Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Glutenul este proteina care se gaseste in miezul bobului de grau.Taratele reprezinta invelisul acestuia, si daca sunt doar tarate nu ar trebui sa contina gluten.De aia aluaturile din tarate nu cresc .Deloc.Pentru ca nu au gluten...Dra dumnezeu stie cum le obtin...

O sa incerc sa fac spalarea aia cu apa a unui aluat din tarate, pentru indepartarea glutenului...tare sunt curioasa ce iese.Stii la ce ma refer, Caro?

La asta:

 

Sa te uiti pana la sfarsit, ca la final face un fel de paste fara gluten din ceea ce a ramas...macar aia poate iti foloseste. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu m-am intrebat...Si ma tem ca da.

La painea si la dulciurile Monti care se fac cu drojdie se adauga faina de gluten, tocmai pentru ca aluaturile contin cantitati mari de tarate, cantitati extrem de mici de gluten si nu cresc.Link ul l-am gasit pe un alt forum,pentru ca nu gaseau faina de gluten si nu reuseau sa faca o paine decenta.Eu nu am nicio problema digestiva si nicio intoleranta la gluten, l-am folosit si eu de 2-3 ori pana acum, sa stii.Si rezultatele sunt absolut spectaculoase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...