Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai


olguta12

Recommended Posts

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

cam tarziu pt depanari de amintiri si impresii- 3:15 noaptea, si in cateva ore se trezeste Galushca. Galushca mea, mica si scumpa si dulce, si bataioasa.

A fost plecata cu bunicii la "MAI si MICHAEL", la Bleumarina si cumnatzelul- EXACT 2 saptamani.

Primul Craciun si Revelion din viatza mea pe care le-am petrecut fara Bleu si babaci. Si au fost oribile. Singurul care mi-a schimbat starea de spirit a fost Bombonelul meu mare si scump si dulce si bataios....

Si ma mai intreb cu cine seamana fiica-mea[:I]

In luna Decembrie s-au intamplat multe... am slabit, m-am ingrashat, iar m-am apucat de sport, am facut greseli- am cheltuit prea mult, am dat prea multa incredere unor oameni ce nu meritau, am cunoscut oameni, am pierdut prieteni...

Ma simt imbatranita...obosita... de rautatea si meschinaria oamenilor, de lashitatea si tiganismele cotidiene... de falsitatea celor pe care-i consider apropiati, prieteni, cunostintze.

Din pacate, sarbatorile de iarna amplifica pt mine toate sentimentele de singuratate si izolare cu care ma lupt zilnic. Pt. americani, Craciunul inseamna mormane de cadouri de 2 lei , dar frumos impachetate. Etalarea noilor plovere oribile, "bling-bling-ului" de duzina, si disperarea de care sufera mai toti in urma celor 2 kg luate intr-o luna.

Pt. mine Craciunul inseamna cozonacul cu nuci, aroma sarmalelor din cuptor,vinul fiert si casa plina de prieteni adevarati(rude avem mult prea putine ca sa le mai punem "la bataie"), nopti petrecute in bucatarie la taifas, toti claie peste gramada,cu masa plina de bunatati si cu sufletul linistit. Anul asta casa a fost goala.

N-am impodobit bradul. Galushca a plecat pe 20 Decembrie, si s-a intors ieri dupa-amiaza. Asta seara si-a desfacut cadourile, sus, linga dormitor, pe hol. A fost bolnavioara de Craciun(cu 3 zile inainte de Craciun era la spital la 2 noaptea...),dar tot s-a bucurat de ce i-a adus "Mos Coion" la Mai acasa.

Mama si tata imbatranesc pe zi ce trece... ii lasa memoria, devin din ce in ce mai dificili, mai irascibili,uituci, posomoriti si neinteresati de viata in general.

Eu...stresata, vesnic obosita si cu cearcane la ochi...numai Galushca si Bombonelu ma mai scot din ale mele.

 

Revelionul.... un esec si un coshmar de zile mari.

Cel mai nenorocit din istoria Revelioanelor. Halal seara.

M-am lasat "fraierita" de "preteni" sa mergem la un bairam romanesc. Intr-o sala cam pt 300 de persoane...peste 450 de persoane...toti ca niste sardine.

Mi-am luat rochitza si "conduri" noi, bijuuri "moase"- cum spune Galushca, am alergat si ca o bezmetica sa gasesc pe cineva care sa-mi puna peruca pe araci, am dat o GROAZA de bani si pe aia, manichiura, pedichiura, ce mai.... jale si durere... numai de tatuat pe frunte cu inscriptia "FRAIERA CU CIOC" nu m-am tatuat...ca in rest...mi-am atins toate tzelurile[biz]. M-am "dichisit" nu ca sa ma dau "rotunda" sau sa "ma rup in figuri". Am facut-o din respect fata de cei ce aveau sa fie la Revelion, din respect fatza de sotul meu, si din respect fatza de mine. De cand ma stiu, pt noi- in familie- Revelionul a fost una dintre cele mai importante seri ale anului- daca nu cea mai importanta. Nu era cazul ca la 38 de ani sa dau eu cu *ucii-n fasole..nu?[hot]

Am ajuns acolo la 9:30...si la 12:30 noaptea am plecat acasa. Daca ar fi fost dupa mine, am fi plecat la cel mult 9:35[bang].

M-am simtit oribil... cei ce ne-au convins sa mergem...au uitat ca mai venim si noi...locuri...nu ne-au pastrat...am ajuns DOAR la vreo 6 mese de ei departare, impreuna cu alte 2 cupluri pe care nu le cunosteam. Era un fel de masa a "copiilor strazii". Singurii care au fost oameni au fost finii nostri, care au venit neanuntzatzi, si care au stat cu noi...

