Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

danyce, cum a fost cu soacra in preajma?  [:D]

stiu ca tu ai gemeni, ma gandeam la daniela74, ca nu stiam exact cate inimioare are la purtator. 

in olanda cat dau aia concediu de crestere bb? cam putin din cate imi amintesc eu, dar nu stiu exact (firma mama la care lucrez eu este olandeza si mai stiu cate una alta despre neamul olandez [:D]). 

roxxy, daca oi mai lua vreodata pe cineva sa ma ajute la menaj, o sa iau doar cu recomandare - altfel nu mai risc.

fetele tare vorbesc si italiana si romana?

anne, nu imi aminti de gradinita! pt mine este un cosmar sa ma gandesc la asa ceva, avand un copil ce trebuie ferit maxim de raceli, virusi si alte d'astea. eu nu i-as da nici la 3 ani la gradi, dar odata si odata tre' sa revin si eu la job. nu stiu, mi-e groaza sa ma gandesc de-adevaratelea la asta.

tusferi, stiu, e tare greu cu refluxul la bb-i. a avut si eric si m-am stresat la maxim cu asta. oricum, pana n-am inceput diversificarea, nu au incetat regurgitarile.

 

azi am fost la eco renal cu eric si sotul meu i-a zis dr-ei cand a intrebat ce varsta are copilul, ca are 11 luni. ori copilul are 12 luni... [bang]  [bang] . pai cum sa nu stii exact cat au copiii tai???? "nuuuu, ca eu ma gandeam la 12 luni dar am zis 11". daaaaaa, sunt sigura ca fix  asa fost...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Balanta, concediul de maternitate in NL e de doar 16 saptamani (inclusiv prenatalul de 6 saptamani de dinaintea nasterii). Eu am beneficiat si de concediu medical suplimentar...Din 15 iunie am lucrat cu program redus, din 4 iulie sunt in concediu medical 100% pana pe 12 august, cand intru oficial in prenatal.

In functie de data nasterii, se recalculeaza concediul de maternitate. De as naste inainte de 12 auguist (ceea ce nu-mi doresc din niciun punct de vedere), atunci s-ar calcula concediul din ziua nasterii...

Eu mi-am luat si toate orele de concediu de care as beneficia anul acesta + ce mi-a ramas de anul trecut  + orele lucrate suplimentar in ultimul an (in total au fost mai bine de 500 de ore - concediul de odihna + orele suplimentare)...In principiu voi ramane acasa pana prin februarie, cand va veni mama la mine sa ma ajute cu gemenii (isi ia pensie anticipata).

 

A fost ok cu soacra pentru ca am pus-o sa faca diverse lucrari prin casa (vopsit scara de la mansarda [:)] , de ex.) si a fost soferul meu personal saptamana trecuta pentru ca nu mai am voie sa conduc (volanul ma apasa tare pe burta si nu e safe sa circul asa).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata.

6 saptamani concediu postnatal? ce putin :(( Eu as sta 6 ani acasa cu ei daca as putea

 

