Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi fericiti de sept-oct 2011 **13**


Recommended Posts

buna dimineata!

andreea, mihaela, nana  [pup]  multumesc tuturor pentru informatiile legate de miere. deocamdata ii dau cate o lingurita dimineata, altfel nu mai face caca, sau, cand il face palnge de ti se rupe sufletul. si decat sa ajungem la supozitor si plansete ...   nici n-am observat vreo reactie alergica ceva.

la noi Teodora  fost cea cu ten sensibil, dermatita si tot tacamul. Stefan pare sa stea  mult mai bine la capitolul asta.

nanna, e mare lucru ca sta in curte toata ziua. sa il vedeti ce s-a bronzat, mai ales de 2 zile, de cand bate si vantul, zici ca a stat la munte cel putin o saptamana. e bronzul acela frumos, ca de munte ..... cra,cra ....

e super ca mergi la masaj! ce mult conteaza o ora/doua asa, pentru sufletul tau. si mie imi e dor de multe dintre fete. nu mai dau nume dar e pacat. in plus, sunt sigura ca mute citesc constant, au ales insa sa nu mai scrie :(

noi sambata il sarbatorim pe fratele meu, altfel ar fi fost placut sa mergem la ferma.

 

multumesc mult de aprecierile la adresa Teodorei. acum  e intr-o efervescenta scriitoriceasca, comunicam aproape 50% in scris, prin biletele si scrisorele  [pk] .  e fericita ca de Pasti a primit cartela la un telefon al meu mai vechi. nu vroiam sa ii cumpar asa devreme (ca varsta) telefon dar m-am gandit ca nu rezist sa plece in tabara fara sa pot lua legatura cu ea direct [fri] .  si asa am niste emotii legate de tabara ..........

 

anca, ce ti-a spus doctorul, e ok sa mergeti la munte?

pupici tuturor si o zi usoara?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata !

Eu am venit dupa mirosul de cafea [:D] !

Si eu sunt printre cele care au intrat foarte rar,care nu au mai dat un telefon nimanui de luni de zile si care parca s-au izolat [:(]. Nici eu nu stiu ce-i cu mine,dar sper sa imi revin curand.

 

Acum vreau sa fac putina curatenie prin casa,ca e iar vraiste,copiii inca sunt la tara,duminica mi se intorc ratacitorii acasa. Alor mei vad ca le prieste aerul de tara , se zbenguie si ii iubesc pe bunici toata ziua.Teodora striga la vecini "vetzinuuuu,tze fatzi ?" ,dupa care ii cere mere [:D],ca asta ii da de fiecare data [:D].

 

Soacra-mea mi-a tuns fata si de asta stau asa in dubii daca sa ii mai duc sau nu la ei curand, si daca nu insista Paul ca vrea sa mai stea la mamaia si tatatie ii luam acasa de luni,cand am fost acolo. Ei tot insista sa o tundem zero,ca asa se tund copiii ,si ca oricum ii creste pana in toamna. Eu nu ma jur des,dar le-am jurat ca daca o gasesc tunsa zero nu ii mai vad nici unul nici altul, nici in poze.

 

Azi,ca in toate zilele de cand am venit de acolo si am vazut-o cu parul scurtat desi i-am pus o punga de elastice si clamite ,pe care le si tine in par, sunt ciufi. Poate dupa o cafea imi mai zboara gandurile negre...

 

 

Va pup .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor!!!!

 

da la noi s-a confirmatt rotavirusul [batcap] , bine ca a fost o forma usoara. acum am dat in partea cealalta nu mai face caca [:)] , dar la cat a facut in 3 zile acum cred ca e in repaos [:)] .

Ne ducem acum la 10  la pediatru, dar eu una cred ca zic pas la munte , in caz ca se intampla ceva cu picii nu vreau sa se zica ca e din vina mea.

 

Si mie mi-e dor de mai multe fete, e pacat ca ne imputinam asa....

 

Va  pup revin dupa doctor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata si

HRISTOS A INVIAT!

 

am reusit si eu sa ma transport pe noua platforma. uf!

 

ANCA_TOMA nu cred ca mai e vreo problema cu rotavirusul. totusi sunt virusi care se elimina pe o perioada mai lunga din organism. la un moment dat citisem de virusul "gura mana picior", nu stiu daca ati auzit de el, copii mei si nepotii l-au avut. si scria ca se elimina prin fecale timp de o luna, desi copilul isi revine, e sanatos, insa exista riscuri de infectare , dar f mici.. ca cine sa puna mana in kk copilului? si te speli bine de maini dupa ce il schibi, asta e!

