Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Roxxy, in cam 24 de ore primesti acceptul. "Grup inchis" se vrea mai degraba un grup exclusivist, doar pentru mamicile de gemeni/tripleti acceptate in club, nu inseamna ca s-a "inchis" grupul neaparat.

 

Eu am vecini olandezi zgomotosi. De fapt, in cazul nostru, vecina e cea care urla si face zgomot mai mereu..Isi terorizeaza familia.. E cunoscuta prin cartier drept "femeia care vinde pesti", deoarece in popor se spune ca femeile ce comercializeaza pesti in piata au obiceiul de a striga tare prin piata...

Din pacate, unii oameni nu se schimba.. Pacat ca fac zgomot si deranjeaza fetele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Danyce,iti multumesc pentru lamurire,acum am inteles.

Aici vad ca nu mai este deloc activitate.

Imi pare tare rau,dar macar am ce sa citesc din urma.

Sa fie oare din cauza ca s-a schimbat interfata site-ului?

Coincide perioada,oricum imi pare teribil de rau,speram sa va regasesc pe toate.

 

Cat despre vecini,NO COMMENT.

Daca mi-ar permite,as pleca si azi de aici.Toti din bloc sunt linistiti,la munca,apoi acasa,numai familia asta e asa,iar eu,"norocoasa cum sunt",trebuia sa ma nimeresc chiar langa ei.

Sper sa plec cat mai curand de aici,chiar si intr-o casa mai mica,dar sa fim linistite.

 

Weekend minunat tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy, la noi kinderii incep sa marsaluiasca si desi am ajutor ma obosesc teribil. Cred ca e cazul mamicilor cu bbi de varste apropiate. In plus, e mai usor si rapid sa mai arunci un ochi pe facebook decat aici. Abia astept sa te gasesc in club. Fetele mananca lapte singure? S-au invatat? Noaptea te mai trezesc? Sa stii ca pediatra noastra a zis ca ar trebui sa las baietii sa manance de 2 ori pe noapte pana pe la 1 an si apoi sa incercam incet sa scoatem macar o masa. Ea considera ca la varsta asta (10 luni) nu se trezesc de foame. Vreau sa zic ca de 3 nopti refuz sa ii mai dau masa de la ora 12 noaptea iar eu si-a scos-o si pe cea de la 4. In doar 3 nopti. Deci clar nu se trezea de foame daca acum rezista, dintr-o data, fara 2 mese.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxxy, ma bucur mult sa te revad.  [pup]

imi pare rau ca ai probleme cu vecinii. si noi am avut (cu cei de deasupra si cu cei de la parter), cu cativa ani in urma la modul ca puneau muzica f f tare, la orice ora, fie ca era 6 dimi, fie ca era miezul noptii (si mai ales manele puneau... [:(!] ). la inceput le-am spus cu frumosul si n-au inteles. am incercat vreo luna sa le explicam si cand am vazut ca n-avem cui explica, am chemat politia. dupa niste avertismente si mai apoi amenzi usturatoare, s-au potolit. cei de deasupra n-au vorbit cu noi vreo 2 ani, dar pe noi nu ne-a deranjat asta [:D]. important era ca s-a facut liniste... 

despre faptul ca nu au cu cine se juca fetele in parc, eu am o alta abordare: mie personal nu-mi place ca ai mei copii sa intre in contact cu niste necunsocuti de prin parcuri  (pe aici circula fel si fel de enteroviroze si viroze, boli eruptive, etc) asa incat sunt f distanta  cu alte mamici care incearca sa ma abordeaze. ai mei copii se amuza unul pe altul, asa ca deocamdata nu cred ca e nevoie de alti copii in jur. poate sunt exagerata, dar mie mi-ar conveni sa gasesc parcul gol. plus ca moooor daca vrea cineva sa ii atinga pe manute sau pe fata sau sa le puna mana pe suzete. ripostez imediat.

trimit asta si revin ca tre' sa merg pana in bucatarie sa pun pizza in tava. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit: am avut menajera o luna si apoi am trimis-o la plimbare ca nu prea se omora cu munca (avand in vedere ca o plateam bine zic eu: 900 lei pe 6 ore, vroiam sa isi dea mai mult silinta si ii tot spuneam si spuneam si ea nimic...). am cautat alta, am dat peste una care in prima zi mi-a impuiat capul cu viata si necazurile ei iar la munca, a dat ca matza cu labuta...am trimis-o si pe aia la plimbare si am decis ca nu mai iau pe nimeni care sa stea zilnic cu mine in casa (decizia asta am luat-o sambata trecuta cand am constatat ca mi-a disparut un rimel nou (si scump); nu stiu cine l-a sterpelit, adica nu stiu pe care din cele doua individe sa suspectez). vorba mamei: azi fura un rimel, maine un inel...