Balanta, nu vreau sa deschid iar un topic sensibil si iar sa ne contram dar subiectul vis-a vis de boala eu il vad complet diferit. Eu sunt f relaxata pt ca stiu ca ei se vor imbolnavi. Nu am cum sa evit treaba asta. Stefan a facut prima viroza cand avea 2 luni si stateam de o saptamana in casa dar aeriseam camera si pediatra spune ca asa s-a imbolnavit. Deci nici in casa nu sunt protejati. Nu mi-e frica de raceli, viroze, enterocolite, otite, rosu in gat....pur si simplu nu mi-e frica de ele. Sunt mari sanse sa le faca iar eu trebuie sa fiu zdravana la cap ca sa ii ingrijesc si sa nu ma panichez in situatia aia. Pt ca un copil apatic iti rupe sufletul dar eu sunt altfel construita. Nu mi-e frica de febra si nici de starea de apatie pt ca stiu ca asta e reactia normala a organismului. Nu ii tin in curatenie maxima, nu le mai sterilizez mancarea, ii las sa linga ce vor sa linga, ii tin in curent, toata iarna i-am tinut cu caciula doar in varful capului pt ca nu o suporta pe urechi, toata vara au stat cel mult in body daca nu chiar doar in pampers, dorm neinveliti si chiar cu spatele gol,  ii las in iarba si baga in gura frunze si mai sunt muscati de furnici.... Si s-au imbolnavit si se vor mai imbolnavi. Ca imi place sau nu, asa vor sta lucrurile. Dar da-mi voie sa iti dau un exemplu: la 7 luni tudor a facut o viroza eruptiva. A facut febra dar eu nu am insistat cu antitermicele ci l-am cam lasat pe timpul zile pana ajungea la 38.7-38.9. Nu le-am dat antibiotic sau alte siropuri recomandate de pediatra din Buzau. dupa 3 zile si-a revenit si 2 luni mai tarziu a facut Stefan viroza. Cand am crezut ca viroza e pe final, le-am facut analize si rezultatul m-a dat pe spate. Amandoi aveau infectie virala dar doar Stefan a facut febra. Concluzia pediatrei: tudor si-a format anticorpi la genul asta de viroza si si-au facut datoria cand organismul lui a luat contact cu al2-lea virus. El nu a facut febra, dar era infectat. Cine stie cu cate alte infectii se confrunta ei si noi nu stim. Noi aflam doar cand ei fac febra.
Sub nicio forma nu vreau sa iti dau eu sfaturi despre cum sa iti cresti copiii. Sub nicio forma nu ma consider in masura sa spun cum sa procedeze o alta mamica dar eu cred ca ti-ar fi mult mai usor daca te-ai relaxa. Daca ai lua lucrurile mai usor. Eu cred ca o sa-ti fie f greu cand vor raci si nu din cauza racelii ci din cauza mustrarilor de constiinta pe care ti le vei face. Ori copiii se imbolnavesc si tu nu esti vinovata. Nu ii vei putea proteja. Nici pt starea lui Eric tu nu esti vinovata. Cum imi spunea o pritena "esti cea mai buna mama pt copiii tai"

got to go. plange un guster

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine,cine vrea o cafea?

 

Ieri am fost lipsita de vlaga toata ziua,n-am reusit sa intru sa scriu nimic,am intrat doar si am mai citit un pic din urma,de scris n-am fost in stare deloc.

E o caldura infernala aici,e zapuseala.Stau cu toate ferestrele deschise si nu adie un fir de vant.

 

Duminica pupezele mele sunt tare schimbate,rad intruna,ii dau tarcoale taticului,il calaresc.Nici nu vroiau sa doarma dupa-amiaza,asa cum faceau de obicei,s-ar fi jucat incontinuu.

 

Cum va spuneam,ne-am dus intr-un parc nou,iar pupezele si-au dat imediat seama ca este nou.Poate ca din cauza asta au fost un pic mai rezervate.

Francesca tot timpul cat am stat in parc a fost apatica,trista,nu vroia sa se joace,statea pe loc fara sa faca nici un pas.

Laura,insa,e total opusul ei in toate privintele.

Dupa un minut de inspectare,a ochit leaganele si s-a indreptat vijelios,asa cum face si in parculetul vecin cu mine.Francesca,care de obicei vrea numai in leagan,altfel plange,acum am dat-o jos din leagan fara probleme.

Le-am dat si pe topogan,Francesca nici nu a vrut sa auda,i-a placut insa in balansoar.

 

De ce sunt asa de diferite oare?

Eu incerc sa le dau atentie fiecareia in parte si amandurora in acelasi timp.

Se vede ca au caractere diferite,una e curioasa sa incerce orice la mancare,la joaca,cealalta mai nimic.

Am observat ca daca tuseste una,cealalta o imita imediat.mai se si joaca impreuna,se fugaresc prin casa si rad de mama focului,mai le fugaresc si eu si se distreaza nemaipomenit.

 

Balanta,eu le vorbesc doar in italiana,doar cand le alint vorbesc romana.

E treaba grea cu vorbitul,amandoua pronunta bine: mama,papa,gaga.

Laura mai vorbeste si pe limba ei ca nu se intelege ce zice,de exemplu daca vrea ceva,imi arata cu degetul si zice: ata,atatea.Ea mai zice si caca,baba,titi,din astea.

