Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, fetelor, eu cred ca voi face o pauza de DC.

Trebuie sa ies de aici, ca prea pierd timp mult cu voi (nu interpretati gresit vorbele mele, e vb. de timp!). Imi sunteti dragi si va citesc cu placere, dar nu mai fac fata avalansei de informatii. Am salvat o groaza de linkuri postate aici si nu apuc sa le citesc/aplic nici pe alea. 

Ce sa ma fac cu voi? ziceti si voi acum...

 

Ma voi tine de P90X, da cred ca voi intra mai rar, o data pe saptamana. Mda, sa vad daca voi si reusi.

 

Mi-a placut postarea "carnivorului" ref.la regimul Douglas. Mie mi s-a parut de bun simt ce a scris tipul acolo si are mare dreptate in ceea ce spune:

 

"anyone can find a study here or there that supports almost any premise"

"...the best any of us can do is to align the “receptivity filters” in our brains with our current belief systems and create habits that reinforce those beliefs – and that, hopefully, result in healthy bodies and minds"

 

Am citit ATATEA despre asa zisa nutritie sanatoasa, diete si moduri de viata, etc...si tb sa spun ca sunt satula! Mi s-a acrit! Unul zice ca ASA e bine si vine cu argumentele lui, altul vine cu o "reteta" exact pe dos! Nu mai imi arde deci sa citesc nimic. Zilele trecute am dat si de dieta Paleo si ma gandisem sa ma informez un pic si despre asta, insa acum m-am razgandit. 

Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa tin nici o dieta, eu ma tin de sport in primul rand, insa vorbesc la modul general...mie imi ajunge. Am luat cu mine o groaza de informatii utile de la voi si cred ca imi ajunge pe moment. Daca as reusi eu sa aplic macar jumate din ce am invatat de la voi si ar fi deja super! Aici ma refer la cleansing si green smoothies, mancat mai vegan  si in principal sport.

 

E cum zice tipul mai sus, important e sa iti gasesti propria ta cale, bazat pe ce filtrezi si pe propriile tale principii. Asta a spus-o de curand si Marina.

 

hai pupici, ne mai auzim noi.


 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu sint de aceeasi parere, nici una din dietele de "pe piata" nu imi suride ca nu-mi  merge mie sau nu e in concordanta cu ideile mele; de-a lungul anilor am experimentat si m-am oprit la ce imi merge cel mai bine si ce mi s-a parut de bun simt.

 

cafea in fiecare zi nu e prea bine dar, na...unii o tolereaza toata viata; eu zic ca daca se poate fara e mai bine. dureaza cca 2 saptamini pina iesi din starea de dependenta dupa care organismul se curata si nu mai simti blegeala aia fara cafea; poti sa bei ceai verde in schimb si multa apa sau pt energie, apa cu miere, lamiie si ghimbir.

 

cafeaua da o senzatie de energie, in realitate fura energie din corpul tau si realitatea se vede cind nu-ti mai iei drogul .

 

apa beau 2 l pe zi. mai nou pun un praf de sare din aia adevarata bogata in minerale in cana de 500ml de apa si am constatat ca ii da un gust bestial, dulce ca apa de izvor... asa m-a lovit inspiratia ca apa de izvor e dulce pt ca e bogata in minerale.

eu nu maninc foarte sarat si am si tensiunea ok spre jos, asa ca imi permit

 

Panseluta, te inteleg perfect. Si mie imi trebuie o pauza de DC. Cred ca o s-o iau cit de curind.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai iau natural pauze de DC, ca nu pot intra intotdeauna din motive de timp. Si mai am o regula: nu intru in dispute ca astea imi consuma timp si energie...

 

Allure, pui sare de Himalaya sau ce fel de sare in apa?

 

Corina, cred ca beau in medie 2-2.5l de apa sau ceai pe zi. Si eu am tensiunea mica, cam 9.5/6, dar nu beau cafea. Ma mai rasfat cand ies in oras cu vreo prietena, dar f rar. Si la cafenea imi comand in general ceai sau suc de grapefruit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau cafea zilnic. Imi place mirosul, gustul , sparg o carutza de bani pe cafea buna si nu am de gand sa o las.

Pana la urma unica concluzie la care am ajuns in legatura cu dietele si alimentatia e ca sportul face diferenta:) .

Caro o sa iau cartea ca lectura e buna mereu dar mi se pare putin extremist din ce ai pus tu aici. Si daca e sa fiu extremista pe termen scurt e OK dar pe termen lung nu o sa ma tina.

 

Apropo mi-a intrat in cap sa petrec o sapt de vacanta intr-un bootcamp sport intens, ceva sugestii?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, ma ucizi. Bootcamp, inot la discretie,tenis... imi vine sa plang :))))

Apropo de cafea: ai cumva presa de mana pt cafea? am cumparat asa ceva din magazin (no name) si am vrut sa imi cumpar cafea de la Starbucks, ca aia chiar e mega strong, dar mi-au spus cateva pers. ca e bs si ca nu e nimic special, si ca trebuie cafeaua macinata intr-un fel anume pt presa....

 

Eu beau cafea zilnic, dar nu are nici o legatura cu cat sunt sau nu sunt de treaza si fresh.

