Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

26jul05


IRENE11

Recommended Posts

ma bucur ca a aparut weblog-ul

tin minte ca zilele trecute facusem admini-lor o propunere in acest sens...

si cred ca n-am fost singura:)

 

 

despre comunicareid="green">

 

 

doamne,cum stim noi sa ne repetam1

cat de bine ne sta noua in comoditatea noastra,cum stim noi sa ne ferim,cum ne aparam de deranj,cum lasam sa treaca zilele si serile si noptile...

si se repeta,apare iar cate un gol...

o bresa...

atunci ma cabrez,nu,nu e bine....

unde suntem noi,aia frumosii,aia care intelegeau din ochi?

 

cat de atenta trebuie sa fiu!

vesta ,tin minte,era zeita focului sacru al casniciei...

in afara de poveste,care oricum e frumoasa,cred ca de abia acum realizez cat adevar ascunde...

 

ce faci cu un barbat unilateral?

unul pe care nu-l poti condamna ca nu se ingrijeste sa nu-ti lipseasca din punct de vedere material nimic nici tie si nici copiilor?

unul care munceste ca un dement si care nu are nici cheful si nici educatia din copilarie sa mai faca si altceava in afara de serviciul lui?

unul pe care mama lui l-a rasfatat?

unul pe care efortul de a intretine alaturi de tine o casa il costa...?

chiar il costa?

 

 

sa spun?

sa nu spun?

 

hai sa spun!!!

 

in primul rand vorbeste cu el!

nu mai lasa sa treaca nici o zi fara sa aduci vorba despre ceea ce te intereseaza,chiar daca e mai putin urgent!

nu amana discutia nici cand esti lata de oboseala,nici cand el intarzie!

 

ai grija la ton!

tonul face muzica si ai grija cand reprosezi:sub ce ochi ,sub ce pleoapa ai vazut lucrurile?

le-ai vazut tu sau iti sunt povestite(mama,tata,prieteni,altii mai bine sau mai putin bine intentionati,mai mult sau mai putin critici,mai mult sau mai putin lucizi....)

 

eu am patit-o chiar ieri in acest sens:am reprosat ceva care mi s-a povestit,si,dintr-odata m-am trezit in postura foarte putin comoda de a-mi cere scuze...oribil si jenibil...:)

 

nu lasa sa treaca ziua fara o dovada:un suras ca atunci cand te luptai sa-l cuceresti,sau doar umbra unui suras...e de ajuns:important e sa se uite la tine,sau sa-l faci sa se uite la tine!

si stii cum sa faci asta:)!

 

pune copiii pe primul plan,chiar daca ti se pare ca-i manipulare!

nu e!

daca lor le e bine,iti va fi si tie si voua!

desi axioma asta am constatat ca functioneaza mai ales in sens invers:o mama sanatoasa(la cap,mai ales...si aici ma refer nu neaparat la sanatate mintala,ci la starea de bine,de implinire sau cel putin multumire sufleteasca...) creste copii sanatosi,copii care invata alaturi de ea ceea ce(cred eu..)e cel mai important:liberul arbitru si modul lui de aplicare intru binele si folosul lor si ai celor pe care ei ii iubesc sau vor ajunge sa-i iubeasca...

 

deci vorbeste!

 

 

fa sex!

ori de cate ori ai ocazia!

chiar daca n-ai mereu chef!

 

si dragoste:ori de cate ori puteti amandoi,de cate ori va regasiti,de cate ori recunoasteti ceea ce va uneste!

 

iar astea sunt doar cateva lucruri...

 

 

revin!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Irene,cat adevar graiesti,asa este,de cele mai multe ori uitam sa spunem ceea ce ne doare/apasa si spui in gand-las ca-i spun maine si-ti faci in gand un intreg discurs care repetandu-l de cateva ori deja te face sa te simti mai bine si uiti/eviti sa-i spui si maine si poimaine si uite asa se creeaza distanta ...prin lipsa de comunicare...

 

Sabina este acasa,va multumim! aiciid="red">

 

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004

poze vechi poze noi

 

"In aceeasi limba toata lumea plange,

In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...