Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai


olguta12

Recommended Posts

Aloo, nimeni nu a mai scris nimic pe aici?

Olguta, fetele au dreptate, talentul tau e vizibil toti savuram comparatiile tale si murim si de ras si de plans aici. Eu am citit in 2 zile tot ce ai scris, i-am mai si povestit sotului despre tine.

Cand mai ai chef si putere, te mai asteptam cu povestile. Sau ati schimbat isorisirile pe vreo alta pagina si eu is in ceata?

 

Fetita e scumpa tare de tot, sa va traiasca! :)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Una pereche pantaloni de schi...mov

 

N-am fost acuzata niciodata ca as fi "a fashion icon". O... icoana a modei. O stea. Eu mai mult... meteor. Ca sa nu spun ca in tinerete faceam parte din...resturile cosmice... ce pica pe langa meteor.

Am prins "gustul" textilelor pe la 19-20 ani, cand am inceput sa-mi cumpar singura tzoale. Si de-atunci nu m-am mai oprit. I'm a lean, mean shopping machine[:D](ok, maybe not LEAN- but definitely MEAN!).

Mereu am spus ca nu m-a pasionat niciodata (si nici n-o sa ma pasioneze vreodata) marca sau casa de moda. Important e sa imi placa mie, si sa mi se PARA mie ca-mi vine bine articolul de imbracaminte cu pricina. In rest..cui nu-i place, sa nu se uite!

 

Pe vremea lui Ceasca, toata lumea purta blugi bulgaresti si turcesti, mai mult marca "Marghioala a lu' Fleashca" decat "Levi's"- si nu mai tusea nimeni, nu mai stramba nimeni din nas ca nu-s Versace, Hugo Boss, Ungaro sau Gaultier. Habar n-aveam de...blugii nostri. Eram fericiti doar ca avem un petic in...sifonier.

Acum ne-am stilat, ne-am rafinat, ne-am "spilcuit"(vorba bunicii)- si facem urticare daca nu ne intzolim in Dolce & Gabbana, Badgley Mischka, Diesel, sau Calvin Klein, Toate damele sint experte in ale "modei" si ale "designerilor". 90% nu pot nici macar PRONUNTA cuvantul "designer", dar se avanta si se ambaleaza, si tot ca niste pupeze motzate ies din casa, chiar si cu blugi de 500 de parai pe basanau.

Nu stiu daca in ziua de azi sint o pupaza motzata, dar in 1982 SIGUR eram... ceva cu pene. Eram un fel de n-ar mai fi, in special ca la 12 ani, proaspat sosita pe meleagurile Americii, am fost fortata- pt prima data in viata- sa port si sutien[bang]..ah... adolescenta nemernica!

Sutiene mi-au gasit usor coana mare si mamitza. Mai greu cu blugii, deoarece eram prea inalta pt virsta mea, iar "copanele" mele nu erau de balerina, ci de judocan inrait. Nestiind ce si cum sa procedeze, au lasat un vecin sa ne "introduca" un magazin "special"- boarfe de mana a doua.

Coana mare a decretat in plin tirg "de-aici nu plecam pina nu cumparam ITZARI fetii"- adica.. nadragi,pantaloni, blugi, shalvari, orice- numai doi craci si shlitz sa aiba[biz]

Buuuun... si cum stateam eu si transpiram intr-un magazin plin de vechituri prafuite si patate de sos de rosii si lapte, o vaz pe coana mare cum vine cu un brat plin de...itzari. Dar itzari, neamule! De-aia care erau la moda cand bunica era doar o scanteie in privirea strabunicului... si bunica era nascuta in 1915[hot].

M-a luat coana mare de-o aripa, si m-a azvarlit intr-o "cushca" cu perdea, cica sa probez minunatie de nadragi[vom]. Tarcati, imbulinati, cu flori rosiisi verzi cat capatzina lu' tata desenate pe basanau- cica erau nadragi de "tinerica"[bang]; dungati, sifonati, prea lungi, prea scurti; coana mare- "las' ca le punem un VOLAN si sa vezi ce frumosi or sa fie- ca pantalonii aia pe care i-a avut Margareta Pislaru la Cerbul de Aur in '69[:D]". 1869, coana mare? CARE '69???[alcool]

I-am probat pe toti, ce dreq sa fac? Imi era frica ca ma spanzura damele cu vreo pereche de nu ma tin serios de "cumparaturi".

