Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

Fetelor - voi cat va ingrasati/cata apa retineti inainte de ciclu? Ca la mine obisnuia sa fie 1-1.5kg si acum vad ca retin 2-2.5. Deci o gramada. Beau lichide, nu mananc alimente cu mult sodiu (nu complet curat, dar nici cat sa jstifice o astfel de retentie). Nu stiu ce sa mai fac. 

 

Ieri aveam 51.5, azi am 54.5 desi am mancat foarte bine/facut sport - e clar retentie de apa.

 

Mersi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioachim, si pe mine ma streseaza retentia asta de apa. De obicei pun cam in jur de 1 kil, maxim 1,5. Totusi, 2,5 mi se pare cam mult. Nu observi pe tine daca esti umflata? Maini, picioare, ochi...

 

Eu cred ca sunt o combinatie intre thyroid si android (la ingrasare). Am reusit sa pun cel putin juma de kil cu boala asta.. numai mie cred ca imi reuseste sa ma ingras dupa 4-5 zile de stare de rahat si febra:( De azi reiau exercitiile, desi trebuie sa o fac progresiv, ca obosesc destul de repede. Probabil de la febra si transpiratie am pierdut niste minerale sau e pur si simplu convalescenta??

Peste o luna am intalnirea de 20 de ani, deci trebuie sa fiu in forma  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt intre Thyroid si android clar. Numai cand am citit descrierile mi-am dat seama :)))) sugar-sugar, salt. :)))

 

 

Allure, studiul ala nu a fost facut intr-un spital, a fost facut din statisticile din toate centrele care trateaza pacienii diagnosticat cu cancer. Medicamentele joaca un rol minor, sunt doar cateva pe lista neagra, care oricum sunt medicamente puternice care se prescriu rar si in cazuri grave.

In rest cancerul este o boala multifactoriala, nu opti spune ca a fot de la medicamente sau de la alimentatie, trebuie sa existe mai multi factori favorizanti ca sa ai ghinionul sa ai cancer. Daca ar fi asa simplu atunci toti fumatorii ar avea neo pulmonar, toate maicutele neo de san samd.

 

 

 

Marina, Lumi nu manca porcarii deloc. :)) a mancat asa la inceput si cand a inceput cu sportul a trecut doar pe mancare sanatoasa, kefir si multa apa.

In plus, dupa cum spune si Allure, avea sub 30 de ani, deci era mai usor din start, si nu toate suntem la fel facute.

Eu faceam spre exemplu sala cu prietenul meu, la el dupa 3 luni se vedea de parca mergea de 1 an, la mine doar asa, discret. Am facut o sgluna Kickbox, o data pe saptamana sau de 2 ori, nu mai stiu, si mi-au spus prietenele partial scarbite sa o las mai moale, ca aveam bicepsul cat casa. Biceps care la sala l-am lucrat si degeaba, nu am avut aceleasi rezultate.

O prietena de cate ori tine cura slabeste repede, dar pe burta are intotdeauna ceva, cu tot sportul pe care il face.

Asa ca nu te mai stresa, rezultate se vad cu siguranta, keep on walking :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza,

 

numai eu imi amintesc ce salivam cand povestea Lumi ca manca pitza cu sotul si eu salivam cu salata in fatza [fal]

 

Acum ma luati ca sunt batrana, asta e dar mai vazuram si babe aratand bine, ma mai straduiesc ce pot sa fac.

 

am cronometrat-o pe Tracy aseara  (apropo cum e dupa nastere???). Lucreaza picioarele fix 20 min (cel putin in ziua 1-10 de pe CD-urile mele). Mult asa cand te uiti dar cand vezi timpul efectiv face 10 min/picior. 

Asa ca diseara ma apuc de treaba in plus sa vedem cum merge ca in mod evident e cel mai complex exercitiu pt fund/solduri.

 

Apropo azi dimineatza in dus m-a lovit adevarul ca sunt tipul gynaendroid . Cand slabesc primele 3  kg le pierd de pe fatza, mi se vad claviculele, mi se duc sanii si abia dupa aia dau si eu 500 grame de pe fund sau burta. De asta acum ma chinui nu ma chinui io cu Rina dar incerc sa fac in afara de cardio si sport localizat pt zonele care ma nelinistesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor,

 

As dori sa intru si eu in grupul vostru. Va citesc demult si mi se par extrem de interesante discutiile si cele de sport si cele  in afara "abdomenului extraplat":-)

Eu sunt un pic in afara varstei voastre, adica am 42 ani, 1,70 m si 59 kg. Fac sport de cativa ani, adica aerobic/fitness de vreo 6-7 ani - 3-4 ori/sapt si multa miscare: mers pe jos (1h/zi), din cand in cand un jogging.. Mananc ok, nu atat de sanatos precum as dori, dar in general multe legume, fructe, nu f multa carne.

Nu pot sa zic ca sunt nemultumita de cum arat, dar am cateva problemute legate de modul cum slabesc sau ma ingras. Pe scurt, cam de ce se plang si alte fete, daca slabesc mi se duce fata, daca ma ingras, mi se pun kg pe picioare, fund..

