Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

wish :) , mi s-a facut pana la urma, ca daca nu mi se facea eram pierduta oricum, un soi de cusatura, ca nu mai era vorba de col si de masurat lungimea lui, ca pur si simplu nu mai avea lungime, cand intrebam dr. mai incolo cat are colul mai ca radea ca sa nu ma preocupe pe mine asta ca nu mai are ce masura, sa ma rog sa rezistam cat mai mult.

s0a facut cu anestezie generala, pe o masa inclinata, s-au chinuit sa impinga membranele inapoi in uter si sa faca cusatura fara sa le intepe, dupa am luat augmentin de 1000, 5 zile . Stiu ca suna prea de tot, dar micutii mei chiar au fost niste minuni ... toti dr, care stiau povestea se minunau pe masura ce treceau saptamanile... nu stiam de ce din cand in cand isi mai baga cate unul capul pe usa si sa uita sa vada daca-s tot acolo.

 Voi fi in veci recunoscatoare doctorei care i-a salvat.

Am cunoscut in spital si cazul nefericit, care intre timp devenise proaspata mamica la a2a incercare- avand din nou probleme cu colul , dar de data asta facandu-i-se cerclaj la timp - care in urma cu cca1an venise ca mine la spital, s-a incercat si la ea ace;lasi lucru, dar la ea se infectasera membranele deja si in cateva zile copilul a murit.

 Intr-adevar, multi doctori de la stat de la polizu si unii din alte spitale vad muuulte cazuri si de aceea pt multi dintre ei vazand atatea pare o absurditate sa stai fara cerclaj cu gemeni sau mai multi. Despre Polizu insa ce nu se prea stie e ca in lunile final de august septembrie se inchide spitalul/ff multi medici sunt in concediu/motiv de dezinfectie etc, si daca ai cumva o urgenta s-a dus ...raman doar cu uregntele deja internate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, Amalia. Doctorul tau e cumva in Bucuresti? Multumesc pt sfat. O sa intreb maine la eco de 12 sapt. O fac la Medlife cu dna dr. Muntean(la ea m-a trimis Albu pt ca el nu e sapt asta). In afara de Medlife mai merg la Filantropia la dr Popescu(care este atat de relaxat incat imi zice ca nu am nici un motiv sa-mi fac griji). La polul opus este dr. Pechi (Polizu) care mi-a zis ca trebuie sa fiu f atenta si sa-mi dea medical f devreme.Nu stiu pe cine sa mai cred!! :( Cred ca e mai bine sa previi (cum bine zici si tu) decat sa faci interventii la urgenta cand poate e prea tarziu. Multumesc inca o data.

iubita din pacate medicul meu nu este in Bucuresti este la Athena pentru ca eu locuiesc in Grecia  dar cauta un medic care sa iti faca cerclaj

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot citesc ce scrieti, fetelor, de cerclaj si ma minunez. In Olanda nu recomanda nimeni cerclaj. Mie mi-au zis ca am colul destul de scurt, dar inca OK, deci nu se impune nicio masura...Mi s-a recomandat doar sa nu ma agit, sa nu fac eforturi fizice mari si sa ma odihnesc. Atata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gutuiutza [flor]  [pup]  iti multumesc frumos pentru infrmatii -sunt foarte pretioase, sa iti traiasca minunile,sa fie sanatoase si sa va umple inimile de bucurie.

Tot ceea ce imi ramane de facut este sa stau cat mai linistita,fara efort si sa recurg la o monitorizare mai frecventa a colului,eventual saptamanal - 10 zile.

danah nici mie nu mi-a recomandat nimeni cerclajul.

Sa ai grija de tine,oricum am inteles ca de acum mergi saptamanal la control.

 

pupici tuturor,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wish, am grija de mine ca oricum nu ma lasa corpul (imi da semnale ca nu pot cand vreau sa fac cate ceva, asa ca aproape orice incerc sa fac abandonez)..

 

Si da, merg la control saptamanal de acum pentru ca cei de la spital (medicul ginecolog si ecoscopista) considera ca e foarte important sa fiu atent monitorizata, mai ales datorita gabaritului gemenilor (cum am mai scris la celalalt topic, unul e la fel de mare ca un singur bebe la varsta asta, celalalt e peste medie, pare cu o saptamana mai mare)..Unde mai pui ca am foarte mult lichid amniotic..Ginecologul meu se tot minuna si de marimea bebelusilor, dar si de cantitatea de lichid, mai ales ca eu sunt mica de statura (doar 1.58m).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asa cum ma asteptam fetelor, azi la ecografia de 12 sapt la Medlife mi-au zis ca nici vorba de cerclaj, ca cine mi-a bagat asta in cap, ca nu are nici macar rost sa ma gandesc la asta ca e colul inchis si lungimea ok. Oricum, sapt viitoare merg la dr. meu de la Polizu si el sigur va avea o alta parere. Va tin la curent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca mai multi medici la care am mers mi-au zis ca nu e nevoie si eu sunt pentru a preveni mai degraba decat pentru a trata (uneori poate fi cam tarziu). Abia astept sa ma vada doctorasul meu panicos de la Polizu si sa-mi zica pasul urmator.

Mamicile cu experienta de aici, credeti ca ar trebui sa intru in repaos la pat mai devreme chiar daca ecografic arata bine totul?

 

Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele [flo2]

Doctorita mea mi-a spus in felul urmator:ca ultimele studii  demonstreaza ca cerclajul nu este eficient in prevenirea nasterilor premature in sarcinile gemelare,si sa nu-mi fac probleme ca o sa urmarim asta.Este un dr.cu experienta in sarcinile cu gemeni,deci banuiesc ca stie ce vorbeste.Nu zic ca nu as face,as fi mai linistita cu mansarda,dar daca ea zice nu,nu pot sa mi-l fac singura si nici sa o schimb nu vreau.

Parerea mea este ca in Romania se cam exagereaza putin,pacientul ii comanda medicului ce vrea sa faca,ce medicamente sa ia,etc.

 

sarcini usoare tuturor,cu sau fara cerclaj  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...