Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

Xio, eu am incredere si mai putina in medicina alopata/naturista/etc. Daca m-as imbolnavi, m-as duce la doctorul traditional.

 

Marina, pai unde ar putea ei sa primeasca mai multa atentie, oficiul medicului e locul ideal. : ) ) )

 

Inapoi la subiectul nostru, eu incerc sa merg cel putin o ora pe zi, adun vreo 7-8000 de pasi dar e greu tata, greu.  Ajung si la 10,000 daca merg dimineata 15-20 minute. Nici la mancare nu stau mai bine. Am cumparat ieri niste biscuiti si nu pot sa ma opresc din mancat. Scrie pe ei whole grain organic dar tot au 11% portia de zahar in 12 biscuiti si 120 calorii. Am mancat cel putin 50 pana acum, ma duc sa-i ascund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am venit sa dau raportul ..... am spart gheata in sfarsit si ieri am punctat sportul .... am facut 20 minute din Billy Blanks Ab bootcamp si inca 13 minute din  Billy Blanks Boot Camp basic training .... mi-a fost tare greu da am rezistat macat putin pentru inceput ... azi am putina febra musculara , nu precum ma asteptam la cum ma dureau ieri toate cele  [pk]

 

Alice e foarte bine 8000 de pasi ... cam arata fac si eu cand merg pe jos acas  [flo2]

50 biscuiti ???? pai cati sunt in pachet ????

 

Allure pe unde esti ??? ce sport faci azi ??? ma mobilizezi la maxim  [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah pai cam tot astea vreau sa le fac ... pana reusesc sa duc de la cap la coada un integ program .... deocamdata sa ma tin de astea si apoi mai vedem .... as vrea sa punctez zilnic macar o ora :) .... ieri am facut 30 min , azi sper sa fac mai mult de atat  [pk]

 

voi ce sport mai faceti ??? eu m-am apucat si voi sunteti in pauza ???? cam slaba activitate ... mai ca vorbesc singurica ???  [ascuns]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aseara m-am umplut de nervi la sala, am facut cica o ora de tonifiere, abs&legs&arms, cu altcineva decat cea care e de obicei,si care a tinut o clasa super cardio, era aerobic, nicidecum tonifiere, 50 min in picioare, 10 minute la sol, mi-au iesit ochii ca la melc si dupa ce s-a terminat nici macar nu simteam ca am facut ceva....Mi-am dat seama si de ce, neavand o buna rezistenta la acest tip de efort, ma concentrez mai mult pe pastrarea suflului decat pe corectitudinea miscarilor, si trisez maxim, cum se spune in dans ,,marchez'' miscarea si efectul e 0.Si imi explic acum si de ce toate fetele astea care stau cate 3 ore in fiecare zi, nu conteaza la ce, arata dupa 3 luni fix la fel.Se fac ca fac, transpira, beau apa si sunt fix ca inainte...

De aia imi place mie pilates ul!! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am respectat programul de miscare pe care mi l-am propus. Sambata am fost dimineata la aerobic (dupa ce seara de vineri am cam chefuit, dar a fost bine ca mi-au iesit toxinele din sistem :-) ). Luni am fost seara la aerobic si am facut iar cu benzile alea elastice. E cam greu pana te prinzi, ca daca nu ti le potrivesti cum trebuie pe picioare, iti cam sar si pierzi vremea tot punandu-le la loc. Ieri am fost la Pilates, nu-mi place, dar e f clar ca simt toti muschii dupa ce termin ora.

Maine am program dimineata de aerobic si sambata tot aerobic dimineata. M-am apucat si de squats, ieri a fost prima zi:-)

Cu mancatul stau asa si asa, ar fi bine daca seara as manca mai putin si mai devreme., dar cum ajung cam tarziu de la munca si obosita si infometata, nu prea-mi iese. Voi cum faceti cu mancatul seara? Cum reusiti sa mancati putin si sanatos daca veniti tarziu de la munca?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, eu nu mananc putin seara, daca mi-e foame. Daca mi-e foame, mananc pana ma satur! Dar mananc sanatos, e adevarat. Poate ca daca as manca mai putin, as fi mai slaba... Asa insa sunt mai putin obsedata de nr de kg, de ce as putea sau n-as putea manca etc.

 

Ma intreba Andanii cum de pot sa ma abtin de la atatea lucruri (gluten si proteina animala de orice fel). Pai e simplu, eu am decis sa renunt la ele ca sa vad daca ma ajuta la problemele mele: anemia si acneea (usoara, de altfel). Daca am decis, am renuntat! Insa, ce mananc in rest e bun, satios, satisfacator. Are gust, nu ma streseaza ca ingrasa etc.

 

Luni seara am mancat cartofi copti cu ceapa si ulei. Cartofii spalati bine, copti in coaja, la cuptor. Ii mananc cu totul, stropiti bine cu ceapa rosie taiata marunt, sarata si imbaiata in ulei de floarea soarelui presat la rece. Buuun si extrem de satisfacator!  Toata familia mananca acelasi lucru.

 

Aseara am mancat salata mixta de rosii, spanac verde, castraveti, ardei capia, ceapa verde, rucola, masline - toate taiate cuburi, seminte de floarea soarelui, seminte de dovleac, cu dressing facut din avocado f copt, putina apa, sare de Himalaya, suc de lamaie. Am mancat un bol maaaare! Buuun si extrem satisfacator! Toata familia mananca acelasi lucru, doar ca sotul, copiii si tatal meu au mancat si cate 2 feliute de telemea (de Sibiu de la o tanti de incredere). Baza e salata, telemeaua numai de gust!

 

Seara asta voi manca salata de vinete si salata de ardei copti. Mi-am cumparat si niste paine fara gluten, sa mananc salata pe o felie de paine prajita. Nu prea e buna painea fara gluten, e muuuult prea prelucrata si are gust de hrisca... Insa prajita e mai buna si da impresia de "real thing". Mananc multa salata de vinete, multa salata de ardei copti si 1 felie de paine. Buuuun si extrem de satisfacator! Toata familia mananca acelasi lucru, doar ca ei cu paine integrala de secara.

 

Maine seara aterizez tarziu si am in plan o maaaare farfurie de ciorba de legume, cu otet in care stau ardei iuti. Buuuuun si extrem de satisfacator! Familia mananca paste joia. Fara carne, evident!

 

Vineri seara avem in meniu mancare de praz cu masline si mamaliga (malai bio, non GMO). Buuuuun si extrem de satisfacator! Toata familia mananca acelasi lucru.

 

Aproape intotdeauna cand seara avem legume gatite, la pranz avem legume crude intr-o forma sau alta: salata, supa gazpacho, pur si simplu taiate si puse in farfurie!

 

Dar (cred ca o zic a 4-a oara pe forum), eu nu las meniul la voia intamplarii, ci il fac duminica seara pe toata saptamana si stim cine/ce/cand cumpara si gateste. Suntem 3 adulti in casa (sotul, tata si eu) si toti facem cumparaturi si gatim, in proportii diferite. Copiii au drept de veto la mancare, dar au gusturi similare cu noi, asa ca rar se intampla sa nu vrea sa manance ceva.

 

Am scris un roman [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Caro, nu pot sa zic decat atat: ce copii buni ai!

 

Legat de mancat fara gluten, si eu mananc fara gluten de vreo 2 ani, bine, uneori mai gust si chestii cu gluten, deci nu e chiar asa strict, ca nu am vreo afectiune anume. Dar in mare fara gluten. Si ung toate - vinete/zacusca/salata de avocado si ce mai pica pe panite din porumb sau orez. Sunt subtiri si cu calorii putine. Si te saturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...