Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Multumesc balanta, cred ca pauza de 30-40 min treb facuta fie la o iarba verde sau intr-un loc de intins mai mare...treb sa cercetez optiunile. Cu masa in camera e o idee buna ca sa evit showuri publice. Ma gandeam sa mai luam o bunica cu noi ca sa ne ajute cu ei pe acolo si noi sa ne relaxam...dar treb sa vad ce parere are al meu. Cu carutu la rest la fel e o idee buna ca stau bine ei si noi, sa verific de lift in hotel care sa fie si spatios.

Amalia si danyce, mai aveti putin, savurati acum fiec clipa ca o sa va fie dor, cel putin mie mi s-a parut frumoasa per de sarcina. E ca un preludiu pt ce urmeaza :).

Pup fetele ca mi se inchid ochisorii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello!!!! 

 

In sfarsit reusesc si eu sa imi fac timp sa va scriu, piticii mei imi ocupa tot timpul. Cu mana pe inima va spun ca declar perioada care a inceput de pe la 8 luni cea mai solicitanta de pana acum, ei sunt f mobili, am inceput sa ii las pe jos si inspecteaza tot, eu sunt numai pe urmele lor. Cu greu mai fac si altceva in timpul zilei. Este obositor dar in acelasi timp este o incantare sa ii vezi din zi in zi mai comunicativi, mai stapani pe miscari.Ii multumesc mereu lui Dumnezeu pentru ca ni i-a daruit. Eu am avut ajutor pana pe la 7 luni, acum insa f rar ma mai "dubleaza"mama, astfel incat rareori fac si altceva decat sa stau cu ei, de aici si absenta de pe forum. Uneori sunt atat de varza ca nici nu reusesc sa citesc tot ce scrieti-desi f mult nu scrieti de obicei ;).

 

Piticii au acum 10 luni (7 jumatate corectate) si au recuperat f frumos. Baietelul are 8 kg si 72 cm, iar fetita are 6.500 (o mica balerina, dar nu e slaba deloc, are niste pulpiteeee) si 67 cm. Vorbesc toata ziua, comunica intre ei si se amuza grozav impreuna )

 

Balanta, ma bucur ca baietii sunt bine sanatosi. Ce mai face Eric? stiu ca va gandeati sa faceti o interventie in strainatate. ati gasit clinica? Toate gandurile bune de sanatate catre voi. E bine ca ai gasit ajutor , sper sa fie persoana potrivita si sa te mai elibereze, ca nu stiu cum ai facut fata 11 luni. 

 

Anne, always a pleasure to read you ;). Iaurtul ala il dai gol? De-aia li se face foame. Da-le si lor un biscuite ceva sa molfaie pe langa. Eu le mai pun si cereale-mai mult lui Miss ce e drept. Piticii mei nu plang niciodata de foame. Eu as vrea sa le dau mai mult dar sunt sclifositi la mancare. Daca au inceput sa dea din cap -acum mai nou zic si "niiuuuuu" ;) atunci e gata, nu mai merge nicio lingurita in plus!

 

Anna, mai zi de Thassos. Si noi ajungem in Skala Potamia anul asta , asa ca te astept cu detalii. Pana cand stati? 

 

Balanta, apropo de planuri de concediu-daca as sta in TM numai in Croatia as merge. Sunt indragostita de Croatia, momentan e prea departe de noi, trebuie facut drumul din 2 bucati...Dar cand vor avea piticii vreo 3 ani sigur acolo vom merge.

 

Amalia - sa mai stea putin fetele la caldurica !!! Te imbratisez si astept sa fac galerie la momentul magic.

 

Gutuiutzo, treci mai des pe aici. De cum ti-am vazut nckul am stiut cine esti ;). Ce-ti mai fac frumusetile de baieti?

 

Wish, welcome in the club! Sarcina usoara si la termen! Deja sunteti maaaaaari! 

 

Ady, sa va traiasca micutele crestine si sa va aduca numai bucurii! Incepe de pe acum o perioada interesanta!

 

Restul gemenistelor-iertare ca nu va nominalizez dar am intrat iar in criza de timp si gashka se trezeste curand-sper eu flamanda, asa ca ma retrag la bucatareala. 

Pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, \zic repede ca n0am timp acum

fetele sunt un dezastru, iar nu mananca nimic, Ema nici lapte n-a vrut, a urlat 1 h azi noapte de la 2-3 si azi de la 9-10, nu voriam nimic, nici in brate, nici jos, nici apa, nici lapte, cred ca de la canini, dar maine o fuga la pediatru si va mai zic cat au

 

Thassos e minunat si am fost in multe locuri in lumea asta, plajele superbe, nisip fin si alb, apa verdele-albastrul ala misto, preturi ok, hotelul la care am stat supet Ntinas Apartements, destu de ok la pret si hotelul si mancarea, mancare f buna, 

am un cd de prezentare cu Thassos, dar nu stiu cum as putea sa vi-l arat, oricum super, o sa va dau mai mult detalii daca va inetreseaza; cred ca in sept ma duc si cu piticele

revin mai pe seara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brigit ,daaaa....suntem mari , parca nici mie nu imi vine sa cred ca am ajuns aici dupa stresul pe care l-am avut in primele saptamani.Dar multumesc lui Dumnezeu pentru tot!

