Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

acu, nici dieta Paleo nu e ideala, intre noi fie vorba...atita carne in fiecare zi... [alcool]

baietii astia adepti ai paleo, sint in principiu sportivi, body builderi, oameni activi cu metabolism zdravan dar mai toti sint tineri...nu-i vad bine pe la 60 ani mincind atitea animale, cel putin pe unii dintre ei. colonul ala eventual zice "whops...I need a break!"

carnea rosie cel putin e cancer curat... orice carne cind se descompune elimina niste substante periculoase (cadaverina si putrescina care cica sint cancerigene)

why take chances???

 

varietate si ponderabilitate...cel mai bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu sunt de acord cu paine, cakes etc etc. Dar sunt de acord cu orez fiert, beans, cartofi etc, chiar daca nu in proportie de 70%. Si eu sunt de acord ca grasimile vegetale sunt ok in cantitati mici.

 

RSilvia, tu ai venit aici la subiect doar ca sa ne arati un carnivor convins (ca asa se autodeclara) care nu e de acord cu Dr McDougall? Multumim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure, in mod normal, daca procesul de digestie decurge bine, si nu exista un exces de proteina animala in alimentatie, prea multi produsi de putrefactie nu trebuie sa apara in colon...Oricum, cu cat trece timpul ( eu nu mananc carne deloc de 4 ani), aversiunea mea fata de ea creste...am niste reactii si fac niste asocieri care cateodata ma sperie...nu e ok...Nici nu stiu, sa dau un exemplu, sau mai bine nu...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"prea multi produsi de putrefactie"... pai ideal e sa nu avem deloc! iar digestia celor mai multi nu mai e puternica din cauza pesticidelor, gmos, medicamente, samd

asa ca e bine sa fim cu ochii in 4.

 

mie mi s-a luat de carnea rosie din timpul scolii cind am vazut la laboratorul de cadavre cum carnea umana seamana leit cu aia de vita  [vom]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si cu puiul am o problema, la fel de mare...ultima chestie, ma uitam la un documentar despre viata Tamarei Buciuceanu, care invitata fiind la nu stiu ce emisiune, ungea cu ceva un mare curcan scos din cuptor...Nu numai ca nu mi s-a parut apetisant, am avut aceeasi senzatie de repulsie pe care as avea o fata de un cadavru carbonizat, scos dintr-un incendiu...Horror.Singura forma in care carnea nu imi stimuleaza negativ imaginatia,este cea tocata...sa nu aiba forma de organ, membru, sectiune anatomica, etc.Ahh, si cu pestele la fel...daca e filetat si fara piele, e ok...daca imi face cu ochiul din tava, s-a terminat.:)))BTW, peste inca mananc...rar, mai des fructe de mare, dar un medalion de somon imi pica foarte bine.Am luat o razna...?

 

Astept diagnosticul cand ma intorc de la pilates.Va pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut coconut curry red lentils  [pofticios]

am pus la sfirsit si niste dovlecel taiat marunt ca sa-i dea consistenta.

 

caress, ai zis ca nu maninci carne? pai pestele e carne :) si fructele de mare nu sint "fructe" sint tot carne...tot ce are ochi si misca este carne.

fructele de mare sint cele mai toxice cu putinta pt ca aceste vietati traiesc pe fundul marii si se hranesc cu reziduurile de acolo, rahatii celorlalti pesti, samd...cam ca porcul care maninca kk

de aia multa lume face alergii nasoale de la ele. si mie imi placea calamarul dar m-am lasat. ; la un somon proaspat si salbatic nu zic nu  [pofticios]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici regulile dr .McDougall. Nu zic ca-s bune, nu zic ca-s rele, doar le enumar. Omul garanteaza ca te vindeci de toate cele cronice/alergice/autoimune, slabesti si esti plin de energie. Are multe success stories pe site. Eu i-am scris email ref anemia mea si sunt curioasa daca-mi raspunde si ce zice.

 

 

1.     Eat more starch. Eat as much starch as you like. Don’t go hungry.

2.     Choose the least processed starches and other foods you can find.

3.     Eat plenty of vegetables and fruits.

4.     Eliminate animal food from your diet, including meat, poultry, fish, eggs, cheese and milk.

5.     Keep your fat intake as low as possible, enjoying avocado, coconut, other nuts and seeds only as occasional treats.

6.     Avoid any added fat in your food, including butter, margarine and all vegetable oils, even olive oil.

7.     When eating soy foods, skip those that are highly processed (e.g. soy burgers) and enjoy minimally processed soy foods (tofu, edamame) and soy milk as infrequent additions in small quantities; they’re richer than you think.

8.     Go easy on sugar and salt, but don’t sweat the unimportant stuff. They’re usually the scapegoat, not the problem. Whenever possible, add them to the surface of the foods.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...