Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Dragelor, multumim de gandurile bune! Bebelanii au sosit pe lume acum o saptamana, la 37+2: Korvin Alan, 2,78kg si Tereza Ileana, 2,47kg. Luni dimineata fusesem la doctor si stabilisem cezariana pentru vineri. In acelasi timp, pentru ca deja ajunsesem la termen (37s), am intrerupt medicamentele pentru contractii. La cateva ore dupa ce am intrerupt medicamentele am inceput sa am contractii, si am avut toata ziua de luni, noaptea si ziua de marti, insa nu dureroase si nu f frecvente. Marti dimineata l-am sunat pe doctor, i-am povestit in detaliu ce si cum si am hotarat sa mai asteptam sa vedem cum evolueaza lucrurile. Marti seara la 10 am avut prima contractie mai puternica, la a treia deja mi s-a rupt apa. De atunci lucrurile s-au precipitat. Am sunat la doctor si mi-a zis sa vin imediat la spital, eu inca aveam cerclajul si ii era frica sa nu mi se rupa colul. Am plecat imediat si in timpul asta contractiile au devenit f frecvente si dureroase. Cand am ajuns la spital colul era deja 100% subtiat si dilatat 4cm (doctorul a spus ca daca nu era cerclajul ar fi fost probabil deja 8cm). Mi-a mai facut o ecografie sa vada daca totusi fetita nu s-a intors si ea ca sa mergem pe nastere vaginala, insa ea era tot in pozitie transversala, asa ca a urmat cezariana. La 11:42 s-a nascut Korvin si la mai putin de un minut surioara lui Tereza. I-am vazut putin, taticul lor mai mult, i-au facut amprente cu piciorusele lor pe bluza de spital :) Dupa vreo ora mi i-au adus in post-operator sa ii pun la san, si apoi au dus-o pe Tereza pentru sase ore la terapie intensiva pentru nou-nascuti pentru ca politica spitalului cere sa se procedeze asa cu toti bebelusii care au mai putin de 2,5kg. Ea a avut doar cu 30g mai putin, dar era mai putin, asa ca au dus-o. Korvin a venit direct cu noi in camera si dimineata la 8 a venit si Tereza. Vineri ne-am intors cu totii acasa. Bebelanii sunt cuminti si papa de la san. In primele doua nopti dupa ce am ajuns acasa eu nu am dormit absolut deloc, eram cam terminata. Ii alaptam pe rand si ei erau mai activi in timpul noptii decat ziua, si numai ce terminam cu unul cu alaptat, leganat, schimbat si incepeam cu celalalt si tot asa. Acum am inceput sa-i pun pe amandoi la san in acelasi timp, cand se trezeste unul, il trezesc si pe celalalt, dupa ce termina la un san fiecare ii schimbam - aici am mare noroc ca am ajutor, noaptea ma ajuta sotul si ziua soacra, altfel nu stiu cum as face - si ii pun iar la san, invers decat prima data, sa pape sa se sature, apoi ii pun in patut, daca tot nu sunt satisfacuti ii mai iau inca o data pe rand pe fiecare, dureaza destul de mult toata "operatiunea", dar la sfarsit ei sunt multumiti, si apoi pot si eu sa dorm o ora, uneori chiar un pic mai mult, si incerc sa fac asta si peste zi, nu tot timpul dar macar cat de cat, sa se adune cateva ore de somn in 24 de ore. Martin, fratiorul mai mare, e cuminte si dragalas cu ei. El e la gradinita in timpul zilei si cat e acasa se ocupa bunica lui aproape numai de el. Insa mie mi se rupe sufletul ca nici in timpul sarcinii si nici acum nu ma pot ocupa eu de el asa cum ar trebui :( Sper ca in curand sa ma pun cat de cat pe picioare si macar cu cate un bebe sub o aripa sa pot sa ma joc si cu el.

 

N-am apucat sa citesc tot din urma, dar am vazut intrebarea despre prematuritatea la gemenii nascuti la termen. Eu am intrebat-o pe pediatra copiilor cand am iesit din spital despre asta, ma interesa in mod special daca sunt considerente deosebite dpdv al imunitatii, ea e o haioasa si mi-a zis ca nu sunt cu nimic diferiti de copilasii din sarcini unice, doar atat ca s-au nascut la gramada.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bine ne am regasit in noua casuta!:) Fetelor cand se Fac inj de maturare? Toate ati facut aceste injectii?Mie Dr mi a Spus ca nu le vom face, dar sap viit merg la celalalt care e la stat sa vad ce zice si el- cu toate ca eu vreau sa le Fac - mi se par cam nepasatori medicii nostri( parerea mea) pup gemenasii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lai, sa-ti traisca, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei

 

mama balanta, ca mananca lapte mult inteleg, ca sunt baieti mari

dar cum reusesti sa-i schibi de 7-8 ori pe zi pe fiecare? asta se facea cand erau mici mici si faceau caca la fiecare masa, dar acum, de ce si cand ai timp?

eu schimb fetele asa

- la 8-9 cand se trezesc

- la 12-13 dupa masa

- apoi pleaca afara si le schimb la 18 dupa masa

- si inca o data la 21-22 la culcare

+ daca mai fac caca pe la 10-11 sau la 19; deci in total cam de 5 ori pe zi fiecare, deci max 10-12 scutece pe zi; nici nu as avea cand sa le schimb mai des sau de ce, n-am avut niciodata probl cu ele, nu s-au iritat sau altele

 

si de mancare totusi ce le dai de te costa 1000 lei; si credeam ca eu cheltui mult

poate ca n-am pus eu totul la socoteala; asta treb sa fie; ca ar treb sa pun asa

- 1 borcanel fructe = 4-5 lei

- 1 budinca - 3 lei

- 1 iaurt = sa zic 3 lei

   deci iese cam 10 lei/zi = 300 pe luna

desi nu le mananca pe toate sau mai si arunc 

- n-am mai pus carne and stuff, legume ca din alea oricum iau si pt noi

- le mai iau un pufulete, un covrigel; dar chiar si asa ar fi cam 500 cred

dar tu cred ca ai baietii mai mancaiosi, ca asa sunt baietii

oricum sunt convinsa ca noi cheltuim atat ca avem de unde, ca  altii se descurca 4 pers din 2 sal de 1500-2000 lei; adica sunt si scutele mult mai ieftine decat pampers, fructe din piata si tot asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, inca o data felicitari! Sa va traiasca, sa fie sanatosi si sa va umple vietile de bucurie! F frumos ai povestit despre nasterea lor! Va dorim acomodare usoara impreuna!

 

Despre platforma noua: mie nu imi place, ma obisnuisem "dincolo" dar cred ca asa sunt eu mai conservatoare. poate ne obisnuim.

 

Anne, ia vezi ca poti sa pui user nou, fara apostrof, my dear ;) te citim si noi mai des

 

Legat de costuri: la inceput noi cheltuiam vorba aia"fara numar -fara numar". Tinand cont ca ai mei au fost si fff prematuri si le-am facut o gramada de controale cheltuiam ff mult si pe dr. Acum e deja mai bine, nu ii mai duc decat la clinica privata unde am abonamentul decontat, deci am scapat la capitolul asta. 

Si eu cred ca trec de 1.000 de ron daca socotesc doar mancare+pampers+haine. Pampersi schimb vreo 7-8. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, bine ai venit acasa cu piticii! Mama mia, dar ce program ai! Parca vad ce ma asteapta si pe mine mai incolo.

 

Brigit, si eu incerc sa ma obisnuiesc cu platforma noua.Mai inainte ma jucam cu semnatura si inca nicicum nu vrea sa iasa ce vreau eu. O sa o iau de la capat cand am mai mult timp si rabdare.Deocamdata vad va din membru vechi, cu o multime de mesaje, am ajuns membru nou [alcool] . Interesant.

 

Vad ca discutati de cheltuieli lunare pentru bebelusi. Eu niciodata nu cred ca am facut o estimare a cheltuielilor avute cu fetita cea mare. Acum inca nu stiu cum va fi, dar cred ca pana si aici , in NL, m-as incadra in suma mentionata de voi mai sus. Cred ca aici ar fi cam 250 de euro, daca mai stiu eu bine cursul RON-euro. Enfin, eu incerc sa-mi scad cheltuielile de dupa nastere inca de pe acum, incercand sa cumpar deja la oferte cam tot ce am nevoie sau/si sa mai strang de la prietenele care au lucruri ramase de la copiii lor de cand erau bebelusi. Am deja mobilier pt camera lor, carucior, scaunele pt masina, tarc,scaunele Stokke de masa,  hainitze (cum nu stiu decat sexul unuia din gemeni, am deocamdata ceva hainute pt baietel, dar am si o droaie ramase de la Alma, in cazul in care al doilea ar fi fetita), pana si 10 pachete de pampers (luate la o oferta speciala cu 60% reducere, adica 10 pachete de pampers marimile 1 si 2  la 40 de euro).

Dupa nastere, o sa profit la maxim de ofertele de pe piata si mai ales online, de pe net. Aici e mult mai rentabil sa comanzi aproape totul acasa pentru ca poti gasi oferte incredibile.

