Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Whish - imi permit eu sa raspund pina intra ea sa dea detalii - a stat in spital citeva sapt buneeeeee, dar cu multe tratamente si eforturi a scos-o la capat.

Mim- cu 3 bebei nu as sta nici o sapt fara cerclaj, riscurile sunt enorme , nu as risca absolut deloc. Schimba medicul daca cu 3 bebelusi el nu considera ca poti intra in risc maternal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrianaady [flor]  in primul rand vreau sa-ti urez din tot sufletul multa,multa sanatate pentru mamarutzele tale,sa fie sanatoase si sa va umple sufletele de bucurie.

Multumesc frumos pentru raspuns! A mai fost indicat cerclajul in aceasta situatie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ady [flo2]  si pupici !

@wish - cerclajul in situatia pe care am trait-o se numeste in engl. rescue cerclage - se poate face pe col deschis/dilatat cu sanse infime de reusita dar mai ales, nu se baga niciun dr sa il faca - pe mine ma declarasera pierduta mai multi dr., pt ca printr-o minune sa o gasesc pe cea care i-a salvat.

 Riscurile sunt enorme daca doar se deschide in pic colul din cauza de infectie! care afecteaza membranele si gata, puf, si cu cerclaj si fara, sarcina se pierde din cauza infectieil; cand am fost in spital au mai fost cazuri asemanatoare (culmea ca veneau suprvegheate totdin spitale private) dar care nu au mai putut fi salvate din cauza infectiei. Ce vreau sa subliniez, daca e sa se intample asa ceva, poti sa nu ai niciun semn, ca se poate intampla fara nicio contractie macar, fara nicio durere neobisnuita.

 Acum sa stii ca in ciuda a ceea ce am patit-si oricum cu final fericit, nu s eu cea care sa vrea sa bage spaima in oameni ... dar poate totusi ar trebui mimimici sa vb. chiar cu dr. care ne-a salvat pe noi, doar ca fiind in acelasi spital, stiu ca ei-dr. nu se prea baga unii peste altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaady, sunt abia in a 12 a sapt si colul are 3,8 cm. Sa fac cerclaj de pe acu? Doctorii la care am fost au zis ca voi face cand va fi nevoie.

eu am facut morfofetala la 12 s si la 12ssi 2z cerclajul fara a fi o prb cucolul era de 4,8 medicul meu a facut un studiu pe femeile gravide cu sarcini multiple si este ferm convins 1000% ca cerclajul este necesar si crede ma ca am un medic foarte priceput 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Amalia. Doctorul tau e cumva in Bucuresti? Multumesc pt sfat. O sa intreb maine la eco de 12 sapt. O fac la Medlife cu dna dr. Muntean(la ea m-a trimis Albu pt ca el nu e sapt asta). In afara de Medlife mai merg la Filantropia la dr Popescu(care este atat de relaxat incat imi zice ca nu am nici un motiv sa-mi fac griji). La polul opus este dr. Pechi (Polizu) care mi-a zis ca trebuie sa fiu f atenta si sa-mi dea medical f devreme.Nu stiu pe cine sa mai cred!! :( Cred ca e mai bine sa previi (cum bine zici si tu) decat sa faci interventii la urgenta cand poate e prea tarziu. Multumesc inca o data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimimici nu sunt nici graviduta nici mamicuta, dar mi-e drag sa citesc la voi aici la gemeni!

 

Dr de la polizu te-a sfatuit cat se poate de corect pentru ca la ei ajung toti prematurii din Bucuresti in urma nasterilor premature multe dintre ele in urma scurtarii colului!

Cerclajul e fff important la gemeni sau tripleti la fel ca repausul!

Exista medici inconstienti care lasa pacientele in voia sortii (cei care fac FIV de regula nu isi mai asuma raspunderea ce se intampla dupa 3 luni)

 

Cerclajul se face atunci cand colul e bun, lungime normala si inchis; cand se scurteaza e de multe ori prea tarziu si cu riscuri mari! Nu inseamna ca ofera garantie 100% sau ca nu se naste prematur, dar sigur poti duce sarcina mai mult cu cerclaj decat fara.

Iti spun doar atat Amalia are mare, mare dreptate!

 

Sa aveti parte de sarcini, nasteri si lauzie cat mai frumoase si ma scuzati ca am intrat aici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandy, multumesc mult de tot pt sfaturi! Sfaturile voastre ma ajuta f mult, mai ales cand sunt in aceeasi nota pentru ca la doctori, cand dai peste unul f relaxat care imi zice ca pot merge la job ca si la o sarcina normala pana la 8 luni, cand peste unul ca Pechi care mi-a zis ca ma trimite in medical cel tarziu la 16 sapt daca nu chiar 14.

Maine fac eco si o sa intreb. Ma astept sa-mi zica ca nu e nevoie ca la medlife asa mi s-a spus de fiecare data. Sapt. urmatoare merg iar la Pechi, o sa-l rog si pe el sa-mi masoare iar colul si cum zice el asa fac.

Multumesc mult si multa bafta si tie!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gutuiutza [flor] [flor]   multumesc frumos pentru informatii.Te rog nu arunca cu rosii [fri]  tot nu am inteles foarte bine ti s-a facut cerclaj pana la urma sau nu?

Adica ce se recomanda de regula in aceasta situatie stai cat poti cu colul deschis (sperand ca o sa rezisti cat mai multe zile) si esti expus infectiilor ori apelezi la cerclaj moment in care pot fi rupte membranele si din nou esti supusa infectiilor ba mai mult si la pierdere de lichid amniotic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...