Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai


olguta12

Recommended Posts

Olgutza imi pare rau ca te-ai suparat. Nu asta a fost scopul postarii mele. De altfel nu m-ai inteles.

 

Fac unele precizari:

 

1. nu mi s-a parut ca te dai rotunda cand ai mentionat cosmeticele bengoase - dimpotriva am inteles exact de ce ai spus asta. Iar eu am vrut sa-ti arat ca si in Romania se poate sa ai tv HD si sa folosesti Lancome. Poate ca eu am fost cea care s-a dat rotunda, desi nici scopul meu nu a fost asta. Scopul meu a fost sa-ti arat ca Romania a evoluat in sensul ca daca te straduiesti putin se poate sa te realizezi chiar si aici - da e nevoie si de noroc si mai e si chestia aia cu a te afla la momentul potrivit in locul potrivit si a cunoaste the right people - dar repet ACUM se poate, ATUNCI (cand au emigrat parintii tai) nu se putea deci am evoluat.

 

2. Eu am un respect deosebit pentru moldoveni, pe 1/4 de altfel m'is moldoveanca si eu,inca 1/4 olteanca, 1/2 ardeleanca si toata viata de la 3 ani in sus am trait-o in Muntenia, recte Bucuresti. Cand am mentionat "moldoveanca" tot geografic m-am referit si eu. Daca a sunat peiorativ, imi cer scuze, nu asta a fost intentia.

 

3. Homelesi am vazut si-n Romania - dar niciodata nu am vazut atat de multi si in nici un caz atat de multi la un loc ca la San Francisco in plin centru. Si sincer chiar nu vad multi homelesi in Bucuresti. Vad cersetori da, dar nu homelesi.

 

Tot ce am vrut eu sa arat este ca Romania totusi evolueaza - si ca desi ma plang chiar si eu de mitocanie, snobism, coruptie, prostie, nepasare - sunt totusi romanca, nu stiu daca sunt mandra de asta, dar in nici un caz nu mi-e rusine. Ma plang si eu de una alta si observ ca evident diferentele sunt mari dar nu hulesc Romania si romanii totusi.

 

Incerc sa ajut, asa cum pot dar realizez ca nu pot schimba lumea si daca tot am realizat asta ce sa fac, sa nu mai dorm noaptea pentru ca exista homelesi si orfani pe lume?

 

Am un fel de homelesi chiar in familia mea. Verisoara sotului meu are 3 copii si e casnica. Sotul ei a ramas fara servici si incet incet au acumulat atatea datorii incat au ramas pe drumuri. Soacra-mea cu interventii le-a gasit adapost intr-un camin de nefamilisti - stau toti 5 intr-o camera de 20 mp cu baie la comun pe culoar. Socra-miu i-a gasit servici lui barbati-su si cu totii contribuim cu mancare, haine si ocazional bani la viata lor. Au 2 baieti si o fetita - pe fetita am luat-o in vizita la Bucuresti, pe baiatul cel mic barbati-miu il plimba pe dealuri cu motocicleta. Cand a implinit 14 ani m-am interesat ce-si doreste cel mai mult fetita si i-am cumparat un ceas - a plans, si-am plans si eu cu ea si plang de fiecare data cand ma duc la ei in vizita. Si-am vrut sa facem mai mult pentru ei si le-am gasit o casa, prapadita ce-i drept dar erau 2 camere + bucatarie si wc-ul in curte. Costa 5000 euro (asta era acum 2 ani) - impreuna cu socrii mei am vrut sa le-o cumparam - si ce credeti - N-AU VRUT! ca n-are apa curenta, ca trebuie reparata, etc etc

 

No comments - dar mi s-a cam facut lehamite- le duc miel de Paste si porc de Craciun, haine groase de iarna, pixuri si caiete dar nu-i mai iau la Bucuresti si nici nu le mai caut casa. Si in nici un caz nu o sa-mi iau dumicatul de la gura pentru ei si o sa ma duc in continuare la restaurant si-o sa ma simt bine si n-o sa ma gandesc ca nota de plata e cat tot venitul lor pe-o luna. Si daca asta inseamna ca ma doare-n bascheti si ca sunt nepasatoare...ei bine imi asum nepasarea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nici eu n-am zis de moldoveanca! Asa ca nu aruncati cu pieter!

Eu vreau sa va intreb cand ati fost ultima data ACASA in Romania?

