Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crescator adevarat versus afacerist - Diferente


Recommended Posts

As dori sa scriu aici despre diferentele dintre un crescator adevarat si un afacerist, in interesul tuturor iubitorilor adevarati de animale. Voi face niste liste cu aceste diferente. Diferentele pot fi foarte multe asa ca listele mele nu sunt nici pe departe complete dar va pot oferi niste idei cu privire la adevar. Ii rog pe cei care cunosc mai multe diferente sa le adauge.

 

Crescatorul adevarat de animale:

- creste o singura specie de animale, ori caini, ori pisici, ori un anumit tip de papagali, etc; foarte rar va creste doua sau trei specii diferite de animale.

- creste o singura rasa/sub-specie de animale din specia respectiva; uneori poate va creste doua, trei rase/sub-specii ale aceleasi specii; de exemplu va creste numai caini Pechinezi sau numai Pechinezi si Shih Tzu.

- nu are foarte multe animale in total; in medie are 10 exemplare, poate 20 daca este deosebit de instarit. de multe ori va avea sub 10 exemplare.

- nu are pui de vanzare tot timpul anului si nici extrem de des

- are pui de vanzare/cuiburi de pui in medie de doua ori pe an, uneori doar o singura data, uneori poate trei cuiburi, poate chiar si patru dar rar sau niciodata mai multe cuiburi.

- fiecare cuib de pui este planificat inainte, nimic nu este la intamplare.

- are liste cu prenotari, adica oameni pe liste de asteptari pentru pui chiar inainte de nasterea puilor, chiar si inainte de monta dintre parinti.

- participa cu animalele sale in expozitii de frumusete/conformare si are dovezi (poze, acte, premii, etc)care atesta asta

- vorbeste cu mandrie despre rezultatele obtinute in expozitii

- este membru a diferitelor asociatii si cluburi de specialitate si are acte care atesta acest lucru

- face analize medicale tuturor animalelor sale anual, chiar si de mai multe ori pe an, mai ales pentru bolile genetice si are acte care atesta aceste lucruri

- ofera Pedigree tuturor puilor dintr-un cuib, fie ca sunt de calitate pet, fie ca sunt de calitate show

- parintii puilor au ambii Pedigree si drepturi de monta obtinute la expozitii si acte care atesta aceste lucruri

- la vanzarea puilor are contracte individuale cu fiecare cumparator care arata clar atat drepturile cat si obligatiile ambelor parti fata de pui si unul fata de celalalt

- in cazul puilor calitate pet, pe contract va aparea obligatoriu conditia de sterilizare/castrare a puilor sau puii vor fi vanduti direct sterilizati/castrati

- ofera garantie de sanatate pentru toti puii vanduti, adica o garantie ca respectivii pui nu vor suferi niciodata de boli genetice/ereditare sau ca riscul aparitiei acestor boli este extrem de mic deoarece monta s-a facut foarte atent si intelept

- ofera asistenta cu sfaturi pe toata durata vietii animalului cumparat de la el/ea/ei

- atunci cand au animale mai batrane sau pe care le scot din programul de monta, vor vinde aceste animale sterilizate/castrate si se vor asigura ca vor ajunge la familii bune, iubitoare de animale

- te invita in casa lui, sa ii vezi casa, toate animalele, conditiile in care animalele traiesc, parintii puiului pe care il cumperi

- chiar insista sa te duci sa il vizitezi ca sa te asiguri ca respectiva rasa este potrivita pentru tine si familia ta

- nu iti permite sa alegi singur puiul dorit. el alege pentru tine puiul dorit dupa ce tu ii spui ce fel de pui ai vrea

- face o selectie si potrivire a puilor cu eventualii stapani bazata pe temperamentul si personalitatea fiecarui pui/animal in parte si nu pe aparente

- iti ofera o perioada de acomodare cu puiul/animalul, care este de cel putin o saptamana pana chiar la o luna intreaga; adica iei puiul/animalul acasa si traiesti cu el pentru acea perioada de timp si daca vezi ca nu te descurci sau nu iti place sau pur si simplu te razgandesti, atata timp cat o faci in acel timp limita dat de la inceput, vei primi TOTI banii inapoi, integral

- iti cere sa ii duci inapoi puiul/animalul daca nu il mai vrei si nu iti permite sa il vinzi sau sa il arunci in strada sau sa il duci la vreun adapost, aceasta fiind o conditie in contract

- iti cere sa il tii la curent cu vestile despre pui/animalul de la el, prin e-mailuri, telefoane, poze, filmulete, etc

- nu isi da niciodata animalele la vanzare prin intermediari

- nu isi da niciodata animalele la vanzare in magazine de animale/petshop-uri

 

si probabil multe altele.

