Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O familie completa


Recommended Posts

Cand ne-am mutat la inceputul toamnei la curte, una din promisiunile facute copiilor a fost ca luam catel. Cum eram total neexperimentati, am decis sa asteptam primavara pt a putea sta cat mai mult pe afara cu puiul. duminica am adus-o acasa pe Karma, o catelusa de 6 saptamani, ciobanesc bucovinean. Acum, suntem o familie completa. [:)] Copii sunte extrem de fericiti, noi suntem incantati (si speriati [:D]), Kyra (pisica) o studiaza de la distanta si fuge sa se urce pe mobila, sa fie intr-o pozitie superioara, cand o vede pe catelusa venind spre ea.

Deocamdata Karma sta in casa (o scoatem afara cat de mult putem) si noi ne chinuim sa o invatam sa isi faca nevoile afara (mare shoc a fost nepasarea cu care se oprea in mijlocul holului si facea pipi, apoi pleca mai departe, invatati fiind cu pisica ce a fost extrem de curata din prima zi). Dupa o noapte catastrofala (6 pipi si un kk pe parchet), ne-am prins ca nu face in locul unde doarme si ca doarme f, bine daca e pe moale, langa noi. Asa ca noaptea o urcam in pat cu noi, pe patura, la picioare si nu am mai avut nici un accident (o scot eu afara pe la 4, face rapid pipi si intram imediat inapoi). Peste zi insa trebuie sa stau eu cu ochii pe ea si sa o scot afara dupa fiecare pui de somn, ca ea nu are nici o jena ...

 

Plimba papucii prin toata casa, i-a ros feciorului un slap si si-a bagat coltii intr-un pantof de-al meu. Pe Bianca o trage de par si ii rontaie urechile daca o prinde stand pe jos. Se joaca si latra suparata la toate sosetele ce le gaseste, atenteaza la crontonelele si apa pisicii, dar in general e o dragalasa si o lenesa (doarme mult si daca o scot afara, se aseaza repede jos sau pandeste usa si e prima care o zbugheste in casa).

 

Maine incep baietii lucrul la cusca. Sper sa ii placa si sa se adapteze si la viata de catel de curte, nu numai de sufragerie [:)].

 


'Cos what I feel is the only truth for meid="red">

post-8889-0-23976500-1366970037-1366302890_thumb.jpg

post-8889-0-27699100-1366970037-1366302890_thumb.jpg

post-8889-0-30999800-1366970037-1366302890_thumb.jpg

post-8889-0-34401300-1366970037-1366302890_thumb.jpg

post-8889-0-38306500-1366970037-1366302890_thumb.jpg

post-8889-0-42846600-1366970037-1366302890_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce frumoase amandoua! Sa fie sanatoase [olala]!

 

O pisica exact asa am avut si eu - era motan, de fapt - l-am luat din mainile unui baiat care il cam chinuia si i l-am dus mamei acasa - n-a mai fost chip sa-l scoata afara [:D].

 

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

 

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru mesaje!

 

Statul in casa (si in pat) e ceva temporar si de scurta durata, adica ne este clar la toti ca va creste foarte mare si oricum, unul din scopurile achiitionarii Karmei a fost sa fie vizibil un caine in curte, nu doar sa ne jucam cu el [:)]. Imediat ce rezolvam logistica , facem si mutarea ei in curte.

De baie am intrebat pt ca nu imi era clar daca e bine sau nu. Am spalat-o pe labute in primele 2 zile cand venea de afara, pt ca era noroi. Nu intentinam sa o samponam la modul serios [:)].

Mancare, ii dau si gatita (separat pt ea, fara sare, fara prajeli), legume cu bucatele de carnita fierte. Am citit in mai multe articole ca ar fi f, importante legumele in alimentatia cainilor (mai ales cei de dimensiuni mari). Am retinut sfatul cu 2-3 mese pe zi, multumesc!

 

Ea e fata desteapta si s-a prins ca afara iesim sa faca pipi, dar nu cere si eu nu stiu cum sa o fac sa cera, nu stiu cum sa reactionez cand face in casa. Am luat din prima zi petpad -uri, dar ea le gaseste confortabile de doar pt meditat. A facut pipi, am pus-o pe petpad apoi si i-am zis ca acolo tre sa faca. Ea a inteles ca acolo e loc de meditatie dupa ce ai facut pipi in casa (a facut odata, m-am dus spre ea si a fugit si s-a intins pe absorbant, cu privirea spasita)

 

 

 


'Cos what I feel is the only truth for meid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iei pedul si l inmoi in pipi al ei, asa il va mirosi si va sti ca e al ei pt pipi.

