Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

balanta [flo2] imi pare rau pentru problemele cu menajera insa sunt sigura ca o sa rezolvi situatia.

Nu am facut cerclaj,dr-ul meu nu mi-a recomandat,am intrebat asta.

La eco din 29 mai colul era de 5.1 cm - dr-ul a fost multumit de el.

Iau in continuare utrogestan.

danyce esti mai mare cu 5 saptamani decat mine.Eu nu am ajuns inca la umflaturi de picioare,dar te citesc cu atentie [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[help]    mamicutelor si gravidutelor revin cu rugamintea de a ma ajuta cu un sfat.

Eu am aproape zilnic o scurgere de lichid incolor si fara miros,mai abundenta dimineata cand ma trezesc si foarte putin apoi in timpul zilei.

Pentru ca iau in continuare utrogestan am pus pe seama lui acest lucru,am considerat ca este o scurgere normala pe timpul sarcinii.

Astazi am inceput sa citesc pe net si am intrat teribil in panica pt ca am vazut ca secretia normala este un pic mai vascoasa ca sa zic asa si ca acest lichid poate fi lichid amniotic.

Credeti ca pot avea pierderi de lichid amniotic? A mai trecut cineva prin asta?

Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wish/, eu dupa saptamana 24 am avut zilnic scurgeri apoase abundente. de o mie de ori m-am gandit si eu daca nu cumva pierd lichid, dar la eco dr mi-a confirmat mereu ca totul era bine. din cate am inteles, lichidul amniotic nu este transparent, este rozaliu?

teste de detectie lichid amniotic performante se numesc actim prom si actim partus, insa pt a detecta corect lichidul, este bine sa se recolteze din col, deci trebuie mers la dr. altfel, pot da rezultate fals pozitive.

anne, ai facut budinca sau/si biscuitii?

legat de peste, o stiu pe una din fetele de la raionul de peste de la billa si de acolo iau somon si dorada. de la ea stiu ca pestele este intotdeauna f f proaspat, nicidecum primit inghetat si apoi decongelat. se vinde f bine, fiind salbatic si mai are si pret bun, asa ca aduc f des, deci este mereu proaspat.

peste vechi (somon) am vazut de n ori la real: arata jalnic plus ca este si de acvacultura, ceea ce nu e pt mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

i hate you girls, pe cele care au copii care mananca, mi-e mi vine sa le strang de gat pe piticele mele, nu vor nimic, dar nimic frate, nu au si ele o mancare preferata

 

ieri le-am facut cus-cus cu legume, au luat 3 lingurite si gata, le-am mai dat niste sunca porc/pui, ema a mancat 1/2 banana cu chiu cu vai, eva nu si nu, ceva mar cu mango din borcanel; nici iaurt nu mai vor,ele care erau fan iaurt pe la 6-10 luni

le0a dat nectarina, para, banana, nu vor frate nimic; dau banii pe fructe degeaba

 

azi le0am mai dat din cus-cus, eva nici n-a vrut sa-l vada, Ema a mancat putin, dar ce-a mancat 1/2 dintr-o cana de cafea (150g cana, a mancat max 70-80), le-am mai facut si paste din alea bune cu ou, umplute cu branza si rosii uscare, Ema a mancat 1.5 bucatele si Eva nimic frate; le0am facut avocado salatica, a luat 1 lingurita si n-a mai vrut; nu stiu ce sa le mai dau

 

dar daca-l vad ca taica-su ca mananca vin si ele, aseara manca el cus-cus au venit si ele si au luat cateva lingurile, acum manca el paste, a venit si eva si lingea si ea la sosul de busuioc cu nuci si parmezan, dar la masa n-a vrut frate nimic; am dat-o jos de pe scaun si s-a pus pe urlat si tavalit pe jos, nu stiu de ce, am pus-o la loc, se juca cu papusile, cu cutiile, cu borcanele, dar de mancat tot nu

 

maine sa le fac iar snitel, sa vedem dc mananca, dar astea nu mananca decat ciorba, snitel si ceva carne/sunca pui/porc 

 

ieri am fost la doctor cu ele,Eva are 78.5 cm si 7.9 kg si Ema 80.5 cm si 9.2 kg

mi-a mai dat niste vitamine, ceva de plante Pediakid, sa merg sa le iau, dar nu cred ca fac nici o branza nici cu astea

 

s-a dus si culcatul singurele si frumos, nu stiu cum si cand, dar nu se mai culca singure, treb sa stau cu ele sa se culce, si se bat si se invart si se foiesc 1h pana adorm, apoi treb sa le mai las ceva si sa le duc la ele

dar noaptea se trezesc si treb sa le luam cu noi, am ajuns doarme unul cu una si altul cu alta, dar asta nu-i normal; dar macar asa au dormit aproape pana la 9 si noi cu ele sa ne mai odihnim si noi

 

sapt asta o am si pe mama plecata si treb sa le dau si masa de la 12 si cea de la 17, si sa le-o mai si pregatesc, in fiecare zi altceva si mai apuc sa muncesc si eu din parti si am o gramada treaba

 

anne, ce te chinui sa faci tu budinca, poti sa iei din alea la plic, sa stii ca nu au decat faina si aroma de vanilie, adica ce conservanti sa puna in ele? sau poti sa iei tot din aia de la DM care cica e bio;. daca vrei mai adaugi 2 galbenusuri de ou

 

poti lua tu batoane de vanilie si sa le folosesti, le poti pune in alcool si faci tu o esenta de vanilie a ta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...