Cateodata trec prin fata oglinzii si vad burtica si parca nu realizez intotdeauna ca sunt eu si burtica e a mea.

Multi pupicei mamarutzelor si multumesc pentru gandurile bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, fetelor!

eric e bine, multumesc. 

am fost luna trecuta in germania la o clinica de urologie pediatrica, i-am facut investigatii si nu trebuie operat. asta nu-i chiar bine, fiindca situatia lui dpdv renal este cauzata de structura tesutului renal si nu de o eventuala obstructie ce s-ar fi putut opera. o sa mergem la reevaluare peste vreo 6 luni.

anne, ai mei au 3 mese de solide si nici nu as sti cum sa mai inventez una si unde sa o pun [:D]. cum faci budinca aia de vanilie? ultima masa de solide le-o dau cel mai tarziu la ora 19.

ca si peste, le dau somon - iau de la billa din ala salbatic, de norvegia (proaspat, bineinteles). vreau sa le dau si doarada, dar astept sa gasesc de grecia, salbatic.

brigit, stii o plaja cu nisip fin in croatia? si cu apa calduta? 

 

referitor la bebelusii activi, haha, stai ca vezi cum va fi cand se vor ridica amandoi in picioare, se vor sprijini/misca  de/pe mobila si la un moment dat se vor tine doar cu cate o mana  [batetoba]

menajera nu imi place, are lacune legate de igiena personala (spalatul pe maini adica, desi am insistat si rasinsistat, inca de la prima intrevedere. asa ca maine cred ca o chem sa ii dau bani pe azi si gata.

amalia, ma bucur ca sunteti bine.

wish, ai cerclaj?

gutuita, si eu te-am identificat instant la citirea nick-ului.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anne, merci de update.

danyce, te mai citesc pe la "bucatarie" si te admir cat de multi poti gati gravida fiind.

Balanta, sa stii ca si cu gatitul am lasat-o din ce in ce mai moale. Weekendul care tocmai a trecut am facut gratare si mici in curte ca am avut musafiri (l-am sarbatori pe sotul meu, a carui zi de nastere a fost joia trecuta).  Nu eu personal i-am facut insa, eu doar facusem listele de cumparaturi pt party, am si asistat (cu prezenta [:D]  si comentariile) la sesiunea de shopping la Kaufkand-ul de peste granita. In rest, de pregatiri si servit, s-au ocupat sotul si finul meu, care de altfel e si maestru bucatar de meserie.

Si torturile le-am comandat la invitatii care se pricep (inclusiv la finul meu). De obicei pregatesc eu cu mana mea aproape totul pentru o petrecere, acum am decis sa fac pas si sa am grija de burtica. Am si fost rasfatata de toata lumea, care s-a intrecut sa faca poze cu burtica din dotare [hot].

 

Abia astept concediul medical si apoi prenatalul pentru a ma odihni si a avea grija de mine. Azi constatasem ca nici la volan nu incapeam cum trebuie..Noroc ca se poate schimba pozitia volanului. L-am ridicat cat am putut de sus si l-am impins in fata, sa ii fac loc burtii.

Tot azi am constatat ca mi se umfla deja picioarele, chiar daca eu consum doar sare de potasiu in alimentatie (asta se presupune ca e safe), dar cred ca de la caldura mi se trage.Nu ma mai pot incalta decat in niste saboti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, imi spui mai multe despre somonul si dorada pe care le cumperi? Intrebi pur si simplu la raionul de peste proaspat? Oare chiar este proaspat si nu congelat/decongelat? Ma intereseaza f tare subiectul asta

 

Am incercat mai multe variante de budinca de vanilie si multe nu mi-au iesit. Am folosit batoane de vanilie de la Solaris si nu au nici un gust. Am cumparat vanilie pudra bio si clar da gust compozitiei.

Azi vreau sa incerc alta reteta:

2 cani lapte

2 galbenusuri

1/2 cana faina

Vanilie

O lingurita unt

 

Laptele pus pe foc, adaugate ingredientele si amestecat in continuu pana se ingroasa. Anunt daca iese ceva gustos

 

Aseara am bagat aluatul de biscuiti la congelator. Mi-a spus lucian ca asa ies mai fragezi. Anunt daca are dreptate :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...