Cand o sa incep diversificarea ( e cale lunga pana acolo deocamdata [testoasa] ), nu ma astept la cheltuieli foarte mari pentru ca oricum cumpar multe legume si fructe proaspete pentru noi. La fel, deserturi si lactate. Chiar si de va trebui sa iau lapte praf, nu as cheltui foarte mult, pentru ca si laptele il gasesc la oferte speciale (intr-o saptamana intr-o parte, in alta saptamana in alta parte).

Hainute iar la oferta majoritatea...Si Almei ii cumparam mereu in avans marimi mai mari. Cand erau reduceri de 70% la hainele de iarna de ex, eu ii luam cam ce ma gandeam ca va purta iarna urmatoare. Normal ca ii mai cumparam si in perioadele normale, dar aveam deja stranse foarte multe de la reduceri si nu mai prea era nevoie. Toata lumea se minuna de garderoba domnisoarei, de multimea de haine, dar eu dadeam doar 30% din valoarea lor pe majoritatea.

In Romania nu au oferte de genul: o cutie cu 5 pachete pampers la jumate de pret (la Metro, Auchan, Carrefour...sau mai stiu eu ce super/hipermarket)? Oare nu exista posibilitatea de a economisi si in Romania, cum sugeram mai sus? Eu recunosc ca-s rupta de realitatea din Romania si, cum ajung acolo doar in vacante, nu prea constientizez cum e cu ofertele din magazine. Asadar, mea culpa in avans de sugerez prostii [:D] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ne am regasit in noua casuta!:) Fetelor cand se Fac inj de maturare? Toate ati facut aceste injectii?Mie Dr mi a Spus ca nu le vom face, dar sap viit merg la celalalt care e la stat sa vad ce zice si el- cu toate ca eu vreau sa le Fac - mi se par cam nepasatori medicii nostri( parerea mea) pup gemenasii

 

Buna, pe mine doc m-a lasat sa aleg daca vreau sau nu sa le fac preventiv. Am facut prima tura acum la 30 sapt, mai facem o tura la 32 si atat. Mi-a zis ca de la 34 sapt nu mai e necesar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Anna Ar fi o idee sa platesc doar pentru 5h/zi, in idea de a vedea cum ma descurc cu ea si cu banii si ulterior la nevoie sa trec la full time...

In ceea ce priveste cantitatea pe care o mananca, ai mei la o masa mananca 50ml iar la alta masa pot manca 120ml... Nu stiu niciodata cat o sa manance... Nu depinde de momentul zilei. De exemplu Albert mi-a mancat azi noapte 50ml la ora 2, dupa un somn de 4.5h dupa care mi-a mancat 90ml la 5 dimineata, deci dupa doar 3h de somn... Eu le pun 90ml in biberon de fiecare data, deci cand imi mananca doar 50 arunc 40 doar de la un copil. Cateodata le mai pun supliment cand mi se pare ca nu sunt satisfacuti cu ce au mancat, deci pot ajunge la 100-120ml, depinde daca si cat mai papa din supliment...

Pe langa cheltuielile cu lapte, pampersi trebuie sa ma gandesc si la alte cheltuieli cu hainutele, doctorii, servetele, cremute, jucarii, etc.... Doctorii deocamdata m-au costat foarte mult dar e adevarat ca le facem o gramada de teste si ecografii. De exemplu am repetat ecografia transfontanelara la Lara, pt ca cea de la nastere nu a iesit chiar ok. Acum s-a rezolvat problema. Maine mergem la control oftalmologic. Le facem si ecografia de sold, platim si vizitele regulate ale pediatrului si tot asa...

 

@Balanta Stiu ca te descurci singura. Nici nu pot sa imi imaginez cum reusesti... Eu nu reusesc nicicum sa ma si mulg cand sunt singura. Fix cand se face ora de muls incepe programul la copii. Lara care necesita linistire si cate 2 ore, nu vrea sa doarma, cum o pun jos incepe sa urle ca din gura de sarpe, Albert caruia i se face foame de multe ori inainte de ora de masa si nu pot sa ii dau la 1.5-2h de la ultima masa de lp, ca fermenteaza lapticul ala in burtica. Stau si cu el pana i se face ora de masa sa pot sa ii dau si tot incerc sa il alin. Seara, cel putin, stau cu Lara si toata perioada dintre mese pt ca plange de se aude din strada. Pun feonul si stau cu el cu orele. Cat stau asa cu ea, e ok, cum l-am inchis sau incerc sa o pun jos, incepe sa tipe. Nu exagerez, cand tipa ea la capacitate maxima, ma dor urechile. Inca mai este sotul cu mine, sapt asta, dar de sapt viitoare incepe serviciul. Mai vine si mama sa ma ajute, dar nu poate sta nici ea toata ziua. Deci am ceva ajutor si tot nu ma descurc cu mulsul de 8 ori pe zi, nu imi dau seama cum faci tu. Sa mai faci si ceva de mancare, spalat hainute (eu bag o masina in fiecare zi), calcat hainutele (apropos, voi le calcati pentru dezinfectare?), iesit afara cu copii, baita, schimbat, aprovizionare, curatenie, spalat biberoane, etc, etc, etc... Sa apuci sa te mai si odihnesti putin, sa te mai si hranesti. Pe mine de exemplu cred ca ma lasa ficatul, ca deja simt umflat pe acolo si ma doare...