 

 

Un afacerist nu va indeplini NICIODATA acele conditii de mai sus!!!

 

Afacerist = Profitor = Impostor = Crescator fals = Inmultitor = Samsar

= Mincinos = Ipocrit = TOATE IMPREUNA!!!

Semnale de alarma sau cum sa iti dai seama rapid ca ai de-a face cu un samsar:

- nu respecta/indeplineste nici una din conditiile enumerate mai sus

- nu ofera Pedigree

- denigreaza importanta Pedigree-ului

- are pui de vanzare tot timpul anului, non-stop, cel putin un cuib in permanenta dar de cele mai multe ori, multe cuiburi in acelasi timp

- nu participa deloc si niciodata in expozitii cu animalele sale

- denigreaza importanta expozitiilor

- are prea multe zeci de animale sau chiar sute de animale

- are foarte multe rase/sub-specii de vanzare

- nu face analize medicale animalelor sale si nu are acte care sa ateste aceste analize in cazul in care sustine ca le face

- nu isi cunoaste animalele individual, nu le cunoaste personalitatile individuale

- ofera livrare la domiciliu sau cat mai aproape de domiciliu

- nu ofera nici o perioada de acomodare

- nu ofera garantie de sanatate in cazul bolilor genetice/ereditare

- nu ofera asistenta cu sfaturi pe toata durata vietii animalului

- dispare/isi schimba numarul de telefon/adresa/etc imediat dupa ce ati cumparat animal de la el

- isi vinde animalele adesea prin intermediari

- isi vinde animalele adesea la magazine de animale/petshop-uri

 

si multe, multe altele.

 

Va rog pe cei seriosi care cunoasteti si alte diferente sa le adaugati.

Poate asa mai deschidem ochii altora si mai educam cativa oameni.

 

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

 

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Continuare:

 

O echipa de experti din strainatate a alcatuit niste liste cu semnalele de alarma din anunturile din mica publicitate de orice fel (ziare, internet, reviste, gura lumii, etc.) care dezvaluie identitatea ascunsa si prefacuta a samsarilor care doresc sa para fie crescatori seriosi, fie oameni inocenti. 

Aceste semnale de alarma sunt urmatoarele:

 

 Daca se regaseste/indeplineste cel putin unul din aceste semnale de alarma de mai jos, este foarte posibil sa aveti de-a face cu un samsar:

 

1. Viitori proprietari NU sunt verificati/intrebati nimic, nu exista chestionare sau liste cu intrebari adresate viitorului stapan cu privire la viata pe care viitorul caine/pisica o va avea alaturi de el.

 

2. Asa-zisul crescator se ofera imediat si cu usurinta sa aduca orice rasa de caine/pisica . Chiar si cand aceste rase nu sunt mentionate/nu apar pe website-ul "crescatorului".

 

3. Puii de caine/pisica se vand inainte de implinirea a 8 saptamani de viata.

 

4. "Crescatorul" accepta sa fie platit prin Western Union sau prin livrare de bani prin posta sau alte trasee indirecte.

 

5. Se ofera mutiple rase de caini/pisici. 3 sau mai multe. Cu cat ofera mai multe rase, cu atat este mai rau din toate punctele de vedere.

 

6. "Crescatorul" va livra/trimite cainele oriunde, fara a se interesa de locatie, de imprejurimi, fara a-i pasa unde exact va ajunge cainele si in ce conditii va trai apoi.

 

7. "Crescatorul" se va intalni cu viitorul stapan DOAR in alt loc decat in/la "canisa" sa gasind . scuze/motive/explicatii pentru aceasta. NU accepta sa se intalneasca la "canisa" sa.