e adevarat ca e greu sa stau singura cu ei toata ziua, sa le gatesc 3 mese pe zi (eu am un fix sa nu le dau mancare de pe o zi pe alta), dar inca ma descurc. 

daniela, ai gemeni in burtica? [bib]  [bib]

 

fetelor...despre cerclaj...fetelor, nu va jucati cu asa ceva. faceti-l fara ezitare. stiu ca studiile mai noi spun ca nu neaparat ajuta colul, insa ganiditi-va ca e o cusatura, "un sigiliu" pe col.

 

eu nu ma simt in largul meu in clubul ala de gemeni de pe facebook, asa ca o sa scriu aici cand am timp.

 

anabel, amary (sau care era id-ul, ca nici nu mai stiu), irip, ce faceti, dragelor? [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxxy, ma bucur ca ai din nou net si ca te-ai mai linistit din toate punctele de vedere, mai ales ca s-a imbunatatit relatia cu tatal fetitelor. E important pentru ele sa fie armonie intre voi...

Noi am avut o perioada mai buna, cateva zile in care Lara s-a simtit bine... Acum iar are dureri mititica. Are reflux gastroesofagian si tot urla de durere cand papa. Mi se rupe sufletul. Mananca in chinuri, cate o ora la o masa... Altfel, mai ales dimineata, e o dulce... Rade tot timpul, gangureste, "canta"... Albert gangureste mai putin dar rade si el si e un scump. Intre ei nu prea interactioneaza. Acum au inceput sa se uite unul la celalalt dar nu tot timpul si nu sunt prea interesati unul de celalalt...

 

Eu am mai scapat de oboseala si stress. Am o bona care vine 5 ore pe zi si apuc sa ma si odihnesc cand e ea aici. Cei mici nu mai sunt asa de solicitanti iar daca ar fi amandoi ca Albert n-as avea nevoie nici de bona. El plange rar si mai mult seara, cand e obosit. Are acum o perioada mai proasta cu mancarea, adica a inceput si el sa faca putin fite la mancare. Poate ar trebui sa ii schimb laptele. Altfel, manca in 5-10 minute si era multumit. Amandoi sunt mult mai cuminti si plang mai putin. Cand sunt singura cu ei si au amandoi ora de masa in acelasi timp, incep cu el ca el imi mananca repede jumatate de biberon si pe urma face figuri asa ca o iau pe ea si ii dau si ei cat pot, ii mai pun pe rand in balansoar si pana la urma manaca binisor amandoi. Asta nu o puteam face cand imi vomita Lara fiecare masa si cand mancau cate o ora si urlau de foame ca din gura de sarpe....

 

In ceea ce priveste facebook, aici e mai mic grupul si mai intim...

 

Am fugit pt ca plange Lara. O doare burtica iar :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooo balanta, ai ramas si fara a2-a fata :))) se munceste mult in Timisoara, nu? :))

 

Eu cu casa am lasat.o mai moale. In sensul ca nu mai pun la suflet ca e deranj, dezordine, vase murdare, praf pe pervaz... Am momente in care mi se pune pe suflet ca nu mai reusesc sa tin casa curata si zic "gata. De azi, orice moment liber il voi dedica maison.ului" dar apoi imi dau seama ca in momentul ala liber mai bine stau in pat si ma uit pe geam (murdar evident) daca asta vreau si asta ma destinde. Noi avem premolarii pe punctul de a sparge si am niste zile groaznice asa ca prefer ca atunci cand crizele se incheie si e liniste, eu sa nu ma apuc sa sterg dulapurile (zoioase) ci sa fac un dus. Fata care ma ajuta face si ea ce poate iar eu nu mai am pretentii. Azi ii spun sa se ocupe mai mult de casa pt ca ma deprima ca e un haos total iar maine ii spun sa ma ajute mai mult cu baietii pt ca sunt super maraiti. Normal sa fie debusolata fata :)). Bucataria mea acum sclipeste de curatenie si peste 2 ore nici nu zici ca am mucit juma de zi sa ii dau fata. Asa ca am lasat.o moale rau

 

