Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Wish eu am facut injectiile de maturare doar o doza la 33 sapt cand m am internat de urgenta cu col sters.....protocolul spitalului era sa se faca la internare daca esti cu sarcina inainte de 34 sapt.cei drept la o saptamana am nascut si a fost foarte bine.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mda, anabel, asa e si la mine, nebunie totala,

si eu ma gandesc sa le duc la cresa/gradi, chiar ma gandesc sa ma duc zilele urmatoare si sa vad daca gasesc ceva foarte aproape, sa le duc 3 zile pe saptamana

probabil ca le tarnsmit si nelinistea mea,atunci cand nu mananca, ma enervez si ele simt si fac mai rau

 

am auzit de mutli copii ca la gradi sunt mai cuminti si mananca mai bine, Acum sunt cu mama, eu m-am urcat la mansarda ca nu mai rezistam si am mult de munca si parca sunt mai cuminti cand nu sunt eu , daca sunt eu, vor sa stea numai pe mine, sa le dau numai eu laptele si tot asa

 

Ema n0a mancat lapte deloc ieri, ea e cea care mananca mancarica mai binisor, dar n-a mancat nici laptele de dim de la 7, nici in cursul zilei si nici aseara la 22 n-a vrut si azi dimineata iar nu l-a mancat

 

Eva in schimb mananca aproape numai lapte, nu stiu ce sa-i mai fac

 

wish, si eu am facut injectiile la 28s o tura, la 33 cand m-am internat la polizu si la 35 cand m-am mutat la Municipal, ei au tot facut sa fie siguri ca sunt ok, am nascut la 36s fix, dar fetitele au fost f mici, Ema 2.5 si Eva numai 1.5 (eva era totusi estimata cu 2-3 sapt in urma); dar au respirat singurele si n-au fost probleme.

Au fost discutii controversate pe aici, ca ar incetini cresterea, luarea in greutate, dar eu zic ca e mai important sa respire singuri daca se intampla ceva si ies mai devreme, decat greutatea care se recupereaza in timp (nu si la Eva mea hahah).

Oricum, chiar daca au fost micute, chiar daca nu mananca, fetitele mele au fost f sanatoase, n-am avut nici o probl cu ele, nu le-am dat antibiotic, au racit usurel de 2-3 ori si atat. Eva mi-a vomat in jet pana pe la 10 luni, dar asta era ca avea refulx, a crescut, i s-a maturizat sistemul digestiv si s-a rezolvat si asta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu daca nu as trece prin aceeasi situatie as zice ca exagerezi....exact aceeasi senzatie o am si eu cand sunt eu se agita mai tare, daca raman cu soacra mea care e foarte dura se joaca fiecare nu vin la ea.

 uneori ea ma goneste din fata lor iar eu ma supar ca vreau sa stau cu ei dar e haos.

 

si la mine sofia a avut reflux pana la 7 luni dupa tratament cu nexium si diversificare a mai trecut.

 

referitor la mancare te cred ca esti stresata si eu as fi...cred ca simt si ele starea ta dar tare greu e sa pui in practica ...pana nu treci tu prin asta nu stii cat de greu e sa te calmezi si sa fii vesela .....

 

eu pot doar sa te ascult, sfaturi nu am si chiar daca as avea e tare greu sa la punem in practica....pe mine ma dispera pediatra care striga tare nu mai da lapte noaptea dar andrei se ridica in fund plange, ii aud stomacul cum face si ii dau lapte poate asa mai doarme si 1h- 2h linistit.

 

referitor la gradinita eu am zis sa incerc cu program redus 8 -12 de la 2 ani ...am citit si e mult mai bine in colectivitate chiar daca risti sa se mai imbolnaveasca important e sa ai pe cine sa te bazezi cand stau acasa. soacra mea a fost invatatoare si nu stie cum sa se comporte cu un bebelus, se enerveaza si tot nu ii invata mare lucru asa macar la gradi vad mai multi copii.....o sa vad.....

 

o zi buna....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anabel,anna [flor]  [flor] multumesc frumos pentru sfaturile voastre.Sa va traiasca minunile si sa va bucurati de ele.Eu am fost aseara la ecograf,baietzeii sunt bine,avem 1130 si 1180 gr.Mi-a recomandat injectiile cu dexametazona de 6 mg , 1 la 12 ore in 4 doze. Dr-ul mi-a spus ca se fac mai nou intr-o singura tura.L-am intrebat de eventuale efecte secundare,mi-a raspuns ca nu este cazul si in situatia mea mi le recomanda clar. Monas cred ca ma apropii de recomandarea pe care ai avut-o tu - 1 injectie la 24 ore - insa vad ca mie mi-a dat 1+1/2 injectie la 24 ore.                                                                   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor. ieri le-am facut infanrix penta si eric de aseara are o stare subfebrila, asa ca stau cu comprese cu apa rece dupa el. face si caca mai moale si mai des ca de obicei; era imposibil sa ratam reactiile adverse post vaccinare, ca el mereu le-a avut...

de cateva zile, a inceput si el cu mofturile la mancare - dupa jumate de castron nu mai vrea, se frichineste, plange, intinde bratele sa il iau  de pe scaun. si atunci eu vin cu jucarii si maimutareli si asa, pacalit, mai mananca un sfert de castron. pt ultimul sfert, il duc le geam, ii arat diverse chestii afara si il mai pacalesc sa mai deschida gura. greu, tare greu - el a mancat mereu f bine mancarea solida si uite acum ce imi face. o masa care dura maxim 7-10 minute, dureaza acum jumate de ora cu el. in schimb insa, marc care este mofturos nevoie mare, acum mananca tot.