Dupa 2 ore, nu m-am ales decat cu 2 perechi. Cei care aveau nevoie de "volan"- le-am zis ca nici BATUTA nu-i pun pe mine, mai bine ma duc in ***ul gol la scoala, decat cu aia- si daca tot sustin ca-s asa meseriasi, sa-i cumpere, si sa-i trimita prin posta. lu' Madam Pislaru... sa-i poarte la urmatorul Cerb de Aur[box]. A doua pereche era "bengoasa" rau de tot. Imi veneau turnati nadragii, si ar fi mers nemaipomenit cu o geaca de fish si o pereche de schiuri- in special daca am fi locuit in Alaska[biz]. Erau mov- o culoare pe care n-am putut-o suferi mai niciodata- dar mai presus de orice, erau de FISH(fis) gros, matlasat, de puteam sa dorm cu ei in zapada, si sa ma bag cu ei in piscina, si as fi iesit neatinsa de apa.

Aia erau ultimii pantaloni ce-mi lipseau din garderoba in insorita Californie.

Dar ca sa pot sa evadez din magazinul ala mizer, si sa scap de gura lu' coana mare, le-am spus ca pe-aia ii vreau[xx(]. Si pe-aia mi i-au cumparat[bang].

I-am purtat aproape tot anul scolar. Probabil de-asta nici nu m-am ingrasat. Chiar am slabit. Transpiram in ei zilnic. Ajungeam acasa ca scoasa din etuva, si direct in cada ma opream, unde ma bagam cu nadragi cu tot, si-i spalam pina nu mai aveam apa si putere. Colegii credeau ca sint o "excentrica", O dama...unicata. Unde mai pui ca unele din fetele de la scoala au inceput sa ma intrebe daca stiu unde si-ar putea gasi si ele asa pantaloni... neobisnuiti[batcap]. Tare ma batea gandul sa le trimit la coana mare... sa le ajute si pe ele cum m-a ajutat pe mine[drac]. Dar am fost dama fina...le-am spus doar ca i-am primit cadou... si-mi sint tare dragi.

N-am spus nimanui ca noi economiseam bani sa ne cumparam saltele si paturi, si ca n-aveam bani de dat pe blugi "originali". Cam trist sa ajungi in America, "tara blugilor", si sa nu-ti poti permite asa ceva....

Pantalonii mov i-am avut pina acum un an, cand am dat foc-fara sa vreau!- la pod. Atunci au ars. Si am scos pirleala de 1000 de ori...cand am sansa, imi cumpar blugi, pantaloni, itzari. Dar parca niciuna din perechi nu e meseriasa fara un volan pus de coana mare...

 

olguta12

 

"Fear less, hope more;

Whine less, breathe more;

Talk less, say more;

Hate less, love more;

And all good things are yours."

 

[copil] GALUSHCA IN ACTIUNE

 

POVESTEA DREI PISHCOT[bis]

 

[comoara] Amintiri de alta data...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai olgutza, sa mi-o imprumuti pe lady maman, ca eu nu-mi gasesc blugis a imi placa deloc, sa ma bati, iar de aia de brad celebru inca nu am bani, sunt saraca, famelie numeroasa, mortgage, leasuri si cc ca la balamuc!

 

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OLGU-hai ca am ras cu lacrimi,you made my day!

MARU- nu te mai vaita ca ai familei numeroasa caci cunoscatorii stiu ca nu-i asa,tu mai bine apuca-te si fa o printesa si apoi mai vorbim,da:))

 

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguta, eu abia ieri am descoperit blogul tau, dar nu m-am putut desprinde de el pana nu am terminat de citit tot. Imi place tare mult cum scrii tu si cum ne povestesti experienta ta. Mai vreau! Mai vreaaaaauuuu!!!!! Mai treci pe aici si mai scrie-ne ce s-a intamplat mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Olguta,

 

Intru zilnic pe aici dar nu scriu mai deloc...Imi uitasem chiar si parola..azi am creat una nou-nouta numai ca sa-ti scriu..si sa te pup de mii de ori....pt ca esti viteaza, talentata, frumoasa si absolut extraordinara. Am pls de a sarit camasa pe mine cand am aflat ca eshti bine. Am plans iar si iar cand ti-am citit mesajele in care nu ti-ai pierdut nici pt o clipa simtul umorului. Fata draga, tu esti o minune. Imi doream teribil cam acum un an sa te aud la telefon...sa-ti aud vocea...asta pt ca eram eu sigura ca o sa-mi faca mie bine...ca treceam prin momente mai dificile...

Te pup si te iubesc...din tot sufletul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
si eu as pleca mancand pamantul...mai ales ca eu am probleme de sanatate(handicap fizic)totusi am curajul sa fac un copil in speranta ca va fi alinarea mea.am o situatie destul de grea,am o pensie de 300 ron.locuiesc intr-o camera de 2-4m intr-un camin mizer de nefamilisti.am fost la primar in audienta de 5 ori degeaba...m-a trimis in alt judet.desi am si eu drepturi nu tin cont de ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...