 

8. Puii de caine/pisica sunt murdari si/sau au blana incalcita/cu noduri.

 

9. Acelasi caine/aceeasi pisica apare in diferite anunturi de vanzare, descrise diferit dar avand aceeasi poza a aceluiasi animal sau acelasi animal apare in diferite anunturi de vanzare si se afirma ca este un animal diferit in fiecare anunt desi este evident ca este acelasi, chiar si atunci cand pozele sunt diferite (acelasi animal in diferite pozitii/camere/imprejurimi)

 

10. Anuntul de vanzare si/sau "crescatorul" precizeaza ca nu se vor inapoia banii sub nici o forma si nu are nici un fel de contract de vanzare-cumparare si conditii de returnare ale animalului.

 

11. Anuntul a fost scris/provine de la un intermediar si/sau cainele/pisica va fi vandut printr-un intermediar.

 

12. Anuntul a fost scris de catre un magazin de animale/petshop.

 

13. Se ofera spre vanzare in acelasi timp multi caini, 10, 20 de caini/pisici sau si mai multi/multe. Cu cat au mai multe animale spre vanzare cu atat este mai evident cine sunt de fapt. 

 

14. Ofera spre vanzare corcituri de rase "la moda"/"designer" adica tot felul de combinatii intre doua rase  si de asemenea folosesc temenii "mini", "miniatura", "teacup", "tiny" pentru rase care NU contin deloc acesti termeni in denumirile lor conform arbitrilor chinologi.

 

15. Puiul de caine/pisica este dat pe gratis si viitorul stapan trebuie sa plateasca doar banii pentru livrarea acestui pui acasa la el.

 

16. "Crescatorul" refuza sa ofere PE GRATIS Pedigree-ul animalului/cere bani in plus pentru eliberarea Pedigree-ului si de asemenea refuza sa ofera alte documente importante pe gratis sau cere bani in plus pentru ele sau gaseste tot felul de scuze/motive/explicatii.

 

17. "Crescatorul" accepta plata cu carti de credit.

 

18. Deviatiile/defectele de la standardele rasei sunt justificate ca fiind rare, deosebite, speciale, dragute, unice, etc.

 

19. Preturile exorbitante sunt justificate folosind abaterile si defectele de la standardele rasei de multe ori precizandu-se ca sunt "mai sanatosi", "mai inteligenti", "mai buni", etc.

 

20. Se folosesc sloganuri de marketing ca de exemplu:"catelus de Paste", "pisicuta de sarbatorile de Craciun" etc.

 

21. Pozele au fost modificate/manipulate/alterate si/sau au fundale dubioase/ciudate.

 

Nu cadeti in capcanele frumos tesute ale samsarilor! Mare atentie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Caci totusi postarile mele sunt pentru oamenii cu mintea deschisa, preocupati de animale care nu se impiedica in citate, citate care de altfel nu au nici o relevanta in mesajele mele.  Dar ca sa vezi asta ai nevoie de mai mult decat de ochi. Ce sa faci, asa sunt unii, nu vad padurea din cauza unui singur copac. [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zau ca nu-tzi intzeleg absolut deloc agresivitatea!(nu numai la asubiectul asta)

 

Tzi-ai pus la asemnatura un citat din Adolf Hitler,ce te asteptai,ca doar Hitler nu e maica Theresa?

 

Userul asta avea cartonas rosu la mutare ape noua platforma,aici nu s-a transferat sua pe platforma asta nu sunt vizibile?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu inteleg ce tot aveti cu semnatura mea, pe cuvant. O tineti tot pe asta ca o moara stricata, asa fara nici un motiv intemeiat. Probabil nu aveti ce altceva sa spuneti si cautati sa va luati de ceva ca niste adolescenti frustrati, zau. 

Cat despre Hitler, am luat un citat al lui referitor la animale ca asta e subiect de animale, nu de altceva. Nimeni pe lumea asta nu este 100% bun sau 100% rau, nici o fiinta umana. Asa ca o fi fost Hitler oribil si cum vreti voi dar poate poate o fi avut si el vreo calitate acolo, cel putin dragostea pentru animale. 