..oricum multa sanatate!

...acum vad ca pe juniorul din burtica il va chema Horia :) ce frumos! asa il cheama si pe baietelul meu cel mare :)

 

LALI imi pare rau ca bunicii au trecut peste dorinta ta si au tuns fata... nasol... oricum tot frumoasa e! :) la faza cu tuns zero, nu sunt de acord.. decat asa, cand are probleme,stiu eu, gen paduchi, sau altele.. dar altfel, nu. ... sau daca vor parintii.. sunt singurii care pot decide...

am citit ca si la munca sunt probleme... imi pare rau...

 

 

MIHAELA_I sa stii ca sunt de acord cu ce zici ca astia sunt pusi pe capul nostru sa ne invete ca tot ce e bun si natural e de fapt nociv, dau alergii, boli nasoale...  apropo de chestia asta recent m-am dus la o fabrica de paine care stiu ca baga destui aditivi in produse. (stiu asta pt ca fii-miu are un soi de intoleranta la painea din comert..in fine, nu intru in amanunte acum).. cumpar rar de la ei, cand mai impart, au batoane, de altfel f bune la gust , dar ce scrie pe eticheta lor, te doare mintea!!! asa, si revenind, ma duc la ei sa iau ceva si vad afis mare "lista produselor alergice folosite" : ou, lapte, nuci... si mai multe... stateam si ma uitam asa, deci astea sunt alergice, dar toate mizeriile de e-uri, nu sunt! alea nu erau trecute pe lista... eheee!!!!

 

RALUCA050 si noi suntem plini de vanatai pe picoare. asa-s baietii... 

 

ai mei sunt iar un pic raciti, cu niste muci si o usoara tuse... de fapt cel mare e ok acum, dar vad ca Praslea face absolut tot ce face asta mare... ma consolez ca se imunizeaza.... 

mai e cineva care nu a facut inca ROR? oare il mai pot face? am tot fost bolnavi... nu stiu ce sa zic. oricum intreb medicul, dar vroiam sa stiu asa, ca idee....

 

o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dani nu a facut ROR. Eu am vazut pe o lista de alergeni la o shaormarie ca au pus si telina. Si mi-a sarit tandara cand am vazut. Telina e f sanatoasa si e printre primele alimente bagate la diversificare. Daca peste niste ani o promoveaza si pe asta ca alergen, lumea asta clar nu mai merge in directia normala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut vaccinurile din schema obligatorie. nimic in plus, nimic in minus.

totusi, in ciuda controverselor, in ciuda faptului ca, recunosc, imi e si mie teama de ele, am  decis sa le facem. aceste vaccinuri au trecut peste proba cea mai importanta, si anume proba timpului, se fac de ani de zile... 

ideea e ca eu ma supun intr-un fel majoritatii... nu, nu fac din asta o regula, insa strict vorbind de sanatate, multe boli nasoale au fost eliminate din cauza vaccinurilor care sunt facute acum... 

multi aleg sa renunte la vaccin tocmai pt ca aceset boli apar acum f rar si riscul de a o contacta este f mic...

de exemplu, daca as avea fata, m-as gandii serios daca sa fac sau nu vaccinul pt ca daca scapa acum cand e mica si nu face boala, se marita, vrea copil si daca o face in timpul sarcinii???? de exemplu baiatul meu cel mare a facut varicela in timp ce eu eram gravida cu cel mic.. noroc ca am facut boala in copilarie...  

 

sunt multe de zis... departe de mine de a sustine vehement vaccinarea, no way! de aceea nici nu le fac copiilor decat ce este in schema....

oricum inteleg orice decizie luata de un parinte pt ca , repet, si mie imi e teama de ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helenutza: Eu zic ca o femeie tanara care vrea un copil poate decide sa se vaccineze atunci, inainte sa faca copil, daca nu a facut bolile respective. Sincer eu nu le-am facut si am decis sa ma feresc de oameni bolnavi cand am fost insarcinata. Unii pot, unii nu. Depinde de job printre altele.

Si eu i-am facut restul vaccinurilor din schema obligatorie. Pentru ca restul bolilor nu erau de facut clar. In ce priveste proba timpului, ROR nu se face de asa mult timp. Si apropos, noi nu l-am facut. Si nu era asa o mortalitate mare pe atunci ca sa zici ca e ceva asa de necesar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...