Cu baita: un caine imbaiat devine ... un caine curat. Fara alte vrajeli si mituri. Sunt sampoane pt caini care contin si substante deratizante :D antipureci. Deci go for it ! Apa nu intra in urechi daca i le tii in jos si da altcine cu un dus, daca e maricel cainele si nu i le cuprinzi cu o singura mana. Exista si sampoane de curatare la uscat :-)

Pt dentitie recomand chestiile de piei de ros, diverse forme, marimi, producatori.

La legume ... la noi sunt in voga: morcovii, guliile si ardeii :-)

 

Si sa ti traiasca cei 4 copii [bis]

 

 

 

____________________________________________________id="red">

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

_____________________________________________________id="red">

 

Au nevoie de noi:id="black">

Copiii Monicaiid="purple">[flo2] Oliviaid="blue">[flo] Ionelaid="red">[floare3] Raresid="green">[flo2]

 

 

 

[iepu] [iepu] [iepu]

Participaid="blue"> siid="maroon"> TUid="black"> laid="orange"> actiuneaid="red"> deid="purple"> Pasteid="green">

[paste] [paste] [paste]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ca la balamuc la noi [bang]. Pisica a intrat in calduri (e programata la sterilizat saptamana viitoare si cred ca s-a gandit sa se mai bucure odata de hormonii ei) si se taraste facand ca toate cele, cateaua o latra si sare la ea sa se joace, matza fuge, dar tot in pozitiei tarait ...

 

szivarvany, am incercat si cu inmuiatul covorasului ala in pipili ei, dar efectul a fost zero barat. Ea e mititica tare, eu inteleg ca nu se tine, nu stie ce face. Dar nici sa stau cu mopul dupa ea nu prea imi vine bine.

 


'Cos what I feel is the only truth for meid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ha ha, imi amintesc cand era Avishor mic, am tapetat casa cu ziare [:D]...asta acu 11 ani, ca nu existau pad-uri...

Am reusit intr-un we sa-l invat cu pipi la baie, pe ziare...il tot duceam acolo de mai multe ori pe zi. In schimb la kk se ascundea in camera, dupa masa de calcat [bang]

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin cu inca un mesaj. Talie mare, trebuie calciu plus suplimente (Pet Phos Ca+Fosfor), bagati mancare RC starter, parerea mea, crescatorii pe care ii cunosc eu (de boxer, ce-i drept [:D]) asta folosesc.

Dresaj musai, cu un profesionist, pt ca altfel scapa de sub control [flo]

 

P.S. Matza avem si noi, sterilizata de la varsta de 1 an...e babette acum, are 13 ani. Si doi caini care o sacaie [:D]

 

Sa va bucurati de ea !

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
E ca la balamuc la noi [bang]. Pisica a intrat in calduri (e programata la sterilizat saptamana viitoare si cred ca s-a gandit sa se mai bucure odata de hormonii ei) si se taraste facand ca toate cele, cateaua o latra si sare la ea sa se joace, matza fuge, dar tot in pozitiei tarait ...
align="right" id="quote2">[:-)))] rad io rad, dar sa stii ca te inteleg ca-i balamuc si-mi parea rau ca a intrat Kyra in calduri fix acum, exista ceva pastilute care le mai potolesc dar daca ziceti ca-i doar o chestiune de zile pana la sterilizare mai bine nu te complici.Noi avem o singura pisica (din cele 3) nesterilizata, cea de rasa, si noroc ca-i babeta acum (16 ani) si-a iertat-o Dzeu [:D], pfui dar ce o mai pazeam si medicam daca n-o lasam la monta.
Monica si [pis] Nancyid="red">, 04.07.2008"If you are unware of your choices, then you have none"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matza sta cuminte in casa de obicei, dar acum, cu fataitul usilor sa tot scoatem catelusa, a iesit si ea. Imediat au aparut in curte vreo 2-3 motani din vecini. Asa ca banui ca intratul ei in calduri e sub influenta 'energiilor malefice' ale masculilor veniti ca la prajiturica. (acu desigur ca o pazesc ca pe ochii din cap sa nu scape afara [bang]).

 

ingridnen, Royal Canin starter i-am luat si noi, multumim pentru sfat! Am sa discut cu veterinarul despre suplimente de calciu. Am gasit o scoala de dresaj in Piatra, dar zic ei ca dupa 8-9 luni pot incepe dresajul, pana atunci au pe site tot felul de sfaturi, ce sa faci, cum sa pregatesti cainele.

 


'Cos what I feel is the only truth for meid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...