Cand ati fost ultima data intr-o casa de copii? Eu am fost asta vara in doua si nu pot sa spun ca este rau iar numarul lor a scazut covarsitor si o spun pentru ca os tiu, si stiu sigur. Cat despre homeless acestia exista peste tot ca vrem sau ca nu vrem tinand mai mult de decizia fiecaruia. In Romania acum s-au infiintat centre in care le este oferit un pat cald si doua mese pe perioada nedetrminata tuturor celor care VOR sa mearga acolo. AM unul chiar langa casa mea si este curat si conditiile sunt bune avand in vedere ca 90% din cei care sunt acolo si-au jucat casele la pocar sau mai stiu eu ce bingo. Societatea ii ajuta din bani publici. Cei care sunt beti nu sunt primiti, asta este regula! TEbuie sa fie si o regula! Peste tot cred ca exista. Cat despre batranii nostri ai fiecaruia cred ca ar trebui sa ne aducem aminte de vorba: 'cine nu are un batran sa-si cumpere'. Batranii de care vorbiti voi sunt poate cei fara copii, pentru ca eu daca parintii sua bunicii mei sunt in neajunsuri am sa-i ajut si cu lemne de foc si cu masa calda. Nu cred ca cineva decent ar lasa apropaele sau sa moara de foame, sau sa inghete de frig in casa si el sa se lafaie in toate. Sunt si batrani certareti care nu vor nimic! Cunosc un caz din asta care se tot plange pe la vecini ca nu are, ca nu mai poate si cand vin copii acasa in vizita ii alearga cu scandura!

Viata din Romania vazuta prin prisma stirilor de la ora 5 este foarte urat! Ei de altfel cu ce ar putea sa-si tina telespectatorii in fata TV-ul LCD, color, alb-negru sau de care fel or mai fi ele.

Eu am renuntat la a ma uita, nu vreau sa fiu audienta pentru stiri cautate cu lumanarea si care arata nunti de tigani, 'boarfe' scoase la rampa, batrani senili sau batai pentru averea nu stiu cui.

Daca posturile de televiziune asa au ratting asta vand, ca mai sunt nu stiu cate tate care lasa furca si secerea cand vine ora 5 ca 'e stirile maica' si apoi: 'ai vazut ce nenorociri....'.

Este treaba fiecaruia ce vrea sa vada si ce nu, numai ca informatia trebuie culeasa de la sursa si nu prelucrata pe TV sau prin glasul unia caruia ii este rusine ca este roman.

Mie nu-mi este! Sunt afara cu contract, nu fur, nu omor pe strada asa ca nu am de ce sa-mi fie rusine. Cersetori au si americanii, si francezii si mai stiu eu ce natie.

Ce sa mai vorbim de pedofilii care platesc 'meseriasi' sa aduca copiii de pe strazile din Romania, Bulgaria sau alte state din est sau vest in State sau alte tari pentru a profita de ei sau copii cumparati doar pentru cate un organ vital... Asta face placere si mandrie pentru cei din stirpea carora provi ei. Ei sunt mai buni decat cei care se spetesc muncind pe afara chiar daca la capsuni sa-si tina copiii in scoli, sa le ofere o casa si o masa decenta.

Este usor de vazut paiul din ochiul altuia dar mai greu de vazut barna din ochiul tau!

Asta este sper ultima mea postare!

Sunt mandra ca sunt ROMANCA!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tuinea,

 

Sint de acord cu tine 200%. Multumesc si pt explicatii. Despre asta am intrebat, daca intr-adevar in tara a incercat sau incearca cineva sa ii ajute si pe cei mai "neajutorati".

Stirile de la TV sint un coshmar, si eu am incetat de mai bine de un an de a le urmari.Ca intotdeauna, stirile "senzationale" au atras si atrag "spectatori".

Pedofili si oameni "bolnavi" sint si aici cu carul. Aproape lunar primim "reclame" la posta, cum si unde s-a mai mutat cate un "condamnat" (de curand eliberat), la noi in cartier.Pe hartie poti gasi poza, datele personale ale inculpatului, pt ce a fost condamnat, TOTUL. Pina si ce tatuaje are pe corp. Ne incalzesc mai putin toate aceste date, deoarece "inamicul" tot la 3 strazi de noi locuieste[bang].

