Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cratita de fonta Vitesse


Recommended Posts

Buna,

Are cineva asa ceva? http://www.pentrugatit.ro/p/353/cratita-fonta-21cm28-l-vitesse

 

Mi se pare singura la un pret rezonabil, dar nu stiu de unde diferenta... iar firma asta Vitesse... nu am reusit s-o gasesc nicaieri, desi zice ca e frantuzeasca... in magazinele din Franta nu exista[bang].

 

Daca aveti opinii despre oalele de fonta (dar nu despre cele care costa cat salariul mediu pe economie), ma intereseaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu tocmai mi-am cumparat un tuci de fonta cu maner, din Obor.20 lei.E absolut minunat...Asta dupa ce ma invart pe langa astea de milioane de cateva luni, si nu ma indur sa dau atatia bani pe o cratita.E drept ca interiorul nu e smaltuit, dar am facut mamaliga, am fiert lapte, am facut budinca, mancare, e perfect.

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ceaun din fonta,dar emailat

http://www.davion.ro/index.php?main_page=product_info&products_id=130

 

E super bun ,il recomand chiar si pentru facut muschi :-)

Am dat cautare upa Vitesse France si mi-adatbun site,care desi zice ca e oficial,e mai mult in rusa

 

http://www.vitessefrance.com/catalog/dishes/

 

Daca vrei ,vorbim pe privat si tecresolv cu ceaun din fonta emailat,putintel mai ieftin decat pe site-uri

 

Luminita,mami de 3 nazdravani:

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005

shoricica Sara-Maria 30.05.2008

trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Iepurasul va asteapta cu surpirze pentru mici si mari ...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Ma intereseaza si ce gatiti in ele - nu cartofi prajiti, ca noi nu consumam... mancaruri, fripturi... si daca merita investitia. Stiam cratita de la IKEA, dar nu avem in Sibiu... o sa vad cum rezolv. De asta am intrebat de Vitesse, ca am vazut-o la KitchenShop pe site, e nitel mai scumpa ca IKEA, dar o au si in magazin in SB.

 

Astept in continuare pareri despre gatitul in aceasta cratita, eventual retete...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o am pe cea de la Ikea. este exceptionala. fac friptura inabusita in diferite sosuri, pui intreg cu lamaie, cu bere, sarmale, etc. merge si in cuptor si nu stai sa pazesti nicio mancare. nu modific nicio reteta special pentru ea, doar in cazul sarmalelor pun mai mult lichid la fiert pentru ca mi se pare ca se usuca, se evapora lichidul mai mult in ea.

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui caress
Eu tocmai mi-am cumparat un tuci de fonta cu maner, din Obor.20 lei.E absolut minunat...Asta dupa ce ma invart pe langa astea de milioane de cateva luni, si nu ma indur sa dau atatia bani pe o cratita.E drept ca interiorul nu e smaltuit, dar am facut mamaliga, am fiert lapte, am facut budinca, mancare, e perfect....in a world filled with distrust,we must still dare to believe...
align="right" id="quote2">Din cate stiu eu, vasele alea nu sunt din fonta. Si eu am vrut sa-mi iau.De altfel, nu are cum sa fie fonta la 20 lei.Dar daca te satisface, conteaza mai putin."EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E greu de nu il pot tine intr-o mana.Daca nu e din fonta, aia e.Corespunde din punct de vedere al utilitatii, chiar daca nu e atat de aspectuos ca celelalte.La tigai in schimb, nu fac niciun rabat...alea sunt toate de calitate exceptionala!:)

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui caress
E greu de nu il pot tine intr-o mana.Daca nu e din fonta, aia e.Corespunde din punct de vedere al utilitatii, chiar daca nu e atat de aspectuos ca celelalte.La tigai in schimb, nu fac niciun rabat...alea sunt toate de calitate exceptionala!:)id="red">...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...
align="right" id="quote2">acum sper sa nu supar cu un off topic,dar pe mine asta ma "doare" acum...tigaile...vreau sa imi cumpar si mie si musai una si socroseniei [:-@].Ce tigai folosesti,esti multumita de ele?Eu zilele trecute am comandat la top-shop si am bagat si un wok cu ceramica si capac,de la Delimano,dar m-au cam bagat in sperieti cateva fete care au zis ca nu e de treaba si sunt bani aruncati degeaba [q].daca stiti careva si de astea Delimano,detailati,va rog,ca poate inca pot renunta [:)]Luminita,mami de 3 nazdravani:tero Stefan-Alexandru 02.09.2005shoricica Sara-Maria 30.05.2008trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 Iepurasul va asteapta cu surpirze pentru mici si mari ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui manumanu
Multumesc pentru raspunsuri. Ma intereseaza si ce gatiti in ele - nu cartofi prajiti, ca noi nu consumam... mancaruri, fripturi... si daca merita investitia. Stiam cratita de la IKEA, dar nu avem in Sibiu... o sa vad cum rezolv. De asta am intrebat de Vitesse, ca am vazut-o la KitchenShop pe site, e nitel mai scumpa ca IKEA, dar o au si in magazin in SB. Astept in continuare pareri despre gatitul in aceasta cratita, eventual retete...
align="right" id="quote2">Eu stiu ca perioadic baga in Lidl sau Aldi!Deci potzi incerca si acolo.Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...