Pot sa beau 7 cani si dupa aia sa dorm ca un bebelus :))) tensiunea mea e ideala sau mica, acum de cand cu mancatul pe calorii ma chinui la lucru sa beau 2 l de apa, in rest ceai sau cola zero [bib]  sare mananc cu tonele, nu e ideal, dar n-am ce face. Chiar am reflectat intr-o zi, ca imi plac tare mult condimentele si mancarurile iuti, cred ca daca am ardei iute pot manca si c...t [:-)))]

 

 

 

Allure, ce sare? ca suna bine.

 

Ieri am citit un studiu facuta la Univesritatea din Heidelberg, la pacientii cu ileus postop. (cei care nu au avut scaun si flatulenta, deci un blocaj) li s-a dat cafea (espresso :)))) ) si asta a scazut drastic timpul de asteptare pana la primul scaun.

 

 

Cu caloriile nu e deloc greu. M-am uitat cam cat au fructele si legumele pe care le mananc in mod constant, si aproximez.

De multe ori nici nu pot manca 1200 de calorii pe zi, in special daca la lucru nu am timp de mancare. Ideea aici este sa mananci sanatos, ca daca mananci o pizza si 3 gogosi toata ziua tot poti slabi, dar nu frumos ca atunci cand mananci salate si fructe multe.

 

Carnea mancata cu moderatie nu creste riscul de cancer (cu moderatie inseamna mai putin de 40 g carne pe zi).

Eu mananc doar peste, si ala rarut, asa ca inteleg perfect 'sentimentele' fata de carne. :))))

Zilele trecute am facut gratar si m-a rugat prietenul sa tai o bucata de .... :((((( slanina de purcelus. Am fost megascarbita da' am zis hai ca trece...pana cand am vazut un fir de par de la porcusor, moment in care mi s-a ridicat stomacul in gat si mi s-a facut peilea de gaina. :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc in general subiectele de pe acest forum legate de alimentatie si un stil de viata sanatos pentru ca ma intereseaza tema. Am indraznit sa scriu pt ca vazusem referinta la cartea "Starch Solution" peste care dadusem si eu chiar cu cateva zile inainte.

In ceea ce-l priveste pe Mark Sisson, da, este un carnivor convins, dar convingerile lui sunt argumentate rational si nu bazate pe instinct/sentimente. El sustine consumul de carne, oua si moderat produse lactate provenite de la animale crescute natural si hranite cu iarba, alaturi de legume (vegetables), grasimi bune (grasimi animale, ulei de masline, ulei de cocos etc.), fructe, nucifiere.Ceea ce exclude din alimentatie sunt carbohidratii din cereale, zahar care nu au nici o valoare nutritiva, ba mai mult, cerealele contin antinutrienti care impiedica absorbtia mineralelor pe care le luam din alte surse. Carnea, ouale de la animale hranite preponderent cu iarba contin multi nutrienti, enzime, vitamine care nu se gasesc in alte alimente, iar omul se hraneste cu ea de milioane de ani (hunter-gatherer). Cerealele, zaharul au fost introduse in alimentatia omului de cateva mii de ani. Iar, grasimile anumale sunt esentiale pentru asimilarea unor vitamine. Am incercat sa descriu pe scurt teoria lui, ca sa arat ca nu presupune sa mananci carne in exces.

Majoritatea vegetarienilor isi argumenteaza alegerea prin repulsie, scarba, motivatii etice etc. O carte extraordinara scrisa de o tipa care a fost vegetariana douazeci de ani, timp in care si-a distrus sanatatea este: "The Vegetarian Myth: food, justice and sustainability: de Lierre Keith. 

In fine, discutia e interminabila, ideea e ca in oceanul de informatii care exista azi pe tema asta, trebuie sa citesti mult, sa verifici, sa treci prin filtrul gandirii, sa cauti dovezi ca sa ajungi cat mai aproape de adevar. A zice ca "nu mananca carne, pt ca e mortaciune si imi imaginez nu stiu ce...." e o problema psihica nu un argument in favoarea vegetarianismului. Alegerile pe care le facem in materie de hrana ne afecteaza nu numai pe noi ci si pe copiii nostri, si pe copiii lor etc.

 

Nici eu nu sunt de acord cu paine, cakes etc etc. Dar sunt de acord cu orez fiert, beans, cartofi etc, chiar daca nu in proportie de 70%. Si eu sunt de acord ca grasimile vegetale sunt ok in cantitati mici.

 

RSilvia, tu ai venit aici la subiect doar ca sa ne arati un carnivor convins (ca asa se autodeclara) care

nu e de acord cu Dr McDougall? Multumim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, hai ca asta cu problema psihica e tare :))))))))))

De cand e problema psihica mila fata de animale? si ce problema psihica e? ma refer la un diagnostic. ce tip de tulburare?

 

Asta cu vitaminele liposolubile si grasimile animale e mit. mai exact, da, sunt vitamine care nu se absorb daca le mananci fara pic d egrasime, dar acea grasime poate sa fie orice, de la o bucata de branza pana la ulei ca sa favorizezi absorbtia, nu trebuie sa fie o bucata de carne. :)

In rest ai dreptate cu filtratul si acumularea informatiilor, fiecare isi alege stilul care i se potriveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

apropo de vegetarianism eu am inceput sa spun ca e din cauza religiei. M-am saturat de explicatia cu nu mananc ce e omorat (de fapt asta e si esenta prin multe religii) , si ca nu imi place carnea si trebuie sa argumentezi, sa dai studii etc etc.

Daca zici ca esti hindu, toata lumea accepta ca asa e religia si ai scapat de 10-15 min de explicatii, toata lumea e fericita si zambitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...