Vreau sa mai slabesc 1-2 kg la picioare si fund, o sa ma uit pe ce a postat Allure si vad ce pot face de acolo. As vrea sa slabesc, dar sa nu arat ca naiba la fata..Daca mai aveti si alte link-uri cu tipuri de exercitii..

Azi am aerobic de la 8 seara, de abia astept sa lucrez ceva, ca in we m-am cam prostit cu mancarea.

 

O zi frumoasa,

Anca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Anka. Pai esti numai bine la varsta ta cu 170 si 59 de kile. Si eu am 1,70, dar  ceva mai multe kilograme :) Tin minte ca atunci cand aveam 59 (eheheeee, acum 10 ani, inainte de sarcini) eram f ok. Acuma depinde si de structura osoasa/musculara. Eu dintotdeauna am tras greu la cantar, comparativ cu alte fete care aratau aprox la fel, de unde am tras concluzia ca oasele si muschii sunt de vina. Muschii sunt destul de dezvoltatila membre, deci ar fi o explicatie, treaba cu oasele nu stiu cum o pot verifica, cat sunt de grele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am zis ca revin si n-am mai revenit de nicio culoare, am fost dead busy zilele astea! In ultimele 10 zile am fost acasa 2.5 zile.

 

Vad ca a venit si a trecut discutia despre cancer. In teorie sunt mai aproape de Allure decat de Xio, in practica sper sa nu fiu niciodata in pozitia sa aleg/prefer!

 

Eu sunt din categoria cu preventia. Sunt sanatoasa tun (in afara de anemie). Nu racesc decat max 1 data/an. La sfarsitul anului trecut am fost racita de 3 ori in 3 luni si s-a dovedit ca somatizam: fata mea cea mica avea ceva probleme (pe care si ea le somatiza, de altfel...) si eu odata cu ea [:)] . Am rezolvat problema copilei, n-am mai avut nici eu nimic. Nu e prima oara ca somatizez. Cand a fost maica-mea rau cu depresia ei, de-a ajuns si in spital, pana s-a rezolvat problema am avut dureri de stomac/burta de am ajuns de vreo 2 ori la urgenta, pana m-am prins de unde vine treaba... De atunci stiu ca daca sunt  in vreun fel bolnava, caut intai cauza psihologica si apoi mai vedem.

 

Cu anemia n-am scos-o la capat cu doctorii, asa ca incerc pe cont propriu sa vad daca nu cumva e chestiune de absorbtie, ca ei au cautat numai pe unde pierd, nu si de ce nu asimilez...

 

Revenind la subiect (desi mie-mi place ca subiectul asta nu e numai despre sport, ci mai ales despre sanatate) nu am mai facut sport organizat de 10 zile! De sarbatori am umblat pe dealuri, am mers mult pe jos, am urcat pante abrupte etc, apoi am mai facut cate ceva de pe video-uri de 20-30 min, dar nimic f serios.

 

Seara asta merg la Pilates, cred sincer ca voi face febra musculara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure, cu dedicatie reteta de cozonac raw:

 

 

Ingrediente:

 

Foaia:

-250 gr faina de caju

-2 linguri miere

-esenta de rom

 

Crema:

-100 gr. mac

-2 linguri miere

-stafide hidratate

-coaja de portocala (f putina, cat dam portocala de 2 ori pe razatoare)

-putina apa

-esenta de rom

 

 Mod de preparare:

Nucile de caju le rasnim pana ce obtinem o faina ce tinde sa se lege chiar in rasnita, transferam faina intr-un bol adaugam mierea si esenta de rom si framantam foarte bine pana obtinem cea mai simpla si gustoasa coca raw vegan. Intindem aceasta coca pe o folie de celofan sub forma unui dreptunghi cu dimensiunile de 20 cm x 10 cm. Pentru a ne fi usor sa intinem foile raw vegan de orice fel este indicat a fixa compozitia intre doua folii de celofan,  vom rula  cu mult mai multa usurinta in acest mod!

 

Macul il rasnim si pe el foarte bine, il combinam cu mierea, stafidele aurii sau brumarii, coaja rasa de portocala si putina apa (daca este cazul) pentru a obtine o crema putin fluida, usor de intins peste foaia de baza.

Rulam cozonacul si putem optional sa-l pudram cu nuca zdrobita ! Pentru a se taia bine, recomandam a-l da la frigider pret de cateva ore!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 55-56 arat bine la corp, adica slaba, dar nu mai arat bine la fata..Mie, pentru mine, imi place sa fiu mai slaba, adica tipa asta, Tracy mie imi place cum arata, asa slaba. Ideea e cred eu, ca daca nu ai o forma mai rotunda la fata, daca slabesti dupa 40 ani, arati cam cu fata "lasata" sau ma rog, prea alungita. A postat cineva aici niste exercitii de facial yoga, m-am apucat de ele, astept efectele :-)

 

Carolinah, imi place reteta ta, dar spune-mi cat timp ia sa o faci si cred ca iti iese cam putintel...Ca la mine, daca-si pune mintea fiu-meu, cred ca in 5 min nu mai e nici firimitura.El vine de la antrenamente (face polo zilnic) si rupe frigiderul, ii trebuie mai ales ceva dulce. Deci, mie imi trebuie si cantitate, ca sa apuc sa gust si eu:-)

 

Anca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...