Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua, dragi mamici si viitoare mamici! Ma bucur mult ca am gasit un forum cu mamici de gemeni si tripleti!

Sunt insarcinata in saptamana a 8-a cu tripleti. Imi doresc copii de multi ani si dupa ani de lupta cu infertilitatea am obtinut, dupa o stimulare ovariana, sarcina cu tripleti desi erau sanse aproape nule sa se intample asta.

Problema mea e ca dr. la care merg insista sa fac embrioreductie , dar eu nu pot sa concep asta. Mi-ar rupe sufletul.

Dintre mamicile cu tripleti, imi spuneti va rog care v-ati mai confruntat cu astfel de ''sugestii''? Mentionez ca pana in momentul de fata sarcina decurge fara probleme, bebelusii (pt mine asta sunt deja) sunt ok, insa sigur vom sti abia in saptamana a 11-a. Va multumesc anticipat pentru orice sfat mi-ati putea da.

In privinta medicului, saptamana viitoare merg la dr. Laurentiu Pechi cu care , sper eu, sa si pot naste la Polizu. Aveti ceva referinte despre el, pareri?

 

O duminica placuta in continuare [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimimici, felicitari pentru sarcina si pentru tripleti! [flo2]

Mi se pare ciudat ca ti se propune embrioreductie inainte sa se fi constatat vreo problema.

Mie mi s-a spus de posibilitatea uneo embrioreductii la inceputul sarcinii, dar asta doar in cazu in care s-ar constata ceva deosebit de grav la unul din bebelusi.

Eu am sarcina gemelara naturala si, din fericire, pana acum nu s-a constatat nici o anomalie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Danyce si multumesc pt raspuns. Felicitari pt sarcina, sa fie amandoi sanatosi si sa va aduca zambetul pe buze in fiecare zi [flo2] 

In Romania este ceva foarte obisnuit ca doctorii sa recomande embrioreductie in cazul tripletilor, asta pt a evita riscuri ''inutile'' (ca sa citez pe unul dintre ei). Deocamdata sunt ok toti 3 si la mine, insa dr. meu imi spune ca ii voi pierde la 20 de sapt sau , cel mult, la 27, pt ca asta se intampla in cazul tripletilor. Avand in vedere ''pregatirea'' medicilor din Romania(cei care au mai ramas pe meleagurile mioritice) tind sa-l cred ca asa va fi.

Cu toate acestea, nu pot sa accept sa mi se injecteze cu buna stiinta unul din feti(mi s-a propus sa raman cu 2) , stiind ca este perfect sanatos si asta pt a evita ''riscuri inutile''. Eu sunt convinsa ca riscuri sunt si cu 2, cum sunt si intr-o sarcina singulara cand si atunci femeile pot pierde sarcina. Stiu cazuri cand femeile au facut embrioreductie si asta l-a afectat si pe celalalt fat si au pierdut sarcina. 

Intr-adevar sunt mai rare cazurile de genul acesta, insa exista.

 

Am intrat pe acest forum , vazandu-i denumirea, in speranta ca mai sunt mamici de tripleti care trec prin experiente similare insa vad ca nu sunt [fri]

Daca mai sunteti mamici care ati nascut tripleti, imi puteti impartasi si mie , va rog mult, putin din experienta voastra? Ma refer aici la unde ati nascut, daca recomandati vreun medic anume(in Bucuresti)....

Multumesc mult anticipat.

 

O saptamana usoara tuturor!!!! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amalia, sa va traiasca printelesele si sa va aduca multe bucurii! Ti s-a implinit visul mamico! Ma bucur tare mult pt voi! Refacere usoara si mult laptic!

 

Mimimici, welcome! Imi pare rau ca dr tai te cam baga in sperieti, cred ca ar fi fost mai bine daca ti s-ar fi prezentat o versiune "balansata". adica pe langa riscuri sa iti prezinte si statistic despre sarcinile de tripleti duse cat mai aproape de termen, "succesurile" ca sa citez o ilustra gravida a zilelor noastre.

 

Pe topic la noi scria catalinaxl, care are tripleti de vreo 11 luni acum, dar vad ca pe platforma asta noua nu a mai intrat. Daca ai cont pe FB poti cauta clubul mamicilor cu gemeni / tripleti . Saptamana trecuta au devenit mamici doua gravidute cu tripleti, una a nascut copilasi chiar mari, cel mai mititel avea parca 2.300, cealalta a nasct copilasi mai micuti  , pe la 1  kg dar sanatosi cu totii. Fetele sunt mai active acolo, e drept ca e mai greu de urmarit decat un forum insa poti obtine informatii despre medici si ce te mai intereseaza repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...