Despre contactul cu alti copii....pe mine nu ma deranjeaza. Ma irita insa persoanele care ii mangaie si ii pupa pe maini si, cei care ii scuipa de deochi. Acum nici nu se pune problema de interactiune cu alti copii pt ca abia au invatat sa se joace in 2 (pseudo-joaca). Dar ai mei au avut 2 viroze fara niciun contact apropiat cu alti copii asa ca incerc sa raman rationala la capitolul asta pt ca de imbolnavit se pot imbolnavii oricum si de oriunde. La 3 ani se vor duce la gradinita iar eu nu am cum sa ii protejez de toti virusii cu care vor intra in contact. Datoria mea este sa ii hranesc bine, sa le intaresc sistemul imunitar si sa ii tratez corespunzator in caz de boala. In rest....lucrurile chiar nu depind de mine ca imi place sa recunosc sau nu.

Ma bag la culcare. Sunt rupta de oboseala

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

Am aparut si eu in peisaj,cam tarziu,dar asta e,astea sunt orele mele libere.

 

Sa o iau pe rand,sa nu uit nimic.

 

Despre Facebook nici eu nu ma prea regasesc acolo,nu imi place si mi-ar trebui ceva timp sa inteleg totul.

 

Anne,in privinta chat-ului am inteles,dar mai scria jos in dreapta paginii Chat 6,asta ce inseamna?

Ca acele 6 mame vor sa vorbeasca cu mine sau ca vorbeau intre ele?

Nu de altceva,dar nu vreau sa ma bag ca musca in oala intr-o conversatie privata.

 

Sau am primit multe cereri de amicitie de la multe mame pe care nu le cunosc,pot sa le accept pe toate?

 

Tu cum ati facut?

 

Aici pe forum imi place tare mult,scriu din 2011 de cand eram insarcinata si m-am atasat de acest site,citesc si din urma.

Am ajuns cu cititul cand ti-a facut cerclaj dr.Herghelegiu si apoi te-a trimis acasa,eu una mi-am pus mainile in cap.

 

Si eu am facut cerclaj in saptamana 22 daca imi aduc bine aminte si m-a internat,am stat internata de luni pana joi.

 

Apropos,sunt si eu o sustinatoare a cerclajului,fara cerclaj nu cred ca mai eram azi pe forumul asta,am mai scris despre asta.

 

Am avut colul deschis de 1 cm pentru ca am fost in tara si am ridicat 2 saci de 25 kg(stiu ca am fost nebuna),m-a internat de urgenta in aceeasi zi,am stat sub urmarire in spital 3 zile fara cerclaj,pe urma mi-au dat drumul acasa si la urmatorul control doctora care imi urmarea sarcina a decis ca trebuie facut cerclaj.

Am avut oricum risc de nastere prematura si cu cerclaj,si din septembrie pana la mijlocul lui decembrie am stat aproape numai la pat.

In fine,totul a fost spre binele fetitelor,numaram zilele ca sa ajung la 37 de saptamani si am ajuns.

Hai ca m-am intins,ca de obicei.

 

Anne,amandoua fetitele tin biberonul in mana,lapte le mai dau noaptea,asa cam dupa miezul noptii,dar tin eu biberonul,ca ele sunt adormite.Ziua insa,daca le e sete,beau ele singure din biberon.

Am observat ca daca nu le dau laptic,pana dimineata se foiesc intruna,in schimb cu lapticul asta dorm duse pana dimineata.

S-a intamplat sa nu le dau lapte(am adormit de obosita ce eram) si au dormit la fel pana dimineata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anne [pup] ,deci kinderii tai au 10 luni si mancau de 2-3 ori pe noapte?

E bine daca ai reusit sa le lasi doar o masa,mai ales ca zici ca nici nu le era foame la celelalte doua.

 

Eu tin minte ca ale mele pe la 10 luni mancau doar o data pe la 23-23.30 si pe urma dormeau pana pe la 6-6.30,depinde,chiar si 7.

 

Cat despre contactul cu alti copii,sa fiu sincera m-am gandit numai la bucuria lor de a se apropia de altii,de a le studia jucariile,de a se juca cu jucariile celorlalti copii.

Chiar nu mi-a trecut prin cap ca ar putea contacta vreo boala,ceva.

Noroc ca aici nu mi le scuipa nimeni de deochi,nu se practica obiceiul asta la italieni.

Mie mi-a frica doar cand vad vreun copilas de rom ca se apropie de ale mele,mi-e frica sa nu le dea paduchi.

O sa fiu mai atenta de acum incolo.

