Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


Recommended Posts

Anna, nu stiu sigur dar mie mi se pare ca au gingiile inflamate in dreptul caninilor si sus si jos. Joi aflu sigur pt ca pediatra se uita atent in toata gura. Azi am sunat.o sa o intreb ce fac cu febra lui tudor si mi-a spus ca e o viroza si sa nu ii dau altceva in afara de panadol/nurofen la 6 ore.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 noi avem 1600kg Irina si 1500kg Maria sunt intoarse pregatite de venire dar a zis medicul ca pana la 35-36 s sa nu imi fac griji si ca vor ajunge la 2500 kg suntem in avans cu 1 s adica ecografic avem 32s deci m am mai linistit acum ne vedem la 2 saptamani si injectiile de maturare mai fac inainte de nastere 

 

pupam toata gasca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Nu am mai scris de multisor, dar timpul parca zboara cu 2 bebelusi prin preajma. Salutari la toata lumea, am vazut noi gravidute..multa sanatate si putere pana si dupa nastere si copilasi sanatosi.

Noi suntem bine, avem deja 5 luni jumatate. De la 2,5 kg bucatica de copil am ajuns la 7kg baiatul si 6,7 fata. Cu laptele meu a fost extrem de greu dar am dus 2 luni, apoi am clacat din cauza timpului si din pacate am trecut pe lapte praf. Am depasit momentul cum am putut. Citisem ceva de colici la cateva postari...multa putere va doresc. O sa treaca. La noi baiatul si acum mai are crize, dar adevarat nu mai mult de 5-10 min. Sab simplex a fost la loc de cinste pt noi. Radeam cu sotul ca un copil linistit la noi inseamna fata noaptea si baiatul ziua :))) Dar desi e greu si uneori extrem de solicitant nu cred sa fie ceva mai frumos in viata.

Incepem si noi diversificarea imediat si sper sa am rabdare cat pentru 3 copii :))

La noi pediatra i-a considerat la termen nascuti (37s) si nu prematuri, si nu prea am facut investigatii extra decat basic..acum ca citisem mi-a trecut o grija prin minte. Dar eu vad ca ei sunt bine, activi, mancaciosi in felul lor  ..dar nicidecum nu-mi trec de 800 ml per zi..asa or fi ei Oricum fata candideaza la modeling si nu mananca decat cat vrea ea si fix la 4h..daca e cu 10 min inainte face scandal. [batcap] Desi e mai greu in unele privinte, e mai bine in altele..am evoluat de la haos la un program cat de cat ales de ei insisi, comunicam mai usor, ne jucam si radem in hohote.

Cu privire la leganat/plimbat/tinut in brate..recunosc eu i-am tinut. Cand au avut nevoie si de cate ori au vrut ei. Chiar si scanceli cum le ziceti. Nu am putut rabda sa planga, si cum rareori am fost singura, am pus si persoana resp sa legene/plimbe pe celalat daca eu n-am putut. Acest lucru nu i-a rasfatat din ce vad, din contra acum stau singurei in leagan, in patut si se joaca si cand au nevoie de mine ma cheama si de obicei tinutul in brate dureaza din ce in ce mai putin, nevoia lor de afectiune e satisfacuta imediat. Intr-un fel ma intristez ca n-or sa mai vrea sa ma mai lase cand vor creste.Acesta a fost si motivul pt care am fost criticata puternic, chiar de maica-mea, si prin urmare am ales ca ea sa se intoarca in orasul natal si eu sa continui cu o bona. E cel mai bine pe viitor pt re-armonizarea relatiilor. E mama mea si o respect, dar presiunea a fost extrema pe umerii mei si eram mereu intre ciocan si nicovala. Si cum Dzeu le aranjeaza pe toate, am gasit o femeie in pensie ce are sora geamana plus nepoti gemeni, deci abordarea e super. Ma ajuta cu casa in special, eu ma ocup exclusiv de copii si apare si ea in peisaj cand e nevoie. Asa..e curat/ mancare in frigider/ spalat/ calcat/ cafeaua pregatita etc. Si psihic mi-am revenit incetisor, restabilindu-se armonia. :)

O sa mai scriu cand am timp si revin sa va citesc.

Multi pupici la toate mamicile si gravidutele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica11, ce frumos ai povestit de copilasii tai! Un mesaj frumos, plin de optimism, care ne da sperante si noua ca greul sa se diminueze pe parcurs.

A propos de nasterea la termen, mie ginecologul mi-a spus din start ca "la termen" la gemeni e chiar 37saptamani (nu 40). Copiii nascuti la 37s nu-s considerati prematuri nici daca-s unul singur, daramite gemeni. Eu zic sa nu-ti faci griji deloc.

