Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

pe ce se bazeaza cind recomanda high starch? cum ajuta ele? ca aici nu pricep...

astea de regula sint procesate (fierte, coapte, gatite adica) ceea ce e ok in cantitati mici dar nu foarte mari.

 

in principiu sint de acord cam cu 80% din ce zice el dar nu cred ca o bucatica mica de unt organic te ucide, sau un patratel de brinza buna pe saptamina e un dezastru. sau coconut oil care e foarte bun de ce sa-l evit?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Achieving maximum weight loss:

 

1.     Increase the amount of nonstarchy green, yellow and orange vegetables you eat to about one-third to one-half of the food on your plate.

2.     Fill the remainder of your plate with starch.

3.     Avoid all simple sugars, including dried fruits and juices

4.     Keep fresh fruit to one or two per day

5.     Avoid flours and flour products, including breads, bagels and pastas

6.     Steer clear of all high fat plant foods, such as nuts, seeds, avocados, olives and soy based foods.

7.     Eat many small meals a day rather than one or two large ones

8.     Eat a simple meal plan, like sweet potatoes and broccoli or beans or rice with a nonstarchy vegetable. Greater variety results in more food consumed.

9.     Don’t eat out at restaurants

10. Exercise more frequently to burn more calories and to tame an overactive appetite.

11. Enjoyment and satisfaction are the keys to successful diet change and weight loss. Avoid becoming too over-zealous about eating very low-calorie vegetables and reducing the starches you eat so much that you feel hungry all the time.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El zice ca alea satura, dau energie, nu au multe calorii, nu se transforma direct in grasime ca grasimea etc.

Coconut oil spune sa mananci ocazional.

 

Cu cele animale nu e de acord deloc. Insa undeva explica faptul ca este o dieta in special pt cei care nu cunosc moderatia... Asa cum descrii tu, evident ca nu te omoara! Numai ca, zice el, majoritatea oamenilor nu se limiteaza la o bucatica de unt, evident ca nu va fi organic etc etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In afar de pct 6, si 10-ca nu exagerez cu miscarea,restul le respect intocmai.Chiar functioneaza...

 

Imi traduceti si mie ce vrea sa spuna la pct 6?Ca nu sunt sigura ca am inteles...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

era "steer clear OF all high fat" - adica sa stai departe de grasimile din nuci, masline, avocado, etc

 

au calorii multe, aia e beleaua...fasolea, cartofii, toate trebuie mincate in cantitati mici si combinate cu alte vegetale

 

eu sint moarta dupa mincarea romaneasca de fasole...cind fac scap in oala cu totul...ce moderatie, nene!  [batcap]

de la orice ma abtin pe lume, numai de la iahnie nu :)

de aia fac rar de tot...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci intelesesem bine...clar, aia nu o respect, si nu neaparat ca atare, cat in tot felul de prajituri si prajiturici.Si eu cred ca sunt grasimi bune, si ca avem nevoie de ele.In perioadele in care mancam aproape fara grasimi, aveam pielea super uscata...si eram tot timpul obosita si fara vlaga, mai rau decat de la lipsa carbohidratilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu clar sunt ,, a starch eater'' de felul meu, si intotdeauna mi-a priit de minune.Ma impac mai bine cu amidonul din cereale decat cu cel din leguminoase-cartof acum nu mai mananc deloc, fasole f rar ca a inceput sa mi faca rau, au ramas nautul , lintea si mazarea din care pot manca non stop-fara sa ma ingras un gram.Cred ca fara sa fac vreun calcul anticipat, cam o treime din ratia mea o reprezinta carbohidrati complecsi si inca o treime fibre.Fructele, cel putin in ultimii ani, nu imi mai plac deloc, arareori gasesc ceva care sa aiba gustul care trebuie...si ca sa le mananc doar ca sa fie la numar, nu reusesc...astept capsunile romanesti, ciresele, piersicile si pepenii.Pana atunci, cu greu un mar pe zi....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu el in mare parte...eu cam asa maninc, echilibrat: orez, quinoa, cartof dulce, fasole ,linte, mazare, radacinoase, castraveti, rosii, ardei, lettuce, spanac, kale, broccoli, varza de bruxelles, varza normala, conopida, fructe fresh de orice fel cit imi pofteste sufletul, fructe uscate cind am pofta de desert in cantitati mici, nuci si seminte de asemenea cantit mica, avocado, masline... ceaiuri, apa, smoothies...

 

serios, cu asa ceva nu ai cum sa te ingrasi.

 

lumea se ingrasa pt ca maninca:

 

-chestii facute cu aditivi (la pachete si cutii)

 -prea mult SAU prea putin!

-prea tarziu

-prea gras

-fara varietate

-sint sedentari

-nu beau suficienta apa

-nu dorm suficient si isi dau peste cap metabolismul

-beau cafele si alte dracii care le dau peste cap glandele suprarenale care trag dupa ele tiroida si apoi toti hormonii creind o cascada de efecte negative in corp

-sint stresati ca naiba

etc...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...