Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi fericiti de sept-oct 2011 **13**


Recommended Posts

neata

 

daca m-ati intreba pe mine, as sta numai acasa, nu as pleca in niciun concediu.

cred ca sunt marcata de faptul ca ani la rand am plecat cu cel mare si mereu se imbolnavea.. dar nu asa, un muc, noo. febra spre 40 , enterocolite, staomatite aftoase s.a.m.d... brrr nici nu mai vreau sa imi amintesc... numai concedii n-au fost alea... pe de alta parte sunt constienta ca nu toti copii sunt la fel, dar stiti vorba aia cine se frige cu ciorba, sufla si in iaurt...

 

am un sfat pt cine pleaca acum vara, mai ales la mare, dar si la munte e valabil. nu dati fructe si legume crude la copii si daca e posibil cat mai putin lapte. asta m-a invatat o doctora. o banana, un mar, merg, dar nu dati fructe de sezon. n-o sa se intample absolut nimic daca copilul nu va manca pepene sau capsuni sau caise sau piersici timp de o saptamana. mi-a explicat ca sunt f perisabile, cu risc de frmentatie in stomacel+mediu nou care inseamna si microbi noi care le solicita sistemul imunitar, ceea ce nu e rau, dar intr-un mediu propice se pot dezvolta mai mult decat e cazul si  pot da probleme.

 

 

o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ola evribadi:D

 

ne-am gandit si noi sa mai dam un semn de viata ca nu am mai intrat de mult tare..

suntem non stop afara. ma cara asta mica din casa constant. cum se trezeste :"afa" = afara :)

azi ne-am jucat in niste ligheane cu apa pana s-a facut ciuciulete.

 

am citit un pic din urma si am retinut asa:

 

despre telina: e alergena si cunosc copii cu alergie la ea

 

despre miere: stiu ca se da dupa un an din cauza clostridium botulinum care e cea mai letala toxina de pe pamant. Cateri mananca miere de la un an.

 

 

despre chilotei de antrenament la olita: exista. au un strat impermeabil la exterior si un strat din bumbac sau bambus la interior care absoarbe pisu si nu mai curge pe picioare, parchet, covoare

http://hiphip.ro/products/chilotei-pentru-antrenamentul-la-olita-imsevimse

 

noi deja avem vreo saptamana de cand nu mai purtam scutec de unica folosinta! iuhuuu. ziua stam cu chilotei normali si noaptea cu scutec textil. inca mai avem accidente dar suntem pe drumul cel bun, zic eu.

 

 

ma duc sa mai citesc ca am luat-o invers...de la coada la cap si mai am cateva pagini.

 

Anca , sanatate lui Iancu! sper ca ati incheiat capitolul rotavirus!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetelor, din metrou!

 

Raluca - multumesc de back up! Delicioasa cafea!

Eu nu am reusit sa mai intru de dimi intrucat Inez se trezeste acum la 6:30 si e gramada pe mine pana plec. Dar.....vestea buna este ca are deja o saptamana de cand nu se mai trezeste noaptea, ceea ce e FANTASTIC!

 

Oana - incantate de vizita! ;-)

 

Raluca - noi plecam la mare la inceputul lui iulie. Abia astept si eu. Nici eu nu maj am chef de nimic...am cel mai slab randament la munca de pana acum :-(

 

Hellenutza - multumim de sfaturi. Voi tine cont! Si noi am patit-o cu Inez la mare anul trecut. Cred ca a inghitit apa din piscina :-(

 

Anca - cum e Iancu? ce a zis dr?

 

Mihaela - i-a trecut afta?

 

Raluca - e mai bine Edi?

 

Michella - ce ingenioasa este Teodora cu biletelele si scrisorelele!

 

Andreea- mergem la ferma dimineata, cred ca pe la 10:00. Ar fi super daca ajungeti si voi! Ce v-a spus dr la evaluare?

 

 

 

Eu am avut aseara o criza de spate, credeam ca ajung la urgente...mi-a trecut pana la urma cu un ketonal, care este nenorocit rau, am amanat cat am putut sa iau, dar nu am mai avut incotro. Pana acum sunt ok, vad ca nu am mai intepenit, dar stau cu teama.

 

In seara asta vreau sa mananc inghetata si sa ma uit la porcaria de Romanii au talent. :-P

Chiar, voi va uitati la Master Chef? Eu sunt fan! Sper sa castige Victor!

 

Acum alerg ( cu metroul) la epilat. La prima trebuie sa cobor.

 

Va pup cu dra. Seara minunata! Sper sa mai revin mai tarziu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

olla!Pupici pentru mamici si strugurasi


...v-am mai citit printre randuri. Revin dupa o perioada nu tocmai placuta...dar viata trebuie sa mearga inainte.


Noi suntem relativ bine. Un pic raciti, dar trece. Oricum, suntem niste rasfatati, alintati etc. Si tabieturi fara numar ( ca un ex nu plecam afara fara palarie, nu dormim fara maimute etc etc)


fara progrese notabile, bombanim non stop, nu facem la olita (inca). M-am hotarat sa tin bona pana la 3 ani -sper sa fie si ea de acord. E 120% supersuper  nanny.


...eu sunt vesnic obosita. Piticul nu mai doarme bine noaptea, plus ca se trezeste la 6 odata cu noi. Uneori imi vine sa fug in lume (glumesc, evident), dar asta e....ne facem noi mari.


Acum ne pregatim de weekend. Facem o plimbare panala IS la fratiorul meu. A trecut cred ca  o jumatate de an, poate mai mult de cand nu am plecat "in lume"


Astept cu nerabdare ziua de maine.


 


Va pup cu mult, mult drag.Promit ca o sa scriu mai des. [i]


Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Klauditza - bine ai revenit! Imi pare rau ca ai trecut prin momente neplacute! Este si firesc sa te simti epuizata dupa onperioada dificila. Incearca sa gasesti lucruile pozitive, ca de ex ca ai avut noroc de o supersuper nanny ;-) ceea ce nu e deloc putin lucru. Te asteptam cu povesti noi si multe oricand esti pregatita! :-*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Eu sunt prezenta la cafea [:D],am la restante de pot bea o luna intreaga [:D].

 

Ce imi place noua melodie "da-te-n dragostea mea ! " [:-)))] ...  E asa simpla is amuzanta [:D].... O ascult in casti pana la munca si inapoi [:-)))] ....

 

 

De saptamana viitoare incepem si noi sa o imprietenim pe Teodora cu olita si wc-ul,pentru ca am vazut ca se poate controla,dar nu o deranjeaza daca are scutecul plin toata ziua,doar daca se irita . Asa ca scot toata artileria  de pantalonasi [:D] si chilotei, punem olita la indemana ,in zona de joaca, sa o vada la nevoie,apoi ,cand se obisnuieste sa faca acolo, mutam olita la baie,unde ii e locul.              

 

 

Nanna ,multumim de briose,cred ca fac si eu azi [:D].                                                                                                                                       

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...