Eu am o fata care vine sa ma ajute cu curatenia, o data pe saptamana, deci macar cu asta nu prea imi bat capul...

 

@Roxxy Mult succes in noua casuta si sa ai si internet! Asta e problema la laptele matern, ca a fost putin incalzit... Pe de alta parte se produce tot cald. Nu stiu daca o fi vreo problema cu trecerea de la o temperatura la alta si inapoi.... Incer si eu sa apreciez mai bine la lm cat vor manca, eventual sa le pun mai putin si sa le mai suplimentez ulterior...

 

@Lai Felicitari!!! Te descurci super! 

 

@MBK2 Si eu am facut injectii de maturare, in sapt 29, 31 si 33.

 

@Danyce Eu nu am gasit oferte la laptele praf pe care il folosesc deocamdata, de altfel nici nu se gaseste chiar peste tot laptele pe care il iau. E vorba de lapte pentru prematuri la Albert si antireflux la Lara... O cutie costa cam 50 lei si se duce repede rau...

 

M-am lungit rau, am profitat ca ai mei gemeni dorm si eu eram si mulsa deja...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tusferi,

sa stii ca nu e nici o probl daca pui laptele (matern sua praf) la frigider o tura si-l incalzesti un pic

care sa fie probl,, ca se dezvolta bacterii? pai na bacterii se dezolta pe orice, ce tu nu mananci chestii din frigider? daca ai biberonul sterilizat, tetina la fel curata si sterila, de unde sa vina bacteriile si chiar daca vin cateva, cat de multe sa se dezolte in 3h pana la urmatoarea masa? eu le-am dat de la frigi si nu au avut nici o probl.

 

la cate saptamani ai nascut tu? eu as zice ca undeva peste 36s nu mai sunt prematuri (38 este limita de fapt)  si avand gerutati de peste 2.5kg, cred ca le poti da lapte normal

eu i-am dat numai evei niste nan de prematuri pt o sapt sa asa-mi zisesera alea din spital, dar a venit neonatlogul acasa si mi-a zis sa-i dau topfer, nu era de nici un prematuri si a fost f ok; e adev ca 70% era de la  mine de fapt si praful era doar completare; eu il amestecam ca stiam cam cat mananca

 

de ce-l lasi pe albert sa astepte pana la 3h, daca el vrea la 2h, da-i sa manance la 2h, treb dat la cerere, nu la program, o sa se stabileasca el si un program in timp

 

in loc de foehn, poti folosi in white noise; se pare ca nu pot sa pun un link

 da search pe youtube si gasesti 12h of white noise sau boeing cabin sounds

 

ai dreptate ecografiile costa, dar daca le-ati facut gata, nu o sa le mai faceti, eu am avut noroc ca le-am avut in abonament la medicover. La pediatru mai mult de 1 data pe luna eu n-am fost daca n-au fost probleme si dupa 6luni cred ca am mers la 2luni si acum chiar mai rar

 

mai lasa copii sa stea si singurei in patut, chiar daca mai scancesc, sa se invete asa, altfel nu te vei descurca singurica, Ce am avut noi si m-a ajutat f mult, au fost scoicile auto, care la mine se monteaza si pe carut, le puneam jos pe parchet si le foloseam ca balansoar, targeam de o franghie sau le leganam cu piciorul si adormeau

 

din pacate la noi laptepe praf e scump, aptamilul vad ca nu scade deloc sub 55 lei; le poti da milipa care e mai iefinut, dar aptamil-ul cica are pro-biotice si prostii din alea, am zis sa le dau sa le ajute, dar na, eu mi-am permis

 

cu servetelele umede mai usurel, eu le sterg cu ele numai dupa caca, un pic cat sa iau grosul si apoi le-am spalat mereu, servetelele oricum sunt indicate numai cand nu esti acasa si nu-i poti spala.

 

in rest, numai bine, ai sa te descurci

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...