Nu stiu exact adresa, dar exista un site unde iti poti baga adresa- in State ma refer- si unde iti apare o harta- pe strazi, cartiere, sau chiar orase, si-ti arata cu puncte "galbene, rosii sau negre", toti condamnatii de pedofilie, viol, sau alte acte de violentza impotriva femeilor si/sau ai copiilor. Nici acolo nu mai intru, deoarece daca ma apuca cu adevarat panica, nu mai ies din casa, si imi baricadez si copila in casa, pina la adanci batranetzi[alcool].

Fiind nascuta si crescuta "la oras", am ajuns sa-mi doresc casa la tzara, chiar si in "padure", acolo unde -cum spune mama- nu dai decat de lilieci si funduri de veveritze.

Cat despre cei plecati in strainatate la munca, cinste lor.Si cumnata mea a fost plecata in Spania la munca, s-a chinuit cateva luni bune cu doi batrani, pina cand n-a mai suportat, si s-a intors acasa, cu buzunarele pline(vorbele ei, nu ale mele),dar epuizata total.Spune un singur lucru- s-a sacrificat pt. familia ei; a fost neplacut dar necesar. Nevoia si neajunsurile te invatza, in Romania, America, Belgia sau Coasta de Fildesh,oriunde te-ai afla. Adus in pragul disperarii, omul se zbate sa supravietuiasca. Sint sigura ca nimeni n-ar pleca "de acasa" daca ar gasi un post decent acolo.

Inca o data iti multumesc pt informatiile date. Parca a aprins cineva lumina.

 

[pup]

 

olguta12

 

"Fear less, hope more;

Whine less, breathe more;

Talk less, say more;

Hate less, love more;

And all good things are yours."

 

[copil] GALUSHCA IN ACTIUNE

 

 

 

POVESTEA DREI PISHCOT[bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahhhh, si incepuse atat de frumos ! Stiti de fapt e frumos si acum: si din mica vanzoleala ce s-a starnit se vede ca romanilor le pasa.

 

Eu zic ca parerile noastre depind foarte mult de cat putem duce. Si da, eu cred ca in Romania s-a facut "nitica lumina". Chiar acum asta vad pe fereastra biroului meu; sediul firmei e in centru orasului: pe o parte e centrul, pe partea cealalta un cartier mai sarac ( sau poate cel mai sarac al orasului).....Case nationalizate locuite de romani si romi; pana si aici s-a facut lumina.....oamenii astia ( o intreaga strada) au iesit si si-au varuit/vopsit casele....singuri .....oamenii acestia stau zi de zi la coada la Cantina saracilor pentru mancare..........si pana acum un an fumau si ascultau manele la poarta......ACUM au iesit la varuit casa si garduri si borduri, acum isi trimit copii la scoala.....si tot de vreun an si ceva au contract cu firma de salubrizare..........vine masina de gunoi si le ia gunoiul de la poarta.....Lucru mare ! Au curtile curate, ingrijesc un copac doi pe care il au pe bucatica de pamant....

 

Nu stiu cati stau in casa, cum isi platesc chiria......dar esenta e asta : s-au schimbat, s-au educat.

 

Biroul meu e la etajul trei; de la fereastra vad un cartier de case de pe vremea razboiului....care incep sa se coloreze.........de cealalta parte un mol, strada principala a orasului, masini straine si.....

 

Tot in acest cartier este un centru de zi: copiii sarmani din imprejurimi vin sa si faca lectiile sub indrumare si sa manance.........acum cativa ani noi eram singurii lor sponsori, saptamana trecuta i-am sunat sa-i intrebam de ce au nevoie si ne-au trimis la un orfelinat pentru ca ei momentat "au de toate"...........copiii astia veneau acum un an doi pentru masa calda si pt lectii, acum vin pentru lectii si calculatoare si masa calda....

 

Se schimba ceva in Romania , incet dar se schimba. Zic eu. Poate prea incet pentru unii, poate nu se schimba lucrurile importante.........dar daca eu vad ca oamenii se schimba e bine, nu va dura sute de ani, doar zeci.

 

Olguta scrie in continuare te rog. Galushca va fi fericita sa citeasca tot.

 

Fericirea te indulceste, incercarile te intaresc, tristetea te face mai uman, greselile te smeresc, succesul te mentine in forma, dar numai Dumnezeu te face sa mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguta,cand va citi fetita ta cea scumpa(e o frumusete,sa-ti traiasca) acest jurnal,pariu ca prima concluzie,lasand la o parte evolutia poporului roman pana in 2007 va fi :´´ia uite dom´le ce infierbantate erau fetele astea..!Deci originea latina,e clara!:-))

 

Multa sanatate!

