Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

sa va fac cunostinta cu J.Lo's sister:

 

http://ca.eonline.com/videos/2383668392/create-curves-with-the-hourglass-workout

 

sta in Toronto si are un program de fitness/bootcamp called "Hourglass workout". ma batea si pe mine gindul sa ma duc dar mi-e lene... [batcap]

lene de mers la locatia cu pricina, nu de facut sport.

ce ASSets are!!  [fal]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Allure iti multumesc pentru raspuns  [flo2]  

 

Xio quinoa intitulata "mama tuturor cerealelor" este foarte usor de facut [buca]... fiebe mult mai repede decat orezul (10-15 minute) si e foarte gustoasa si sanatoasa  [ping1]

Eu o folosesc in salate de legume crude (diverse combinatii) in mancarici cu legume  fierte si chiar deserturi gen quinoa fiarta-n lapte de cocos  [bicic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andanii, cu placere  [flo2]

 

eu de gelatina de quinoa nu am auzit, numai de chia...De-aia ziceam...

atentie: quinoa nu este cereala, este din categoria "seeds"  [:)] ceea ce e foarte bine ca e tolerata mai usor de stomac/intestine (data fiind reputatia proasta a cerealelor in ultima vreme)

 

aceeasi explicatie ca si la chia: bogata caloric dar si nutritional, are toti aminoacizii necesari corpului, deci o proteina de calitate mai buna decit carnea (indiscutabil)

se merita! e usor de preparat, are gust neutru deci se poate folosi ca desert cu miere, stafide, etc sau cu vegetale (niciodata cu carne!)

uneori o maninc si goala cu putin ulei de masline si sare. foarte foarte satioasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...