Consider ca ai tai copii au luat foarte bine in greutate.

 

Eu astept doi baietei. Ne-a luat putintel timp sa ne chiar obisnui cu ideea pentru ca noi am fi preferat un baietel si o fetita, dar acum suntem pur si simplu fericiti pentru ca ei sunt sanatosi. Controlul de la 20 de saptamani a fost super OK, totul era in regula cu bebelusii. Asta e cel mai important. Le-am ales si nume: Patrick-Bogdan (Bogdan de la fratele meu, care le va fi nas) si Edward-Cosmin (Cosmin de la Diana-Cosmina, cumnata mea, care le va nasa).

 

Eu ma simt bine.  Nu ma plang de prea multe. Doar cand stau mai mult de o ora in picioare simt ca ma dor calcaiele si stiu ca trebuie sa iau pauza cel putin jumatate de ora (sa stau pe un scaun sau la orizontala). La job oricum stau la birou cu picioarele in sus in permanenta (pe alt scaun), dar acasa mai fac una-alta. Acum am tapetat camera bebelusilor de exemplu cu ajutorul sotului (de fapt el a facut cea mai multa treaba fizica, eu mai mult l-am ghidat si am ajutat la lipit unde era mai greu/ m-am ocupat mai mult de finisari).  Un perete e parca desprins din Cartea Junglei (e un tapet poster, pe toata lungimea unui perete, cu efect 3D, in tonuri de albastru/apa, verde/iarba, cu cate doua animalute din fiecare: girafe, lei, tigri, papagali, etc), restul peretilor sunt verzi deschis (culoarea marului verde).Imi place cum a iesit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Am intrat cu o intrebare, ca vad ca piticul meu s-a trezit si vrea sa pape. Voi la botez cum ati facut cu cruciulitele? Ati pus 2 cruciulite de persoana sau o cruciulita cu 2 funde (roz si bleu)? 

Revin daca am timp sa va spun ce am mai facut....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tusferi, am rezolvat problema mult mai simplu, n-am pus deloc :)

 

monica, stai linistita e ok fetita ta daca la 5.5 luni are 6.7 kg, Eva mea la 1 an 6 luni are 7.8 kg, dar nu mai mi se pare ca e asa schiloda, e ok, bine in comparatie cu sora-sa care are 9.2 kg e mult mai slabuta, dar asta e

 

ce liniste e pe aici, ati plecat toate in vacanta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Where is everybody?  [am]

Noi avem bona, a inceput de 3 zile, part time. Pare ok.

Referitor la colici, folosim sab simplex dar mai mult din obisnuinta, ca nu mi se pare ca ne ajuta. Vad ca ne ajuta Colief-ul, cat de cat, dar e foarte scump.

Am fost sambata si le-am facut control la ochisori si ecografii de sold. La fetita avem probleme la soldul drept, speram sa le rezolvam intr-o luna si apoi mergem iar la eco. Daca nu se rezolva, mergem la ortoped.

In rest, ce sa zic. Dorm din ce in ce mai putin, atat ziua cat si noaptea si plang cam tot timpul cat sunt in stare de veghe. Lara a inceput sa vomite din nou, dupa ce se mai potolise cu laptele AR. Azi mi-a vomitat o masa complet.

Ma intorc la copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anne, eu paste le-am dat la 10 luni, dar din porumb (din alea alfabet, per piccoli se numesc, sau ceva de genul - se gasesc la DM, scrie pe ele ca sunt fara gluten si fara ou), insa nu le-au prea placut. in schimb, mamaliga le place.

orez vreau sa le dau zilele urmatoare, facut in lapte. gris cu lapte le-am dat, tot la 10 luni, deci practic am introdus glutenul.

cum iti mai merge cu bona?

tusferi, imi pare rau ca bb-ii sunt tot agitati. imi imaginez ce stres ai cu lara cu vomatul, si la mine eric a avut reflux pana pe la 7 luni...