Sa ne mai scrii.

 

ladyJ

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Olguto ce-mi facui...:(

Atata tristete am in suflet ca doare. Stii cum ziceam eu ca n-as pleca din tarisoara mea in veci? Ca n-as putea sa-mi las locurile copilariei sau oamenii dragi pentru nimic in lume? Ca daca vrei si daca muncesti iti poate fi aici la fel sau chiar mai bine decat in alte tari? Nu la fel de usor, ba chiar mult mai greu, dar se poate?

O, crede-ma, Olguto ca pentru prea putini se mai poate... Da, au mai evoluat lucrurile, dar au evoluat si shmeckerii, si profitorii, oamenii fara demnitate si fara rusine. E atat de greu sa te mai zbati sa iesi la suprafata dintre ei, incat iti vine sa lasi totul si sa fugi! La fel cum o facura ai tai si Doamne, bine au mai facut! Nu zic, poate ati fi avut parte de noroc daca ramaneati, cativa au avut si se descurca fiind oameni cinstiti, muncitori si traiesc onorabil, cum e si normal, insa e greu sa reusesti, stii de ce? Pentru ca te lovesc cand nici nu te astepti. Pentru ca daca nu cunosti pe cine trebuie, e imposibil sa reusesti, de exemplu sa participi la o licitatie pentru a castiga o lucrare, esti informat ca lucrarea "s-a dat!". Pentru ca unii vor totul dar nu pot plati pentru ce vor... Ba unii chiar nu vor sa plateasca... Poate nu intelegeti nimic din ce spun, poate ca li se intampla la prea putini, dar va spun sincer ca am ajuns sa-mi fie scarba.

Luam un exemplu. O famile normala, care a muncit o viata intreaga. Pensionati si cu un copil care a inceput facultatea. N-ati vazut oameni mai disperati. Au avut bani pusi de-o parte pentru facultatea copilului, au strans cat au putut, au muncit pe langa, insa e peste puterile lor. Au ajuns la concluzia ca trebuie sa plece din tara, la cea mai de jos munca, ce-o fi, numai sa castige un banut in plus. Aici nu se poate! Dupa ce au muncit o viata, dupa ce au pus bani deoparte pentru educatia copilului, trebuie sa fuga din tara sa munceasca pentru bani, nu pentru doi lei cat ar putea ei sa castige aici. Si asta cu cecurile a cate 5000 lei in mana. Cica nu mai sunt valabile... Pe vremea cand au depus banutii aia insemnau mult. Acum li s-a ras in fata... Cica 'acum v-ati trezit'?

Nu exista nici cea mai mica stabilitate. Nici daca lucrezi la stat, la patron sau pentru tine. Nu stii peste cine poti sa dai, poti sa ajungi sa faci sevicii unuia si sa mai ai si de platit dupa... Si asta nu o singura data, credeti-ma! Si asta cu acte in regula! Nu mai exista nimic onorabil in unii. Or fi si in alte parti, sunt sigura, dar nu am auzit sa se intample prea des, iar daca se intampla... surpriza: in multe cazuri- era roman.

Nu vreau sa generalizez, repet, sunt constienta ca exista si partea frumoasa a monedei, dar in momentul asta eu am ajuns sa o vad din ce in ce mai mult pe-aia urata rau de tot...

Si iubesc locurile astea... si ma doare...

Si ne scuturam si o luam de la capat, inca o data si inca o data... Pana cand? Cat sa mai rezistam?

Olguto, ce n-as da sa fi facut ai mei ce au facut ai tai pentru voi! Ce n-as da...

Ferice de cei ce-au plecat si de cei ce-au ramas si au parte de norocul de a avea in jurul lor OAMNENI. Oameni normali, care muncesc pentru ce au, nu iau de la altii.. Pentru ca stiu ca mai sunt si romani asa cum li se ducea odata vorba ca sunt romanii: oameni faini...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguta...scrie mai departe. Este realitatea ta, viata ta, perceptia ta si Galushca merita sa stie punctul tau de vedere. Eu te citesc cu multa placere (in fiecare zi ma uit daca ai mai scris ceva nou). Sint multe lucruri pe care le-am uitat (poate cu voie) dar le vad prin ochii tai si primesc alta dimensiune.

 

Scrie...eu citesc.

 

Anamaria

 

"After all is said & done, more is said than done."

id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...