Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (60)


Recommended Posts

Va rog eu nu va prostiti cu alunitele. Orice traumatizare a unui nev pigementar creste considerabil sansa de a face cancer de piele. De-aia se si recomanda ca orice alunita traumatzata sa fie excizata chirurgical si trimisa la histopat. In nici un caz cu tampenii de creme care fac alunita sa 'pice'.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu cred ca metodele naturale sint mai gentile si mai safe decit chirurgia dar asta e parerea mea  [bib]  sigur ca un medic va avea retineri la astfel de practici...desi, Dr Weil din cite stiu e MD iar el recomanda metoda asta, cu precautiunile de rigoare, of course

 

zice asa pe situl lui:

 

"If you choose to use bloodroot to remove skin tags or moles, you can buy it in powdered form or as a paste, apply it to the growth you want to remove and then cover with a bandage. Repeat this for three days, washing the area with hydrogen peroxide before each new application. The paste will cause intense inflammation at the base of the growth, which usually turns pale, then falls off, leaving a very minimal scar and no damage to normal tissue. I have the seen bloodroot paste do a better job with moles in difficult places than conventional surgery. But I advise using it with caution and following product directions carefully."

 

singura problema o vad in cazul in care alunita e cu potential cancerigen si tratamentul nu e facut ca lumea. dar si la operatie se pot intimpla necazuri cu tumorile in cauza, deci...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure, chirurgical nu se poate intampla absolut nimic rau, este un basm pe care il transmit unii din gura in gura.

Ca vezi Doamne POpescu s-a operat si a murit dupa 2 luni. Asta pt ca POpescu avea cancer si oricum daca nu se opera murea.

 

Alunitele NU se dau cu absolut nici o crema, cu atat mai putin cu salicilati care sunt folositi la indepartarea verucilor si a negilor.

Este absolut interzis sa iti agresezi alunitele, iar orice alunita traumatizata trebuie excizata cu limite de siguranta si trimisa imediat la histopat.

Absolut orice agresiune asupra nevilor pigmentari este potential cancerigen cu risc inalt.

Poate sa fie si Phd omul ala, din fericire exista miliarde de studii medicale care sustin ce scriu eu, nu ce abereaza nenea ala.

 

Inainte sa dati astfel de sfaturi va rog ganditi-va, ca va jucati cu vietile oamenilor. Eu ianinte sa scriu ceva verific, tocmai ca sa nu dau informatii gresite, si God knows ca am citit pe forumul asta enom de multe pareri fara vreo legatura cu realitatea, dar spuse cu o siguranta teribila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat!

Va pup si va doresc toate cele bune!

Sa aveti un Paste fericit !

Allure,chiar sint curioasa. Foarte interesant cum ca ar fi acumulari de toxine. Deci daca theoretic ne-am detoxifia ar pica de la sine? [:)]  Oare unde gasesc  crema aici? As incerca pe una.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In continuare cred ca vorbiti de lucruri diferite. Alunitele sunt alunitze si nu cred ca trec cu nici o crema. Adica le-am vazut pe ale mele cum erau in adancime, ma indoiesc ca o crema poate actiona in adancime de asa maniera sa ususce alunitza.

 

Skin tags si mole nu cred ca sunt alunitze ci mai degraba verucile si negii care sunt la suprafata si inteleg fenomenul ca pot sa se usuce si cada dati fiind cu diverse creme.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o alunita destul de mare pe fata, de care m-am cam saturat si ma bate gandul sa o scot. Numai ca in mod sigur va ramane urma, ca are cam 3-4 mm in diametru.

 

Allure, am facut o data programul 'brazil but lift' dar numai pana la min 12, deci inclusiv acele exercitii ce mi le-ai recomandat. Am simtit efecte de data asta, adica febra musculara in zona, dar nu f tare. Maine sper sa il fac din nou, pana la capat. Oricum, in mod clar se lucreaza acei muschi. Durere mai mare am simtit in momentul efectuarii, la cele de ridicare a piciorului din pozitia 4 labe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu e confuzie, se vorbeste despre acelasi lucru in toate textele.

