Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Mie nu imi place deloc trim 3 :)) dar ei sunt bine, probabil inghesuiti si eu nu prea am cum sa ii ajut.

Am intrat in prenatal si incerc sa nu ma rezum doar la mancare si stat in pat. Pana si statul in pat mi se pare dificil ca trebuie sa schimb pozitia cand mi-e lumea mai draga :)

Pe de alta parte, nu am mare lucru de care sa ma plang, tensiune ok, picioare ok, contractii in limite normale, col ok, nu-mi apasa bebeii pe nici un organ, pot sa respir, deci sa zic mersi :)

Doar ca sunt lenesa si obosesc repede, sper dupa nastere sa imi treaca macar lenea ca altfel nu stiu cum o sa am grija de ei :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna.

Ce-i cu forumul asta nou? Nu-mi place :(((
Am apucat sa citesc pe sarite. Am sa citesc tot cand ma eliberez putin.

Anne ai 2 fete f frumoase. In poze am vazut-o pe cea bruneta cu bretonul in ochi. Nu o dera jeaza? eu l-am tuns pe cel mare pt ca ma gandesc ca daca pe mine ma deranjeaza parul in ochi, de ce nu l-ar deranja si pe el. Oricum coafeza a ripostat "vaaai. Cum sa-l tunzi? Nu le-ai taiat motul inca" [ala de se da cu capul de pereti]

Si eu pun laptele la frigider. L-am pus si pe cel muls si laptele praf. Nici eu nu vad de ce le-as arunca. Consum si eu laptele din frigider dupa mai multe zile. Nu cred in protectia copiilor de absolut orice indiferent cat de mici sunt. De la 4 luni nici nu mai sterilizez biberoanele, taacmurile si casronasele le spal cu buretele nostru, jucariile le spal cand imi aduc aminte etc etc

 

roxxy, te asteptam cu vesti bune.

 

Sunt de acord cu Balanta cand spune ca te descurci cu amandoi daca nu esti o fire panicata. Daca te apuca bataiala din orice, atunci nu te descurci singura cu unul singur darmite cu 2.

 

got to go. am un plangacios langa mine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi Anne, stiu ca sunt frumusele rau maimutelele; dar m-au zapacit de cateva zile, nu mai dorm bine si toata noaptea facem ture, luam pe una, ducem pe alta, nu mai stim cu cine ne-am culcat si cu cu cine ne-am trezit, in fine, o trece, o fi de la dintisori, i-a mai iesit Emei unul jos

 

referitor la lapte, bacterii and stuff; eu zic ca oricum treb sa obisnuim copii si cu un pic de bacterii, mizerii si chestii, pai altfel cum sa-si faca sistem imunitar

 

si la fel cu panicarea; daca nu te panichezi din orice, te descuri; altfel daca suni doctorul ca a dat o basina, n-ai sa reusesti

eu de cate ori merg la meidic, cica e normal caca? eu, pai nu stiu care e normalul, ale mele fas si tare si moale si subtire si galben si negru si verde; deci habar n-am care e normalul; atata timp cat nu fac decat de 2 ori pe zi sunt ok

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, ii cam intra paru-n ochi Emei, dar nu vreau sa o tund si nu pt ca nu i-am luat motul, desi la fete e treaba cu turta; ci pt ca nu vreau sa le tund, ii print parul cu elastice, clame, dar le scoate ea; Eva in schimb e asa mandra cand ii prind si ei ceva,dar la ea nu  e nevoie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fete dragi. Revin dupa o pauza mai lunga, dar efectiv nu am timp uneori nici sa ma spal pe dinti dimineatza...

Am citit pe fuga citeva pagini, asa ca Lai felicitari pt puiuti , sa creasca mari si sanatosi , sa va bucurati de ei [pup]

Amalia ce putin mai ai fata draga , inca putin si totul va fi perfect [pup]

Brigit, Balanta, Anne, Anna, Ralu va imbratisez cu drag si citesc cu mult interes postarile voastre care m-au ajutat mereu [pup]

Tusferi iti citesc mesajele si ma vad pe mine acum 2-3 luni, au fost citeva saptamini teribile cand mi se parea ca nu o scot la capat si nu ma voi descurca niciodata. La mine cea dificila a fost cea mica, cu niste colici ingrozitori de tipa mititica zi si noapte. Avea nevoie de atentie pratic 24/24. La fel am incercat si eu , sa nu ii dau laptic mai devreme de 2 ore si urla de foame si de nervi de ziceai ca o taie cineva. Si pina la urma i-am dat la cerere si sa stii ca nu a fost absolut nici o diferenta, ea oricum avea colici indiferent cit de rar/des manca. La noi nu s-au ameliorat colicii cu absolut nimic, parca doar Debridatul a mers, dar ala e medicament si as sugera sa nu i-l dai cita vreme rezisti psihic la episoadele cu plansul. Espumisanul ne-a ajutat sa tragem parturi, si uite acum la aproape 3 luni ( maine le implinim) am mai ramas cu o singura criza de colici pe la 5 dimineatza care tine cam 2 ore ..... Avem zile si zile, dar per total totul este mult mai bine si ne-au mai lasat colicii  . In schimb pitica mea a reactionat la zgomotul feonului, o calma, doar asa reuseam uneori sa prindem somn, a mers cu orele si la noi multe nopti; si acum il mai folosim la nevoie, se pare ca o calmeaza cand e f obosita si nu reuseste sa adoarma. Tot din cauza colicilor s-a obisnuit sa adoarma leganata pe picioare si cu mine in pat; dar nu e bai, asa a fost sa fie. O calmeaza f mult daca dorm linga ea si tin mana pe burtica ei.

