul si dieta sunt foarte importante in prevenirea cancerelor dar o data ce ai cancer, cred ca doctorul este raspunsul. Nu m-as increde in nimeni altcineva sa-mi dea tratamente pentru care nu s-a facut nici o cercetare si care nu un raspuns minimal predictibil. Posibil ca in 10-20 de ani se vor gasi alte metode de a trata cancerul dar pana atunci nu m-as putea increde decat in tratamentul care s-a dovedit ca are raspunsul cel mai constant. O data ce ai cancer, nu mai cred ca pot sa-l stopezi cu ceaiuri, diete si sport. E prea tarziu. Socrul meu, bolnav de cancer de plamani, a incercat cu ierburi si alte tratamente holistice...rezultat zero.

 

In ceea ce priveste calitatea vietii dupa cancer, poate sa fie la fel ca cea dinainte de cancer. Vad oameni in jurul meu care au avut cancer pe la 60 de ani si au trait bine merci pana la 90. Cei care au murit, au murit din alte cauze, necorelate cu cancerul.Ma aventurez sa zic ca unii pot sa aiba o viata mai buna decat cea avuta inainte de cancer, cancerul poate sa fie un wake-up call , incep sa fie atenti la ce mananca si la activitatea fizica.

 

Nu am studii dar cred ca stresul este cea mai mare cauza de cancer. Ce ziceti de stresul cauzat de frica ca poti sa te imbolnavesti de cancer sau de alta boala? Btw, va mai amintiti de zicala aia "de ce ti-e frica de aia nu scapi"? : ) Mi s-a parut amuzant ca psihologii de la lucru  au trimis un email ieri in care ii rugau pe cei care au devenit obsedati de a manca sanatos si a face sport, sa-i consulte. Aparent, si asta e un stres care poate sa te imbolnaveasca! : ) ) Motto-ul meu: fii echilibrat, nu devenii obsedat si enjoy life! Daca trebuie sa trecem un pod la un moment dat in viata, il vom trece. Nu trebuie sa ne ingrijoram excesiv acum si sa ne ruinam viata din cauza acelui pod...care poate sa apara sau nu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu toate cancerele sunt datorate lipsei sportului sau dietei. Am o prietena care traieste la Lake Tahoe( la munte), este profa de aerobic, yoga si alte sporturi, mananca sanatos, nu sta in soare si face cancer de piele o data la cativa ani. A avut si cancer ovarian. Amandoua mostenite genetic de la mama ei. Maica-sa scoate cancer de pe piele o data la 4-5 ani, acum are 87 ani si n-o sa moara pana la 100 de ani la cat e de sanatoasa altfel. Si n-o sa moara sigur de cancer de piele...datorita doctorului conventional la care merge pentru screening cel putin o data pe an.

 

Asa ca daca aveti cancere in familie, treceti si pe la doctor o data pe an, nu va bazati doar pe dieta si sport.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici un cancer nu se aseamana cu altul, experienta unuia nu va fi si pt altul la fel

 

si eu am o prietena care a fost depistata cu tumoare, ziceau ei gradul 4 si la operatie au zis ca e 1 sau 2. dupa operatie mutilanta si chemo/ rad la 2 ani a revenit si mai rau...dupa alta operatie si radiatii/ chemo la citeva luni a revenit...alta operatie alte radiatii...cum a terminat cu radiatiile la o luna era inapoi bestia ca si cum nici n-a afectat-o... [bang]

acum e iar in tratamente...ma intreb daca mai au ceva de taiat din fatza bietei fete  [:(]

 

situatii si situatii...

 

stresul e nr one pe lista mea de cauze...poti sa fii sanatos tun si sportiv, daca ti-e frica de boala, te imbolnavesti, nu e nici un secret. mintea e legata de trup prin legaturi temeinice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand cancerul e foarte avansat, sansele sunt ca o sa mori din nefericire. Nu prea mai functioneaza nimic. Cei care nu sunt gata sa moara( si cati sunt realistic vorbind), se vor agata de orice, fac orice ca sa mai traiasca un pic. Chiar si atunci cand doctorul le spune ca sunt sanse foarte mici sa fie de succes. La cat de agresiv e cancerul prietenei tale, nu cred ca ceaiurile, dietele si sportul ar fi ajutat-o mai mult pe termen scurt, din nefericire. Rezultatele unui stil de viata sanatos se vad pe termen lung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o revista medicala de la spital:

Factorii favorizanti pt cancere in procente:

1.Alimentatia-30%

2.Fumatul-30%

3.Genetic-15%

4.Infectii-5%

5.Supraponderabilitate si absenta sportului-5%

6.Alcool-3%

7.UV-2%

8.Mediul inconjurator-2%

 

 

Allure, ce crezi ca ar fi rezolvat cu medicina alternativa? Ar fi murit fara operatie. Este normal ca atunci cand tumora nu poate fi rezecata in totalitate tesutul ramas produce in continuare celule canceroase.

De-aia se rezeca pana in tesut sanatos.

O sa ma uit peste filmulete sapt care vine.

Multumesc pt pontul cu inghetata. Acum nu mi-am cumpara nimic, am un Magic BUllet cumparat acum vreo....120 de ani :))) il folosesc la facut fructe cu iaurt si milkshakuri, am vazut acum ca am si storcator dar nu l-am incercat inca. Nu e calitate fantastica, e ceva ieftin si de-aia nu il muncesc prea mult.

Cu Lapte de cocos iese bine inghetata? Ca de migdale nu am gasit pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de tratamente ascunse, si prietenul meu e convins ca exista tratamente curative pt multe boli care actualmente sunt considerate greu vindecabile sau chiar incurabile. Dar fii sigura ca de aceste tratamente stiu cei care le-au studiat si guvernele, nu sistemul medical si companiile farmaceutice.

Sau na, un om din sist. medical si unul de la compania farmaceutica, care a testat.

:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o revista medicala de la spital:

Factorii favorizanti pt cancere in procente:

1.Alimentatia-30%

2.Fumatul-30%

3.Genetic-15%

4.Infectii-5%

5.Supraponderabilitate si absenta sportului-5%

6.Alcool-3%

7.UV-2%

8.Mediul inconjurator-2%

 

 

Allure, ce crezi ca ar fi rezolvat cu medicina alternativa? Ar fi murit fara operatie. Este normal ca atunci cand tumora nu poate fi rezecata in totalitate tesutul ramas produce in continuare celule canceroase.

De-aia se rezeca pana in tesut sanatos.

O sa ma uit peste filmulete sapt care vine.

Multumesc pt pontul cu inghetata. Acum nu mi-am cumpara nimic, am un Magic BUllet cumparat acum vreo....120 de ani :))) il folosesc la facut fructe cu iaurt si milkshakuri, am vazut acum ca am si storcator dar nu l-am incercat inca. Nu e calitate fantastica, e ceva ieftin si de-aia nu il muncesc prea mult.

Cu Lapte de cocos iese bine inghetata? Ca de migdale nu am gasit pe aici.

 De stres  sau de gandurile negative vad ca nu se scrie... hmmmm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca stresul nu e ceva cuantificabil inca.

Ascultam un doctor zilele trecute, cred ca la radio, care spunea ca trebuie sa incercam sa eliminam conflictele din viata noastra si daca nu putem sa scapam de ele singuri sa discutam cu familia, cu psihologul, sa nu le lasam sa ne "manance" prin interior. Asta era primul pas, considera el,  de a preveni bolile mai grave printre care si cancerele. Mi s-a parut interesanta ideea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...