Daca aude un caine ca latra,incepe si ea sa faca cam asa,ceva foarte haios,nici nu stiu cum sa va explic.

Sau daca aude muzica,incearca sa cante,sa fredoneze melodia.

Francesca are si ea momente cand vorbeste pe limba ei,parca se forteaza sa pronunte mai bine,dar nu reuseste.

La capitolul vorbit stam prost,cu toate ca vorbesc cu ele,nu pot sa spun ca stau muta.

 

Fetelor,legat de curatenie,de boli,dar eu ce sa mai zic ca aici unde stau am furnici in casa de cand au inceput caldurile?

E ceva de speriat,spal gresia in fiecare zi,am grija mereu sa matur dupa ce mananca ele,stiu ca intotdeauna cade paine pe jos si daca ramane o firimitura sau un pufulete e de ajuns.Am vorbit cu ele sa cumpere un detergent pentru gresie impotriva furnicilor,se gaseste aici.

Pe aici misuna chiar si soparle micute,am vazut pe terasa si chiar si in balcon,trebuie sa stau mereu cu plasa de tantari,altfel cred ca ar intra in casa si mi-e tare frica de toate animalele taratoare,mi-e frica si de furnici.

Cred ca daca as vedea in casa o soparlica as incepe sa tip de frica,nici nu stiu cum as putea sa o dau afara din casa.

 

P.S: eu am iesit de pe facebook.Nu eram convinsa ca am facut bine de la inceput,iar ca sa imi puna capac de tot am ascultat ieri pe un forum(e un tribunal in tv) un caz privind postare fotografiilor de copii pe facebook.

E total interzisa prin lege aici in Italia publicarea de foto pe facebook mai ales ca sunt si minori, e foarte periculos,nici nu stii cine poate vedea fotografiile,pe facebook sunt milioane de persoane.

In fine,m-a speriat teribil ce s-a discutat si am decis ca ies de pe facebook si voi scrie numai aici pe forum.I-am spus si la al meu ca m-am inscris pe facebook si el mi-a zis in gluma ca poate imi caut un iubit,oricum mi-a zis sa nu atasez foto cu pupezele,ceea ce eu deja facusem.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.Cer iertare clubului de mamici.

 

Ce mai gatiti pentru pruncii vostri,eu sunt in pana de idei,cu Francesca mea care mananca totul taiat micut-micut nu pot sa le gatesc nimic mai deosebit,nu chiftele,nu snitel,nu un preparat la cuptor.

 

Ce sa fac,sa gatesc doar pentru Laura asa lucruri mai diferite?

 

O zi buna tuturor gemenistelor. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anne-Mary, nici eu nu am ferit-o excesiv pe Alma si exact aceeasi atitudine am avut vis-a-vis de bolile copilariei. Orice ai face, exista un anume risc sa se imbolnaveasca copiii. Daca cineva exagereaza cu contactele sociale si "sterilizarea" mediului in care isi creste copiii, se poate alege chiar cu contrariul. Eu pot compara situatia mea (experianta cu Alma) si a cumnatei mele. Ea era de-a dreptul exagerata la capitolul curatenie sau contact cu persoanele din afara, iar rezultatul pe termen lung e ca fetele ei au dezvoltat ambele numeroase alergii si sunt extrem de sensibile, se imbolnavesc imediat ce intra in contact cu alti oameni.

Alma, in schimb, face in general o viroza pe an si are sistemul imunitar excelent.

Nici eu nu vreau sa dau sfaturi, ma bazez doar pe experienta avuta. Tocmai pentru ca vad concret rezultatele, stiu ca am procedat bine.

 

Cat de concediu, eu ziceam 16 saptamani, nu 6 (6 sapt din astea 16 reprezinta prenatalul, restul e postnatal), dar oricum e extrem de putin..Noroc cu toate orele alea suplimentare si zilele de concediu de care ziceam mai sus ca pot ramane acasa pana in februarie. Altfel ar fi trebui sa ma intorc in noiembrie la job...