 

dulcetica, am pus 2 linkuri mai inainte...treaba e ca nu fac delivery decit in state :(

am incercat sa comand si n-am avut succes deocamdata...

 

mai era si metoda babeasca cea cu ulei de ricin dar mi se pare ca dureaza o vesnicie pina actioneaza.

 

eu cred ca regulile medicinei sint foarte bune in principiu...dar cu mici exceptii [:D]

 

intotdeauna m-am minunat cum a reusit Enrique Iglesias sa-si scoat alunita aia imensa de pe fata fara nici un semn...?? ce mama laserului si-o fi facut pe urma...!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure, sigur si-a pus creme si alte unsori care sa ii arda alunita, in speranta ca poate face si cancer. :)))))

Medicina e asa cum spui tu doar pt necunoscatori. Ca pt medici anumite lucruri sunt clare, indiferent cati magicieni scriu carti pe langa, pt cei care nu sunt din domeniu.

Chiar m-am intrebat de f. multe ori cum naiba se duc la vraci care-si trec titulatura de medic atatia oameni si chiar cred balivernele insirate acolo. Acum inteleg. :)))))

Uite, un nene care e 'medic' nu doar in Romania ci si in Germania (asa le spune 'pacientilor', care e colaborator la ziar si da sfauri medicale de genul 'medicina e buna pana intr-un punct' si 'medici sunt fraieri, eu le stiu pe toate', i-a sapat groapa unei doamne taaare dragute care s-a dus la el cu o umflatura in axila si cu rezultatul de la eco de la 2 medici care au scris 'recomandam biopse/excizie', si 'medicul' asta i-a turnat o droaie de articole in fata in care scria cat e de chestionata medicina, si cum acolo sunt toxine (ce coincidenta) care trebuie eliminate, spunandu-i ca e foarte bine ca nu s-a dus la chirurg pt ca daca se opera murea. Ei, si femeia a crezut ca acolo sunt toxine pe care le elimina cu 'tratamentul' dat de 'medic', si l-a sunat cand i s-a inflamat toata povestea si el i-a spus ca e bine, inseamna ca acum ies toxinele, dar cum nu mai ieseau, a venit femeia la fraierii de chirurgi. Cu un cancer mamar in ultimul stadiu plina de metastaze.Femeia era culta, citita, nu doar o batranica de la tara, stia ca va muri din cauza lui.

 

De-aia sunt asa de categorica atunci cand citesc asemenea lucruri spuse de oameni care nu au nimic in comun cu domeniul asta, sau care au o 'pasiune' ca si 'medicul' din poveste. Pt. ca eu spre exemplu nu ma pricep la kinetoterapie, sau la oftalmologie, prin urmare imi este imposibil sa fiu categorica si sa spun ca un tratament este prost sau un exercitiu este facut degeaba, nu mi se pare logic sa contrazic un om care asta a invatat si studiat. Nu ma pun sa ii dau lectii unui bucatar spunandu-i ca pastele mamei ies mai bune decat ale lui samd.

Dar sunt oameni care stiu sa manipuleze si sa scrie frumos, inventand tot felul de teorii ale conspiratiei, fraierind, mintind si alte 'ind-uri', pe oamenii care nu sunt de profesie, dar care sunt pasionati.

Daca un medic iti spune ca NU  e bine sa bazai alunitele, si ca cel mai bine este sa le excizezi la medic, nu acasa cu solutii, nu inteleg de ce sa risti si sa asculti fel si fel de sfaturi de pe net.

eu in vecii vecilor nu mi-as face asa ceva, si cu atat mai putin nu as lasa vreun cunoscut sa incerce asa ceva. Cred ca asta  spune destule.

si mama-mea avea u tumora cutanata mare, din nastere, a fost tot la un nene cu naturiste, f bun, cand i-a spus sa incerce cu tinctura de nu stiu ce, adaugand ca se poate sa se inflameze, sa puroieze, sa se exulcereze, dar sa nu mearga la medic ca e ok, i-am zis sa o lase balta.

 

 

.P.S:Se poate exciza si de pe fata fara sa ramana urme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...