legat de bona, concret, cam ce ii dai sa faca intr-o zi? intreb fiindca la mine un bb se ridica in picioare si face pasi tinandu-se de mobila, iar celalalt se ridica in genunchi si cred ca in curand se va ridica si el in picioare. si cand vor incepe sa mearga amandoi, cred ca e bine sa am deja un ajutor macar part time. insa nu vizualizez ce i-as da femeii concret sa faca 4 ore. de anne stiu ce ii da bonei de facut, de anna, la fel. dar as vrea sa aud si de la tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, eu nu sunt genul care nu lasa pe nimeni sa puna mana pe copii, pt ca daca as fi fost asa, cred ca eram la balamuc deja. Apreciez orice ajutor mi se ofera, sub orice forma, asa ca, am profitat ca s-a mai oferit cumnata mea sa vina sambata noaptea sa doarma aici, a mai fost o prietena de-a mea care a dormit si ea vreo 2 nopti si a mai venit si in timpul zilei cand a putut. Evident ca nu le pot solicita sa imi faca menaj ca eu sa ma ocup numai de copii, asa ca eu ma ocup mai mult de treburile casei si pe ele le-am lasat sa hraneasca bebelusii, sa ii schimbe, sa le taie unghiutele, etc. Revenind la subiect acelasi lucru si cu bona. Nu am angajat-o pt menaj, mi-a zis de la inceput de fapt ca nu doreste sa faca menaj ci sa aiba grija de copii si sa faca menaj pt copii. Asta inseamna practic hranit, schimbat copii, plimbat cu ei in brate cand plang, pus hainute de copii la spalat, spalat biberoane, sterilizat, calcat hainutele copiilor, dat cu mopul la ei in camera, ulterior cand vor mai creste si vom diversifica le va pregati de mancare, le face ordine in camera, iese cu ei afara, deci tot ceea ce tine de copii. Este adevarat ca sunt frustrata ca nu petrec eu timpul asta cu ei, dar in momentul de fata asta este singura varianta pe care am gasit-o. Eu stau cu ea, nu o las singura cu copii decat daca dorm amandoi iar eu ma duc sa ma intind putin. Oricum las usile deschise si daca aud un chitait vin imediat. Ai mei au inceput sa se trezeasca unul pe celalat cand plang deci cat timp ma ocup eu de unul ea se ocupa de celalalt. 

A venit doar de 3 ori pana acum, dar pare ok. Vorbeste tot timpul de copiii la care a mai fost pana acum si vorbeste cu multa dragoste. Vorbeste foarte frumos si de familiile la care a fost, e iubitoare de animale (are catel si pisica), a mai avut gemeni in grija, sper sa fie ok. Nu cred ca joaca teatru. Daca o sa ne intelegem bine cu ea si daca o sa ne permitem, o sa o angajez full time.

Am o intrebare la fetele care le-au dat lp bebelusilor in primele luni. Cum pot sa il fac eu pe Albert sa manance mai bine in timpul noptii? Se scoala de foame, ii dau biberon si imi papa putin si adoarme. Dupa o ora jumate - doua se trezeste iar plangand de foame iar eu nu ii dau mai devreme de 2 ore jumate pt ca doctorii mi-au zis ca nu e bine, ca ii fermenteaza laptele nedigerat. Lp se digera mai greu decat lm si nu e indicat sa se dea oricand. Am facut si eu exceptie intr-o noapte cand i-am dat dupa 2 ore ca plangea de foame si nu mai aveam putere sa il plimb juma de ora pana i se face ora de masa si mi-a vomitat tot, i-a iesit pe nas, s-a sufocat, l-am aspirat repede cu batista bebelusului ca avea caile respiratorii blocate de lapte si nu mai putea respira. Ei nu stiu sa respire pe gurita si daca nu pot respira nici pe nas se sufoca. 

Chiar daca il trezesc sa mai traga din biberon, tine gurita stransa sau daca reusesc sa ii bag biberonul in gurita incepe sa faca din gurita ca si cand ar vomita. Deci nu pot nicicum sa il fac sa imi manance 90 sau 120 cat mananca el in mod normal la o masa (avem 6 saptamani). Daca nu s-ar trezi cu foamea in gat cand nu ii mai pot da, nu ar fi o problema ca mananca asa putin noaptea... Lara in schimb are alta problema. E pe AR si cand mananca se enerveaza rau ca nu curge laptele valuri. Plange de foame cand mananca dar nu mai vrea biberonul. Pediatrul mi-a recomandat o tetina cu curgere mai rapida. I-am cumparat tetina pt lapte mai gros. Acum laptele ii curge cum vrea ea, mananca pe nerasuflate tot biberonul dupa care il vomita integral sau partial. Am trecut-o iar pe tetina mica dar stau cu ea si cate o ora pana imi mananca un biberon, timp in care se zbate si tipa. Dupa ce termina plange in continuare. Mai stau in priza inca juma de ora, o ora pana o calmez si o adorm. Dupa aia apuc si eu sa ma mulg si pana am terminat mulsul s-a trezit din nou Albert cu foamea in gat. Aveti experiente de genul asta cu ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...