Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

Indraznesc cu o parere - cred ca se slabeste oricum si oricand apare un deficit caloric intre ceea ce mananci si ceea ce consumi ( in stare normala + prin sport ). 

 

Nu cred ca se slabeste datorita unor alimente sau a unor diete speciale, cum ar fi Montignac, Rina, etc. Cred ca rolul lor este doar sa disciplineze si sa ajute participantii sa constientizeze cat mananca astfel incat totalul caloric sa fie mai mic decat de obicei. 

 

 

Nu conteaza ce mananci, conteaza cat mananci. Daca mananci 2 ciocolate intregi pe zi, si nimic altceva, mai mult ca sigur slabesti ca impreuna au 1000 de calorii. Dar bineinteles, asta nu inseamna deloc o dieta sanatoasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu sunt chiar de acord. Chestia cu numarul de calorii merge pana la un punct. Adica consumi mai mult decat bagi, slabesti. Dar la un moment dat organismul se obisnuieste cu acest regim si tendinta lui  este sa stocheze si sa dramuiasca in asa fel ceea ce primeste, incat sa se mentina la un anumit nivel de greutate. Deci, dupa ce atingi acel prag, ca sa poti slabi in continuare, fie reduci caloriile din nou, fie ai un consum caloric mai mare. Dieta are si ea contributia ei, pt ca in functie de ce mananci si cum combini, asa are loc si procesul de digestie, ardere si metabolizare - care poate fi mai eficient sau mai putin eficient. Plus ca mai exista alimente din alea pentru a caror digestie consumi in plus calorii:) Deci ce mananci conteaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e drept ca deficitul caloric face diferenta dar problema mea nu e sa slabesc neaparat. Adica pana la urma bag o saptamana de foame si am ajuns la kg visate. Dar o sa-mi ramana burta in urma si pieile atarnand. Si am invatat ca e mai greu sa te lupti cu pielea atarnata decat cu grasimea. De asta ma straduiesc cu sportul si de asta nu o sa am in veci abdomenul plat nici cu 10 kg in minus care m-ar baga in categoria anorexie.

 

cu rina intrebam de curiozitate. Bagi o zi fasole si cartofi, a doua zi pizza chiar si fara branza, eram curioasa daca disocierea asta chiar e asa mare scofala. Probabil nu m-as ingrasa de la o portie doua de iahnie si de la pizza dar nici nu as slabi cred

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coraly - si eu sunt de acord ca nu poti sa o tii intruna cu 1000 calorii pe zi, spre exemplu. Eu de asemenea cred ca sunt 1200 nu e bine sa scazi. 

 

Dar crezi ca alimentele in sine conteaza, nu totalul caloric, fie ca vine din salata, fie ca vine din ciocolata? 

 

Nu sustin ca nu conteaza ce mananci - spre exemplu, mananci proteine, te simti mai plin si mananci mai putin mai incolo. Ma refer doar in ansamblu ca pt. a slabi trebuie un deficit caloric, nu conteaza neaparat cum se ajunge acolo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa dau un exemplu, din experienta personala - in facultate, nu prea mancam sanatos - nu neaparat multe grasimi, dar extrem de mult zahar. Dar tot 49-50 kg aveam. Beam 0.5 l de Cola pe zi cu zahar, seara mancam inghetata cu prajitura, etc. Dar totalul caloric era in general sub 1500 ceea ce mie imi permitea sa raman la greutatea respectiva. 

 

Ulterior am luat decizia sa mananc sanatos pt. sanatate, nu pt. greutate ca oricum sub 49 nu ma interesa sa scad. Culmea, initial, pana cand mi s-au schimbat gusturile, m-am ingrasat pt. ca organismul meu nu era satisfacut de ce manca. El vroia prajitura si eu ii dadeam quinoa cu salata. Ca sa compenseze lipsa gustului mancam mult caloric, desi sanatos. Si asa am pus cateva kg. 

 

Dupa ce organismul s-a obisnuit cu noile gusturi, am inceput sa nu mai mananc asa de mult si am slabit din nou in mod natural, ma rog, reducand putin portiile. 

 

De asta eu si acum cred ca e important sa iti: 1. educi gustul sa mananci sanatos ca sa traiesti mult si bine :); 2. daca iti e pofta de ceva dulce, mananca ceva dulce, nu te retine ( de preferinta sanatos ) pt. ca altfel, organismul se va infrupta din altele cu mult mai mult pt. ca nu va primi ce va cere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Eu imi stiu cauzele ce m au adus aici. 2 sarcini,tiroida,varsta, lipsa de miscare ptr multi ani, papat ca in tinerete. :(((

Cam astea ar fi; acum incerc sa corectez ce se poate. Nu cred in diete, trebuie sa ai un mod sanatos de a manca pe viata, fac sport si uite asa de la un urat 89cm in talie sunt la 81.

 

 

O zi frumoasa!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...