E putin si asa, dar tot mai bine decat doar 16 saptamani. Eu am contract pt 34 ore pe saptamana.

 

Roxxy, e alegerea ta sa fii membra FB sau nu. Nu te obliga nimeni si nici nu are nimeni de ce sa se supere pe alegerea ta [flo2] . Pentru mine, FB e si un loc de comunicare cu prietenii si familia din tara...Folosesc mai des optiunea de mesaje private decat cele publice. In plus, daca sunt publicate fotografii, ai privacy settings, deci poti alege tu cine vede pozele. Daca vreau, pot pune poze care sa fie vazute doar de mama, sora mea si fratele meu. Nimeni altcineva nu mai are acces la albumul respectiv, deci nu exista niciun pericol.

Normal ca exista nebuni destui pe lumea asta si nu e safe sa dai share pt toata lumea , sa iti faci pozele publice. La astfel de albume publice se referea si respectivul program pe care l-ai ascultat tu si te-ai speriat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anne, vorbim din posturi diferite: tu ai copiii fara probleme, iar eu am unul cu insuficienta renala. probabil ca nu stii, dar orice infectie virala sau bacteriana poate afecta rinichii (asa cum a patit eric la finele lui noiembrie cand, dupa un virus, a pierdut o parte din functia renala...). da, nu sunt eu vinovata ca el are probleme renale, dar nici nu pot sta relaxata gandindu-ma ca daca raceste asta e. 

roxxy, am avut si eu candva furnici, cand stateam in chirie undeva la parter. trageau la punga de zahar, asta imi amintesc f f bine. tot cu ceva solutie am scapat si eu de ele. pana nu le pui ceva chimicale, nu cred ca scapi :(.

soparle??? cred ca daca as vedea una in casa as arunca o patura pe ea ca s-o prind si apoi as arunca-o in gradina.

eu azi la pranz le fac piure de legume (conopida, dovlecel, morcov, fasole verde, ceapa) cu carne de pui de la borcanel (nu am sursa sigura de carne de pui, asa ca prefer borcanelele). pt deseara le fac budinca de cereale cu fructe.

danyce, din februarie vei lucra full time?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, din februarie voi lucra tot 34 de ore pe saptamana, orele dispersate pe 4 zile. Voi avea o zi intreaga libera. Si sotul va avea o zi libera pe saptamana, pt ingrijirea copiilor. In rest, se va ocupa mama mea de ei (vine la mine atunci).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy, ce i-ai raspuns sotului cand ti-a zis ca iti cauti iubit? Mama ce ma foloseam eu de asta :))) Daca il roade chiar si un pic gelozia, foloseam cartea asta :)).

Nu se supara nimeni pe tine. Este optiunea ta si daca nu te simti confortabil mi se pare logic sa iesi. Atata timp cat ai net si putem vorbi aici, totul e ok

F bine ca fetele sunt diferite. Eu le-as respecta personalitatile si nu as incerca sa o schimb pe niciuna. Ca sa nu mai vorbesc ca nu suport cand aud "fa si tu asa ca uite, asa face si frati.tu". Ma crizez cand aud comparatii intre ei. Fiecare face ce vrea. Doar ca eu cred ca am un baiat mai timid, mai precaut, mai introvertit. Nu ma deranjeaza acum. Dar daca in viitor as considera ca ii in defavoarea lui (ca adult) atunci as interveni un pic. Adica e ok sa fii timid, dar daca paralizeaza de frica din orice atunci nu il las asa. E ok daca nu esti curios dar daca tu refuzi sa cunosti, sa afli sau sa faci ceva nou de teama, atunci nu il las asa.

 

Dana, cunosc si eu mamici exagerate la capitolul asta. Ne-am intalnit cu o prietena care are o fetita de 5 ani. La un moment dat tipa fetita "a bagat in gura ...". Eram pe iarba si am crezut ca a bagat o pietricica sau altceva. Cand de fapt "a bagat jucaria in gura iar jucaria a cazut pe jos si are microbi si el baga microbi in gura". Aaaaa. Corectati-ma daca gresesc, dar la 5 ani n-ar trebui sa te tavalesti in praf si sa nu te gandesti la microbi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...