In orice caz eu chiar nu cred ca semnatura mea indiferent care o fi ea are vreo relevanta in ceea ce scriu eu. Intamplator sunt de acord cu acel citat de la Hitler deci i-am mentionat numele. Nu va mai tot legati atata de semnaturile mele. Si va mirati de asa-zisa agresivitate a mea? Pai eu sunt chiar politicoasa avand in vedere ca intrati pe subiectele mele doar ca sa imi criticati semnatura si in rest nu vorbiti nimic de ceea ce scriu eu. Si tot eu primesc avertismente...Mda...La asemenea comentarii (ale celor care imi critica semnatura fara nici un motiv bine intemeiat) sa va astepati la raspunsuri pe masura, agresive sau nu si rog frumos moderatorii sa vada si sa judece si ei aceste atitudini. 

 

Oh si la ce ma asteptam? Pai, hai sa vedem. Ma asteptam ca oamenii care doresc sa raspunda la mesajele mele sa fie intr-adevar adulti, adica maturi. Pana acum m-am inselat dar sincer nici nu ma mai surprinde. Dar stiu ca macar altii utilizatori sau simpli cititori ori se abtin chiar daca nu le convine ori reusesc sa vada padurea in ciuda unui singur copac si poate unii chiar sunt ajutati/educati de informatiile scrise de mine pe care la randul meu le-am cules din diferite surse tocmai in interesul animalelor de companie si stapanilor acestora. Asa ca eu una sunt multumita si fericita sa ajut cum pot. [:)]  Cei care doresc sa continue cu rautatile gratuite nu au decat, chiar ma amuza teribil [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai ma gindesc eu ca...daca "se ia"lumea de semnatura ta,o fi avind si motive.Ai incercat sa vezi care ar fi motivele astea?

 

In rest sedere placuta pe forum...dar n-ai sa ai daca mergi pe principiul cit de deschisa esti tu la minte si cit de incuiatzi sunt restul,ce buna esti tu si ce rai sunt restul,cit de mult iubesti tu si cit urasc restul,etc...intzelegi tu ideea.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu exista motive bine intemeiate sa va luati de semnatura mea, decat rautatile gratuite, imaturitatea. Si da, in acest aspect eu sunt mai matura decat voi pentru ca eu nu as comenta niciodata la semnaturile voastre, nu as intra pe subiectele voastre doar ca sa va critic semnaturile, chiar este lipsa de maturitate aici.  

Si nu, nu merg pe acel principiu, nu sunt eu mai cu mot decat altii. Sunt mai cu mot decat altii atunci cand nu fac comentarii imature si frustrate despre semnaturile lor, atunci da. 

Si nu, nu am incercat si nici nu voi incerca sa vad care ar fi motivele voastre, nu am nevoie sa stiu si nici nu am nevoie de permisiunea nimanui sa am un anumit citat ca semnatura sau nu si nici nu trebuie sa va placa semnatura mea, de fapt nu trebuie sa va placa nimic daca asa vreti voi.

Sincer, eu ma gandesc ca ar fi mai bine sa va ignor cand intrati pe subiectele mele doar ca sa criticati una alta, lucruri irelevante (unii dintre voi sunteti intr-adevar agresivi in comentariile voastre dar normal ca nu va vedeti ca n-aveti oglinzi [:-)))] ). 

Dar totodata, multi considera ca tacerea/atitudinea de ignorare fata de cineva este o slabiciune sau chiar prostie sau ca accepta pur si simplu ceea ce ii este spus si de aceea, pentru asemenea posibili ganditori ma vad nevoita sa raspund chiar si la asemenea comentarii malitioase si imature.

Cei care doresc pot continua cu atitudinea de "tate la piata" [:-)))]

Dar atata timp cat stiu ca sfaturile/mesajele mele ajuta macar o singura persoana de pe acest intreg forum, eu voi continua sa scriu chiar daca 1000 altii ma ataca in toate felurile [:)]  [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, raman, multumesc!  [soricel]

Asa cum spuneam mai demult, sunt multi oameni care citesc pe forum-uri si nu scriu din diferite motive (lipsa de timp, energie, etc) dar informatiile gasite ii pot ajuta. Asa ca si daca nu mai vorbeste absolut nimeni cu mine, tot ma bucur stiind ca altii vor citi si poate vor fi ajutati/informati mai bine. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...