Eu am avut insa norocul ca ale mele au supt la san f bine, si nu e nevoie sa ma mulg. Aici te cred ca iti este greu; dar fa si tu ce poti, important este si sa fi si tu sanatoasa si in putere ca sa ii cresti. Si eu le dau lapte praf la unele mese, dar ne-am obisnuit si ne merge bine.

Capul sus ca iti garantez ca vor veni zile mai bune, si musai cauta ajutor cand simti ca nu mai poti. [pup]

 

Despre noi ce sa va spunem, crestem pe zi ce trece, Antonia are deja 5.3 kg si 58 cm, si Bianca s-a apropiat vertiginos si are 5 kg si 57.5 cm. Imi par cele mai frumoase fetite din lume, si le iubesc cum nu credeam ca e posibil. Bianca din pacate e o fire colerica si se enerveaza din orice, e f fricoasa si mamoasa, ar suge orice i-ai da, nu e deloc pretentioasa dar si plange bai nene din orice ; Antonia in schimb e cumintica, puternica si curajoasa dar ar suge doar la san [bib]  ( evident laptele meu e mult mai dulce si mai gustos ca cel praf) Sunt zile cand simt ca pic de oboseala, dar cand le vad ce mari si frumoase au crescut , cand vad cum imi zambesc dimineatza cand ne trezim uit tot. Aveati drepatate cand spuneati ca uitam clipele grele si nu ne mai aducem aminte acele zile si nopti ingrozitoare pline de colici si de plansete . Pe 19 mai avem botezul, abia asteptam, sper sa se comporte frumos , mai ales pitica care e mai "naravasa" din fire.

Va imbratisez pe toate, si imi cer scuze ca nu am avut timp sa raspund mai multor fete  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaady, merci pentru incurajari!  [flo]

Eu voi avea nevoie de ajutor, pentru ca nu ma descurc singura. Poate sunt eu panicoasa, dar cand Lara plange de la 15 la 23, non stop de durere de burtica si are nevoie de alinare, nu pot sa o las in patut sa ma ocup de Albert. Are si Albert nevoile lui, nu poate manca pe fuga si nici nu adoarme intotdeauna imediat dupa ce papa, mai plange si el (azi a plans si el vreo 3 ore, in acelasi timp cu Lara). Noroc ca a venit o prietena pe la mine exact cand au inceput sa se isterizeze. Lara vad ca nu se mai ineaca de plans, dar cred ca o sa ma surzeasca. Vad ca deja are lacrimi cand plange. Albert in schimb, se ineaca cand plange rau. Are si el dureri de burtica, dar mai rar. Ieri nu a avut, dar azi s-a chinuit si el vreo 3 ore. I-am luat si eu pe rand in brate, sau pe unul il pun pe picioare iar pe celalalt il tin in brate, dar cel de pe picioare nu se simte deloc mai bine, stand acolo, chiar daca il legan pe picioare. Amandoi se mai potolesc putin daca sunt plimbati in brate. Evident ca m-am muls tot asa rar, pentru ca nu ii pot tine pe amandoi in brate si sa ma mai si mulg.

Asta este, fac si eu ce pot. Asa cum zice adrianaady trebuie sa imi mentin si sanatatea fizica si psihica, atat cat se poate, pt ca copilasii au in primul rand nevoie de mine. Daca le pot da si lapte, e si mai bine.

Am batut palma cu o bona, o sa inceapa pe 8 mai, program part time pt ca nu stiu daca ne vom permite sa o platim full time.

Fug si eu la muls. 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tusferi stiu cum e sa iti planga copilul non stop, de aia ti-am si scris special tie. Asa era pitica mea, avea nevoie de atentie 24/24. Eu am mare noroc cu mama si cu soacra mea, fac cu randul astfel incat sa nu fiu niciodata singura. Altfel nu m-as fi descurcat vreodata. E f bine ca iti iei bona, sper sa ai si banuti necesari astfel incat sa iti fie mai bine. Ai incredere ca oricat plang ei acum, lucrurile se vor ameliora cu timpul ; usor nu as zice ca este, dar sigur faza cu plansul non stop se va mai domoli

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Adrianaady asa e, vom trece de faza asta cu plansul non stop. Sper sa reusesc sa ma organizez mai bine cand vine bona, asa incat sa ma mulg mai des, sa ma odihnesc un pic mai mult si sa nu pierd lapticul, ala putin care este...

Ieri am avut iar program cu Lara, care a plans de la amiaza pana aproape de miezul noptii si Albert care a avut si el program de plans seara si care mi-a vomitat iar pe nas si s-a sufocat, noroc ca era sotul pe faza si l-a aspirat repede in nasuc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...