asa ca draga anna, cred ca tu traiesti un cosmar cu nemancarea asta a lor. legume cu carne la borcanele ai incercat sa le dai? cine stie, poate vor d'alea. 

anabel, 4 bibe cu lapte de la 9 la 6 dimi? wow! pai aia nu e noapte dormita, e biberonerie in toata regula! cum rezisti a doua zi la lucru? cate ore lucrezi?

cum rezisti si cu mama si cu soacra in casa? eu sincer, nu as rezista.

cum ai depistat giardia? stiu ca aia iese f greu in caca, adica nu stiu cum, doar cand depune giardia-mama oua sau ceva de genul. ti-a iesit din prima proba? eu le-am facut la ai mei ocazional cate un copro dar nu a iesit nimic. ma tot gandesc si eu la giardia ca asta e f frecventa plus ca am inteles ca se scapa destul de greu de ea.

s-a trez it eric, asa ca trimit asta si revin cand mai prind un moment de liniste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Balanta....

lucrez 8 h pe zi nu e foarte solicitant, ar fi bine sa dorm si noaptea dar asta e....sunt convinsa ca va trece si perioada asta.

 

Le am facut copro si a iesit din prima rezultat pozitiv, le am repetat la cateva zile si se inmultisera, eu stau la curte si cred ca apa e contaminata ....chiar daca gatesc cu apa plata le fac baie cu apa din put si cred ca asa s au infectat sau de pe maini desi ii spal des dar baga in gura tot. 

 

Sper dupa tratamentul naturist ca nu incerc altceva sa se schimbe ceva noaptea....daca nu caut alte variante.

 

Convietuirea cu ambele mame in aceeasi casa e grea dar sunt prinsa ca un soarece in cursa...sper sa revin la momentul cand eram stapana pe viata mea momentan nu am cum.

 

ma bucur enorm ca mai aflam vesti una despre cealalta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va invidiez pe cele care aveti pereche, vreau si eu un baietel, dar dupa ce-mi fac fetele, nu stiu daca sa ma mai bag la o tura, asta numai gandindu-ma la partea cu mancarea, nu mai pun la socoteala alte proceduri, sarcina, nasterea, iar chinul de dat jos burta, alaptatul 3-6 luni, alea au fost floare la ureche

 

masa de 7-10 minute, pai la Eva si biberonul dureaza 10 minute

azi a mancat la 7.30 lapte, la 10 le-am pus sa le dau o gustare, n-a vrut nimic, nu i-am mai dat lapte, am zis sa o infometez, la 12 le-am dat ciorba a la grec (preferata lor), a luat cateva lingurite, cu mana ei evident, si apoi gata, a mancat max 70g, si a mai luat 5 lingurite de fructe la borcanel, in rest bananam iaurt n-a vrut; evident ca s-a ridicat de la masa tot flamanda si i-am dat 200 ml de lapte, era flamanda, cat era sa o mai tin, ca doar statuse 5-6 ore de la ultimul lapte, a mancat si a adormit ca bebelusii in brate, i timp ce manca.

Ema a mancat si ea tot cam 70g ciorba,dar a mancat un borcanel de 190g fructe,  a mai mancat cativa covrigei, un pic de painica, dar lapte n-a ma vrut de alaltaieri seara

nu stiu ce sa ma mai fac cu ele, cred ca le fac totusi cura aia de peritol, cate o lingurita seara, timp de 10 zile

 

nu mai zic ca ma chinui sa le dau niste vitamine=pediakid, Eva nu le ia deloc, Ema ar lua si portia sora-sii, si Evei treb sa-i dau si niste osteocare, dar nu vrea sa-l ia, azi i l-am pus in lingurita cand manca ciorba, a mai luat si medicament si ciorba, l-a mai pus si- ciorba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wish cadita e una normala, cu un singur suport. Una era pe   suport, cealalta statea in fundulet  sprijinita [flo2]

Multumesc fetelor pt cuvintele frumoase [pup]

Anabel niste frumuseti copilasii tai. Si pitica maninca de 3 ori noaptea la 6 luni, e posibil sa avem si noi ceva giardia oare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anabel sunt frumosi!!!!!

Si eu astept cu dor sa-mi reiau viata si casa in stapanire, pentru ca si eu stau cu mama si s-a cam instaurat cu puteri depline:). Visez la o viata organizatam sa-i ducem la gradi si apoi sa-i luam obositi de acolo iar eu sa-mi pot face una alta prin casa:))))))))

Anna; sigur e de la mutare. Ai rabdare o saptamana doua..Asa am patit cunad am fost cu ei la casa mamei cateva zile. Nu ne mai intelegeam deloc si am jurat ca numa mai duc o luunga vreme.

La fel patesc si eu, cand apar eu de la serviciu incepe agitatie, atarnarea, cersetoria etc. Cu mama si cu bona stau cumintei. Uneori imi vine sa-mi iau campii ca nu ma lasa o secunda.

Anabel si noi dormim tot asa, unul cu mine si una cu mama, tocmai ca sa putem prinde ceva somn fiecare. Ma tot gandesc cand sa-i trecem impreuna, am vaut eu o incercare insa nu adormeau neam. Ii mai lasam asa ceva vreme si apoi o sa mai incerc reunirea .

Deci si pe la noi tot cam asa este. Ma enervez cateodata si strig ca nu inteleg alte mamici cum reusesc, sa faca mancare, curat sau sa calce sau pur si simplu sa mearga linistitie la toaleta. La noi nu se poate.

Poze nu am putu pune pt ca-s prea mari:(.

Va pupam

A, uitasem : de doua saptamani le-au "papat cateii" suzetele. Seara de seara intreaba constant el de suzeta. M aintreb cate vreme:)...

Oricum, cert este ca daca eu sunt agitata, obosita si nervoasa, ii agit si pe ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...