 

Balanta [pup] ,imi pare tare bine sa te regasesc si aici,cand ai timp sa scrii si voi scrie si eu,mai mult aici.

Fetele pe care le-ai avut au facut totusi ceva,n-au stat cu mana in san,foarte urat din partea celei care ti-a furat rimelul.

Asta e,poate vei gasi pe viitor o fata cumsecade.

Aici fara recomandare nu se inghesuie nimeni sa te ia ca beby-sitter sau sa faci curat in casa,eu numai asa am gasit la inceput cateva familii unde faceam curatenie si calcam rufe.

Cum se zice aici "passa parola",adica "din vorba in vorba".

Eu si in tara,in afara de serviciul meu,aveam cateva familii la care faceam curatenie,ma chemau cand aveau nevoie sau am avut o familie la care m-am dus in fiecare sambata timp de cateva luni.Tin minte ca au lasat bani(lei si euro)si chiar aur la indemana mea,dar nu mi-a trebuit niciodata nimic.

 

Nici eu nu le dau mancare de pe o zi pe alta,numai legume fierb mai multe odata si mai pun si la congelator,el ma aprovizioneaza cu de toate,parca am fi cel putin 5 persoane in casa.

Fructe am decis de vreo 3 zile sa nu mai cumparam de la borcanele.

Am fructe in frigider,cele care sunt mai coapte le iau,le spal bine,le scot samburii si apoi le bag la storcatorul de fructe.

Asa mananca si ele fructe proaspete si de sezon.

 

Tusferi,va trece si perioada asta mai grea,ai sa vezi.

E bine ca ai ajutor,te mai odihnesti si tu.

Am avut si eu ajutor doar prima luna,o femeie venea 4 ore/zi.O plateam cu 8 euro/ora,imi facea curatenie,calca,baga masina de spalat,imi facea si de mancare si totul in 4 ore,iar eu ma ocupam de fetite.

Numai ca eu nefiind obisnuita sa am pe cineva in casa la curatenie nu imi venea deloc sa stau in pat,sa dorm si ma ridicam mereu si mai o ajutam si eu cum puteam.

Eu dupa cezariana am suferit mult timp,ori nu sunt eu rezistenta la durere.

 

Fetelor,sper ca n-am uitat nimic,maine poate reusesc sa va povestesc dupa-amiaza de azi.

Va spun doar ca a iesit el vreo ora cu ele de dimineata in parc si de-abia asteptam sa se intoarca acasa,am fost nelinistita tot timpul asta,ma simteam asa ca o leguma,fara vlaga.Am inteles cand s-au intors de ce.Imi lipseau pupezele.

 

E greu dar e foarte frumos,nici nu imi imaginez viata fara ele,sunt totul pentru mine.

 

 

Va spun noapte buna,acum le fac laptic pupezelor mele frumusele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mia, ce ati mai scris [:)] !

 

Anne-Mary, foarte bine faci! E foarte important sa-ti incarci bateriile!

Eu chiar ma gandesc sa  apelez eventual la ajutor la treburile casnice (ma gandeam la cateva ore de curatenie pe saptamana, de care sa se ocupe cineva de la o organizatie anume, care aici se ocupa de servicii auxiliare oferite familiilor cu copii mici). Dupa ce se nasc gemenii, am de gand sa ma ocup in primul rand de copii (de toti trei: sa ii ingrijesc pe gemeni, dar sa si evit sa o neglijez pe fetita mea, Alma). Am si o prietena care s-a oferit sa ma ajute gratis din cand in cand la treburile casnice, dar ramane de vazut cat timp va fi disponibila. La urma urmei, si 3 ore pe saptamana ar ajuta la ceva.

 

 

Balanta, tu la mine te refereai sau la o alta "Daniela" [:)] ? Atat eu, cat si Daniela74, asteptam gemeni.

Cat despre alimentatia copiilor mici, si eu am evitat mereu sa ii dau Almei mancare de pe o zi pe alta..La fel voi face si cu gemenii...Imi voi achizitiona aparatul acesta cand voi incepe diversificarea:

http://www.baby-walz.nl/PHILIPS-AVENT-Stomer-en-mixer-183321.html?group=55221&pgpkl=a30b8f30fc0ad28876fb02096126efef

 

 

Roxy, cu orice site sau mod de comunicare te poti obisnui in timp. E drept ca si mie mi-ar place mai mult sa comunicam intr-un grup mai restrans, cum e acest topic. E mai intim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...