La miezul noptii...sampanie, urari false si mieroase, pupaturi a la "Nea Ceasca", de la oameni care nu ne cauta nici pt o inmormantare, dar pt un bairam...imbratisari "fierbinti" de parca am fi plecat la oaste..pline de "sentiment" si patos...

M-a lasat rece toata "egzberientza".

Incep 2008 recunoscand si declarand OFICIAL ca am devenit antisociala. Nu-mi mai pasa de nimeni si nimic, decat de ai mei.

Sper ca anul acesta sa ne mutam. Si sper din tot sufletul ca noua casa sa fie cat mai departe de cei pe care-i cunosc. De viatza pe care o avem acum. In PADURE ar fi ideal.

Si mai declar tot oficial, ca la anu' pe vremea asta, voi fi ocupata cu scosul bradului din casa. O sa impodobesc toata casa- si pe-afara si-nauntru, o sa-mi plimb puiul mic cu sania, am sa fac cozonac cu nuci, si am sa beau vin fiert pina am sa uit cum ma cheama cu buletinu-n mina.

Ia Revelionul am sa-l sarbatoresc ACASA cu cei dragi mie.

 

La Anu' si La Multi Ani!

 

olguta12

 

"Fear less, hope more;

Whine less, breathe more;

Talk less, say more;

Hate less, love more;

And all good things are yours."

 

[copil] GALUSHCA IN ACTIUNE

 

 

 

POVESTEA DREI PISHCOT[bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguta,ti-am citit supa si vreau sa-ti spun ca-mi pare taaaaare rau!Eu nu stiu cum e sa ai 2 liniute,sper sa aflu intr-o zi....

In rest,la anul vreau sa ne scrii cum miros sarmalele,daca ti-au iesit cozonacii sau nu si sa ai cu cine sa ciocnesti"cu prietenie"un pahar de sampanie la trecerea dintre ani!

Numai bine!

 

 

"La vita e bella"

De mancare

Iarna pe ulita

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguto, [flo][pup]...imi pare rau ca esti trista... Cred ca astepti mult de la ceilalti, adica astepti sa primesti ce dai...nu mai astepta, putini sunt cei care rasplatesc. Sper ca in curand sa te aud mai vesela! Pupa Galushca mica si frumoasa! Si nu uita sa zambesti, lasa relele deoparte si gandeste-te doar la cele bune!

 

Lora, mami de IUSTINA

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e 2.35, puiul doarme, sotul mai frunzareste o carte de engleza [:)], iar eu m-am delectat cu amintirile tale [flo]. F frumos scris, f frumos trait. Astept cu sufletul la gura continuarea... Nu stiu de ce, dar parca nici mie nu mi s-a inceput noul an asa cum as fi vrut... Iti doresc un an plin de sanatate, bucurii, zimbete si oameni dragi si de incredere alaturi!

M-a uns la suflet cind am citit ca ai ajutat o romanca din Moldova, eu sint o romanca din Basarabia...

 

lia_c si printesa Mirela Briannaid="limegreen"> (15.11.2006)id="limegreen">

 

poze cu Shtrumfaid="limegreen">
id="left">id="right">

Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoardid="size1">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,

 

multumesc pt ganduri si urari.

Anca- fata din Moldova- a devenit unul din singurii si putinii oameni cu care mai vorbesc, in care mai am incredere. A fost si singurul om care m-a sunat la miezul noptii, in noaptea de Revelion. Cu toate ca e aproape singura aici, nu a lasat singuratatea si rautatea oamenilor sa o inraiasca si pe ea. Sper ca si de aici in 10-20 de ani, sa o pot numi prietena...

Numai ganduri bune pt tine si pt familia ta

 

[pup]

 

 

olguta12

 

"Fear less, hope more;

Whine less, breathe more;

Talk less, say more;

Hate less, love more;

And all good things are yours."

 

[copil] GALUSHCA IN ACTIUNE

 

 

 

POVESTEA DREI PISHCOT[bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pt sinceritatea ta si pt modul nararii-superb,si am ras si plins,m-am regasit in multe si in noaptea revelionului mai ales,mi-a mers la suflet-stiam de ce nu incerc sa dorm eu cand imi fac puii nani-numai bine si pupici!Te rog mai scrie!

Galuska e superbaaa!

 

Denisa [mamica]'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...