Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi fericiti de sept-oct 2011 **13**


Recommended Posts

Am citit pe sarite.

Anca: sanatate lui Iancu.

Care e treaba cu mierea? De ce ar fi nerecomandata pana la 2 ani? Eu stiam de 1 an si ca dupa un an e ok. Si Dani consuma o lingurita pe zi ca e constipat si-asa.

Dani a primit o gripa urata din parc. Mi-a dat-o si mie. A nascut sora mea si nu pot sa o vizitez. Are un bebe superb si papacios. Dani se chinuie sa respire noaptea si ziua. E plin de muci. Tuseste un pic. Vomita nitel. Lapte nu mai vrea decat maxim 120 ml o data el care ajunsese la 230ml la o masa pe care o hapaia in 10 min. Si asta dinainte de raceala. Nu stiu ce e cu el.

Apa nu mai vrea sa ma lase sa-i dau. Imi face semn sa asez paharul pe scaun in fata lui si el il ia si bea singur. Daca nu inteleg sau incerc sa il tin eu, iese cu scandal si nici nu bea. Vorbim de un pahar de sticla groasa, greu si mare. La masa vrea sa se joace cu lingurita dar nu mananca singur. Face o mizerie de nedescris. Nu si-a pus problema sa o si bage in gura ci doar sa picteze cu mancare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ok, deci: Dani are niste alergii usoare la niste alimente dar nu are nici o problema cu mierea. Chestia cu botulismul nu stiu nici daca o cred. Pe vremea cand eram noi bebelusi se dadea ceai cu miere si bebelusilor noi nascuti uneori.

Credeam ca exista alte ratiuni pentru care mierea ar fi periculoasa. Dani consuma miere zilnic de cel putin 7 luni. Fara nici o problema. Evident, am cautat sa-i dau miere naturala dintr-o sursa cat mai sigura ca sa nu aiba cine stie ce chimicale adaugate. Si sa fie poliflora ca e mai sanatoasa.

Eu am remarcat ca se incearca tot mai mult denigrarea alimentelor celor mai sanatoase. Ca daca nu consumi chestii f sanatoase ajungi mai devreme sa consumi medicamente si e bine pentru companiile farmaceutice. Laptele de vaca si de capra nu e bun, dar cica e bun cel praf facut din lapte de vaca/capra. Mierea nu e buna. Nici nucile nu-s bune. Nici migdalele nu-s bune. Sarea e f rea. Fluor sa le dam de cat mai mici. Si tot asa. Toate astea mie imi miros f rau a dezinformare in scopuri rau intentionate. Si noi credem ca scrie in ziar ca s-a facut nu stiu ce studiu. A, si sucurile de fructe sunt rele si mai nou si fructele cica nu-s extraordinare, mai bine legume iar fructe nu prea ar trebui consumate. Eu chiar nu le pot crede pe toate astea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Mihaela_i, am scris, dupa cum probabil ai vazut, ca nu stiu ce recomandari sa dau in legatura cu mierea, doar ca imi amintesc chestia asta - pentru care tie ti-am si dat link-ul, era doar ca raspuns la intrebarea unei mamici de aici. Nu am spus ca e buna sau rea, ca un verdict, era o opinie [:)] .

Am scris textul de mai sus, pentru ca mi s-a parut ca ai dat un raspuns dur si vehement, poate doar mi s-a parut.

 

Eu cred ca fiecare mamica este libera sa decida privind puiului ei. Cu siguranta, deiciziile respective sunt cele mai bune, in fiecare situatie in parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mamici de strugurasi  - voi ati intrat in clubul LEGO DUPLO?

 

 

Azi s-au dat primele premii surpriza...si le puteti vedea aici

http://comunitate.desprecopii.com/forums/index.php?/topic/72231-concurs-lego-duplo/

 

Va asteptam cu creatiile copilasilor vostri (care cu siguranta iubesc Lego Duplo aici): http://comunitate.desprecopii.com/legoduplo/parent-club - si nu uitati ca in afara de a stimula copilasul sa faca niste creatii frumoase si educative, puteti casiga premii frumoase de la Lego ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor , voi stiti cat timp mai e contagios rotavirusul dupa ce trece ? ca nu stiu daca sa ma duc in we la munte , ca or sa mai fie si alti copii si nu as vrea sa ii imbolnavesc.Al meu nu mai are nimic , si am inteles ca se transmite doar prin fecalele persoanei contaminate, sau daca  nu ma spal e\u bine pe maini cand il schimb dar nu as vrea sa risc.

Oricum maine ma duc la pediatru sper sa imi zica mai multe.

Dar cred ca cel mai bine o sa zic pas si o sa mergem cu alta ocazie decat sa am copii pe constiinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele!

Gata cafelutza!

 

Anca - a primit diagnostic de rotavirus? Din pacate eu nu stiu ce sa iti spun. Cel mai bine vezi ce zice dr. Multa sanatate!

 

Raluca, Michella- ce bine ca aveti curte! Este minunat, ideal! Sunteti niste fericite si copiii si mai si!

 

Michella - ce mi face Teodora? M- a impresionat asa de mult! E un copil atat de delicat, atat de frumoasa! :-)

 

Nici eu nu ii dau lui Inez miere, imi e teama dupa episodul de urticarie. Am timp sa ii dau mi tarziu. Recunosc, meniul este f limitat si la fete si la mine, ceea ce nu e prea bine, dar prefer sa merg pe ce stiu pana acum ca nu ii face rau decat sa fc experimente pe ele.

 

Eu sunt super happy ca merg iar la masaj, viata e mai frumoasa! ;-)

 

Mi-am propus ca sambata sa mergem la Ferma animalelor, daca mai sunt fete doritoare ridicati manuta.

 

Sunt atatea fte care nu au mai intrat de mult....ce pacat! Chiar imi e dor de ele si de povestile lor cu strugurasi!

 

Sa aveti o zi superba, fetelor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...